Bojler - hliník nebo nerez

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od hnup »

Vloženo 11.11.2007 00:26:45
--------------------------------------------------------------------------------
Chcem tu ešte rozobrať tému bojler - hliník alebo nerez. A rozobrať myslím vážne! :-)

Hliník je citlivejší na vodný kameň aj na čistenie, pri nesprávnom alebo nedostatočnom čistení skôr podlieha korózii:
Obrázek
Vľavo je hliníkový bojler po 18 mesiacoch používania, vpravo je pochrómovaná hlava-tá je ako nová, čo sa o bojleri už nedá povedať.

Výhodou hliníku je veľmi dobrá tepelná vodivosť, preto vyhrievacie teleso je možné umiestniť zvonku bojlera a nedostáva sa do kontaktu s vodou. Stroj sa rýchlejšie zahreje.
Obrázek

A zvyšok dopíšem zajtra, už nevládzem... :-)
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od pedro13 »

autor:pedro13
Vloženo 14.01.2008 21:45:04

--------------------------------------------------------------------------------
Chtěl bych toto téma trochu rozvinout,pokud to tu už někde je,tak pardon.
Už v jiném threadu jsem napsal,že nechápu co mysleli v jednom netovém obchodě s kávovary popisem presovače ,tuším že to byl Fagor,že presovač obsahuje cituji:
thermoblock + nerezový bojlér

Současné presovače obsahují totiž buď thermoblock:
Obrázek
Obrázek
což je kus kovu (zpravidla hliník) na něm jsou nalisované topné tělesa a uvnitř vede kanálek ve kterém protéká voda,která se zahřívá od předem nahřátého kovu.Toto řešení se používá vzhledem k nízké ceně u většiny hypermarketových pákovek a automatů,v této kategorii je nejdůležitější co nejnižší cena a to že takto nelze udržet protékající vodu při stabilní teplotě pro výrobce už tak důležité není.

Druhá kategorie výrobků,kterou tvoří renomovaní výrobci kafe-mašin,včetně výrobců profi zařízení,používá klasický bojlér,tak jak ho známe z domácnosti z el.bojléru pro ohřev vody,tj. nádrž a uvnitř spirála:
Obrázek
Před přípravou se nahřeje voda v bojléru na vhodnou teplotu,pak teprve se spouští proces spařování.

Kromě výše uvedených materiálů se pro bojléry používá ještě mosaz,která je vzhledem k použití v profi mašinách patrně i nejvýhodnější.

Podle toho co jsem našel na netu,tak zde často vzpomínaný Ariete 1329 by měl mít taky klasický bojlér.

Omlouvám se hnupovi,že jsem použil jeho fotku :-)
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od hnup »

Vloženo 14.01.2008 22:58:21

--------------------------------------------------------------------------------
A ja ďakujem Pedrovi, že sem pridal príspevok, lebo ja ten svoj dokončujem už dva mesiace. Som to ja ale hňup, čo? :-)
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
VeruSKa
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pát 17. říj 2008 14:03:07
bydliště: BRNO
kávovar:
mlýnek:

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od VeruSKa »

takže jestli to chápu dobře, tak když uvidím THERMOBLOK mám vzít nohy na ramena a vybítrat u jiné firmy (nebo alespoň výrobku)? :roll: Jinak, ano, týká se to Fagoru ..... a mně se ty novinky CR-20 a CR-22 tak líbily... :( tak zas nic, škoda
VeruSKa
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od hnup »

Či termoblok áno alebo nie - ťažko paušalizovať. Ak je termoblok dobre navrhnutý a dimenzovaný, tak môže fungovať. Už som našiel pár výrobkov dosť zavedených značiek, čo používajú termoblok, a ich kávovary neboli vôbec z kategórie lacných.
Treba sa pozrieť aj na cenu kávovaru - v mašine za +/- 2 tisícky to asi nebude žiadna sláva, predsa len sa muselo veľmi šetriť, aby sa to mohlo predávať za nízku cenu, a to už je dôvod na zamyslenie. Ako tu už bolo viackrát spomínané, je vhodnejšie zamerať sa na značky, ktoré majú výrobu kávovarov ako hlavný výrobný program. Fagor to asi (určite) nebude.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
VeruSKa
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pát 17. říj 2008 14:03:07
bydliště: BRNO
kávovar:
mlýnek:

