nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
UFOnec
Příspěvky: 8
Registrován: pon 15. bře 2021 13:16:15
bydliště: Dolní Bousov
kávovar: De Longhi jebka
mlýnek: Fiorenzato F64e

nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od UFOnec »

tak a je to tady DeLonghi Dedica 640 nebo jak se to jmenuje už prostě nedáváme, kupujem dobré kafe, mlýnek (F64e) taky slušný, jen ta káva je pokaždé jiná a někdy dost hnusná, když namelu jemněji tak musím dávat sakra pozor abych moc neutampoval, protože to pak kape jedna kapka za vteřinu. Kávovar plánuji již dlouho nějaký opravdový.
Zadání:
-minimálně 2-3 velká espressa a 2-3 capucina (cortada) denně , plus někdy víc, návštěva a tak, každopádně normálně tak 2 za sebou u návštěvy třeba 6. Pěnění mléka podmínkou, čekání a flushe nee. Výdej vody na čaj pro návštěvu je výhoda.
-tím pádem mi odpadá single boiler a zůstáva HX nebo dual
-každopádně PID (teda minimálně u HX)
-chci připojení na vodu (hodlám koupit BWT filtraci), kdo jednou zkusí (u lednice mám na vodu a led) , nechce jinak
-a tím pádem rotační čerpadlo, protože připojení s vibračním jsem neviděl a ten hluk vibrátoru taky nemusím
-klasický design (žádné mega televizní displeje jako BZ nebo Rocket), E61 hlava
-robustní a kvalitní provedení, servisovatelné, je mi 40, chci aby mi to vydrželo do důchodu
-líbí se mi páky místo kohoutků, nemusí být dřevo, nechci žádné led cirkusové voloviny

Tím se bohužel dostáváme do vyšší cenové (hlavně kvůli té pumpě a připojení navodu), původní představy o Gagia clasic nebo Rancilio Silvia a ceně do 20k jsem už samozřejmě vzdal. Jsem rozhodnutý dát 50k. Ale i to je problém.
Už to sleduju a pročítám asi půl roku a už jsem v koncích :-)
Uvažoval jsem následující, srovnáno jak jsem objevoval postupně, moje poznatky:
-ECM Synchronika - decentní displej, budíky nahoře, shot timer, preinfuze tlakem vody, kvalitní zpracování, nerez boilery o rozumném objemu (brew boiler má 0,75l), parní má teda 2l, ale pára se dá vypnout, joysticky, když se dívám na vnitřní uspořádání, prostě krása, vše srovnané - můj favorit - jen ta cena k 70k :-(
(vím, že profitec 700 je snad stejný výrobce, ale tolik se mi nelíbí a cena plus minus stejná)
-ECM Technika profi PID- viz Synchronika jen HX, cena o 10k méně - stejne hodně přes 50k a nevím jestli si pak nebudu vyčítat, že jsem 10k ušetřil
-Lelit Bianca - cena něco přes 50k, líbí se mi, že je dual boiler, rozumné objemy pro domácí použití, připojitelný, rotační, dřevěné doplňky, dokoce i regulace tlaku. Ale budíky jsou dole a to zpracování se mi na první pohled nelíbí, nevím jestli jen neumí nafotit. Vlastně vím, jsem strojař a když vidím ten bordel ve vnitř, tak je to jasný....asi už jsem zavrhnul
-Expobar Brewtus - jako super parametry a cena (do 40k), design je ale takový, no brutální :-), ale hlavně má velké boilery, jako 1,5l brew boiler je brutální (pro moji potřebu rozhodně) a myslím, že se bude zbytečně dlouho nahřívat. Má solenoid na přívodu,takže nemá line preinfuzy, jen tu komoru...asi pro mě fakt nesmysl
-Crem One (stejný výrobce jako expobar) - ten s GSP (nastavitelná preinfuze čerpadlem je zajímavá), cena přes 50k, trochu uhlazenější design, ale ne můj šálek kávy, boiler stále 1,2l
-QuickMill Vetrano / Sebastiano - cena teoreticky od 50k, ale je několik verzí a nevyznám se v tom.
Společné je dual boiler v nerezu, brew je 0,75l, parní 1,4l, pára se dá také myslím vypnout, PID, E61, rotačka, připojení, line preinfuze , budík teda blbě dole.
Vetrano by mohlo být za kolem 50k, je asi nějaké staré a teď je nové s ledkama? Na různých webech jsou různé displeje takový decentní se stříbrným rámečkem nebo dokoce bez a s kulatými čudlíky nebo takovým hnusným černým. Nevím co je pravda.
Víc se mi líbí QuickMill Sebastiano (cena už teda k 60k) ten má decentní displej a páky, jinak stejný, dokoce někde píšou, že je nástupce Vetrana
-VBM Domobar - na nějaké jsem koukal, ten design nevím, ale mají budíky z vrchu naklopené nahoru. A já plánuju dát mašinu na takový barový pultík (budu muset vyrobit/ předělat) a to už by asi bylo moc vysoko.

