Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

Dobrý den
Předem se omlouvám za položený dotaz. Chápu, že zdejší fórum řeší spíše sofistikovanější problematiku, ale jste asi jediný žijící fórum o tohoto druhu v ČR.

Tak nějak se snažím pročítat zdejší fórum a docházím k poznání, že pravděpodobně nelze připravit alespoň trochu ucházejí pitelné kafe/kávu v domácích podmínkách. :?

K mému problému. Manželka bude mít v létě kulatiny. Má ráda dobré latté a tak mi napadlo koupit jí nějaký přístroj, který by ji dané přání splnil. Co bychom pro ně neudělali, že pánové.
Jestli jsem dobře pochopil info zde, tak nejlepší a asi jediná správná káva se připraví ze zrní namletého na správnou zrnitost, max. 1min před spařením v nějakém pákovém přístroji. Nevím jestli bude mít touhu s každým novým druhem kafe zkoumat správnou zrnitost a sílu napěchování páky. Stejně tak nevím jak dlouho se pak připraví třeba 4 kávy, přijde-li návštěva.
Další volbou je tedy automat. Dle zdejších informací jde o více, či méně drahé přístroje, které simulují přípravu kávy, která však není k pití. Můj dotaz by tedy zněl. Pokud se budeme bavit o cenové relaci třeba 15 +-5 kKč, lze s takovým přístrojem uvařit latté, či cappucino, které bude, řekněme, pitelné?
Nerad bych, aby to znělo nějak arogantně vzhledem ke zdejším členům fóra. Chápu, že nepřipravím kávu jako v profesionální kavárně. Na druhou stranu na vesnici takových kaváren také moc není a i ve městě člověk často narazí na kávu podivnou. Takže pak by třeba nemusel být problém si uvařit kávu, která by mohla býti srovnatelná, či lepší vzhledem k dostupným alternativám.

Zatím jsem to konzultoval ve Datartech. V jednom mi striktně doporučili Delongi. Prý ostatní jim ani na paty nešlahají. A jen Delongi umí vyrobit mléčnou pěnu vypadající, jako pěna na kávu. Ve druhém den poté v Praze mi doporučili Krups asi cca za 13-14kKč. A že Delongi je jen design bez funkčnosti.
Děkuji za jakoukoli informaci, či podnět kudy hledat. Zdejší výběry jsem četl, ale přišlo mi, že se týkají spíše kávovarů do 5kKč.
S pozdravem Georg Black.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od papun »

Zdar, myslím si, že tvé nároky nejsou tak vysoké jako naše. Nemá cenu tě tady přesvědčovat o výhodách kvalitní páky a dobrého mlýnku.

Osobně bych to vyřešil takto:
- kávovar: De'Longhi ECAM 22.110 W (+- v značení modelu), ale hlavně bez mléčnice
- šlehač mléka: Krups XL2000
- kvalitní káva

Tento set mám vyzkoušen na rodičích a funguje to.

Pokud by si chtěl lepší automat, tak se dívej po značce Saoce nebo Jura.
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

Děkuji moc za odpověď.
papun píše:- kávovar: De'Longhi ECAM 22.110 W (+- v značení modelu), ale hlavně bez mléčnice
- tzn. bez nádobky s mlékem, jen s tryskou pro výrobu pěny? Předpokládám kvůli problematickému čištění a manuální výrobě pěny, které se dá snad časem naučit.
papun píše:Pokud by si chtěl lepší automat, tak se dívej po značce Saoce nebo Jura.
-znamená to, že třeba ten Delongi za cca 15-20kKč(třeba max, 45.760). Neudělá lepší kávu Vámi navržená sestava?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od j.bill »

gblack píše:...................Můj dotaz by tedy zněl. Pokud se budeme bavit o cenové relaci třeba 15 +-5 kKč, lze s takovým přístrojem uvařit latté, či cappucino, které bude, řekněme, pitelné?
Nerad bych, aby to znělo nějak arogantně vzhledem ke zdejším členům fóra. Chápu, že nepřipravím kávu jako v profesionální kavárně. ........................Zdejší výběry jsem četl, ale přišlo mi, že se týkají spíše kávovarů do 5kKč.
S pozdravem Georg Black.
Záleží, jak moc si doma chcete s kávou hrát a jaké máte nároky. K výběru kávovaru je tu mraky informací (ceny od 10-50tkč) a s dobrou surovinou (což je základ) si s přiměřeně kvalitním pákovým kávovarem a přiměřeně kvalitním mlýnkem (hned na druhém místě za surovinou) uděláte kávu většinou lepší než ve většině normálních kaváren. Chtělo by to určitě vyzkoušet u někoho, kdo ví, o čem je řeč. Pokud vaše nároky nebudou vysoké, možná bude stačit i nějaký automat (kterých ale já nejsem zastáncem) se všemi neduhy a pozitivy, co k tomu patří. A na koupi kávovaru bych se u prodejců všeho možného elektra vůbec neptal. Jedině, že byste narazili na nějakého znalého prodavače, kterému je káva zálibou, ne na vyškoleného prodejce plastových hraček, co vám kvůli zisku prodá i vlastní mámu. ;)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

