Můj začátek s Rancilio Silvia

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Lukyluk
Příspěvky: 7
Registrován: sob 27. říj 2012 21:09:48
bydliště: Říčany
kávovar:
mlýnek:

Můj začátek s Rancilio Silvia

Příspěvek od Lukyluk »

Zdravím zdejší kávomily,
po zralé úvaze a ročním vybírání jsem zakoupil Rancilio Silvia s Rockym. Zatím se doma 3 týdny peru s nastavením, abych obdržel kýžený výsledek. Věnoval jsem hodně času pročtení celého fóra i prohlížení video návodů na youtube. Je mi jasné, že problém je v mé nezkušenosti, přesto se mi zdá, že kvalita kávy se s každým dalším namletým množstvím kávy spíš zhoršuje.
Snažím se tampovat v rozmezí 10-15 kg (1 x a poté uhladit). Mám i bottomless páku a zatím experimentuji hlavně s originál double sítkem. Podaří se mi při 25s extrakce dostat 50 ml kávy, přesto je výsledná chuť velmi silně kyselá, bez známek hořkosti (mletí nastavuji mezi 7-11). Snažím se držet stejné tampování i množství kávy, abych výsledek ovlivnil pouze změnou hrubosti mletí. Puk se vyklepne v celku s otlačeným šroubem (je pravda, že někdy je z vrchu mokvavý).

Jistě, můj dotaz je, "co dělat pro obdržení výborného espressa?", ale chápu, že se na to těžko dá odpovědět. Zkusím tedy konkrétně. Pokud umelu přesně 14 g kávy, je v sítku celkem malé množství, které se tampováním dostane i pod rysku. Odhaduji, že musím namlít 18-20 g do double sítka, abych mohl prstem urovnat kávu do roviny před tampováním. Tím že extrahuji přes 18 g kávy, měl bych během 25 s obdržet tedy více jak 50 ml kávy (trojčlenka = 65 ml)? Nechci to brát takto technicky, ale snažím se přijít na to, jestli nemelu na špatnou rychlost extrakce.

Jinak zkoušel jsem několik druhů čerstvě pražené kávy z různých pražíren (tím chci říct, že si myslím, že káva sama o sobě je kvalitní, problém je tedy v rukou). Kávu z PRIMAcafé jsem ještě nezkoušel, ale určitě vyzkouším.

Mám hledat možný problém i v teplotě vody Silvie? Před extrakcí upouštím vodu pro sepnutí cyklu a extrakci pouštím až po zhasnutí kontrolky.

Nebo v kanálkování? Při použití bottomless vidím, že se mi daří držet pravidelnou extrakci bez vystřikování paprsků. Výsledná káva má vždy velmi vysokou pěnu a z vrchu je příjemně tmavě hnědá s náznakem "tygříků".

Budu rád za vaše názory a mé nasměřování ke svkělému espressu. Děkuji.
p.s. Přikládám obrázky z jednoho pokusu.
obrazek 1.JPG
obrazek 2.JPG
obrazek 3.JPG
obrazek 4.JPG
obrazek 5.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

Hlavní problém je v tom, že k tomu přistupujete moc křečovitě, zbytečně vědecky. Všichni kteří k nám přišli a začali vytahovat váhy a stopky, to velice rychle odložili a odcházeli s tím, že espresso není žádná věda. Jeden z nich odešel a váhu si už ani sebou nebral. Mám ji dodnes.
Od té doby dělají velice slušné espresso i z jednoporcové misky.
A čeho potřebujete vlastně docílit, na fotkách to vypadá dobře.
Co na vašem espressu není výborné.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Lukyluk
Příspěvky: 7
Registrován: sob 27. říj 2012 21:09:48
bydliště: Říčany
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Lukyluk »

Rozumim namitce, ale krecovite se k tomu nesnazim pristupovat. Chtel jsem jen popsat aktualni stav, abych dostal odpoved. Vysledne espresso je velmi kysele. Postradam aroma a horkost. Dnes jsem zkousel 2 druhy kavy z ruznych praziren. Udelal jsem 10 double shotu za sebou s prenastavovanim mleti, abych docilil vhodneho mnozstvi pri 25 s extrakce, ale vsech 10 double vzorku jsem vylil.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

Nějakou reakcí ke kyselosti kávy nemohu sloužit. Konkretně se můžeme bavit jen o naší kávě (Primacafe) protože tu znám.
Ale zde může být návod na vysvětlení, závěr si musíte udělat sám:
thesilentman píše: .......... Doubleshot, která praží kávu hodně světle, čím se kromě jednotlivých chutí zvýrazní také acidita. Množstvu lidí tento způsob vyhovuje, ale většinou se k němu musí propít.........
vytrhl jsem to zde: viewtopic.php?p=25389#p25389