Závěr:
Lelit, Expobar a Crem One asi ne z výše uvedených důvodů. Pokud máte někdo nějaké výrazné protiargumenty, tak prosím sem s nimy.
Potřebuju tedy poradit:
- obecně zda připlatit za DB nebo mi stačí HX, proč to či ono? Říkám, si že HX by mělo stačit, ale ten rozdíl při té ceně už není tak astronomický.
- vliv na předehřívání - jak dlouho třeba předehříváte (jako i hlavu)? Mám ve zvyku před prvním kafem páku proplachovat / ohřívat, to trochu pomůže ne? Je mi jasné, že to není 5 minut, ale čekat půl hodiny mi zase přijde trochu moc
-ve výběru mi tedy zůstáva asi to ECM a QM , nebo máte i jiné nápady vzhledem k požadavkům a info výše? přijdou mi velice podobné i zpracováním
-mám připlatit za ECM nebo stačí QM, máte konkrétní zkušenosti?
-eventuelně pokud QM, je nějaká varianta s HX a PID, nějak jsem nenašel?


PS:
Ze začátku si budu samozřejmě hrát a zkoušet, ale počítám s tím, že pak budu chtít dělat rychle a konzistentně kafe. Namlít, utampovat, extrahovat, hotovo. Nejsem, žádný profík, jen mám rád dobré kafe, zvlášť teď, když si člověk nemůže dojít na pořádné, mě to točí.
Nebudu asi chtít pro každou kávu experimentovat s mletím, a vážit atd. (jen pokud bude fakt nutné). A už vůbec ne vymýšlet profily tlaku a pod. Takže takové věci nepotřebuju. A musí to zvládnout i moje žena.
Omlouvám se za román
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od jerrymouse »

Určitě DB, protože jinak budeš za čas chtít DB. Prošel jsem si tim ... Je fakt, že jsem měl HX, který chtělo dost odpouštět, což se projevilo. Krása DB je, že prostě nic neřešíš. Přijdeš, 2s propláchneš, dáš tam páku a vypadne kafe.

Lelit Biancu mám, je opravdu fajn (i vevnitř to není nijak zlý, už jsem pár věcí opravoval a neni to řešený vysloveně špatně), ale uznávám, že Synchronika je vevnitř (i z venku) hezčí a má joysticky (ty jsem měl na Bezzeře a jsou super). Nesehnat Lelit za hodně dobrý peníze, tak jsem měl ECM Synchroniku. Takže bych radil Synchorniku ... a časem koupit profiling kit, až tě začne nudit, že to dává dobrý kafe konzistentně :)
20k neřeš, při rozpočítání do toho důchodu to máš na 40 let 500/ročně (taky je mi dost podobně, takže půjdu nejdřív v 80 :D).

Vliv na předehřev - tam je to skoro fuk ... je to E61, počkáš si cca půl hodiny na pořádný nahřátí groupy, aby byla stabilní a moc to neurychlíš. Lelit je asi trochu rychlejší, než ostatní, protože nejdřív "přehřeje" jen espresso boiler a tim se rychlejc ohřeje hlava, ale tím ušetříš tak 10min (proti Bezzera Magica, co jsem měl, to je znát). Jestli tu fičuru má eště jinej kávovar nevim. Ale za mě - kup si chytrou zásuvku (s časováním na 6 na ráno) a máš to teplý, když si vzpomeneš, že chceš dělat kafe (popř. to zapneš z mobilu, když jedeš domů). Na prázdno to moc nežere, ty boilery jsou izolovaný dobře.

S tím vážením tě zklamu, to je nutný vždycky (pro konzistenci), jinak střílíš od boku a nevíš, co je špatně, když to nechutná. Stejně tak mletí ... prostě to musíš vyladit a pak třeba jednou za den/dva trochu poupravit, když to teče špatně/je tam nejaká vada.