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od VeruSKa »

no do těch úplně nejlevnějších ty Fagory nepatří (oba jsou novinky na eprotonu kolem 3500) koukala jsem se, že i některé Delonghi mají thermoblok, proto jsem se tak hloupě ptala...jenže i to delonghi dělá i jiné věci než jen kávovary, ten výběr je hrozně těžký...vždycky něco najdu, co se mi líbí a myslím si, že by to na ty začátky mohlo stačit, a pak si tady přečtu co komu kudy teče a nefunguje a nebo že to má špatná sítka :-( chtěla jsem něco kolem 4000, kdybych u dražších výrobků měla jistotu, že se to bude fungovat jak má, klidně bych zainvestovala i víc, jenže ta jistota není nikdy...původně jsem chtěla Zelmer nebo Ariete ale zas ty firmy nedělají jen Espressa, pak už jsem začala zvažovat i ten Fagor, ten má aspoň dostupný servis 8-) začínám mít pocit že to espresso nebude :roll: každopádně děkuju za radu a poohlédnu se po kvalitnějších výrobcích, nebo zavřu oči a něco poslepu objednám a bude po vymýšlení :grin:
VeruSKa
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od David »

No, na základě svých zkušensotí vám na rovinu řeknu, že šetřit nemá cenu. Raději kupte z druhé ruky výrobek renomované značky, který vám bude dobře sloužit, než nějakou takovouhel levnou záležitost.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od pedro13 »

VeruSKa píše:takže jestli to chápu dobře, tak když uvidím THERMOBLOK mám vzít nohy na ramena a vybítrat u jiné firmy
Obecně vzato,ano.Thermoblock se používá především,aby se ušetřilo.Ano,existují výjimky - Quick Mill,ale jejich thermoblock má shodný jen název,ale zcela jinou konstrukci.
Pokud thermoblock používají i další renomovaní výrobci,pak snad u automatů a je to jen známkou toho,že taky šetří.

Co se týče toho,jestli Fagor,AEG,Rowenta... za 2tis. nebo za 5 nebo 8tis.,pak jsem si jist,že rozdíly budou především v elektronice,vzhledu,LED barevné hudbě (alá hnup ;) ),displeji,ovládání...
,ale samotná grupa,bojlér a další věci které mají na přípravu kávy vliv,budou odrbané stejně jako u toho nejlevnějšího modelu.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od primacafe »

Nesouhlasil bych s tím, že termoblok je známkou levného nebo podřadného kávovaru. Pokud je termoblok udělaný promyšleně a dobře spočítaný, tak může být na výstupu voda stabilnější teploty jak s bojlerem.
Mám jeden z kávovarů (velkých) kde je pro ohřev vody použitý podobný princip. Hliníkový blok je v něm nahrazen teplou vodou. Je to jeden z nejlepších kávovarů co jsem měl možnost poznat.
Spíš bych viděl u termobloku jako podstatné, při používání vápenaté vody jeho rychlejší ucpání. Z důvodu malých průměrů trubiček termobloku. Protože i termoblok když je z hliníku, tak místa kudy prochází voda můžou být z nerezu.
Kdo se však chce ke kávovaru chovat slušně a na dobré kávě si opravdu pochutnat, tak si pořídí aspoň nějakou konvici na odvápnění vody.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od pedro13 »

Samozřejmě,jenže který z domácích kávovarů co mají zařízení označované jako thermoblock a o kterých se tady bavíme něco podobného má?

