Gaggia Classic - parní tryska problém

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
erage
Příspěvky: 6
Registrován: pát 30. led 2015 0:30:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Gaggia Classic - parní tryska problém

Příspěvek od erage »

Dobrý večer,
už to bude dva roky co vlastním kávovar Gaggia Classic společně s mlýnkem Gaggia MDF. Provádím dekalcifikaci pomocí roztoku od firmy Saeco. Dekalcifikaci provádím dvakrát do roka. Častěji dělám backflush přístroje. Postupuji podle návodu tady z vašeho fóra a z návodu který byl přiložen ke kávovaru. V poslední době mě začala zlobit parní tryska, když u parní trysky otevřu ventil a začnu přes ní pouštět vodu, voda mi teče i přes hlavu. V minulosti když jsem spustil spínač pro spuštění vody a pootočil ventilem na trysku, voda z hlavice netekla a šla krásně pouze přes trysku.

Chtěl bych se zeptat jestli se někdo z vás s tímto problémem už setkal. Popřípadě jestli se jedná o vadu kávovaru, kterou jsem mohl zapříčinit i já při používání a čištění přístroje.

Prosil bych o radu nebo o postup, který by mohl pomoci. Kávovar používám denně a jsem s ním velmi spokojen.
Děkuji
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic - parní tryska problém

Příspěvek od primacafe »

erage píše:............. V minulosti když jsem spustil spínač pro spuštění vody a pootočil ventilem na trysku, voda z hlavice netekla a šla krásně pouze přes trysku..........
nepochopil jsem z toho úplně přesně který spínač/e pouštíte. Pokud chcete aby šla voda jen přes parní trysku, je potřeba zapnout současně pravý a prostřední vypínač.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - parní tryska problém

Příspěvek od lukyn »

tak máte zarostlou trasu do parní trysky a vytváří dostatečný odpor na to, aby to teklo i přes hlavu .... rozebrat včetně bojleru a vyčistit
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
erage
Příspěvky: 6
Registrován: pát 30. led 2015 0:30:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - parní tryska problém

Příspěvek od erage »

Při současně zapnutém prostředním a pravém vypínači, voda teče pouze přes parní trysku. Při zapnutém pravém vypínači a otevřením parní trysky mi voda teče přes parní trysku, tak přes hlavu.
Lukyn nemáte na internetu podrobný návod nebo postup k vyčištění přístroje?
Uživatelský avatar
canyon
začátečník
Příspěvky: 63
Registrován: úte 23. pro 2014 14:36:01
bydliště: Chrastava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - parní tryska problém

Příspěvek od canyon »

Tak to je asi normální pokud se nepustí pára,prostřední vypínač a otevře se kohout parní trysky,že to poteče všude kde je to otevřené.Čerpadlo tlačí vodu a ta jde cestou nejmenšího odporu.:-)
Uživatelský avatar
erage
Příspěvky: 6
Registrován: pát 30. led 2015 0:30:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - parní tryska problém

Příspěvek od erage »

Ano, jak píšete, je to logické. Ale v návodu na přípravu horké vody je, že se má zapnout hlavní vypínač, počkat zhruba 6 minut než přístroj dosáhne správnou provozní teplotu. Pomalu otočit knoflík horké vody/páry a přepnout vypínač horké vody/kávy pro zahájení výdeje horké vody. Není zde zmíněný postup s prostředním tlačítkem, který je v návodu označen jako tlačítko nahřátí páry. Celý rok co mám tento kávovar jsem si takto horkou vodu připravoval a voda z hlavy přístroje mi nešla.
Uživatelský avatar
canyon
začátečník
Příspěvky: 63
Registrován: úte 23. pro 2014 14:36:01
bydliště: Chrastava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - parní tryska problém

Příspěvek od canyon »

Divné mě to teče takhle hned od začátku. Běžel jsem mrknout do návodu a musím ti dát za pravdu takhle to tam je napsané. Také jde o to jestli je to správně přeloženo. Mě zcela logicky vychází pokud nepřepneš aby to šlo jen do parní trysky tak to poteče i z hlavy ale nevím.
Uživatelský avatar
erage
Příspěvky: 6
Registrován: pát 30. led 2015 0:30:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - parní tryska problém

Příspěvek od erage »

Podíval jsem se na několik videí na youtube a když otočí ventilem na horkou vodu/páru, voda jim teče přes parní trysku a přes hlavu neteče. Hledal jsem i v anglickém návodu, který jsem ke kávovaru dostal a tam je psané, že po přepnutí pravého spínače pro výdej vody, se má sepnout i prostřední spínač. Teď jsem z toho trochu zmatený, ale pravděpodobně se nejedná o vadu. To jsem rád i když ze začátku mi ta voda přes hlavu netekla.
Uživatelský avatar
canyon
začátečník
Příspěvky: 63
Registrován: úte 23. pro 2014 14:36:01
bydliště: Chrastava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - parní tryska problém

Příspěvek od canyon »

Jediné co mě napadá,že prostě výtok parní trysky byl tak velký,že odcházela všechna voda touto cestou a teď je to trochu víc zavápněné popř zanesené,že je větší odpor a už to teče i přes hlavu.
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - parní tryska problém

Příspěvek od lukyn »

tak nějak sem se to snažil naznačit :-) JInak nevím jaké režimy Classic má, takže více neporadím ...
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic - parní tryska problém

Příspěvek od primacafe »

Zbytečně řešíte něco, co tak fungovat nemá, resp. používat se tak nemá. Když jsme používali G.Classic, tak taky větší část vody tekla přes trysku a trochu občas kaplo přes hlavu, když nebyl přepnutý vypínač páry. U tohoto kávovaru, protože je tak konstruovaný, je potřeba jednoznačně zapnout prostřední vypínač i když je to zapnutí páry.
Díky tomu že se hned otevře tryska páry a odebírá se horká voda, tak se nestačí pára v bojleru tvořit.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
erage
Příspěvky: 6
Registrován: pát 30. led 2015 0:30:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - parní tryska problém

Příspěvek od erage »

Ano. Řídil jsem se od začátku českým návodem, takže jsem nevěděl, že používám přístroj špatně. V anglickém návodu je to správně, tak jak zde píšete. Děkuji za odpovědi.
Uživatelský avatar
erage
Příspěvky: 6
Registrován: pát 30. led 2015 0:30:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - parní tryska problém

Příspěvek od erage »

Ještě bych se chtěl zeptat, jestli nevíte, kde se dá sehnat nerezový disk a nerezové sítko. Děkuji
Uživatelský avatar
JMK
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pon 13. kvě 2013 15:32:42
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - parní tryska problém

Příspěvek od JMK »

Např. Hraspo?
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“