PID pro Gaggia Coffee

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
krYshuT
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15. čer 2014 20:35:37
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

PID pro Gaggia Coffee

Příspěvek od krYshuT »

Zdravím!

Chtěl bych se zeptat, jestli bude tento čínský PID kompatibilní. Díky moc!
http://www.ebay.com/itm/310837634942

Případně kde jinde shánět...
Uživatelský avatar
krYshuT
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15. čer 2014 20:35:37
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: PID pro Gaggia Coffee

Příspěvek od krYshuT »

Tak si odpovím sám, kdyby na to ještě někdo narazil :)

Teoreticky by to šlo, ale:
- zrovna u tohohle by neseděla tepelná sonda (jiný průměr, takže by se musela dokoupit jiná)
- hodně složitý nastavení, chce to hodně vědomostí, ale pak nad tim má člověk parádní kontrolu - těhle Čín je po eBayi tuna, ale vesměs by měly mít podobný ovládání (a nebo prostě koupit PID přímo pro kávovary nebo konkrétně na malé Gaggie, ale tam se ceny pohybují v tisícovkách)

Tak jsem to vzdal a vyřešil to trochu jinak: http://www.ebay.com/itm/191243173557
Parádní teploměr za pár kaček, vzal jsem rovnou 2, jednu sondu mám na bojleru, druhou v PF, takže mám nad vším kontrolu. Když potřebuju víc hejbat s teplotou a nechci to nechat na termostatech, tak prostě přepínám páru, jak každý asi zná. I když pro někoho to může bejt trochu opičácký, já z toho dostávám skoro vždycky dokonalou teplotu a nějakou nestabilitu Gaggií vůbec nemusím řešit a vždycky vidím co dělám. V podstatě tím nahradím práci PID, ale člověk se s tím víc vyblbne a má nad tim větší kontrolu. Velice doporučuju pro chudé nadšence co strugglí se svými Classicy.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: PID pro Gaggia Coffee

Příspěvek od ondrada »

Potom jsou dvě otázky:
1) Jak dlouho to normálního člověka (i nadšence) může bavit, zvlášť třeba ráno před odchodem do práce
2) Jak dlouho to vydržej ty přepínače, jejichž kažením je Classic proslulej

Krom toho, pokud by to snad chtěl ještě někdo zkoušet, je potřeba dát do Classica "správnej termostat", tj. takovej, kterej vypíná při o něco nižší než požadovaný teplotě, a je potřeba počítat s tím, že bez týhle opičárny pak kafe prostě nejde udělat, protože kávovar bude málo ohřátej aby bylo kam zvyšovat teplotu. Nedej Bože aby přišla návštěva a mělo se těch kafí dělat víc naráz.

Nebo je to myšlený jinak?
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: PID pro Gaggia Coffee

Příspěvek od lukyn »

tak trochu to sice připomíná nouzový přistání na měsíci, ale na druhou stranu mozek asi může nahradit nejdokonalejší PID s dostupým zajištěním různých ukazovátek a hejblátek ;-)

Hele není tohle všechno už jednou k dokonalosti pro tento stroj vymyšlené?
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: PID pro Gaggia Coffee

Příspěvek od primacafe »

Domnívám se, že ten PID by to řešil (řídil) dokonaleji - přesněji. A hlavně bez starosti zcela automaticky.

p.s. v podstatě jsem nepochopil hned první příspěvek. Jako že s čím by měl být kompatibilní.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
krYshuT
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15. čer 2014 20:35:37
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: PID pro Gaggia Coffee

Příspěvek od krYshuT »

primacafe: Sonda... mluvil jsem o tom v druhym postu. A neni kompatibilní.

ondrada: Jinej termostat tam samozřejmě dávat nebudu - ten by zabil princip týhle metody. To by bylo navzdory skoro vždycky parádnímu shotu. Ona to neni až taková opičárna, jak by se mohlo zdát. Po chvíli fáze experimentování už člověk ví co dělá a mačká a prostě si vyhlídne cílový teploty, při kterejch to reguluje a pouští čerpadlo - stejně k tomu ten člověk jde a dělá si svý. Tohle neni o půl hodinovym rozehřejvání a mačkání tlačítek, je to zajímavá alternativa a konstantní teploty dopadající vody na kafe v rozmezí maximálně 1-2°C dostanu už po pár minutách od zapnutí. Většinou to trefim přesně a teplota je přes celou dobu shotu konstantní (ne jak u většiny PIDů). Kdo má zájem, tak zde video s metodou. O životnost tlačítek bych se nebál a co je dneska taková investice do malý opravy na něco co mi chce vydržet další roky? Moje Gaggia Coffee je stará 12 let, kafe dělá každej den, pravidelně udržovaná, žádnej rez, furt bez chyby... ty starší pre-Philips/Saeco modely byly vždycky vůbec spolehlivější.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: PID pro Gaggia Coffee

