upgrade zo Silvie (Alexia EVO?)

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Egres333
Příspěvky: 21
Registrován: ned 20. úno 2011 18:24:54
bydliště: BA
kávovar:
mlýnek:

upgrade zo Silvie (Alexia EVO?)

Příspěvek od Egres333 »

Ahojte

cca 10 rokov pouzivam Rancilio Silviu s Rockym a zacinam poskulovat po nejakom upgrade na E61. Tony citania for mam za sebou, nejaku predstavu uz mam, len ked som to hodil do kalkulacky, tak mi vysiel rozdiel (po predaji sucasneho riesenia) vyse 1200€ - ak nie viac a dostal som sa k otazke, ci mi vobec stoji upgrade za tie peniaze (viem, je to subjektivne a individualne, aj ked rada niekoho, kto presedlal z Silvie / Gaggie Classic na nieco s E61 hlavou pomoze). Mlieko nepenim, pouzivam stroj cisto na espresso, cerstva kava je samozrejme zaklad, prazenie tmavsie (full city ++). Do kaviarni moc nechodim, skusil som teraz zopar krat, nech spravia kavu z profi masiny na porovnanie s domacou a veru som si rovno zaspominal na super kavicku zo Silvie doma... :(

Po vyluceni HX masin mi ostali v uzsom vybere Unica PID, ECM Classica PID a QM Alexia Evo, pripadne pockat cca mesiac na QM La Certa PID (z imprezza.de). Co som zatial cital porovnania, tak z tohto vyberu mi asi najlepsie vychadza Alexia (pripadne ta La Certa PID). K tomu bud Eugenicu Mignon Specialita, pripadne Niche Zero. Alebo mozno netreba investovat do E61, ale vymenit Rockyho za nieco ine..

Za kazdu pripadnu radu/tip vopred dakujem
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: upgrade zo Silvie (Alexia EVO?)

Příspěvek od danst »

Ahoj, můj názor na Alexii znáš, pro mně to tehdy byla jasná volba.

Proč ne Unica : menší bojler a stabilita, nepovedená odkapní miska, špatná nádrž na vodu - oslizlé hadičky, malý nalévací otvor, problematické čištění, nemá další vychytávky, které usnadňují život - externí ovládání tlaku, pulsor atd... Malé plus je solidní dílenské zpracování.

Proč ne La Certa : ona je to vlastně Alexie, možná trochu jiná nádrž, ale hlavně má PID vevnitř a žádné jeho vnější ovládání. A to si piš, že přijde situace, že budeš chtít teplotu někdy přechodně o 2 stupně jednoduše změnit.

ECM Classika ? Srovnatelné, říká se německá kvalita, ale je zrovna tak z Itálie. A nemá pulsor. Já volil Alexii taky, že byla levnější, teď je to ale asi naopak, o kousek. Na druhé straně má ECM hezčí kohout a lepší zpracování, nastavit teplotu jde o 1 stupeň, ne o půl, jako u Alexie (samozřejmě jako 1 F).

V každém případě se asi stane, pokud vyměníš kávovar i mlýnek zamýšleným směrem, že buď začneš používat o něco světlejší kávu (Full City), nebo snížíš dávku a teplotu . Jinak budeš mít proti současnému stavu přeextrahováno a bude to paradoxně horší. Nebo bude mletí tak hrubší, že se nevyhneš většímu kanálkování a kvalita bude různorodá, ačkoli zamýšlené stroje vedou k velmi snadné a opakovatelné přípravě espressa.

ANO, pohodlí a jednodušší dosáhnutí výsledku je o penězích, pomineme- li to, že musí být v pořádku surovina a baristické schopnosti na nastavení optimálních podmínek.
Utrácení peněz v kategorii espresso je smysluplné asi takto : kvalitní káva, ta na tom stojí nejvíc. Pak se naučit ovládat mlýnek a kávovar tak, abych ji dokázal využít. Pak další peníze za dobrý mlýnek, který výrazně vylepší a případně zjednodušší použití kávovaru. No a ten je nakonec třešnička na dortu. Dohromady mlýnek a kávovar přijde většinou nový alespoň na 45.000,- Kč. Není to málo a pro každého. Ale někomu to za to stojí.

Moje soukromá radost z příspěvku je, že nejsem sám úchylný tím, že nikdy nepoužiju páru na capuccino, to mně úplně míjí.
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: upgrade zo Silvie (Alexia EVO?)

Příspěvek od martinovic »

Z uvedenych som jednoznacne za qm alexia/classika pid podla ceny a sympatii a NZ.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: upgrade zo Silvie (Alexia EVO?)

Příspěvek od jhf »

ECM Classika má nerezový bojler, což je asi plus, ale není celonerezová - podle obrázků (i popisu) má nerezové panely upevněné na černé konstrukci. A to může být docela mínus... Nemám s ní žádné zkušenosti, jestli dochází k odlupování barvy a reznutí.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: upgrade zo Silvie (Alexia EVO?)

Příspěvek od danst »

ECM jsem fyzicky neviděl, na videu se mi líbí nádrž. Je vidět, že hadičkové řešení už netáhne, bylo na čase.
Pravda je, že nerez jsou plechy, a to na kovovém rámu. Ten většinou u okapní misky časem rezne (u BZ se mi stalo do 3 let). To u QM nehrozí, tam je nerez všude, za cenu pro oko trošku méně přesného provedení. Je to tím, že vlastně všechno jsou ohýbané nerez plechy různé tloušťky, bez pevného rámu z profilů.
Nerezový bojler je plus na odolnost, klasický meděný je lepší tepelně. QM ho má T.E.A. coated, tzn. nikl-chromový potah (tedy vlastně nerez potah). Tim nezávadný a riziko hrozí akorát při silnějším odvápňování, tam by se asi mohl poškodit i ten potah, stejně jako vymývat nerezový bojler, jako to dělá i měděný. Tím bych se asi netrápil, spousta lidí v kávovarech vymývá měděný bojler... Obecně se doporučuje odvápňovat raději déle se slabším roztokem. Nebo nejlépe používat upravenou vodu a odvápňovat minimálně.
Z hlediska zdravotní otázky měď, olovo.... stejně v obou jsou nakonec standardní meděné trubky a pájené spoje. Platí prostě po odvápnění dobře vypláchnout.

Na kažém se nakonec nějaký chlup najde, velmi krátce se to dá říct, jak uvedl martinovic: vybrat podle ceny a sympatií, nebo že by podle sympatií a ceny ?


S cenou je to nakonec tak, že ECM je pořád dražší, o 10-12% , vyjma elektros.it, kde ale není k dispozici.
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“