Ke zbytku vašeho příspěvku nevím jak se mám vyjádřit, asi mám s nastupujícím víkendem pomalejší chápání. Proč jste 10 vzorku vylil? Nedocilil jste vhodného množství při 25sec. extrakce nebo proto, že bylo kyselé.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Lukyluk
Příspěvky: 7
Registrován: sob 27. říj 2012 21:09:48
bydliště: Říčany
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Lukyluk »

Kava kterou jsem zkousel byla prazena spis tmave hnede. Vzorky jsem vylil proto, ze byly prilis kysele. Pri kazdem pokusu jsem menil stupen mleti nebo silu tampovani, takze nekdy nateklo soravne mnozstvi uz kolem 15 s. Nebo naopak po 25 s nakapalo pouze male mnozstvi. Tedy experimentuji, abych zjistil co delam spatne.
Muzete mi prosim doporucit nekterou vasi kavu? Rad si objednam a vyzkousim.
Je mozne nekde dostat praktickou ukazku nebo skoleni spravne pripravy?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

Když pomineme chuť, tak děláte špatně -- hrubost mletí nebo množství kávy v misce. Nebo obojí.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Lukyluk
Příspěvky: 7
Registrován: sob 27. říj 2012 21:09:48
bydliště: Říčany
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Lukyluk »

Děkuji za SZ. Už jsem si objednal vzorky, ať se můžeme bavit o konkrétní kávě. Nechci rýpat, ale to je právě můj původní dotaz - dávám správné množství kávy? Hrubost mletí jsem měnil od 7 po 11. Při 7 káva jen kapala. Při 11 protekla během 15 vteřin i při silnějším tampování. Tedy jak se mám postavit k množství? Pokud odvážím 14 g, tak je kávy málo (tamper se dostane na kónickou plochu v sítku). Proto dávám kávy cca 2,5 odměrky (pokud bych vážil, tak je to kolem 18-20 g) a zarovnám jí tak, že přebytečné množství stáhnu pryč.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

Možná vám pomůže toto: viewtopic.php?f=102&t=1640&p=23093&hili ... sky#p23093
jinak zkuste pohledat tady na foru něco jako: plnění misky, množství kávy v misce a pod.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Můj začátek s Rancilio Silvia

Příspěvek od Jožin »

Kyselá káva bývá také při nízké teplotě vody. Co tak po zhasnutí kontrolky nahřívání zapnout na patnáct, dvacet vteřin spínač páry a po vypnutí teprve spustit extrakci.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Můj začátek s Rancilio Silvia

Příspěvek od David »

7 g je jen technická hodnota normy na expresso. Kromě jiného je stavěna na použití směsí s asi 30 % robusty. Čisté arabiky mají jednak jemnější chuť, jednak trochu méně pění, takže vůbec nevadí, když se dá o pár gramů víc.

Držte se takového mletí, aby vám z jedné dávky nateklo požadovaných asi 25 ml kávy.

Co se týká kyselosti, je to v zásadě jednoduché. Barva kávy nemusí nutně vypovídat o stupni vypražení, ten se řídí jinými znaky. Tedy i zdánlivě tmavá káva může být vypražena málo. Pokud je káva kyselá, zvolte jinou. Nebo jiného dodavatele. Někteří praží na jiné způsoby přípravy, než je espresso, tam je žádoucí méně vypražená káva.

Krom toho, v mém podpisu je v jenom z linků odkaz na standard espresso italiano, tam jsou teploty, kterých má dosahovat voda, káva etc. Pokud by se zásadně lišily, může být chyba v kávovaru a výsledkem by mohla být kyselejší káva.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Můj začátek s Rancilio Silvia

Příspěvek od 2-czech »

Bohužel je to o tom, že čím lepší surovinu máte (tím myslím i kvalitu pražení), tím vyšší nároky jsou na vybavení a přípravu. Každá káva je vhodná na espresso, je to pouze o tom, co z ní dokáže vytáhnout.

Většina lidí si např. u našich káv stěžuje na kyselost (u espressa). Bohužel je to o tom, že nemají potřebné vybavení, znalosti a vodu, aby z ní na espressu dokázali vyextrahovat optimum. Proto se snažíme lidem vysvětlit, že domácí espresso je nesmysl, pokud nejsou ochotni investovat aspoň 30-40 tis do vybavení a získání určitého knowhow.

