la Pavoni europiccola...stále se nedaří

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 4
Registrován: ned 03. bře 2013 3:08:50
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od Alda »

Dobrý den všem fanouškům kávy, tak jsem si konečně po dlouhém zvažování pořídil svůj první "pořádný" kávovar...la Pavoni europiccola...pročetl jsem všechny názory pro i proti, obrnil se trpělivostí a šel jsem do toho.
Udělal jsem snad 100 káv, shlédl na Youtube snad 100 videí, ale pořád někdě dělám chybu. Postupuju přesně podle návodu…nechám vodu v bojleru sevřít, upustím „falešný“ tlak, znovu sevřít, nasadím páku s kávou (melu zatím různou hrubost…zkouším), nahřeju hrníček a problém nastane, když manipuluju s velkou pákou směrem nahoru (u videí jsem si všimnul, že to lidé dělají dost pomalu, zřejmě aby „nevytrhli“ upěchovanou kávu z páky) a právě když se s velkou pákou dostanu téměř do horní polohy, začně se z bojleru přepouštět voda nad páku s kávou a samovolně protéká L…to by přece nemělo, já měl za to, že kávu člověk vytvoří tlakem na velkou páku a přetlačením směrem dolů silou? Místo pressa to potom vypadá a chutná jako nepovedená překapávaná káva. Zkusil jsem v poslední fázi zrychlit a samovolně přepouštěnou vodu ještě protlačit, ale ani tak nic moc. V čem je chyba, proč voda protéká, když mám velkou páku úplně nahoře, je v tom nějaká finta, myslel jsem, že třeba se káva pěchuje velkou silou, ale to snad ne, ani na videích to tak nevypadá,…jsem z toho trochu našvaný a trochu flustrovaný.
P.S. těsně před odesláním svého dotazu jsem si u kávovaru u mě doma všimnul jedné věci...celý bojler i s velkou pákou není umístěn na podstavci hezky ve středu, jako na fotkách a videích, ale je vytočený vlevo a to vcelku dost. Já prostě když použiju hrubostěnný malý hrníček, tak ho nepoložím na střed, ale hodně vlevo, kam páka směřuje. Nebo jinak, když kávovar postavím rovno čelně před sebe, velká páka by měla být přesně na středu, měla by "lícovat" se znakem la Pavoni v dolní části kávovaru, který je uprostřed, ale páka je o dobré 4 cm vlevo, může být chyba tady? Zkusím vyfotit a přiložit.
Předem děkuji moc za radu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od elwoodblues »

Určitě někdo poradí časem líp, já měl pákovku Gaggii, kde byl ten princip asi jiný. Možná budu úplně vedle. Říkáte první pořádný kávovar, takže moc zkušeností asi nemáte. Někdo tu určitě bude vědět, jestli není první nedostatek v mlýnku. To samovolné protékání je určitě špatně, kafe si musíte protlačit sám. A u mě to bylo docela velkou silou. Řekl bych, že mletí je příliš hrubé, možná by to při správném mletí neprotékalo. Když tam tu páku s kafem nedáte, protéká to pořád, nebo se to zastaví?
Naposledy upravil(a) elwoodblues dne úte 05. bře 2013 0:42:25, celkem upraveno 1 x.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od vilose »

Oveľa viac, než u iných strojov tu platí pravidlo, že pre dokonalé espresso okrem stroja treba ešte dokonalý mlynček a čerstvú kvalitnú kávu. Vôbec už nemyslím na možné chyby obsluhy.
Espresso z Europiccoly može byť za určitých okolností rovnako kvalitné, ako z tých najšpičkovejších kávovarov. Niekde som už písal, že to vyžaduje mlynček s dokonale konzistentným mletím, najlepšie s plochými kameňmi väčšieho priemeru nad 58mm.
Rovnako sa ale pri nesplnení podmienok nedosiahne ani kvalitu espressa z priemerného kávovaru.