Eště s tim nahřejvánim - Lelit by měl bejt do 18min ready (s oběma boilerama, dřiv s jednim). Někdo na HB to měřil. HXko od ECM se mu nahřejvalo i hodinu, než to bylo stabilní.

Kód: Vybrat vše

https://www.home-barista.com/espresso-machines/why-has-lelit-biancas-astonishing-warmup-time-been-kept-so-quiet-t65500.html
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od Knightey- »

Na tvoje potřeby klidně stačí HX a jestli nejsi extra kávový profík, tak nemusí mít ani PID. TO jen v případě, kdyby jsi chtěl ušetřit.
Nicméně nutnost je pak dát do každého HXka, teploměr do E61 hlavy (cca 1600,-) a vždy dělat odpouštění když to bude stát třeba 2h a déle. Některé více než jine ale počítám že kolem 150ml.
Pokud je člověk připojený na vodu a netrápí ho "ekogogie" tak je to řešení, kde se dá ušetřit a na výsledku kávy to nepoznáš ani v přípravě mléčných nápojů. Já třeba nemám napojení na vodu a mě to odpoštění vadí, takže proto taky uvažuji o upgradu na DB stroj ale už bych se rád vyhnul i E61, která prostě tu péči potřebuje a investici. Jinak je to super hlava.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
UFOnec
Příspěvky: 8
Registrován: pon 15. bře 2021 13:16:15
bydliště: Dolní Bousov
kávovar: De Longhi jebka
mlýnek: Fiorenzato F64e

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od UFOnec »

Děkuji za reakce.

Ne, profík rozhodně nejsem, chci konzistentní výsledky a dobré kafe, aniž bych musel kolem každého kafe hodinu laborovat.
Počítám s tím, že na začátku si pohraju s mletím a dávkou a tak. Ale rozhodně nebudu a nechci vážit každé kafe. V kavárně si to taky jednou nastaví včetně dávky většinou a jedou a neřeší. Chápu, že jedou jeden druh kafe. Konkrétně třeba Primo esspresso co je ve VW a má tam víc kafeterií, to kafe prostě chutná. (teda chutnalo, rok jsem tam nebyl kvůli bacilu).

Počítám s tím, že když pijeme většinou tmavě praženou kávu, tak nebudu při každé změně odrůdy znovu laborovat (jen kdyby to nechutnalo).
S odpouštěním počítám, už jen proto, kdybych potřeboval na rychlo kafe, tak pustím, jak ukáže že je nahřátý boiler (nevím, třeba 10 min.) tak projedu 1-2dc vody skrz hlavu s pákou, aby se ohřálo a pak půjdu pomalu dělat kafe.
Možná jsou to hloupé představy, ale tak nějak bych to chtěl, v to doufám.

Každopádně je mi jasné, že s křápem s přetlakovým ventilkem v páce, který to neprotlačí a teploty lítají plus mínus autobus toho nikdy nedosáhnu .
Takže určitě PID, abych nemusel řešit teplotu. Ikdyby lítal o 2 stupně, tak lepší než o deset.
E61 hlava (mašina) se mi líbí, ale není podmínkou. Jenže připojení na vodu nikde jinde není, klidně bych přežil něco jako HX Silvii s PID a rotačkou s napojením, ale to neexistuje, alespoň jsem nenašel.

Tak asi tedy mám potvrzeno, že Expobar a Crem jsou stěmi boilery z lokomotivy trochu overkill, žádné argumenty pro kromě ceny asi nejsou.
Tu Biancu asi nechci, znovu jsem na to koukal a prostě se mi to zpracování nelíbí, kdyby se rozvolnil lock down a bude někde k vidění, tak tomu dám šanci, ale asi jinak ne. To ten QM mi přijde lepší.