Já chápu pákový kávovar + mlýnek, je něco, co je ekvivalentem např. fofografické zrcadlovky, o které kdysi někdo řekl. Zrcadlovka je přístroj, kde je spousta tlačítek, kterými se dá výsledná fotka pokazit. Věřím, že mít celý proces v ruce je výhodné a může být zálibou a koníčkem. Stejně tak ale lze podle mě celý proces pokazit. Řekněme, že nehledám způsob jak připravit 98-100% best kafe. Smířím se řekněme na úrovni 80-90% z max možné kvality přípravy. Nevím jestli máme čas a chuť si třeba kupovat si knihy o přípravě, či shánět exotické druhy kávy. Raději frčím právě v tom fotografování.
Po odpovědi papuna jsem dohledal kombinaci
SAECO LIRIKA BLACK + Krups XL2000 pěnič mléka, co si o tom myslíte?
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od papun »

Čekal jsem kdo první začne mluvit o páce. Má pravdu, ale chápu lidi co chtějí ,,čudlík = kafe".

Ten dražší delonghi bude podle mě mít v podstatě stejné střeva. lišit se bude hlavně ,,komfortnějším ovládání" a mléčnicí. Je to podle mě zbytečné.

Saeco bude asi fajn, ale je to o dost víc peněz a nejsem si jistý jestli ten rozdíl poznáš. Ještě tázka kolik těch káv denně chceš dělat +-.
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

To Saeco, co maj třeba na coffeshopu, je mezi 12-13kKč, tedy obdoba Vašeho návrhu Delongi 22.110.
Hledal jsem nějaký obchod s kávovary v HK or Pardubicích, ale nic jsem nenašel. Asi jet buď do Prahy or I-net. Ale informace kromě běžných eletro obchodů jinde asi neseženu.

Jo a děláme si tak 0-2 kávy denně tedy celkem 0-4 ks celkem.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od papun »

22.110 se třeba v Datartu dá sehnat za 8.000,- , ale toto je běžná cena na trhu, žádná akce.

Při tom počtu káv bych se toho vůbec nebál. Ušetřené 4 tis. dej do dobré kávy. A není důvod jezdit do Prahy. Odborníci tě stejně budou tlačit do dobré páky nebo do nějakého kancelářského automaty, který ty využiješ na pár procent jeho denní kapacity.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od johneer »

Přidám zkušenost. Mám krátkou zkušenost s pákou (2 měsíce) a lehce delší zkušenost s automatem. Pár zjednodušených poznatků vzhledem k dotazům:
1. seřídit automat tak, aby z něj teklo něco jako dobrá káva dá výrazně víc práce (a vylitých káv) než seřídit mlýnek a naučit se s pákou (kde jsem měl dobré espresso už na 2. pokus)
2. když už to člověk jednou nastaví, tak je s automatem míň práce (až než koupíte jinou kávu a nastavujete znova), takže představa, že automat se nemusí štelovat je mylná (pokud tedy úplně nerezignujete na kvalitu výsledného nápoje a nesmíříte se s tím, že vám automat udělá 100ml "espresso" za 8s.
3. to, co teče z pěnostroje na DeLonghi nemá s ručně šlehanou mikropěnou moc společného, na DeLonghi bez pěnostroje je daleko těžší udělat slušnou pěnu než s obyčejnou tryskou na pákovce
4. 4 kávy přijde-li návštěva znamená dvě extrakce z dvojité misky. Bude to trvat dýl než na automatu, ale na nahřátém stroji je to otázka tak 4-5 minut (trochu déle pokud budu šlehat mléko). A přitom si ještě s návštěvou popovídám o procesu přípravy, který narozdíl od mačkání tlačítka většinu lidí zajímá.

