Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od primacafe »

Jestli je to už jen vyžraný hliník, tak to nechejte tak a zase to sešroubujte. Viděl jsem už horší. Ona to bude dost pravděpodobně vyžírat jen čistá voda. Jestli tam už nejsou nějaký kusy vodního kamene, tak se tím nijak nenervujte. Vyčistěte trochu dosedací plochu pro těsnění a sešroubujte to se starým těsněním. Je málo pravděpodobné, že bude potřeba těsnění měnit. V podstatě sešroubujte - uvidíte.

bojler i těsnění jde koupit zde:
Espresso Professional s.r.o.
Náměstí Republiky 366/1
614 00 Brno - Husovice
Tel.: (+420) 545 222 515
GSM: (+420) 725 044 086
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Patozzi
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05. srp 2009 13:20:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Patozzi »

Ad David:

Myslíš? Mně přišlo, že tohle už není vodní šutr, že je spíš narušenej povrch toho vnitřku bojleru. A že by to chtělo něčím jakoby vyhladit. Ale proto se na to právě ptám, protože nevím, jak to má správně vypadat když je to všechno OK.
Uživatelský avatar
Patozzi
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05. srp 2009 13:20:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Patozzi »

Ad primacafe:

Díky, to jsem potřeboval slyšet! OK, zkusím to. To těsnění úplně ideálně nevypadá, ale zkusím to, třeba sedne.

Každopádně tedy výsledek je, že doporučujete se do žádného broušení jemným pískem apod. nepouštět...

Mimochodem, ten bojler předtím byl úplně černej. Tekl z toho pořádné sajrajt. Je to asi blbá otázka, ale je ten hliník zdravotně úplně OK??
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od ondrada »

Chvíli je, chvíli neni, podle toho jaká studie se zrovna objeví. Aspoň tak to na mě posledníi dobou působí. Napřed se hliníkový příbory zatracovaly, pak snad zas že nevaděj, teď je zas moderní je pomlouvat... IMHO neví nikdo :)
Uživatelský avatar
Patozzi
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05. srp 2009 13:20:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Patozzi »

Pravda, taky jsem takové tahanice zaznamenal. Upřímně mě ale docela uklidní, když alespoň nebudu mít v každé kávě pět šupinek čistého hliníku, takže to teď snad už nebude...:))
Uživatelský avatar
Patozzi
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05. srp 2009 13:20:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Patozzi »

Slíbil jsem, že se pochlubím, jak jsem dopad. Tak jsem všechno smontoval do původního stavu, zdá se, že to těsní, nikde nic neutíká, funguje to. Až sem dobrý. Ale pořád z toho trochu teče nějaké bordel. Mnohem méně, je toho už málo, ale když se napustí čistá voda, tak na dně hrnku prostě vždy nějaký drobný bordel vidět je. Nevím, kde by se ještě mohl brát.

Je to takový divný. Trochu u nás kvůli tomu došlo ke ztrátě důvěry v ten stroj a manželka má chuť na kávičku, tak už začala někde googlit a přišla s tím, že místo něj koupíme DeLonghi EC 850.

Já to zatím beru v klidu, snažím se to prohánět pořád dokola vodou a doufám, že to přestane. Ale jestli ne, tak snad řeknu manželce už podruhý ANO... :)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od primacafe »

Možná to teče z Classica všem, jen se v tom asi nikdo tak nešťourá. Já věřím tomu, že když napustím čistou vodu přes halvu, tak tam bude taky pěkný bordel.

Co tak zkusit sundat z hlavy sprchu se sítkem a napustit vodu tak. Potom to musí jít smad opravdu už jen z bojleru. Protože voda z bojleru protíká už jen elektroventilem a hlavou (takovou malou dírkou ven).

