Gaggia espresso dose

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
spaceback
Příspěvky: 4
Registrován: úte 24. led 2012 20:11:39
bydliště: Levice
kávovar:
mlýnek:

Gaggia espresso dose

Příspěvek od spaceback »

Na základe názorov vlastníkov kávovarov Gaggia som si zakúpil espresso dose s túžbou dobrej kavy doma.Napriek tomu že teoriu espresa ovladam zatial som nedocielil ani len pitnu kavu.Skúšal som rôzne pomletú kavu lavazza, aj tak na drobno ze 25 ml tieklo viac ako minutu. Výsledok smutny,crema nikde, chut horka.Zatial sa mi ziadna crema nepodarila.Kde je chyba?
Kávovar?káva?mletie?oblsuha? budem rad ak mi poradite.ďakujem
Uživatelský avatar
pecan
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: ned 06. pro 2009 12:01:47
bydliště: Brno
kávovar: Expobar Office Control
mlýnek: Mazzer S.J.

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od pecan »

Doporučuji zkusit čestvě upraženou kávu, ta cremuje daleko líp a pomlít tak aby teklo 25ml/25s.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od hnup »

Lavazza? Káva?
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
spaceback
Příspěvky: 4
Registrován: úte 24. led 2012 20:11:39
bydliště: Levice
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od spaceback »

nečakal som zázraky od lavazzy z hypermarketu,ale aspon sa to mohlo podobat na presso.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od hnup »

Ak sa káva (väčšinou nevalnej kvality) váľa pol roka niekde v teple v regáli hypermarketu, tak bohužiaľ... Všetci sme si tým prešli, nekecám :-)
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
spaceback
Příspěvky: 4
Registrován: úte 24. led 2012 20:11:39
bydliště: Levice
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od spaceback »

je to boj.... raz ochutnas ozajstne espresso potom ho hladas.v LV je kava dobra,ale malokedy ozaj dobra,a uz ma nebavi loteria aka bude dnes kava.tak skusam doma. ale je to ťažšie než som si myslel:) vyzerá to tak že aj mlynček je nevhodný :)
Uživatelský avatar
spikey
více pokročilý
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25. říj 2011 12:16:23
bydliště: Praha 5
kávovar: Victoria Arduino Eagle one Prima
mlýnek: Anfim Pratica, Mahlkönig EK 43

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od spikey »

doporučuji důkladně pročíst forum, veškeré dotazy či názory zde řečené jsou ve vláknech několikrát vysvětlené.
Baví vás zajímavosti o kávě? Podívejte se na rozhovory, které natáčím s osobnostmi z oblasti výběrové kávy: www.youtube.com/c/JaroslavSl365cupsofcoffeevlog
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od primacafe »

Při počtu víc jak 18 000 příspěvků ve fóru, už zastávám názor, že opakování zase až tak neuškodí. O dost líp se potom něco hledá. Už kolikrát ani sám nemůžu některé věci dohledat.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
spikey
více pokročilý
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25. říj 2011 12:16:23
bydliště: Praha 5
kávovar: Victoria Arduino Eagle one Prima
mlýnek: Anfim Pratica, Mahlkönig EK 43

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od spikey »

Není tu těch 18 000 příspěvků právě kvůli tomu že se Vás pořád ptáme na ty věci které jste už vysvětlil nebo zodpověděl v jiných vláknech? já trávím dlouhé zimní večery tím že si forum pročítám abych se zbytečně neptal na něco znovu. Tím ale nechci namítat že opakování je matka moudrosti:)
Baví vás zajímavosti o kávě? Podívejte se na rozhovory, které natáčím s osobnostmi z oblasti výběrové kávy: www.youtube.com/c/JaroslavSl365cupsofcoffeevlog
Uživatelský avatar
Sinpa
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: čtv 12. úno 2009 15:47:32
bydliště: Zbůch
kávovar: Rancilio Silvia BC, PID Auber
mlýnek: Niche Zero

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od Sinpa »