Nebo jinak,který z domácích kávovarů od renomovaných italských výrobců má thermoblock?
A který z kávovarů,výrobců kteří tady jsou tady obecně označování za výrobce šuntů,používá bojlér? ;)
Proto jsem napsal "obecně vzato"
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od primacafe »

O jiných nevím protože se nezajímám, ale asi to bude pododné. Saeco má v nové generaci kávovarů termobloky. Jsou to právě ty, kde blok je z hliníku a trubička kde prochází voda, je z nerezu. Proto se u těchto kávovarů nestává, že by termoblok "prožral" vodní kámen. U termobloku je však potřeba dost důrazně dodržovat kávovarem požadovanou dekalcifikaci. Je to z důvodu, aby trubička měla přesně definovanou světlost a voda měla dobrý kontakt se stěnou trubičky. Potom termoblok funguje tak jak má.
Myslím, že Saeco už za sebou nějaký rok výroby kávovarů má a je to jedna z firem která ví co dělají a proč to tak dělají.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od hnup »

pedro13 píše:Ano,existují výjimky - Quick Mill,ale jejich thermoblock má shodný jen název,ale zcela jinou konstrukci.
Presne ten som mal na mysli.
pedro13 píše:Co se týče toho,jestli Fagor,AEG,Rowenta... za 2tis. nebo za 5 nebo 8tis.,pak jsem si jist,že rozdíly budou především v elektronice,vzhledu,LED barevné hudbě (alá hnup ;) ),displeji,ovládání...
Barevná hudba... Ti dám! :-) To je biele svetlo, len foťák to nevie spracovať. A ráno alebo podvečer, keď je vonku prítmie, je to na nezaplatenie. Za cenu 60,-Sk (15,-Sk LED x 4ks) si myslím, že veľmi dobrá investícia :-)
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
VeruSKa
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pát 17. říj 2008 14:03:07
bydliště: BRNO
kávovar:
mlýnek:

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od VeruSKa »

Já vás všechny chápu a vím že to s námi všemi "šetřílky" myslíte dobře, jen si myslím že je rozdíl, jestli udělám 7 káv denně, týdně (kéž by se mi to podařilo) nebo měsíčně a že podle toho by trochu měla vypadat i ta investice...ne že bych vyloženě nechtěla dát za Espresso víc peněz, jen se domnívám, že s tím jak to u mně funguje ho nebudu využívat tak často jak bych chtěla... a abych se naučila základní záležitosti ohledně přípravy espressa snad bude stačit skoro "cokoliv".A popravdě řečeno bude mi míň líto když se pokazí něco za 3a půl tisíce (i když to je dost peněz, podle mého okolí až moc) než když to bude Gaggia za 10 tisíc :-) prostě počkám co bude po výplatě skladem, thermoblock nethermoblock, nerezový, slitinový nebo hliníkový...beru to tak že kdyžtak aspoň odzkouším něco nového - jinak věřím že thermoblock u Fagoru a asi i u těch levných deLonghi je něco úplně jiného než u těch cenově výše umístěných profesionálních které jste tu vyjmenovali jako Saeco a tak ;) jen se obávám, že bych to jako laik stejně nedocenila :? (omlouvám se za rozsáhlou odpověď která není příliš k tématu, ale zakládat kvůli mým 10ti řádkům nové téma mi bylo líto, tak snad mě neukamenujete a pochopíte, jak to myslím)
VeruSKa
Uživatelský avatar
cool_point
pokročilý
Příspěvky: 83
Registrován: sob 22. lis 2008 10:08:24
bydliště: Handlová/Prievidza (31) SR
kávovar:
mlýnek:

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od cool_point »

hnup píše: Presne ten som mal na mysli.
Barevná hudba... Ti dám! :-) To je biele svetlo, len foťák to nevie spracovať. A ráno alebo podvečer, keď je vonku prítmie, je to na nezaplatenie. Za cenu 60,-Sk (15,-Sk LED x 4ks) si myslím, že veľmi dobrá investícia
Ahoj. Môžeš mi to prosím ťa odfotiť, alebo kde je nejaká fotka? Tuším som niečo videl na tvojom videu, ale chcel by som podrobnejšie ak by sa dalo. Myslím tým zapojenie, funkcionalitu a pod. Ja som taký trochen kutil, tak do budúcna by som niečo možno zbúchal, ak to má priniesť úžitok.
Pekne ďakujem. ;)
//myslel som to osvetlenie... :)