Takže mi zbývá ECM a QM. A DB nebo HX.
Jak psal jerrymouse, nerad bych si za rok vyčítal, že jsem ušetřil 9 tisíc a koupil HX.
Má někdo zkušenost s tím QM Sebastiano (případně Vetrano)?
Přijde mi fakt pěkně udělaný a kdyby byl za cenu Techniky, tak by to asi dávalo smysl
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od Knightey- »

Strašně se to vše odvíjí od toho, jak jsi hodně náročný na kafe. Píšeš že kupujete dobré kafe - ale pod tímhle pojmem máme asi každý něco jiného.
Jinak u mléčných nápoju můžeš vynechat vážení a ani to nepoznáš pomalu (převážná většina lidí).
A s tim průběžným nastaováním v kavárnách nemáš uplně pravdu. V těch horších kavárnách, kde je pouze "obsluha strojů" tak ano. Tam jim to v lepším případě někdo ráno nastaví a jedou na to celý den. V těch lepších kavárnách ale tomu tak není, kde je opravdu "barista". Na mlýnek se šahá několikrát denně a pořád dolaďuje tak, aby se dostalo maximum z kávy.
Navíc některé mlýnky mají integrovanou váhu a kávovary s volumetrikou. Tak proto ty, jako uživatel nepoznáš, že by něco vážili a kontrolovali. Mají na to vybavení :)

Ať už vybereš HX a nebo DB, tak na výslednou chuť kávy to už nemá takový vliv jako vstupní surovina a její pomletí/dávka/příprava (tampování).
Můžeš mít potom stroj jaký chceš a kafe může být pořád "hnusné, či variovat".
Nepatrné propláchnutí bude u obou systému potřeba, jen u HX bez PID bude třeba potřeba i 100ml proplach, když bude stát například 2h natopený.
Jinak vibrační čerpadla u ECM jsou jinak uchycené než třeba u jiných kávovarů a půsbí mnohem "kultivovaněji" a není to tak hrozné.

S E61 hlavou nepočítej to, že dřív jak do půl hodiny bude stabilně natemperovaná. Technicky to není možné, pokud je nahřívaná jen okruhem a né extra výhřevem. Přece jen to těm 6kg materiálu chvíli zabere.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od j.bill »

Jsou i lehčí hlavy E61 a rychlost nahřátí je také závislá (mimo objemu bojleru a výkonnosti topnice) na délce trubek k hlavě, jejich průměru a průměru restriktorů omezujících proudění v HX systému.
Obrázek
Ta hlava Bricoletty se mi z 20 na 90°C ohřeje za necelých 20 minut. U Grimacu je to cca stejně.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od Knightey- »

No za prve, je to hlava bez spodních ventilů a páky v hlavě, co něco váží a odvádějí teplo. Takže v pohodě pak budeš právě k těm 5kg a více.
A opravdu máš těch 90°C právě i na konci té hlavy (směrem k baristovi), jak se dává páka? Bývá to místo, kterému to trvá nejdéle.
Jak jsem psal - pokud není dohřívaná jinak extra.
Stačí si vzít termokameru kde je to krásně vidět.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
UFOnec
Příspěvky: 8
Registrován: pon 15. bře 2021 13:16:15
bydliště: Dolní Bousov
kávovar: De Longhi jebka
mlýnek: Fiorenzato F64e

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od UFOnec »

jé, Vy mi teda dáváte. Už tady jdeme do konstrukce.
-mlýnek mám myslím slušný (F64e), možná mu dopřeju nové kameny, uvažuju o přelakování, řešil jsem ho v jiném vlákně. A nebo ho prodám a koupím jiný, menší, co bude ladit, nevím, to mě teď netrápí.
-možná si pak koupím leveler a tamper s pružinou, aby bylo opakovatelné
-k té kávě, určitě nekupuju 2kg balení v supermarketu. Momentálně si vozíme z DE (z WOBu) z Amsel Kaffee, malá místní pražírna, resp. podobně i tady v CZ podporujeme ty menší, budu asi nakupovat i tady na Prima Cafe.
-opakuju, že nejsem profík ani barista, ale kafe musí vonět a chutnat. Střídáme to, baví mě jiné chuťe. Ale nemám vyhraněno, že musí být kyselejší nebo víc hořké nebo vonět po fialkách, nebo nevím co. Ale když se mi potom křivý huba nebo to chutná jak vyvařené fusekle, tak to fakt ne. A na současném "kávovaru" to je občas (no spíše už často) i s dobrým kafem hrůza, tři kafe jsou dobrý a čvrtý musím vylít.

