Gaggia Baby Twin - programování množství kávy a předpaření

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Ipanema
Příspěvky: 9
Registrován: úte 21. led 2014 0:49:03
bydliště: Brno
kávovar: Gaggia Classic 2018
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od Ipanema »

Dobrý den / ahoj.
Pokud mohu zde požádat o konzultaci, tak budu rád. Přešel jsem ze starší Krups pákovky na pořádnou pákovku Gaggia Baby Twin a k němu MDF mlýnek. Jelikož to celé stálo víc kaček, tak bych chtěl, aby se mi na to někdo podíval a jistě někdo třeba řešil podobnou věc na začátku. Třeba najdu zde fintu, jak být "ještě lepší". Víc hlav, víc ví. U Vás zkušených, ještě víc. Myslím, že k dokonalosti mi chybí jen krůček.... Prostě s tím začínám a nechci si to zkoušet třeba další týden na drahé čerstvě upražené kávě. Na to, že jsem zatím vypil 5 šálků a uvařil jich asi 55, se mi to celé daří... Ale....

Mrkněte mi prosím na fotky šálků, co jsem vyfotil, myslím, že bych z těch mašin mohl dostat i víc kouzel. Neřeším teď chuť kávy, tu doladím později než si najdu "můj vhodný šálek kávy". Mám 3 dny po upražení, Colombia Supremo, ale to snad až tak podstatné není. Do kávovaru liji vodu pokojové teploty z konvice Brita. Sprcha je "rozžhavená", hlava páky je silně horká, kávovar zahřátý snad na maximum.

1.
single klasická miska, stupeň mletí 5, doba extrakce 20sec., jemně utamperováno, 9gr. kávy.
https://copy.com/l3zPURdVLXWFnn1q

2.
single klasická miska, stupeň mletí 5, doba extrakce 35sec., silně utamperováno, 9gr. kávy.
https://copy.com/TPhuozUChQwcUwZa

3.
single klasická miska, stupeň mletí 7, doba extrakce 17sec., silně utamperováno, 9gr. kávy.
https://copy.com/npBe76w06ikbsl3b

4.
single napěňovací miska + čudlík pod miskou (hlavně kvůli stříkání mimo šálek), stupeň mletí 7, doba extrakce 20sec., jemně utamperováno, 9gr. kávy.
https://copy.com/yQM1AmKdc8Zmkpty

Výsledek kávy je cca. 50-60ml. Takže mám pocit, že podle jiných příspěvků mi to teče i rychle, ale proud kávy z páky zase tak silný není. Pokud to zaškrtím jemnějším mletím, tak v páce mám pak cca. 2mm vody nad pukem a stále pokapanou kuchyni ze sundané páky :P
Snad jsem zkusil takový ten zlatý střed. Vzhledově, i celkově, mi příjde, že bych se odpíchnul od bodu.2. Pokud mletí nebo množství kávy pohnu o nějaký ten kousek doleva/doprava, tak zůstává v páce po extrakci vyloženě vrstva neprotečené vody. Nebo káva teče prostě pomalu/rychle a crema vyloženě není. Zkusil jsem i dát 9gr. kávy do napěňovací double misky (klasickou nemám) a výsledek je stejný jako bod.4. Pořád mám ale pocit, že puk by mohl být sušší, i když i kdyby byl po extrakci suchý jako pepř, tak bych asi radostnější nebyl. Proč taky, že? Ale crema se mi nějak nedaří být takovou krémovou, vyloženě po nalití smetany a 2x zatočení lžičkou je zcela pryč.
Pokud jako začátečník si mohu nechat poradit od někoho, kdo už to má vystudované a o ten krůček se ještě posunout, budu vděčný.
Mám rád relativně slabší kávu ve vyšší dávce. Takže 10-11gr. nebo víc kávy na dávku, by mě museli z bytu odvést nohama napřed.
Uživatelský avatar
Ipanema
Příspěvky: 9
Registrován: úte 21. led 2014 0:49:03
bydliště: Brno
kávovar: Gaggia Classic 2018
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od Ipanema »

Tak jsem to zkusil snad teď jinak. Double misku mám ale jen přetlakovou.....
Kávu vážím na váze po 1gr. Lepší nemám. Stejně tak, když dám lehounce vrchovatou odměrku, tak se dostanu na klasickou porci.
Páka je nyní z kávovaru sejmutá po dvouminutovém ukapávání, ale výsledek je horší než předtím. Kávy jsem dal o něco víc.
Nevím jestli můj problém je v tom, že nemám super kuch. váhu za víc než 1000,- a sílu stisku tamperování si budu trénovat. Lavor to je, i když celkově sklenička má velikost 7cm a káva dosahuje sotva 5,5 cm a celé to je kónické. Fotky z toho možná lavor dělají, celkově to je malé. Piccolo na jedno ucucnutí nechci. Obsah natečené kávy jsem měřil klasickým panákem na tvrdý alkohol. Odměrku na 0,1ml nemám.

