jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
nikoho
Příspěvky: 14
Registrován: úte 10. zář 2013 11:00:14
bydliště: Středočeský kraj
kávovar: Rancilio Silvia v3
mlýnek: Ascaso I Steel v1

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od nikoho »

tak vyzkoušeno - po páření jsem cca minutku hnal horkou vodu přes zavřenej ventil - výsledkem byl docela nebezpečnej zvuk čerpadla a hlavně nikam nic neteklo (čekal jsem na proud vody do odkapávací nádržky, ale nic.., OPV nevim kam vede, má li vůbec někam vést..)
jako poslední věc (takovej nutnej testík) jsem sepnul spínač přípravy kávy a voda tekla přes sprchu bez syčení a páření :)
čili spokojenost, jen se trochu bojim toho zavřeného ventilu a chrčení slečny Silvie ;)
díkec za pokec a rady
--
nikoho
dobrá káva je ta, která nám chutná :)
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od satchieee »

OPV vedie kratsou hadickou (bez V-vyrezu) naspat do zasobniku vody, takze navonok by si nemal nic regsitrovat. Nemusis cerpadlo silit minutu. Po tom, ako sa boiler naplni, musis zaevidovat zmenu zvuku cerpadla, vtedy ho vypni. Skus to nabuduce odsledovat.
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od satchieee »

ondrada píše:...Je dobrý si uvědomit, že při nahřátí plnýho boileru na páru ten boiler není plný páry, ale pořád víceméně plný vody, jen při vyšším tlaku a tudíž i bodu varu (tlak stoupá právě tím, jak se voda v boileru ohřívá a částečně mění na páru, ale objem vody, částečně ve formě páry, je v boileru je pořád stejnej)...
ondrada funguje to. Boiler sa dopusti a ked je plny, pocut pekne zmenu zvuku cerpadla. Vdaka za teoriu :-)
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od papun »

Tato teoreie by měla fungovat i u Gaggia Classic ne? Akorát tam není přímo tlačítko na výdej vody, ale nechám jen vypínač přepnutý na páru a zavřený koutek páry a pustím čerpadlo ne?
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od ondrada »

Přesně tak, snad pro každej kávovar s boilerem stačí podle návodu spustit výdej horké vody a nechat zavřenej kohoutek
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od dape »

moc se omluvám za totální neznalost dopouštění vody, ale celé mi to nějak uniká. Mám sice Gaggii Twin, ale tam kyž pustím extrakci, páru, vodu nebo cokoliv, tak se bojler sám dopustí, nic nemusím dopouštět (alespoň ani v návodu se to nepíše), tady musí? a nebo je to "nějaká fligna na něco, aby něco lépe fungovalo?"
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od David »

Já teda nevim ... když na evo dopěnim mlíko, tak trubku přetočím pod hlavu kávovaru a pustim vodu přes sprchu. Nejdřív vyfuní zbylá pára, pak čerpadlo chvíli chrochtá, jak tlačí vodu do bojleru, a pak ze sprchy začne téct voda. Jednak si tím doplním vodu, jednak opláchnu hlavu od zbytků kávy a jednak omeju trubku od mlíka.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od ondrada »

dape píše:moc se omluvám za totální neznalost dopouštění vody, ale celé mi to nějak uniká. Mám sice Gaggii Twin, ale tam kyž pustím extrakci, páru, vodu nebo cokoliv, tak se bojler sám dopustí, nic nemusím dopouštět (alespoň ani v návodu se to nepíše), tady musí? a nebo je to "nějaká fligna na něco, aby něco lépe fungovalo?"
Twin má na páru termoblok, nepoužívá na ní boiler.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od ondrada »

