Nejmenší přípustná teplota

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
pixy@pixy.cz
Příspěvky: 6
Registrován: pon 23. čer 2008 18:10:32
bydliště: Kladno
kávovar:
mlýnek:

Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od pixy@pixy.cz »

Dlouhodobě jsem měl problémy s kávovarem (DeLonghi EC750), chabý výkon, jemněji mleté kafe ani kapsli to "neutlačí", několikrát už byl v servisu. Ale moc se to nezlepšilo, používal jsem to spíš jen jako překapávač s extrémně hrubě mletou kávou. Teprve nedávno mě napadlo změřit teplotu, protože mi došlo při čištění, že tou vodou se asi neopařím... A zjistil jsem, že (na výtoku z horního sítka) z toho leze nanejvýš 70 °C, po chvíli spíš 65 °C...

Potvrdíte mi mou domněnku, že 70 stupňů už je natolik hluboko pod přípustnou hranicí, že je možné přístroj považovat za nefunkční? Každopádně espresso tím nevyrobím, ani kdybych se na hlavu stavěl - ale k výrobě espressa je ten přístroj určen. Naposledy v servisu vyměnili termostat, ale ani po pořádném rozhicování jsem z toho ani pak víc než cca 73 °C nevytáhl - a to byla jen okamžitá odnota, během pár vteřin to kleslo zase kolem 70 °C.

Vím, že optimum je kolem 90 °C, a to pokud možno trvale po celou půlminutu extrakce. Ale kolik stupňů je ještě akceptovatelných? Při kolika stupních je kávovar zralý na reklamaci/opravu?
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od David »

Norma říká: ze sprchy 88 +- 2 °C, teplota káv v šálku je 67 +- 3 °C
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od primacafe »

Asi tak jak píše David. Viděl bych to jako strop. Hodně také záleží na použité kávě, co z toho ve výsledku bude. Nedá se však říct, že teplota kterou uvádíte, je ten důvod proč neuděláte espresso.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
pixy@pixy.cz
Příspěvky: 6
Registrován: pon 23. čer 2008 18:10:32
bydliště: Kladno
kávovar:
mlýnek:

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od pixy@pixy.cz »

primacafe píše:Nedá se však říct, že teplota kterou uvádíte, je ten důvod proč neuděláte espresso.
No to jistě, dalších důvodů by mohly být desíky. Ale řekněme, že třeba preso umím dělat. Anebo se zeptejme jinak: udělal byste v takovém kávovaru, ze kterého teče voda o necelých 70 °C, dobré espresso vy?
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od 2-czech »

ta norma co uvadis myslis jako minimalni moznou? s tim by se dalo souhlasit (i kdyz co je "norma":)), je to celkem zajimavy nastavit kavovar na 88C a zkouset jak to chutna ... pro ucely testu zajimavy, ale samozrejme je mnohem chutnejsi espresso mezi 92-96C :D

samozrejme je teplota v kavovaru spjata s tlakem, takze kdyz ti tece z hlavy 70C voda, bude tlak podstatne mensi nez na espresso idealnich 9 baru ... tim padem je asi neco spatne:)
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od hnup »

Obetujem sa a urobím epsresso ešte kým sa nahreje voda, nech je nejaká sranda. Dúfam, že tá káva nebude ako šaratica :-)
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od arny71 »

Se těším na tvé dojmy. :D
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od hnup »

Fuj, ale si škodoradostný! :-)
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od hnup »

Vyskúšané, teplota takmer 60 stupňov, káva riedka, pena nízka a svetlá. A tieklo to príliš rýchlo. Nepitné.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od arny71 »

No řekl bych, očekávaný výsledek - udělal jsis turka. 8-)
Jak není tlak a teplota, tak se ta kávička nemůže kvalitně vyextrahovat.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od hnup »

Turka? Ani nie, ten sa lúhuje dlhšie a pri vyššej teplote vody. Toto bola taká svetlá sr.... . :-)
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
pixy@pixy.cz
Příspěvky: 6
Registrován: pon 23. čer 2008 18:10:32
bydliště: Kladno
kávovar:
mlýnek:

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od pixy@pixy.cz »