5.
double přetlaková miska, stupeň mletí 4, doba extrakce 22sec., silně utamperováno, 10gr. kávy.
https://copy.com/wzhSMaGGhPWcPjOx
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od papun »

Zlatnická váha třeba na Aukru vyjde na max 200,- včetně dopravy. Cellkem ideálně se na espresso hodil velký panák z Ikea - objemově celkem pasuje.

To že si použil double misku je hezké, ale v tom případě tam musíš dát double množství kávy, jinak je to na nic.

Možná to vypadá, že se opakuju, ale osobně na jednu porci kávy doporučuji zakoupit jednoporcovou misku od firmy LM - pro začátek stačí ta obyč za asi 150,- možná ani ne.
Uživatelský avatar
Ipanema
Příspěvky: 9
Registrován: úte 21. led 2014 0:49:03
bydliště: Brno
kávovar: Gaggia Classic 2018
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od Ipanema »

Děkuji.
Mám jednoporcovou přímo od Gaggia. To snad od ideálnosti nemá daleko.
Zkusil jsem nyní misku naplnit celkem na maximum. Váha mi ukázala 11gr. Je to odměrka a skoro půl ještě k tomu.
Už je to podle mě "ideální" výsledek, až na tu cremu, ta mě z bot nevyzula, ale to už může být i zrnem a druhem kávy.... Jen se bojím ochutnat takto před nocí, abych usnul, bude to na mě moc silné asi i ve dne... Obsah je cca. 45ml.

6.
single klasická miska, stupeň mletí 5, doba extrakce 35sec., velmi silně utamperováno, 11gr. kávy.
https://copy.com/4NJzc9OXQm3vZD34
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od Redmann »

Skôr než začneš riešiť iné misky, teplotu vody, temperature surfing a podobné veci, skús si naštudovať na fóre úplné základy prípravy.
A vlastne najprv si ujasni, akú kávu ideš robiť. Ak chceš výsledok, ktorý vyzerá ako espresso, musíš robiť espresso a nie 60 ml zo single misky.
Takže si najprv nastav základ - množstvo kávy, hrúbku mletia, rovnomernú distribúciu v miske a povedzme silu tampovania.
Na mojom Twine robím väčšinou z +/- 9,5 g kávy. Ak máš v miske po extrakcii vodu, pridaj kávu.
K tomu nastav mletie a tampovanie tak, aby ti natieklo približne 25 ml za 25 sec. To je espresso.
Ak ani vtedy nebudeš mať cremu - ak je pre teba tak dôležitá - môže byť chyba v káve. Objednaj si kávu odtiaľto, napr. zmes Prima Presso a uvidíš. Ak sa crema neobjaví ani potom, treba hľadať chybu inde.
Ak nechceš piť espresso, tak si ho aj tak sprav a narieď si ho následne horúcou vodou na požadované množstvo kávy.
Hotovo, žiadna veda v tom nemusí byť, ak ju tam nechceš mať.

Aha, a single misku Gaggia používam denne a žiadny problém. Aj keď z double by si to mal jednoduchšie, odpustí chyby.
Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 29
Registrován: pát 18. led 2008 14:08:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Baby Twin - programování množství kávy a předpař

Příspěvek od michal »

Z dvouporcové misky udělá espresso každá trubka.
Uživatelský avatar
Ipanema
Příspěvky: 9
Registrován: úte 21. led 2014 0:49:03
bydliště: Brno
kávovar: Gaggia Classic 2018
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Baby Twin - programování množství kávy a předpař

Příspěvek od Ipanema »

Dobře. Tak konkrétně dám double misku (mám Gaggia klasickou nepřetlakovou) a do ní kolik kávy? 14g? Nebo víc? A z tohoto mám udělat ale jistě víc než 25ml....
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Gaggia Baby Twin - programování množství kávy a předpař

Příspěvek od Redmann »

Ja dávam až 19 g. Vytestuj si to tak, aby to tieklo ako má a zároveň ti to chutilo.
To je jedna z možností.
Z mojich vysoko subjektívnych chuťových testov vyplynulo, že takto mi to chutí viac.
A vďaka tomu množstvu ani netampujem, iba pozorne rozmiestnim kávu v miske a "utlačím" zatiahnutím páky. Viem, že to nie je správne, ale funguje mi to.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“