-s vibra čerpadlem není nikde připojení na vodu pokud vím, a pokud je rotačka, tak je vždy E61 hlava. Hledám a koukám na recenze a videa fakt půl roku, ale nenašel jsem něco jako Silvii s PID a rotačkou a připojením. Pokud o něčem víte (HX nebo DB), tak sem s tím prosím.
- k tomu nahřívání, jak jsem psal, jsem zvyklý před přípravou kávy proplachovat, takže doufám, že když se za 10min rozsvítí, že je nahřátý boiler a já proleju skrz hlavu a páku třeba 2dcl vody, že se to nahřátí urychlí, než pak skutečně připravím kafe, tak už to bude 15-20min, tak by to mohlo už stačit.
Nebo je to naprosto nesmyslná doměnka?
-SCACE nemám, ale termočlánek ano, takže teoreticky jestli to těsnění mezi pákou a hlavou pobere (nebo jestli půjde nějak strčit spodem do páky), tak budu schopen i nějak změřit, přibližně, alespoň rozdíl před proplachem, po proplachu, po dalších 5 a 10 minutách třeba.

-jinak včera jsem se znovu díval na ten QM Vetrano Design (na WholeLatteLove, mimochodem to je podle mě to Sebastiano) a to zpracování se mi také začíná nelíbit. Když pouští extrakci , tj. zvedne páku až na horu, tak je vidět, že se ta celá hlava na té čelní stěně hýbe. Já teda nevím jestli jsem úchyl, ale u stroje za cenu ojetého kompaktního vozu mi to teda přijde nepřijatelné.

@Knightey - ty máš ECM , Mechanika to je jak Technika ale bez PID a rotačky ne? Jak to tam prosím je se zpracováním? Hýbe se tam něco?
Mě to z těch videí přijde, že to je fakt pevné a stabilní

Tak zatím je to HX a DB u mě nerozhodně, ale čím dál více se přikláním k ECM. Ale ta cena no. :-(, kdyby byl alespoň někde v akci :-).
Nebo někoho ještě napadá alternativa?
Děkuji
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od jerrymouse »

Ber ECM. Life is too short.

S HX jsem občas něco vylejval, s DB se mi to stane jen výjimečně (a dycky je to nějaká moje chyba).
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od j.bill »

Knightey- píše: pát 16. dub 2021 8:54:22 No za prve, je to hlava bez spodních ventilů a páky v hlavě, co něco váží a odvádějí teplo. Takže v pohodě pak budeš právě k těm 5kg a více.

(S E61 hlavou nepočítej to, že dřív jak do půl hodiny bude stabilně natemperovaná. Technicky to není možné, pokud je nahřívaná jen okruhem a né extra výhřevem. Přece jen to těm 6kg materiálu chvíli zabere.)
Já to mám tak: hlava je hlava, ventil je ventil, bojler je bojler atd. Proto je na fotce hlava a ne hlava s ventilem.
Knightey- píše: pát 16. dub 2021 8:54:22 A opravdu máš těch 90°C právě i na konci té hlavy (směrem k baristovi), jak se dává páka? Bývá to místo, kterému to trvá nejdéle.
Jak jsem psal - pokud není dohřívaná jinak extra.
Stačí si vzít termokameru kde je to krásně vidět.
Mám v hlavě rychlý teploměr a podle něj se orientačně řídím. To je teplota vody sledovaná v kanálu hlavy. Jestli je teplota okraje hlavy třeba 70°C je mi opravdu jedno. Pro mne jsou důležité parametry vody "spařující" kávu a její teplota v celém průběhu extrakce a výsledek v hrnku.
Každý to může mít samozřejmě jinak, toto jsou jen moje subjektivní zkušenosti se dvěma konkrétními nízkoobjemovými HX kávovary....
UFOnec píše: pát 16. dub 2021 11:28:06 ......
-jinak včera jsem se znovu díval na ten QM Vetrano Design (na WholeLatteLove, mimochodem to je podle mě to Sebastiano) a to zpracování se mi také začíná nelíbit. Když pouští extrakci , tj. zvedne páku až na horu, tak je vidět, že se ta celá hlava na té čelní stěně hýbe. Já teda nevím jestli jsem úchyl, ale u stroje za cenu ojetého kompaktního vozu mi to teda přijde nepřijatelné.
.....
To je těžké. Jsou to jen "plíšky". Trochu hýbat (E61), pokud za to pořádně vezmeš, se bude asi skoro všechno. Třeba Bricoletta má v předu zdvojený plech a stejně se to při silném utažení páky také trochu hýbe. To bych tam musel dát tak 5mm silný nerez nebo si svařit vlastní rám. Pak by ale prázdný kávovar vážil třeba 40-50kg.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od Knightey- »

Jasně, ale přece nenahříváš jenom tu část hlavy na fotce ale celu masu materiálu a to včetně páky ne?
Asi každý výrobce to má i jinak ale uvádí hmotnost hlavy včetně ventilů (bez páky). Hlavy s el. ovládáním jsou o něco lehčí.
Oba dva tvoje kávovary to mají trochu jiné.