Ještě bych poradil zkusit backflush. Jenomže tady je trochu problém, disk sprchy v hlavě je z hliníku a mohlo by ho to trochu rozežrat.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Patozzi
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05. srp 2009 13:20:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Patozzi »

Dřív mi to z Classica neteklo. Vždy po odvápnění nechávám protéct čistou vodu a kontroluju, jestli se tváří čistě, a dřív tam nebylo nic. Před tím, než jsem rozebral ten bojler, tak "čistá" voda z kávovaru skutečně nevypadla pěkně. Na dně hrnku byla spousta nečistot, které se tvářily, že by mohlo jít o mikro kousíčky kovu - zkrátka nic, co by chtěl člověk pít. Teď už to není skutečně zdaleka tak hrozný, ale na pozadí toho, co jsme z toho viděli téct předtím, tak už na to asi skutečně koukáme trochu jinak a vnímáme to asi až moc citlivě...

Každopádně sprchu se sítkem jsem z hlavy sundanou měl, protékal jsem tak spoustu vody a teklo to z toho taky. Právě že je mi divný, že to teče bez sprchy se sítkem stejně, jako když to je celé zkomletované.

Backflush je pro mě zatím neznámá věc. Tuším, že se nějako ucpe odtok filtrem bez direk a místo kafe se tam dá nějaká chemie, ale každopádně, jestli to má cokoliv rozežírat, tak do toho nejdu...:) Hlavně by to tedy asi rozežralo zase i ten hliníkové bojler, ne??
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od primacafe »

kolu píše:tyjo, backflush je naprostej základ čištění všech kávovarů s trojcestnym ventilem...
přibrzděte, tady se nebavíme o žádným profi kávovaru. U kávovaru o kterým je řeč, tím můžete nadělat víc škody jak užitku (pokud se bavíme o tomto způsobu čištění s použitím chemie).
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Patozzi
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05. srp 2009 13:20:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Patozzi »

Já uznávám a už na začátku jsem psal, že jsem v tomhle směru ucho a prostě jsem ten kávovar jen koupil, vařil v něm kafe a občas ho prohnal tím svinstvem proti vodnímu kameni. Backflush bylo pro mě ještě nedávno sprosté slovo, vůbec jsem nevěděl, že něco takového existuje... Tak to prostě je. Měli mi o o tom backflushovic klukovi povědět v návodu ke Classicu:).

Ale šak primacafe stejně píše, že by to ten kávovar sežralo, nebo že bych na něm mohl napáchat nějakou škodu...
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od primacafe »

Backflush není u malých domácích kávovarů běžně používaná věc. Jak píšu, může se tím nadělat víc škody jak užitku. Je to praktika přenesená z profi zařízení, aby si někdeří připadali jako že pracují s dospělým kávovarem.
Rozhodně nemám potřebu to u našeho kávovru dělat. Ikdyž jsem backflush jednou udělal a málem to došlo tak daleko, že se zdálo, že to odnese el. ventil a že si půjdu za 1000,- koupit nový. Náhodou to rozchodil.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od dape »

Backflush (na Gaggii Baby Twin) mi byl doporučen technikem, že není problém. K tomu jsou určeny v pohodě tablety SAECO, které nerozežírají hliník. Dělám to každej měsíc. Jednu tabletu do páky, ucpu slepou miskou, pustím na 5-8 sekund, celkem asi 6x až je tableta prázdná. Je to vhodné dělat proto, aby se neusazovala stará mastná káva v odpadních trubkách co vedou z hlavy do odpadové misky. tím se pročistí tyto cesty a kompletně celá hlava. Dělal jsem to tak 10x a žádnej problém. Mám původní sítko, grupu, nic mi to nerozežírá.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od primacafe »

Pan kolega Patozzi taky jen odvápňoval a má pocit, že si tím nadělal problémy. Ne všichni používají doporučené prostředky. A ani u vašeho kávovaru asi nebude úplně jasné co se v něm odehrává. Nebo jste ho měl rozdělanej a díval jste se jak uvnitř vypadá?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od dape »