Děkuji za potvrzení. Ano, pokusy o espresso z tohoto kávovaru o takhle nízké teplotě jsou poměrně nechutné - jediná káva, co se z toho díá pít, je překapávačka z extrémně hrubě mletého kafe (s velmi vysokou světlou pěnou). Pít se to dá, ale presso to není ani omylem.
Uživatelský avatar
Rebeca
Příspěvky: 16
Registrován: úte 29. črc 2008 0:25:13
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od Rebeca »

Pánové, můžete mi napsat číslo normy pro teplotu kávy? Nebo jakou přesně normu jste měali na mysli? Nebo jste si to jen tak vycucali z prstu? Káva z pressa nemá 100 st. jako turek a pokud by měla na výstupu 78 st., opaříte si jazyk.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od primacafe »

U turka záleží na použité kávě zrovna tak jako u espressa. Některé kávě je jedno jestli se zalije vodou 100st. teplou, jiná při použití tak teplé vody získá divnou chuť a lahodnější je při použití vody méně teplé. Vodou 100st. zalívá turka jej kávový barbar.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od David »

Rebeca píše:Pánové, můžete mi napsat číslo normy pro teplotu kávy? Nebo jakou přesně normu jste měali na mysli? Nebo jste si to jen tak vycucali z prstu? Káva z pressa nemá 100 st. jako turek a pokud by měla na výstupu 78 st., opaříte si jazyk.
Řídíme se "normou" používanou v Itálii, více zde http://www.espressoitaliano.org/doc/EIC ... -%20LQ.pdf

Ani zalévaná káva aka turek by se neměla zalévat vařící vodou, ale vodou o teplotě 92 °C.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Rebeca
Příspěvky: 16
Registrován: úte 29. črc 2008 0:25:13
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od Rebeca »

David píše: Řídíme se "normou" používanou v Itálii, více zde http://www.espressoitaliano.org/doc/EIC ... -%20LQ.pdf

Ani zalévaná káva aka turek by se neměla zalévat vařící vodou, ale vodou o teplotě 92 °C.
Děkuji za odpověď. Ovšem vidím zde 67 + - 3 st. C. v hrníčku, nikoliv Vámi uváděných 90 st. Ty jsou na výstupu z pressa. A předpokládám, že hrneček je předehřátý. Zajímá mě to z toho důvodu, že u pressa Rowenta Adagio uvádí výrobce, že 56 - 60 st. v hrníčku je v pořádku... Nejsem milovník vřelé kávy, ale moje kamarádka ano a zdálo se jí chladné.
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od arny71 »

67 nebo 56°C, to už je pořádný rozdíl.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od David »

Rebeca píše: Děkuji za odpověď. Ovšem vidím zde 67 + - 3 st. C. v hrníčku, nikoliv Vámi uváděných 90 st. Ty jsou na výstupu z pressa. A předpokládám, že hrneček je předehřátý. Zajímá mě to z toho důvodu, že u pressa Rowenta Adagio uvádí výrobce, že 56 - 60 st. v hrníčku je v pořádku... Nejsem milovník vřelé kávy, ale moje kamarádka ano a zdálo se jí chladné.
To si, ctěná paní, pletete hodinky a holinky. Espresso není zalévaná káva.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
drahus
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 31. črc 2008 7:40:26
bydliště: Ústecký kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od drahus »

Time out:
Pokud chcete hovořit o bodu varu a nepoužijete-li teploměr, měli byste si uvědomit, že těch 100°C je opravdu jen v Itálii na pobřeží....
Všichni jsme chodili do školy a měli fyziku, ne?
Takže i zalévání turka vroucí vodou u nás má daleko do sta stupňů....
O strojích na presso, termostatech a jejich nastavení vím houby. Na to jste tady machři vy. ;)
turka sice nepiji, ale dohady o teplotě vody při jeho zalévání při bodu varu ve mně vyvolává úsměv.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Nejmenší přípustná teplota

Příspěvek od David »

Hele, tak nám vypiš teploty varu v nadm. výšce 0 a 500 m, což je asi tak +- česká kotlinka. Jdem zvědav na ten brutální rozdíl. :o)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“