Teď to možná zní, že Vás nutím do páky. Tak to určitě není. Tchán má doma i na chalupě automat, protože ho nebaví si hrát s pákou a jeho nároky na chuť espressa jsou nízké (sype tam Tchibo nebo kávu z Lidlu a je spokojen). Myslím, že pro něj je automat ideální zařízení. Pokud ale máte na kávu trochu vyšší nároky, počítejte s tím, že ani s automatem nebude stačit jenom mačkat tlačítko, byť při správném nastavení z něj lze dostat relativně pitelnou kávu.
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

No tak Vám pěkně děkuji za Vaše zkušenosti. ;)
Popravdě řečeno jsem díky informacím od papuna opustil původní záměr koupit plnoautomat DeLonghi za 20kKč. Jsem momentálně smířen s kombinací pěníče Krups XL 2000 + kávovar DeLonghi 22.110 s tím, že pěna by se dělala zcela externě v tom pěniči.
Pákový kávovar asi v principu zcela neodmítám, ale některé zdejší výkřiky, že po uvaření kafe se někdy uklízí skoro celá kuchyň mě malinko děsí. :|
Stejně tak zdejší laborování s mlýnkem. Ačkoli hrubost mletí se asi řeší i s tím automatem, ale minimálně to znamená mít už 3 přístroje. Tedy mlýnek, páku a pěnič. No nevím, jestli mě s tímhle nevyhodí. Ačkoli by tam byla výhoda toho, že si může na tý páce udělat kávu rovnou z mleté, pokud by neměla čas a chuť se s tím více babrat.
Von asi zásadní problém je i to. Že opravdu dobré kafe jsme meli asi tak 2-3x. Jinak doma máme předpotopní překapávač za 500,-a do toho cpeme Tchibo. Občas si sice koupíme něco ve speciálce, ale zas tomu tomu asi neodpovídá příprava. Prostě chtěli bychom to nějak polepšit, ale nerad bych investoval do přístrojů, které vzápětí odnesu na půdu pro nepotřebnost.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od johneer »

Myslím, že přemýšlíte správným směrem. Po uvaření kafe se neuklízí celá kuchyň. Obsah páky se vyklepne do koše, hlava/páka se propláchne, příp. se vylije odkapová miska (automat dělá totéž, akorát, až na vylívání misky, sám). Hotovo. Některé mlýnky občas hází kafe kolem, ale to má řadu jednoduchých řešení (třeba kelímek od jogurtu). Takže bez obav, uklízení problém není.
Jiná otázka je místo, protože kávovar + mlýnek prostě zabere víc místa než automat. Na druhou stranu automat a pěnič už vyjde na prostor cca. stejně jako páka a mlýnek. S pákovým kávovarem nebudete pěnič potřebovat, napěníte si parní tryskou. Není to žádná věda.
Kupovat mletou kávu je se slušným pákovým strojem prostě škoda. Navíc jen těžko seženete kávu namletou tak, aby to ve Vašich podmínkách dobře fungovalo. Pokud jde o laborování s mlýnkem, tak není důvod se toho bát (a jak už jsem psal, u automatu to budete muset dělat taky). Chvíli bude trvat základní nastavení. Při změnách kávy je to už většinou jenom cvak doleva nebo doprava podle toho, jak to teče. I ta první káva se bude dát pít a druhá nebo třetí už bude úplně v pohodě, takže vylévat nic nebudete. Můj hlavní problém u automatu (třeba toho 22.110, se kterým jsem měl tu čest) je, že do akce vstupuje parametr "síla kávy", kterou regulujete tím kolečkem. Není to nic jiného než časovač mlýnku, který změní množství suroviny. To odporuje principu espressa, kde páka má nějaký definovaný objem pro stále cca. stejné množství mleté kávy a při stejném stlačení regulujete už jen hrubost mletí jako jedinou proměnnou. U automatu byste teoreticky měl při změně "síly" přeštelovat mlýnek, což není reálné. Řešením je nějak to nastavit a na to největší kolečko vepředu nesahat.
Držím Vám palce k dobrému rozhodnutí.
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

S tím úklidem kuchyně jsem myslel zde naznačené úniky okolo hlavy při presování.
Při zkoumání informací ve fóru jsem narazil na 2 přístroje. Je však poměrně zásadní jak jsou příspěvky staré.
Možná zásadnější, než pražírna kávy. :roll:
Takže mi přišla na přetřes kombinace.
  • LELIT PL41EM, nebo LELIT PL41TEM
  • LELIT PL043MMI
U toho kávovaru se sice řeší něco ohledně menší misky, ale netuším jak moc se mě případně týká. Přemýšlel jsem také o verzi s PIDem(ano, už asi 5min vím, co to namená) LELIT PL41TEM. A to už jsme celkem někde na 18kKč celkem i s mlýnkem.
Výhodou toho mlýnku by snad měl být mikroposuv kamenů, neboli snad plynulé seřízení mletí.
těžko seženete kávu namletou tak, aby to ve Vašich podmínkách dobře fungovalo
No s tou kupovanou mletou kávou nevím. Tchán má pákový kávovar a kupuje mletou kávu a docela to i nějakou pěnu má. Po čtení tohoto fóra to beru jako malý zázrak. 8-)

