Přechod od Rowenty na Gaggiu

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
hu.go
Příspěvky: 22
Registrován: ned 24. úno 2008 1:33:24
bydliště: Brno
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso i-Steel

Přechod od Rowenty na Gaggiu

Příspěvek od hu.go »

Rád bych se podělil o půlroční zkušenost s děláním pressa - třeba to někomu pomůže v rozhodování co koupit a co ne.

Před půl rokem jsem se rozhodnul že zkusím dělat espresso doma. Nevěděl jsem, jestli tudy cesta vede, nechtěl jsem investovat víc než cca 5000,- a nevěděl jsem nic. Toto fórum bylo v plenkách, nicméně našel jsem tu zásadní informace o kávě - bod první = čerstvá, bod druhý = správně mletá :) Na zahraničních fórech levné kávovary neřeší.

Gaggie v cenách 6000,- a víc na mě byly drahé, tak jsem zkusil Rowentu Prelude za cca 2500,- - nerez + plast, napěňovací bazmeg se dal oddělat, pár lidí ji tu mělo a zatím nikdo moc nenadával.

Po marném pokusu udělat espresso z kávy z obchodu byť jakože na presso jsem zakotvil u PRIMAcafé. Tady úplná spokojenost ( káva vynikající, díky ochotě Primacafé bylo možno najít rozumné mletí na jejich mlýnku ) kalená jen rozmary Rowenty ( viz sekce Problémové kávovary :) ) - jako povolování páky během extrakce (jednou mi vylítla ven + sprcha horké vody a kávy, od té doby jsem vždy přidržoval :( ), různé kapání vody ze sprchy a zápach plastové nádržky na vodu ála vietnamská tržnice - ten nezmizel ani po tom půlroce ... a hlavně nestejnost výsledků ( crema byla vždy ale někdy dobrá, jindy slabá ...)... Už jsem málem stavěl elektronický termostat :)
Já jsem dojel až po půl roce na protékání vody kolem páky. Páka se dotahuje v PLASTOVÉM bajonetu s dorazem - nemůžete páku dotáhnout víc aby těsnění pořádně dolehlo ...

Po několika pokusech se servisem a Rowentou typu - na testovacím vzorku kávy od Rowenty ( = hrubě mleté ) se problém nevyskytuje = presso je vpořádku (ovšem to co z toho teče není preso ale .... ), pokud chcete pěnu použijte napěňovací vohiment, jsem to zatím odložil, času do konce záruky dost a znovu řešil co koupit:

Takže - chci spolehlivou pákovku od rozumné firmy a mlýnek a vejít se do cca 10.000,-

Po prolézání fór ( tohoto a zahraničních, u nás už snad nic dalšího nenajdete ) jsem vybral Gaggiu Classic a na základě pozitivních zkušeností i mlýnek Saeco Lux alias Nemox. Koupil jsem na ebay.de - kávovar Eur 200, mlýnek Eur 135 - tedy celkem asi 8.400,-

Výsledek - NAPROSTÁ SPOKOJENOST. Nikde nic nedrnčí, nekape, nestříká, neteče, prostě to funguje jak má.
Teplotu neřeším - není důvod. Zkoušel jsem "teplotní surfing" ale rozdíly v chuti jsou pro mne zanedbatelné.
Pokud to "teče" rychleji nebo pomaleji - stačí trošku upravit hrubost mletí a je to jak má být. Není třeba laborovat s přeplňováním páky jako dřív, navíc Rowenta s tím pak měla problém (povolování páky...)

Rozhodně si přečtěte čeho se vyvarovat : Problémy levných kávovarů.

Takže jak to vidím já :
- koupit na začátek na zkoušku něco levného je cesta do pekel :) - výsledky jsou leckdy špatné a může vás to od přípravy espressa doma zbytečně odradit, navíc pak většinou koupíte něco slušného - takže peníze, čas a nervy navíc
- pokud koupíte rovnou slušný strojek a zjistíte, že vás to vlasně nebaví, tak pořád prodáte v aukci nějakou tu Gaggiu docela slušně
- pokud chcete ušetřit - kupte slušný kávovar v zahraničí nebo z druhé ruky - slušné kávovary jsou v domácím provozu "téměř" nezničitelné
- a pokud chcete dělat espresso nejen dobré, ale i hezké, s pěknou cremou, tak se bez mlýnku neobejdete
Uživatelský avatar
Krudd
Příspěvky: 14
Registrován: úte 25. bře 2008 18:27:37
bydliště: Praha
kávovar:
mlýnek:

Re: Přechod od Rowenty na Gaggiu

Příspěvek od Krudd »

Díky za postřeh, dopadl jsem uplně stejně, co se týče Rowenty. Teď mi tu trčí a kávu jedu na turka. Plánuju proto koupit něco lepšího, až našetřím něco stranou a vypadá, že půjdu stejnou cestou jako ty. :geek:
Coffee should be black as hell, strong as death and as sweet as love.
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“