Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od kubad »

už se tu na foru několikrát probíralo že síla tampovaní je vcelku nepodstatná, kávu si stejně srovná a utlačí sprcha, a mám i ověřeno že tomu tak je a rozdíl mezi silným tampovaním a lehkým urovnáním tamperem ve výsledku prakticky nepoznám
tak sem do toho spadl taky :D
Uživatelský avatar
pecan
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: ned 06. pro 2009 12:01:47
bydliště: Brno
kávovar: Expobar Office Control
mlýnek: Mazzer S.J.

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od pecan »

to ale neplatí pro ty, co neplní misku do plna. V tom případě se káva sprchy nedotkne, takže se nemůže ani urovnat. Pak má tamper důležitou roli.
Uživatelský avatar
historik
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 24. led 2011 20:00:22
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od historik »

Hmmm, vyskúšam. Do mojej single misky sa musí dať 14g kávy, aby bola klasicky doplna.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od dape »

dnes jsem si koupil jinou single misku. Tu, co jsem měl předtím, tak se tam vešlo asi 10-11g kávy (odhaduji dle odměrky). Tato menší je lepší, vejde se tam, odhadem 7-8g - což asi bude nyní OK. Ta větší nevyhovovala, káva byla moc silná.
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od kubad »

pecan píše:to ale neplatí pro ty, co neplní misku do plna. V tom případě se káva sprchy nedotkne, takže se nemůže ani urovnat. Pak má tamper důležitou roli.

jj to je samozrejme pravda pouzivam single LaMarzoco kde kava neni v kontaktu se sprchou a tam je to samo potreba utampovat poradne.
tak sem do toho spadl taky :D
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od vilose »

vilose píše:...plním misky vždy tak, aby sa káva počas celého priebehu extrakcie nedotýkala sprchy...
Dosť málo som to zdôraznil, ale ja sa to snažím dodržiavať aj u dvojporciovej misky. U niektorých strojov sa mi to nedarí, čo som sprvu pripisoval pulzácii magnetického čerpadla. Vtedy bolo istejšie plniť misku do plna.
Ako metóda na kontrolu medzery sa používa napríklad vloženie drobnej mince na vrch puku s následným zatiahnutím páky. Puk či pred alebo po extrakcii je pomerne pružný, tak je vhodnejšie použiť iný vhodný ostrejší predmet .
Ako zaujímavosť sem teraz dám tri fotografie, zároveň je to pre Vás hádanka, či sa behom extrakcie puk dotkol sprchy, alebo či prišlo ku kanálikovaniu v puku.

Na prvom obrázku je puk po utlačení tamperom pred extrakciou a pred zatiahnutím páky. Pre istotu bolo skontrolovaný ešte raz stav puku pred samotnou extrakciou, obrázok neexistuje, lebo je úplne totožný, teda puk nedotknutý zatiahnutím.
Obrázek

Na druhom obrázku je stav z priebehu extrakcie v 8.sekunde po spustení čerpadla, kedy začala vytekať prvá káva.
Obrázek

Na treťom obrázku je puk po ukončení extrakcie.
Obrázek

Myslíte si, že sa puk dotkol sprchy? Myslíte si, že prišlo ku kanálikovaniu?
Uživatelský avatar
historik
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 24. led 2011 20:00:22
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od historik »

Takže som to skúsil. Prvý pokus vyzeral dosť zle - puk bol rozbredlý a káva bola namletá príliš nahrubo. Napriek tomu bola výsledná chuť prekvapením - nepocítil som žiaden zjavný rozdiel chuti (ak teda nepočítam celkovo slabšiu intenzitu, predsa len je množstvo kávy teraz polovičné). Takže ešte doladím mletie a niekedy skúsim urobiť 2 kávy naraz, jednu s klasickým úplným naplnením a jednu takto.
Uživatelský avatar
historik
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 24. led 2011 20:00:22
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od historik »

Tak, vyskúšané. Chuťovo skutočne žiadny pozorovateľný rozdiel, upravil som mletie tak, aby pri 7-8g natieklo cca 30 ml, pri 14g cca 50-60 ml. Zaujímavé... doteraz som si teda vlastne robil ristretto :?: :lol: 14g/25-30 ml
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od kubad »

sorry ale to me hlava nebere nepoznat rozdil pri te gramazi, osobne na chuti poznam jestli je esspreso ze singlu tedy ze7g nebo z double tedy 16g a vzniknou dve esspresa.
tak sem do toho spadl taky :D
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od vilose »

Dúfam že ja som to pochopil správne, historik to popísal trocha menej zrozumiteľne.

Ja som ho totiž upozornil na to, že porovnávať môže nápoje, u ktorých dodrží rovnaký pomer extrakcie. On dovtedy porovnával 25 ml nápoja zo 7g kávy a 25 ml nápoja z 14 g kávy v jednoporciových miskách.
Uživatelský avatar
historik
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 24. led 2011 20:00:22
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od historik »

Áno, Vilose má pravdu, ospravedlňujem sa za nepresnosť. :oops: Takže ešte raz:
* doteraz som si robil cca 30-40 ml espresso (klasika 25-27 s na shot) z jednoporcovej misky, do ktorej sa však u môjho Zaffira zmestí presne 15g kávy.
* potom som to isté skúsil s 8g kávy (miska teda nebola ani zďaleka doplna).
* a nakoniec som tých 15g skúsil namlieť tak, aby bol objem cca 60 ml za tých 25-27 s