No uvidíme, už se v tom hrabu skoro týden a připadám si jak bruslař, co s na jaře snaží dostat ke břehu rybníku. Mám ještě možnost koupit ji zahradní nábytek. 8-)
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od johneer »

A jéje, další, co se chytil ;). Buďte v klidu, dejte tomu pár dnů a za chvíli se zorientujete. S úniky okolo hlavy byste se s dobrým kávovarem potkat neměl. S LELITem ať poradí věci znalejší.
Mikroposuv kamenů - neboli plynulé nastavení mletí může být výhoda, ale absolutně to není podmínka. Kvalitní mlýnek bude mít dostatečně jemné nastavení i když to bude po nějakých krocích.

Pokud má tchán nějaký levnější pákový kávovar, dost možná v něm má přetlakové misky (jestli jste se k nim ještě nepročetl, tak tu na ně jistě brzy narazíte). To je takové udělátko, které udělá nějakou pěnu prakticky z čehokoli. S tou správnou "cremou" to nemá nic společného, ale oko laika je potěšeno a tím pádem se to líp prodává než kdyby z toho tekla jen hnědá voda.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od papun »

Podle mě si typ na automat. A jestli to je vlastně pro manželku, tak je dost zásadní jký postoj má ona. Pokud nemá zájem to nějak hrotit, tak zase ten automat.

Šlehání mléka na pákovce není věda, ale není to ani zas tak jednoduché. Zase to vyžaduje nějaký čas a chuť si s tím pohrát než se to člověk naučí.

LELIT je fajn, ale podle mě to nevyužiješ. Jakou kupuješ kávu?

Jo a že tchán udělá pěnu, tak to díky speciálnímisce, která udělá pěnu i z ,,10 let staré kávy".
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od primacafe »

gblack píše:.......... Mám ještě možnost koupit ji zahradní nábytek. 8-)
toto je tutáč a bez problémů
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od johneer »

Ne, je fakt, že ujíždíme od tématu. Automat je jistota a mám intenzivní pocit, že když začínáte po půl dni čtení přemýšlet o pákovce, tak to možná bude spíš dárek pro Vás než pro manželku :-D. Tak to zvažte. Automat bude bez práce "nějak" vařit kafe (při troše námahy relativně dobře), na druhou stranu to nikdy nebude dělat špičkové kafe. Je jen na Vás, co vlastně chcete. S pákovkou je vaření kávy zábava (tedy pokud Vás něco takového baví) a věčné pátrání po tom nejlepším nastavení. Pokud ale chcete ráno vstát, zmáčknout tlačítko, jít si vyčistit zuby a po návratu do kuchyně mít na stole kafe, tak to pro Vás není. Sám jsem kupoval kávovar z druhé ruky od člověka, který prostě přišel na to, že vložit kapsli a zmáčknout tlačítko je prostě jednodušší a s pákovkou si nechce hrát.
A to hlavní nakonec - daleko důležitější než typ kávovaru nebo mlýnek je surovina. Dokud budete chodit pro kávu do supermarketu (a nedej bože mletou), nemá cenu řešit plynulé nastavení hrubosti mletí. Největší skok v kvalitě bez ohledu na kávovar udělá nákup čerstvě pražené kvalitní kávy z nějaké dobré pražírny.

Nakonec ještě odpověď na tu otázku v nadpisu - Ano, kafe doma uvařit lze. Při troše snahy a s nějakým vybavením dokonce na stejné úrovni jako v těch nejlepších kavárnách a rozhodně líp než v 90% ostatních kaváren.
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