Mám v hlavě taky teploměr a taky HXko a právě že to nedotopení hlavy všude (natemperování) ovlivňuje protékající vodu.
Nevím jestli zde, či na HB foru byl i odkaz na thermo studii e61 hlav a bohužel to tak je.

Taky jsem schopný na ECM udělat kafe do 20ti minut a ikdyž teplotu vody v kanálku hlavy na teploměru ukáže stejnou hodnotu v ten moment, tak na výstupu je teplota vody nižší, než po 40 minutách nahřívání a udělaný cool flushe na stejnou hodnotu teploty na teploměru.
Dá se to hezky i změřit na výstupní vodě v šálku.
Navíc je to dost znát na chuti kávy. Pro medium pražení asi ještě ok, pro světlé je to moc brzo.

Každé HXko to může mít malinko jinak a díky zvolenému průměru restriktoru na vstupu do hlavy a celkovém designu od výrobce (designu trubiček v kávovém boileru).
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
UFOnec
Příspěvky: 8
Registrován: pon 15. bře 2021 13:16:15
bydliště: Dolní Bousov
kávovar: De Longhi jebka
mlýnek: Fiorenzato F64e

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od UFOnec »

k těm jenom plíškům...já nemyslel utahování páky (portafilteru) , to chápu, že se i ta nejlepší mašina prohne, když za to zabereš.
Já myslel tu páku (páčku) na E61 hlavě, kterou spouštíš extrakci (otevíráš ten ventil v hlavě), tam přece nic nepáčíš.
To mě fakt zarazilo https://www.youtube.com/watch?v=jCMB_jU3lh4 čas ca. 5:22

No asi fakt budu muset do ECM, ale ta cena. Nevím zda risknout ten HX, mě se vlastně ta mašina i líbí víc. Ach jo, to je těžký.
Tak mi někdo aspoň řekněte, že to mají někde levně, nebo poraďte alternativu :-)
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od Knightey- »

K těm plechům:
  • moje ECMko se ani nehne - ani při nasazování páky a nebo při spouštění extrakce.
  • páka díly silikonovému těsnění tam jde tak snadno dát a otočit s ní, že to jde i malíčkem. Takže ani není důvod to rvát silou (jako jsem třeba musel na Ranciliu, protože jinak to prokapávalo - a to jsem tam dal stejné silikonové těsnění)
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od j.bill »

UFOnec píše: pon 19. dub 2021 15:41:36 k těm jenom plíškům...já nemyslel utahování páky (portafilteru) , to chápu, že se i ta nejlepší mašina prohne, když za to zabereš.
Já myslel tu páku (páčku) na E61 hlavě, kterou spouštíš extrakci (otevíráš ten ventil v hlavě), tam přece nic nepáčíš.
To mě fakt zarazilo https://www.youtube.com/watch?v=jCMB_jU3lh4 čas ca. 5:22
.....
:)
Trochu se to pohne, ale myslím, že to není žádná tragédie. Je to zkrátka tenký plech, ne pásovina. Mám jen elektrické provedení E61, takže tohle nemohu vyzkoušet....
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
mab
nováček
Příspěvky: 56
Registrován: ned 11. bře 2012 16:43:57
bydliště: Vyškov
kávovar: Profitec pro300, aeropress, moka konvička, filtr
mlýnek: Rancilio Rocky, Nuova Simonelli MDX, ceramill

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od mab »

UFOnec píše: pon 19. dub 2021 15:41:36 No asi fakt budu muset do ECM, ale ta cena. Nevím zda risknout ten HX, mě se vlastně ta mašina i líbí víc. Ach jo, to je těžký.
Tak mi někdo aspoň řekněte, že to mají někde levně, nebo poraďte alternativu :-)
Hodně oblíbený a osvědčený je elektros.it obchod.