Primacafe: ne, nedíval. Zatím není důvod. Když to funguje jak má, tak to zbytečně nerozebírám, nelezu do toho (navíc je to v záruce). Používám jen doporučené prostředky k tomu kávovaru a je mi jedno, jestli ten jiný (konkurenční) je šetrnější nebo ne. Prostě co mi v servise k tomu danému doporučí aje to přímo i stejná značka (Saeco=Gaggia (nebo naopak, nevím) tak to použiji. Takže odvápňovač - Saeco a tablety do páky taky Saeco. Když pustím vodu bez kávy - ať jako horkou z trysky nebo z hlavy, žádný bordel tam není, žádné šupiny ani ze sítka, to je jako nové. V servise mi doporučili těmi tabletami čistit celou grupu (včetně těsnění - páka se celá nedotáhne, ale při spuštěné extrakci se s tím šibuje a ta tabletová pěna leze klem hlavy, očistí těsnění) i odpoadní cesty.
Až bude problém, třeba do toho polezu. To je jako u auta. Dokud jezdí jak má, nerozebírám motor. Až se potentuje, buď do toho polezu a nebo to zavezu do servisu.
Uživatelský avatar
Miri
více pokročilý
Příspěvky: 186
Registrován: pát 29. kvě 2009 15:06:10
bydliště: Bratislava
kávovar: IZZO ALEX DUETTO
mlýnek: Mazzer Mini

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Miri »

Myslím, že pán Konečný mal na mysli niečo iné. Čo sa deje v boileri (ak sa deje) sa samozrejme neprejaví za krátku dobu (ani za rok, dva). Komentár sa týkal toho, že pokiaľ to nerozoberiete, tak nemôžete vedieť v akom stave je vnútorný povrch boilera. To však neznamená, že je treba hneď niečo rozoberať. Skúsenosti s hliníkovými bojlermi sú však také, že po niekoľkých rokoch býva erózia viditeľná. Jej rozsah zavísí od veľa faktorov.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od dape »

Miri: s tím souhlasím. Ale to nevíte ani když používáte čistič a ani když to nepoužíváte. Je to stejné jako Schrodingerova kočka. Dokud neotevřete krabici, nevíte, zda je mrtvá nebo živá. :-) Ale předpokládám, že když do auta liju benzín jaký mám, používám olej jaký mám, tak nějakou dobu to vydrží. Pokud tam naliju olej úplně podřadnej, mohu si bejt jistej, že jsme mu pěkně zavařil. To stejné u bojleru. Prostě jen mohu předpokládat. Samozřejmě, u dekalcifikací se všude uvádí, jak je nutné ji často provádět. To už je byznys. Servisní technik, každý, se k tomu staví trochu rezervovaně a tvrdí, že i někdy méně znamená více (nikoliv tablety do páky na kávové usazeniny). Proto dekalcifikaci dělám striktně dle návodu (tam je důležité to neprohánět grupou, ale tryskou) a vždy ihned vypnout kávovar, aby se bojler zbytečně nepřehříval s tou chemií. Když dělám zhruba 6 káv denně, liju vodu z Brity, tak jako ideální čas na odvápnění to vidí tak za 3/4 roku až rok. Tablety na usazeniny klidně každej měsíc, tam o nic nejde, to nejde do bojleru ale ventilem do přepadu.

A pokud tam mám bordel - šupiny, tak mne napadá jen jediné místo kde to je. Rozebrat a event. koupit nový.
Uživatelský avatar
Miri
více pokročilý
Příspěvky: 186
Registrován: pát 29. kvě 2009 15:06:10
bydliště: Bratislava
kávovar: IZZO ALEX DUETTO
mlýnek: Mazzer Mini

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Miri »

To je všetko samozrejme v poriadku. Toto vlákno vzniklo práve preto, že sa problém už objavil :-)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od papun »

Já backflush na Classicu dělám tak jednou za měsíc ovšem jen s prázdnou slepou miskou. Prostě bez chemie, jen s vodou. Netvrdím, že je to extra účiné, ale trošku by to mohlo pomoci.

A při odvápnění pouštím vodu jak přes trysku tak přes hlavu - bez disku.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od primacafe »

Napadlo mě ještě toto:
na fotce je pravá hlava - nová ještě nepoužitá
levá hlava - hlava vymontovaná z kávovaru (původně byla taky chromovaná.

V době používání kávovaru se musel chrom nějakým způsobem odloupat ( nebo tak něco), není možné aby ty kousičky byly třeba kousky toho chromu nebo části povrchové úpravy?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Redmann »

Mna to ide aj s parnej trysky, takže to bude asi skôr z bojleru.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“