Děkuji moc všem za Vaše postřehy. Chápu a jsem si vědom, že původní dotaz je trochu něco jako: Mám chodit s Klárkou, nebo Aničkou,... Nikdo nemůže tušit, co se komu líbí.
Abych zcela a úplně objasnil situaci. Pijeme kafe asi obecně málo. Já dokáži žít bez kafe kolik dní bez újmy. Vařím si ho prakticky jen o víkendu, když žena upeče, a v týdnu jen když mi padaj víka a do večera daleko. Doma si ho po příchodu z práce někdy dáme a někdy ne. V principu si já dělám turka or rozpustné, dle nálady na sílu kafe. Manželka si udělá větší, či spíše menší kafe s trochou mlíčka od kravičky. Když máme chuť a čas, tak zapneme zmiňovaný překapávač za cca 500,-(ten je starý a dosluhuje)
Problém nastal s invazí kávovarů na benzinky. Zejména pak Benzina. Nemusím říkat, že proti tomu, co pijeme doma je i toto malý zázrak. No žena po něčem podobném(laté) zatoužila i doma. Zkusil jsem dotázat prodavače v Datartu v HK a v Praze a dostal poměrně rozporuplný info o kávovarech DeLonghi a Krups, no tak začal tento topic. Asi bych si dokázal představit přípravu dobré kávy třeba o víkendech, ale nevím, jestli by mi zatím nevyčpěla draze zakoupená káva, která se prý praží až na žádost kupujícího. Mě by pak "visela" doma i několik týdnů. Což by pak asi zcela vyloučilo možnost přípravy kávy v kvalitě odpovídající investicím.
papun píše:Podle mě si typ na automat. A jestli to je vlastně pro manželku, tak je dost zásadní jký postoj má ona. Pokud nemá zájem to nějak hrotit, tak zase ten automat.
LELIT je fajn, ale podle mě to nevyužiješ. Jakou kupuješ kávu?
Ano asi to tak bude.
Kupujeme v obchodech jako je Albert apod. sice ty dražší, ale to asi nehraje roli. 1-2x za rok(vánoce apod.) jdeme do speciálky pro nějaký exotický.
papun píše:Jo a že tchán udělá pěnu, tak to díky speciálnímisce, která udělá pěnu i z ,,10 let staré kávy".
již jsem nastudoval přetlakové páky, děkuji za upozornění.
johneer píše:Nakonec ještě odpověď na tu otázku v nadpisu - Ano, kafe doma uvařit lze. Při troše snahy a s nějakým vybavením dokonce na stejné úrovni jako v těch nejlepších kavárnách a rozhodně líp než v 90% ostatních kaváren.
A bude toto platit i pro výše zmiňovanou kombinaci DeLonghi 22.110 s pěničem Krups XL 2000?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od j.bill »

Dobré Caffe Latte lze udělat i z levnější kávy, mléko dost zjemní i výrazné pachutě. Naopak jemná výborná káva na espresso nemusí být tak dobrá na mléčné nápoje odvozené od espressa, protože pak už může být nevýrazná a mdlá. S uchováním kávy není žádný problém. Co nejdříve od vypražení ji dej do mražáku a když ji vytáhneš po půl roce, bude jako čerstvá. (Momentálně dělám z rok staré). Pokud netesní těsnění pod hlavou u pákového kávovaru, není to normální a je něco špatně. (Moc kávy v misce, staré ztvrdlé těsnění, nečistota) Po přípravě kávy opravdu netřeba uklízet celou kuchyni. :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od primacafe »

Zatím se tady nikdo nezmínil, že automat vyžaduje pravidelnou údržbu. To je nejen dolívání vody, nasypávání kávy, ale také pravidelné vysypávání použité kávy (na to se rádo zapomíná). Potom je pro životnost kávovaru důležité oplachování spařovací jednotky a její promazávání. Jako poslední dost klíčové je pravidelná návštěva servisu. Minimálně jednou za rok a to i v případě, když se zdá, že kávovaru nic není. Až bude, tak může být taky pozdě.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

A toto platí obecně pro všechny kávovary? Tedy i pákové, nebo je to jen u automatů? Dovedu si představit běžnou údržbu, ale vozit to každý rok do servisu mi přijde skoro jako docela vopruz.

Jak se říká "ráno moudřejší večera" a mě napadla nová idea. Vycházím z toho, že manželka nemá problém s kávou připravenou u rodičů, kde velmi pravděpodobně používají přetlakové misky, bo kupují mletou kávu.
Koupit Lelit PL042TEMD. Má vestavěný mlýnek, což by uspořilo prostor a hlavně by to morálně nebylo tak problematické, jako koupit mlýnek zvlášť. Předpokládám, že vestavěný mlýnek je konstrukčně stejný jako solo mlýnek. Pak už by stačilo jen pořešit přetlakové misky.
Káva by se pak dala připravovat 2 způsoby. Buď klidně s kupovaného mletého s přetl. miskami. Nebo koupit praženou, tu dát do mražáku(dle zdejší rady) a jednou za čas zkusit vyrobit espresso. Dle chuti a nároků by se pak zvolila jedna z cest or by se dále kombinovali obě.
Pěnu bychom se hold museli naučit s tou tryskou. Snad to nebude zas až tak neuchopitelné.
Vidíte v této myšlence nějaký zádrhel?
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“