David píše:Já teda nevim ... když na evo dopěnim mlíko, tak trubku přetočím pod hlavu kávovaru a pustim vodu přes sprchu. Nejdřív vyfuní zbylá pára, pak čerpadlo chvíli chrochtá, jak tlačí vodu do bojleru, a pak ze sprchy začne téct voda. Jednak si tím doplním vodu, jednak opláchnu hlavu od zbytků kávy a jednak omeju trubku od mlíka.
Někteří ale nepotřebujou mít z kuchyně finskou saunu pokaždý když dodělají kapučíno a dají přednost způsobu, při kterým žádná pára nikam nefuní (a v boileru je pořád co možná nejvíc vody). Jestli máš kávovar v kuchyni pod nějakejma skříňkama nebo tak něčím, jako asi většina lidí, tak se podívej, jak jsou pak zespoda pěkně orosený, když začne kávovar funět páru (ono úplně stačí pod takovou skříňkou nechat uvařit vodu v rychlovarce a je to zespoda celý mokrý, natož když vypustim páru z kávovaru). Nevím proč bych si měl zbytečně zvlhčovat už tak většinou vlhkou kuchyň (v porovnání se zbytkem bytu). To už bych mohl zrovna zahodit i digestoř a všechno coby zbytečný, však je to jen pára.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od dape »

.... aaaaaaha, už mi je to jasný. Diky.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od papun »

Jsem to testoval a ono mi to přijde stejně jedno. Když to hned pustím přes hlavu tak to zapaří (opláchne se hlava jak se zde zmiňovalo) a pak teče voda.

Když dopustím bojler zde probíraným způsobem, ale pak stejně hned pustím vodu přes hlavu, tak to paří taky akorát míň.

A proč pousštím vodu přes hlavu? Protože chci očistit tu hlavu, ochladit řádně bojler a kávovar vypnout.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od ondrada »

On umí kávovar vychladnout i sám... A hlava se dá krásně opláchnout před pářením, hned po dodělání kávy (nehledě k tomu, že to zabere míň času než čekat až doprská přehřátej boiler..)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od papun »

Máš asi pravdu, ale víš jak zvyk je zvyk :)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od ondrada »

Vždyť já neříkám že je to špatně, každej ať si to dělá jak chce :) Jen říkám, jak to vidim já :)
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od kubad »

ondrada píše:On umí kávovar vychladnout i sám... A hlava se dá krásně opláchnout před pářením, hned po dodělání kávy (nehledě k tomu, že to zabere míň času než čekat až doprská přehřátej boiler..)
zase má pravdu :D
tak sem do toho spadl taky :D
nikoho
Příspěvky: 14
Registrován: úte 10. zář 2013 11:00:14
bydliště: Středočeský kraj
kávovar: Rancilio Silvia v3
mlýnek: Ascaso I Steel v1

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od nikoho »

ta změna zvuku čerpadla při zavřeném regulátoru páry je po chvíli opravdu slyšet a díky tomu opv nemusim mít strach, že bojler bouchne :)) ještě jednou díky za fajn diskusi, začínam pomalu slintat nad silvií s PID v modrém podsvícení :D
dobrá káva je ta, která nám chutná :)
Uživatelský avatar
Miri
více pokročilý
Příspěvky: 186
Registrován: pát 29. kvě 2009 15:06:10
bydliště: Bratislava
kávovar: IZZO ALEX DUETTO
mlýnek: Mazzer Mini

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od Miri »

Bolo tu už v podstate všetko rozobrané, len by som doplnil prípad ak je treba z nejakého dôvodu urobiť ďalšie espresso bezprostredne po napeňovaní. V takom pripade je najlepšie odpustiť paru-vodu cez trubku až kým sa boiler znovu nezaplní a potom len krátko prepláchnuť cez hlavu keď už voda má teplotu pod teplotou termostatu pre espresso. Ide totiž o to, aby sa zbytočne do hlavy nepúšťala para, ktorá ešte (a zbytočne) viac hlavu nahreje. A tento spôsom umožňuje aj rovno vypláchnuť konvičku po použití.
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od giro »

Asi blbá otázka (možno len neviem dobre používať funkciu hľadať), ale .. je normálne, že keď mi dotečie káva, prepnem mašinu na ohrev pary, dám dole páku, tak z hlavy začne sem tam kvapkať voda, počas penenia je tých kvapiek viac?
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od papun »

On ten stroj při výrobě páry zvýší tlak v soustavě a jelikož to dokonale netěsní, tak to začne ukapávat. Není to nic zvláštního a netřeba to nějak řešit.

Někdo uvádí, že může pomoci odvápnit, ale mě osobně to moc nepomohlo.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“