To co bylo napsáno před lety už nemusí být pravda, nebo už může být překonáno.
Neříkám, že je to tento případ.
1. káva pražená/mletá loni s expiračkou další rok nebude to pravé kávové
2. na čem je mletá?
3. s přetlakovou miskou to nějakou pěnu udělá :-)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od primacafe »

Sinpa píše:To co bylo napsáno před lety už nemusí být pravda, nebo už může být překonáno.
.................. :-)
A právě s tímto jsem se setkal zde na foru několikrát. Až jsem sám nad tím kroutil hlavou. Naposledy to byly i moje názory na něktré kávovary, které ve své době nadchly i mě. Dnes bych je už vůbec nikomu nedoporučil. Domnívám se že doba značně pokročila a o levných kávovarech už toho zde bylo popsáno víc než dost. Jestliže si někdo přečte zkušenosti těch kteří tyto levné kávovary už dávno vyhodili a přesto se rozhodne pro levnou imitaci kávovaru. Pochybuju, že může do fora přispět nějakým novým poznatkem.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
spaceback
Příspěvky: 4
Registrován: úte 24. led 2012 20:11:39
bydliště: Levice
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od spaceback »

tak dnes konecne skoro espresso. aj z hypermarket lavazzy to je pitne,takze teraz si uz mozem objednat cerstvu kavu ,uz by to nemuselo ist do umyvadla :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
eXp10it
pokročilý
Příspěvky: 87
Registrován: stř 16. lis 2011 20:47:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od eXp10it »

chudák sklenička :cry: dopřejte jí raději tu nejlevnější robustu z primacafé
15barů pokládám jako rozumné minimum pro přípravu kvalitního espressa
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od Fox_25 »

S tou Lavazzou je to bohužel pravda, Pienaroma jsem daroval kamarádovi když mi dorazila Gaggia protože pak už to prostě nebylo ani omylem ono. A o těch z marketu se nemá cenu ani bavit.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
charvyburger
Příspěvky: 7
Registrován: pon 02. črc 2012 19:57:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od charvyburger »

Zdravim, stal jsem se hrdym majitelem tohoto kavovaru, zaroven ale zatim neuspokojenym... Vzhledem k tomu, ze jsem uplny zacatecnik, je pro me priprava espressa docela velkym oriskem. Prosel jsem zde snad vsechny mozne diskuze ohledne gaggie a filtru a stejne jsem se nedobral odpovedi na muj problem:

Kolik kavy patri do filtru pro jedno espresso? Podle navodu vemu odmerku na 7 g a vlozim do filtru. To zaplni akorat tu spodni cast, blbe se to pechuje tamperem a nakonec z toho tece prapodivna svetla voda. O spravnem kavovem kolaci po pouziti ani nemluve - je to spis takova kase. Zkousel jsem take zaplnit to po okraj, coz davalo mnohem pouzitelnejsi vysledky, ale zase jsem spotreboval skoro dvojnasobek kavy. Posledni moznost, dat 7g kavy do filtru pro 2 salky take neprineslo kyzeny vysledek - v podstate to dopadlo jako u te 1 salkove varianty - brecka a kase misto kolace.

Jaka je tedy spravna varianta pro tento typ kavovaru? Predpokladam, ze mam pretlakove filtry od vyrobce, ale jisty si nejsem, od pohledu to nepoznam. Je opravdu jedina spravna varianta pouzit 11-12g na porci? Co kdyz bych si chtel udelat jen 7g espresso? Mam se shanet pro jinych filtrech? Nepretlakovych(na vrtani se zatim necitim)?

Kavu pouzivam Bolivia Jacinto Titirico(tu jsem si privezl) a Carte Noir(na experimentovani - jinou tu v divocine nemaji) a mynek Hario Skerton.