Ad. váhy a měření. Nepoužívání váhy při přípravě espressa je alibismus. Všichni naši VO zákazníci (kavárny, restaurace) mají a používají digitální váhu na nastavení espressa / filtru. To samé u domácích nadšenců. Bez toho to prostě nejde! Je to mnohem rychlejší, snadnější a přesnější než střílení od oka.

Lukyluk: tohle je jednoduchý recept, který když dodržíte (a máte v pohodě vodu, kávovar, mlýnek a surovinu) musí přinést kýžený výsledek: 16-18g (kávy) - 25-35 sec (extrakce) - 30-40 g (nápoje). (Teplota vody na hlavě ideálně 93-94°C, ale to stejně bez speciálních nástrojů nezměříte. U nového kávovaru by to ale neměl být problém.)

Pokud je stále káva kyselá, zjistil bych si tvrdost vody, resp. množství rozpustných látek. To je bohužel ten nejčastější viník kyselosti (podextrahovaná káva, příliš vysoké množství TDS ve vodě, která není schopna přijímat rozpustné látky z kávy).

Samozřejmě je nejlepší bavit se o konkrétní kávě ...

Jarda Tuček - doubleshot

ps: záměrně reaguji pod svým jménem, jelikož pan Konečný zmínil mou pražírnu. A popravdě na světové poměry pražíme velmi tmavě :)
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Můj začátek s Rancilio Silvia

Příspěvek od David »

Byl jsem tuhle v jednom obchodu-pražírně, a na profesionálním stroji mi udělali takový kyseláč, že mi málem slezla sklovina ze zubů. Apriori bych viděl problém v surovině. (a mizérie přípravy espressa v tuzemských restauracích je taková, že doma připravené preso je většinou lepší).
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Můj začátek s Rancilio Silvia

Příspěvek od Seky »

To, že Vaši zákazníci - kavárny - něco váží, je odvážné tvrzení. Vím o dvou, kde to na 100% nedělají.
To, jak Vaši zákazníci kávu uchovávají, je taky na pováženou.
Proč káva z primacafé je úplně (a to myslím jako opravdu moc) jiná, než od Vás?
Uživatelský avatar
Lukyluk
Příspěvky: 7
Registrován: sob 27. říj 2012 21:09:48
bydliště: Říčany
kávovar:
mlýnek:

Re: Můj začátek s Rancilio Silvia

Příspěvek od Lukyluk »

Děkuji za další názory. Při pátečním testování byl stroj zapnut cca 30 minut před přípravou kávy. Dnes odpoledne jsem jej nechal přes 2 hodiny a pak stejným způsobem připravil double shot. Káva byla o mnoho lepší. Až mi dorazí vzorky z Primacafé budu dál referovat co a jak. Vyzkouším i ten tryk s předehřátím vody spínačem páry. Jen se bojím, aby voda zase nebyla příliš teplá. Jak se bude projevovat vysoká teplota vody na chuti?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Můj začátek s Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

Po zkušenostech které mám, se už dnes neodvažuji jednoznačně říct jaká bude káva když bude vysoká teplota. Setkal jsem se totiž i s tím, že vysoká teplota udělala kávu totálně kyselou (konkretně tato http://shop.primacafe.cz/smesi/6-prima-presso.html). Bylo to zatím jen v jednom případě v restauraci, nevím však proč. Po snížení teploty bylo zase vše v pořádku.
Dá se však říct, že vysoká teplota vody má vliv na nízkou nebo žádnou pěnu (cremu) a káva bývá většinou hořká. Víc hořká než by mělá být, chutnat může až tak jako by byla káva přepražená.
To vše mám vysledované z naší kávy PRIMAcafé. Jak se chovají jiné kávy, nevím.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Můj začátek s Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

2-czech píše:............ps: záměrně reaguji pod svým jménem, jelikož pan Konečný zmínil mou pražírnu. A popravdě na světové poměry pražíme velmi tmavě :)
Zdravím pana Tučka. Zmínil jsem Vaši pražírnu, jen tím vytrženým kouskem příspěvku kde je něco ke kyselosti kávy popsané. Abych nemusel kopírovat. Dal jsem odkaz i na celý příspěvek, aby si to špatně někdo nevyložil.
Nijak nesleduji jak pražíte (proto ten odkaz na příspěvek) a je to zcela Vaše věc. Máte svůj způsob pražení, víte proč to tak děláte a to je snad dobře. Nemám co k tomu víc říct.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Můj začátek s Rancilio Silvia

Příspěvek od 2-czech »