Co se týká výběru, nepomůžu. Já si koupil profitec pro 300 a naprostá spokojenost, e61 bych nechtěl, ale tvoje požadavky jsou úplně jinde.
Ten profitec jsem bral na https://www.italiankitchenaids.com/ tak mrkni i tam.
Uživatelský avatar
Pisky
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 03. kvě 2012 11:32:52
bydliště: Praha
kávovar: Expobar Brewtus IV-R
mlýnek: Demoka GR-0203

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od Pisky »

Já vybíral taky mezi HX a DB a šel jsem raději do levnějšího DB a pořídil Expobar.

Jsou o tom na netu často zcestné informace, tak pro upřesnění omylů a menší review po pár dnech používání:
1) Verze rotary, která je bez zásobníku pouze na řádu má stejně jako ostatní takto zapojené kávovary preinfůzi tlakem z řádu, která funguje suprově. Stejně tak proplachy a preflush dělám pouze tlakem z řádu a nezapínám čerpadlo, ať mi to doma nehučí.
2) Pravda, že bojlery jsou velký, ale při zapnutí pouze kávového bojleru je nahřátí srovnatelné s jinými E61 - prostě 30min. Při prolití pár hrnků vodou i míň. První nahřátí je jako varná konvice - jestli se nahřejvá 1l nebo 1,8l je rozdíl třeba minuty a půl, ale pak už to teplotu drží celou dobu. Naopak teplotní stabilita se dá očekávat výborná díky velké mase vody.
3) Dnes jsem měřil teplotu v extrakční komoře vůči teplotě na PID - PID nastavený na 92 - v průběhu skáká mezi 91-92 a v komoře bylo 90C po celou dobu zapnutého čerpadla.
4) Určitě jsou i pěknější kávovary - Zde je vidět že je trochu šetřeno na ovládání páry/vody(plastová nic moc kolečka) a nožičkách(obyč guma). Zbytek mi přijde OK.
5) Trochu mi chybí časovač v PIDu, který jiné mašinky často mají


Já chtěl vybrat v cenové hladině do 45tis a tam mi nezbývalo, než jít do třeba trochu pěknějšího HX, nebo tento DB. HX jsem po pročtení nějakých fór zamítl, i když s příchodem PID je to asi mnohem jednodušší, stejně vyžaduje neustálé ovládání a sledování teploty.
Uživatelský avatar
janek
Příspěvky: 44
Registrován: ned 06. led 2013 19:31:53
bydliště: Slaný
kávovar: Rocket Mozzafito Cronometro
mlýnek: Mahlkonig x54

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od janek »

ahoj Ufonec, tak co už jsi něco pořídil?
Jsem na tom úplně stejně jako ty, na začátku. Hledám, čtu, hledám, .....a stejně jesem moudrý, Můj favorit je ECM Technika Rot. Profi PID
Akorát se mi tam ve výběru motá Rocket Espresso Mozzafiato Cronometro R. A já se nedokážu rozhodnout.

Asi napíšu Ježíškovi, nechce se mi totiž utrácet :-)
Uživatelský avatar
Cubique
začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: stř 14. kvě 2008 17:57:41
bydliště: Bratislava
kávovar: Catler Dual Boiler, předchozí: ECM Technika IV, Ascaso Prof
mlýnek: Mazzer Mini Doserless, Niche Zero

Re: nový kávovar E61, PID, dual B nebo HX

Příspěvek od Cubique »

Pánové, upřímně, nechápu tu posedlost E61. Je to zastaralá konstrukce z rok 1961. Pěkná, ale zastaralá. Měl jsem naposledy ECM Techniku, a kromě min 30minutového nahřívání jsem pořád laboroval s teplotou v hlavě (nepořizujte si teploměr do hlavy… sladká nevědomost). Koupil jsem Catler Dual Boiler a je to jiná liga. Ano, není to 25kg mosazi a nerezu, ale za to nemusím návštěvě vysvětlovat, že káva bude za 30min. Je za 5 :) Profilace tlaku nestojí dodatečných 5000,- ale je v zásadě součástí a k tomu má programovatelnou preinfuzi. Tyto stroje jsou hrozně podhodnocené. Osobně svoje ECM beru jako Ferarri z roku 1980. Krásné s ušlechtilým původem, charizmatické, drahé a náladové. Catler je pro mě Nisan GTR. Bez rodokomenu, není takový fešák, stojí ale půlku a líp jede. Ale proti gustu… :-)
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“