Příspěvek od papun »

Sonda je prostě sonda, jde jen o to jaké má zakončení - závit uchycení, ale to se dá vyřešit v pohodě, tak jak jsem to řešil já a spousta jiných metod.

Je relativně jedno jaký máš termostat pomocí určitých kroků se dokážeš propracovat k tvé teplotě.

Ovšem že máš úžasnou tepelnou stabilitu po celý shot už asi pravda úplně nebude. Protože Classic má tak malý bojler a fyzika je neoblomná a rozhodně napsat, že s PIDem to je horší to je docela troufalé. Pozor nechci tě napadat ani se s tebou hádat. Jen aby ta tvá metoda nevyzněla pro některé neznalé jako to nejlepší. A rozhodně klasický PID je lepší a šetrnější. Jednak je automatický, takže netřeba u toho dělat opičárny, docela dost přesný v tom co dělá a taky není potřeba cvakat přepínačem jak o život - opravdu je prověřené, že ty vypínače a přepínače jsou slabé místo a ono nový panel není zrovna levný.

Taky ještě záleží jak ty tvoje teploměry co teď používáš mají reakční dobu a přesnost. Každopádně důležité, že si spokojený s výsledkem, ale praktické mi to moc nepřijde. A jak to máš vyřešené po estetické stránce? Dej nějaké foto nebo video.
Uživatelský avatar
krYshuT
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15. čer 2014 20:35:37
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: PID pro Gaggia Coffee

Příspěvek od krYshuT »

Praktické to rozhodně neni, ale je to pěkná hračička! No což, po 2 měsících cvakání mě to přestalo bavit a pořizuju si něco většího. Ani mě nenapadlo, že espresso bude moje životní láska jen po pár měsících...
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: PID pro Gaggia Coffee

Příspěvek od ondrada »

ondrada píše:1) Jak dlouho to normálního člověka (i nadšence) může bavit, zvlášť třeba ráno před odchodem do práce
krYshuT píše:No což, po 2 měsících cvakání mě to přestalo bavit...
No vida, tak už to víme naprosto přesně :-D Ani to nebolelo :)
Uživatelský avatar
tibet
Příspěvky: 32
Registrován: pon 30. zář 2013 20:39:56
bydliště: ..
kávovar: Zacconi Riviera Eagle, 9Barista, Bialetti Venus Moka
mlýnek: La San Marco, Jupiter 562, 1Zpresso JE-Plus

Re: PID pro Gaggia Coffee

Příspěvek od tibet »

zrovna tady si hezky zapojili nový termostat k rancilii...

odkaz: http://www.sisand.dk/?p=205

Obrázek

-----

tady mají dokonce PID připojen k microcimbali...

odkaz: http://www.home-barista.com/levers/pid- ... 27730.html

Obrázek

----

zajímavý projek

odkaz:http://www.cyberelectronics.org/?p=315

Obrázek

----

tady zase dávají přednost PID tlakovému senzoru..

odkaz: http://www.home-barista.com/espresso-ma ... 18463.html

Obrázek

----
jinak je samozřejmě spousta dalších inspirací a tipů k dokončení podobných projektů na netu dost(AJ)
odkaz:
https://www.google.cz/search?q=pid+prom ... s:official

dovézt svůjí mašinu k maximální dokonalosti je snem skoro každého uživatele , protože se potom stroj odvděčí tou nejúžasnější kávou nejen svému majiteli, ale i všem jeho milým návštěvám.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: PID pro Gaggia Coffee

Příspěvek od Fox_25 »

A to je takový problém koupit holou PT-100 sondu s drátkama, šroub se stejným závitem, následně vyvrtat do hlavy šroubu místo pro sondu a přilepit ji tam? Šroubu ještě stačí zkrátit závit a je to.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“