Diky!
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od primacafe »

Nevím kolik jste toho na foru přečetl, ale podle vašich nářků, asi moc ne. Na všechno co řešíte odpovědi ve foru jsou a ne jednou.
Budu se tedy opakovat, pro ty kterým se nechce hledat.
Miska se plní prostě tak aby byla plná. Jestli se vám zdá kávy hodně, pokud ji naplníte tak jak má být (mluvím o nepřetlakových miskách), tak co vám brání pořídit misku menší. Jinak to asi nepůjde.
O miskách je velice pěkně a vyčerpávajícím způsobem popsáno zde: http://www.primacafe.cz/primastr/index. ... penenikavy Po přečtení aspoň tohoto článku, vám snad bude jasné jaké misky máte.

A nevíme v které divočině, protože jste v rámci utajení nevyplnil ve svém profilu bydliště.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od Fox_25 »

Mě se do singl misky u gaggie vlezlo 10g a double 16g. U Jolly bar mám jen double a ta sežere 18g. Jediný Carimali UNO má opravdu misky na 7 a 14 gramů, nedej bože tam dát více nebo méně.

Já osobně bych se asi smířil s tím že je třeba tam dát kávy více, akorát bych už opravdu nechtěl crema bazmek. Být vámi se na přesných 7g vykašlu a dělal kávu tak ať zůstává pevný a suchý puk. Mě osobně nejvíce chutná dvojité ristreto které jsem schopný usrkávat i hodinu.


Primacafe
Lidi neumí hledat a snad ani číst, co naděláte.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od primacafe »

Přetlakové misky ( někdy to bývá jen jedna miska na dvě porce) jsou ke kávovarům dodávané proto, aby bylo jedno kolik kávy se do nich dá. Většinou nezáleží ani na hrubosti mletí, neměla by však být velmi jemně mletá.

O plnění misky 7mi gramy kávy jsem zrovna dnes psal v tématu k Rancilio Silvia. Jestli někomu vyhovuje espresso připravené ze 7mi gramů kávy v misce která je správně naplněná právě 7mi gramy kávy, pak je to samozřejmě jeho věc. Není to kafe, je to tmavší čaj. Miska deklarovaná jako 7mi gramová, mě vždy při správném plnění vycházela jako 9g (minimálně). Viz. ZDE, která je dokonce uváděná jako 6g a bez problémů do ní vejde 10g.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od Fox_25 »

primacafe píše:Není to kafe, je to tmavší čaj.
Velmi podobný tomu co dělají ve většině kaváren zděšeni tím když host žádá méně vody a více chuti, nedejbože dvojité ristreto které z 95% přinesou bez pěny. Možná i v tomhle bude problém, lidi jsou na ten čaj zvyklí a dle norem dost dobře nejde udělat espresso díky velmi staré surovině a nevhodném přístroji. Pak někdo přijde zde a na jeho otázku se mu stále dostává špatné odpovědi protože zrovna ta je správná.

Sry za OZ ale nedalo mi to, admin promine nebo smaže.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
PavelN
pokročilý
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 28. čer 2012 16:32:05
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia espresso dose

Příspěvek od PavelN »

primacafe píše:Přetlakové misky ( někdy to bývá jen jedna miska na dvě porce) jsou ke kávovarům dodávané proto, aby bylo jedno kolik kávy se do nich dá. Většinou nezáleží ani na hrubosti mletí, neměla by však být velmi jemně mletá.

O plnění misky 7mi gramy kávy jsem zrovna dnes psal v tématu k Rancilio Silvia. Jestli někomu vyhovuje espresso připravené ze 7mi gramů kávy v misce která je správně naplněná právě 7mi gramy kávy, pak je to samozřejmě jeho věc. Není to kafe, je to tmavší čaj. Miska deklarovaná jako 7mi gramová, mě vždy při správném plnění vycházela jako 9g (minimálně). Viz. ZDE, která je dokonce uváděná jako 6g a bez problémů do ní vejde 10g.
jestli to nebude vyčůranost od výrobců, že 7gr. se tam vejde akorát když je nejhrubší mletí, pokud pak člověk mele na jemno může toho tam utlačit víc?
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“