Seky píše:To, že Vaši zákazníci - kavárny - něco váží, je odvážné tvrzení. Vím o dvou, kde to na 100% nedělají.
To, jak Vaši zákazníci kávu uchovávají, je taky na pováženou.
Proč káva z primacafé je úplně (a to myslím jako opravdu moc) jiná, než od Vás?
Poslal jsem Vám PM ...
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Můj začátek s Rancilio Silvia

Příspěvek od mill »

Jen lehce a náznakem k pražení: troufnu si tvrdit, že kávy jak z Primacafe, tak Doubleshotu znám velmi důvěrně, a obě pražírny považuji za špičku ve svém oboru. Každá praží trošku jinak a každý zákazník od kávy také očekává něco jiného. Takže výrazy, že je něco "hnus a fujtajbl" by bylo vhodné si rezervovat pro kávy, které opravdu hnus a fujtajbl jsou. Stejně, jako někomu víc chutnají vína suchá a jinému sladká. Pokud si nejsme jistí a nedokážeme pojmenovat, co nám na kávě vadí, bylo by lépe se takových výrazů vyvarovat (nebo projít školením na defekty kávy). Jak to tak sleduji na nejrůznějších diskuzích(nejen zde), jedna strana pokládá PC za přepražené, druhá zase DS za kyselé, a zarputile obhajují svůj postoj. Od DS jsem vyloženě kyselou kávu neměl nikdy, stejně tak přepraženou od PC. Pokud někdo upřednostňuje ovocné a sladké chutě v kávě, víc mu sedne DS. Pokud se někomu líbí tmavší italské pražení, zachutná mu PC.
Ano, kávy od PC jsou na domácí přípravu espressa vhodnější, tolerují díky tmavšímu pražení víc chyb, i když znám člověka, který ze špičkového Qpressa dělá takovou sr..u, že ji u nich vždy musím vylít a udělat si kafe sám. A v jeho rukou je DS naprosto nepitelný.
S Jardou ale prudce :x nesouhlasím v tom, že domácí příprava espressa je nesmysl. Na své Sylvii to zvládnu bez sebemenších problémů, a to není kávovar za 40 klacků. Pouze se musím víc snažit, než na LM. Až budeš u nás, tak mi extrakci přeměř kapátkem. Uvidíš, že zase tak moc mimo nejsem.
A taky bych to asi přesunul do jiného vlákna.
Uživatelský avatar
Lukyluk
Příspěvky: 7
Registrován: sob 27. říj 2012 21:09:48
bydliště: Říčany
kávovar:
mlýnek:

Re: Můj začátek s Rancilio Silvia

Příspěvek od Lukyluk »

Rád bych se podělil o dnešní zkušenost a na začátek ještě uvedl na pravou míru jednu věc. V jednom z prvních příspěvků jsem zmínil: "10 double shotů za sebou". Neměl jsem tím na mysli pražírnu pana Tučka, ale prostě desetkrát kávu v dvojitém sítku. Nemohu se tedy připojit do diskuze jestli je lepší PC nebo DS. Osobně věřím, že obě pražírny mají něco do sebe a těším se na první vzorky PC.

Dnes jsem se stavil v obchodě, kde jsem RS kupoval. Pánové mě trochu nasměrovali a dle dnešního výsledku musím říct, že správným směrem. Pomocí přiložené odměrky jsem odměřil 2 x zarovnanou dávku do mlýnku (předpokládám, že šlo o cca 15-16 g kávy). Mletí jsem zjemnil na 6 a tampoval spíše silněji (20 kg). Výsledná káva byla chutná. Musím se pochlubit, že se mi podařilo i napěnit mléko (s mikropěnou se dalo i "malovat"). Určitě mi k tomu pomohla dnes zakoupená (a vychlazená) konvička Motta Europa 50 cl a teploměr.

Nicméně k dokonalému espressu (výborné espresso jsem měl před týdnem v restauraci Le Monde v Bratislavě, doporučuji) mám ještě stále cestu před sebou a budu dál informovat až udělám první pokusy s Qpresso.
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Můj začátek s Rancilio Silvia

Příspěvek od mill »

Pokud máte originál double misku pro Sylvii, je lepší ji plnit na 18g. Malá váha se opravdu vyplatí, já mám obyčejnou zlatnickou za 150 kaček, dostačuje bohatě. Namelu kávu do nerezové odměrky a potom přesypu do páky. Určit stupeň mletí na stejné značce mlýnku není možné, každý kus je trochu jjinak broušený a má různě položené kameny, nicméně já melu od pětky až do jedničky.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“