Výsledok je, že posledné dve kávy sú si chuťovo podobné, ale pri opakovaných porovnávaniach je o niečo bohatšia chuť, ak je miska plná; zrejme je predsa len lepšia extrakcia, resp. menšia možnosť chyby pri tampovaní (dotampuje sitko). Prechádzam teda na tú poslednú možnosť, predsalen niekedy bol ten malý "prcek" z dvojitej dávky ako dostať facku studenou rybou :lol:
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od dape »

já mám 14g misku, kde melu něco kolem 15g? kávy a 7g misku, kde se vejde tak kolem 9g kávy. Hrubost na mlýnku nepřestavuji, melu na stejnou hrubost. V obojím vychází buď 2x30ml / 28s, nebo 1x30 ml /28s. Takže mlýnek je beze změny, čemuž jsem samozřejmě rád, nemusím přestavovat. Pěna u single misky je stejně "masitá" jako u double misky, tampováno obojí cca 20kg, dotaženo pákou na doraz (cítím odpor). Vše zcela bez problémů, až se tomu divím. :-)
Uživatelský avatar
leonel
Příspěvky: 13
Registrován: stř 05. pro 2012 15:21:48
bydliště: f-m
kávovar:
mlýnek:

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od leonel »

Mám problém s velikostí misky u stroje GRAEF85, její objem je dvojnásobný oproti té u minulého expresa(FAGOR). Když ji zaplním po okraj tak je káva vynikající, ale moc silná(nemůžu, zdravotní pr.). Když ji do misky dám polovinu tak voda proteče moc rychle a navíc tlak se nedostane na požadovanou hodnotu(zatím). Uvažuju o koupi misky s dvojitým dnem. Je nějaká jiná možnost? Za případnou reakci mooc děkuji.
Uživatelský avatar
kuck
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: ned 02. pro 2012 15:29:27
bydliště: Brno
kávovar: Astoria CKE, G. Classic+PID, Mypressi Twist
mlýnek: Mazzer SJ, Macap MXT

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od kuck »

Když dáte méně kávy, musíte jemněji pomlet a případně silněji tampovat. Pak by měla voda protékat pomaleji.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od dape »

no, u mne jde hlavně o to, abych při dané hrubosti mletí měl 25/25 jak u single tak i u double misky. T.j. abych mohl dělat jak jednoporcovou kávu, tak i dvouporcovou a nemusel při tom přenastavovat mlýnek. To se mi naštěstí podařilo, plním nadoraz, tampuji 20kg a utáhnu páku zhruba na 6hodinu (tedy taky nadoraz). Puk suchý, otisk šroubu. Mne vyhovuje poměr 30/30 a vždy mi to vyjde 30ml /28-30s. S tím jsem spokojen. Kávu nevážím, tamper vyčuhuje z misky o ca 1 mm. Melu přímo do páky.
Uživatelský avatar
leonel
Příspěvky: 13
Registrován: stř 05. pro 2012 15:21:48
bydliště: f-m
kávovar:
mlýnek:

Re: Když dáte méně kávy, musíte jemněji pomlet a případně si

Příspěvek od leonel »

Dík za radu, budu zkoušet. Udělal jsem to dnes ráno tak jak jste napsal s polovičním množstvím kávy a výsledek, káva začala vytékat mnohem později, ale na kávě byla jen nepatrná vrstva "pěny" která po zamíchání zmizela. Navíc už u z toho co vytékalo ven bylo poznat, že to nebude "husté". Používám ruční mlýnek, snad není problém v tomhle.
Uživatelský avatar
kuck
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: ned 02. pro 2012 15:29:27
bydliště: Brno
kávovar: Astoria CKE, G. Classic+PID, Mypressi Twist
mlýnek: Mazzer SJ, Macap MXT

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od kuck »

To je samozřejmě normální, že když děláte espresso z menšího množství kávy, není tak "husté". Záleží na vás, jak vám to chutná. Já mám radši kávu z menší dávky, protože mám pocit, že v kávě díky tomu, že není tak koncentrovaná, cítím více chutí.
Uživatelský avatar
leonel
Příspěvky: 13
Registrován: stř 05. pro 2012 15:21:48
bydliště: f-m
kávovar:
mlýnek:

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od leonel »

kuck píše:To je samozřejmě normální, že když děláte espresso z menšího množství kávy, není tak "husté". Záleží na vás, jak vám to chutná. Já mám radši kávu z menší dávky, protože mám pocit, že v kávě díky tomu, že není tak koncentrovaná, cítím více chutí.
Souhlasím s Vámi ta chuť mi vyhovuje, chybí mi tam jen ten povrch. Při pohledu na tu kávu mám dojem, že piju nějakou instantní. Používám k výrobě mého presa jihoamerickou "surovinu" s názvem Mezzo café.
Uživatelský avatar
kuck
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: ned 02. pro 2012 15:29:27
bydliště: Brno
kávovar: Astoria CKE, G. Classic+PID, Mypressi Twist
mlýnek: Mazzer SJ, Macap MXT

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od kuck »

Mezzo café neznám, ale předpokládám, že se k vám nedostává úplně čerstvá, což má na cremu vliv. Zkuste nějakou čerstě praženou kávu (např. z obchodu primacafe), případně dělejte kávu v double misce (buď 2 najednou, nebo jednu větší).
Uživatelský avatar
leonel
Příspěvky: 13
Registrován: stř 05. pro 2012 15:21:48
bydliště: f-m
kávovar:
mlýnek:

Re: Velkosti single/double sitiek a optimalna gramaz kavy

Příspěvek od leonel »

kuck píše:Mezzo café neznám, ale předpokládám, že se k vám nedostává úplně čerstvá, což má na cremu vliv. Zkuste nějakou čerstě praženou kávu (např. z obchodu primacafe), případně dělejte kávu v double misce (buď 2 najednou, nebo jednu větší).
Ta káva je hodně čerstvá (a ne v kilovém balení), nechtěl jsem tady dělat reklamu. A ta malá miska má velikost dvou malých od minulého přístroje:(
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“