//ježišmária, chcel som to poslať ako SZ... :pardon:
Uživatelský avatar
cool_point
pokročilý
Příspěvky: 83
Registrován: sob 22. lis 2008 10:08:24
bydliště: Handlová/Prievidza (31) SR
kávovar:
mlýnek:

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od cool_point »

No myslel som to vážne, ale zapojením som konkrétne myslel účelnosť, čiže ako to má zapojené, či na hlavný vypínač kávovaru, alebo to externe zapína a pod. Zrejme len veľa špekulujem, už aby som ju rozbalil a potom budem zrejme opatrnejšie klásť takéto otázky... :trest: :pardon:
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od primacafe »

Dostal se mě do ruk termoblok z domácího kávovaru a tak jsem ho rozlouskl.
Z konstrukce termobloku je jasné, že je podstatně náchylnější na ucpání vodním kamenem než kávovar s bojlerem.
O to víc je třeba věnovat pozornost kávovarům s termoblokem. Určitě se vyplatí u kávovaru s termoblokem používat upravenou vodu (zbavenou vápenatých solí) a poctivě kávovar odvápňovat.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od j.bill »

Zaráží mne, že se tu nikdo nepozastavuje nad škodlivostí hliníku a jeho kontaminací v potravinách. Hliníkové příbory a nádobí (bez patřičné vrstvy teflonu a spol.) už všichni jistě vyměnili za nerezové (někteří možná ani nezažili), ale tady ty některé strojky jsou plné hliníku a každému je to putna? Osobně určitě upřednostňuji nerezový bojler i když třeba termoblok s vedením vody v nerezové trubce je také vyhovující. Celohliníkové termobloky jsou opravdu hnus. :nesouhlas:
Z mosazných bojlerů ale také nemám dobrý pocit...
Co ostatní na to?
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
více pokročilý
Příspěvky: 430
Registrován: pát 26. zář 2014 9:54:19
bydliště: Slovensko Košice
kávovar: La Carimali Alfa
mlýnek: Brasilia RR45 WEGA 6.0

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od Amo_Košice_Sk »

Nieje najlepšia čo sa zdravia týka čistá meď ?
Kávavar : 2x La Carimali Alfa & French Press Bodum
Mlynek : Brasilia RR45 (Gino Rossi RR45)
Mlynek : WEGA 6.0 (COMPAK K6 old)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od j.bill »

Podle mne ne. Měď také kontaminuje vodu (v závislosti na jeji aciditě) a není nic moc vyhovující (snad možná ještě s cínovou výstelkou). Nejlepší by zřejmě ze zdravotního hlediska byly trubky uvnitř potažené zlatem. Z používaných materiálů je nejušlechtilejší (nejstabilnější) ten nerez. Proto se také používá v celém potravinářském průmyslu...
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Bojler - hliník nebo nerez

Příspěvek od puschpull »

Potraviny se balí do alobalu, dokonce se v něm peče. Hliníková fólie ale nijak negativně potravinu neovlivní. Dříve jsme jedli z hliníkových ešusů hliníkovým příborem. Přesto si myslím, že více postižených lidí a alergiků je v dnešní době, kdy se ze všeho dělá věda. Ono je koneckonců škodlivé i popíjení kávy, pití alkoholu, kouření dýmky, dýchání u silnic kde jezdí auta, používání kosmetiky ve které je různých sajrajtů miliónkrát víc než v nějakém hliníkovém bojleru...
Ale samozřejmě, potravinářská nerez je potravinářská nerez. Také by se mi líbilo, kdyby z ní bylo vše co přichází do styku s potravou, kterou pak jím nebo piji ...
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“