Mletie pre začiatočníka najlepšie odskúšať tak, aby na inom kávovare s podobnými miskami a elektrickým čerpadlom tieklo 25ml/25s.
Aby sa dosiahol správny tlak 9barr do kávy, tak je treba na páku treba vyvodiť silu, ako keby na rukoväti viselo závažie 15,5kg.
Fyzika v tomto prípade nepustí, tlak = sila na piest lomené plochou piestu.
V praxi to znamená dostatok fyzickej sily, časovo rovnomerne pôsobiacej, zaistiť kávovar voči prevrhnutiu.
Až by sa pomlelo ešte jemnejšie, tak to bude ešte vyšší tlak a je to už nad rámec odolnosti konštrukcie. Tak pravdepodobne zničil elwoodblues svoj kávovar.
Pri správnom mletí po pomalom zdvihnutí páky do hornej polohy treba počkať niekoľko sekúnd, počas ktorých pôsobí na puk tlak preinfúzie z boilera o veľkosti zhruba 0,8barr. Káva ešte nebude vytekať, resp. je to niekde na hranici kde sa po asi 8 sekundách môžu objaviť prvé kvapky kávy pretlačené preinfúziou.
Potom sa môže tlačiť na páku uvedenou silou ako keby na nej viselo 15,5kg závažia.
Problém je, že Europiccoly je objem komory menší, než potrebná veľkosť na dve espressá. Preto je v prípade dvojitej misky pred dotiahnutím páky do dolnej polohy potrebné ju znova pomaly zdvihnúť a potom dotlačiť zbytok množstva do 2x25ml.
Pravidlo 25ml/25 sekúnd tu platí iba u jednoporciovej misky.
U dvojporciovej, z dôvodu, že kávu treby pretlačiť na 2x je doba natečenia 50ml hotového espressa necelú minútu vrátane prerušenia ťahu a znovuzodvihnutia páky. Netreba si z toho robiť obavu, pretože istú dobu nie je puk pod tlakom, preto teraz preextrahovanie nehrozí.
Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 4
Registrován: ned 03. bře 2013 3:08:50
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od Alda »

pro elwoodblues: Omlouvám se, ale jsem tento týden na služební cestě, takže protékání vody bez nasazené páky vyzkouším o víkendu a každopádně se ozvu, jak jsem dopadl (určitě je to zajímavá myšlenka). Co se týká toho mletí, tenhle mlýnek je si myslím dobrá volba, má kvalitní kameny, většinou dělám kávu jen pro sebe, takže ruční pohon mi také nevadí, umím si vychutnat i to mletí. Je to japonský výrobek, jen to ruční nastavování hrubosti mletí není dokonalé, člověk by po každém umletí musel mechanismus rozebrat a vyčistit, protože se část kávy zachytí v kamenech. Používal jsem kávu i umletou ve spec. prodejnách kávy, zkoušel jsem i mletou na presso (např. Illy, Segafredo,...) a sám jsem mlel docela jemně. Dobrá tedy, vyzkouším úplně na jemno a trošku víc upěchuju. Začátečník snad nejsem, úspěšně jsem zničil dva pressovače v ceně okolo 4.000,- Kč a trvalo to asi 4 roky, nechtěl jsem jen hned investovat do něčeho lepšího, dokud jsem se aspoň něco nenaučil. Mlýnek je možno vidět v akci na Youtube. Ještě jedna věc, myslíte si že to osové vychýlení nemůže mít vliv nebo nemůže uvnitř chybět nebo být špatně nasazené nějaké těsnění.
Zatím děkuji.
Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 4
Registrován: ned 03. bře 2013 3:08:50
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od Alda »

pro vilose: Děkuji za podrobnou a vyčerpávající odpověď, vše vyzkouším. Každopádně používám výhradně misku "single", neboť připravuju kávu převážně jen pro sebe. Jsem totiž piják kávy vlk samotář. Nebudu se opakovat v tom, co jsem psal pro elwoodbluese, můžete si to přečíst výše, ale i Vás se zeptám. Myslíte si že to osové vychýlení nemůže mít vliv nebo nemůže uvnitř chybět nebo být špatně nasazené nějaké těsnění? O víkendu zaexperimentuju s tím mletím a ozvu se.
Ještě jednou děkuji.
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od dinoo3 »

Ak sa chce niekto umlieť k smrti tak si bude rozumieť s mlynčekom na ručný pohon. Na cesty super ale doma radšej využijem mlynček s pohonom na elektrickú energiu. Ak by som po druhom nevydarenom shote mlel tretíkrát ručne kávu tak by ma asi prešla chuť. S kvalitou mletia to je tiež otázne.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od vilose »

Europiccola bohužiaľ neprepáči žiadne chyby v príprave ani v mletí. Myslím, že bez úplného pochopenia toho, čo sa počas prípravy s kávou deje, budú výsledky iba náhodné.
U žiadneho iného stroja neplatí v takej miere to, že bez mlynčeka v niekoľkonásobne vyššej cene, než kávovar, to nepôjde dokonale. Nie nadarmo som spomenul ploché kamene priemeru nad 58mm. Ide tu totiž o opakovateľnosť výsledkov mletia a o percentuálne rozloženie frakcií vhodnej zrnitosti.
Podobne s jednoporciovou miskou má príprava svoje iné záľudnosti.

Nie nadarmo sa o tomto stroji hovorí, že „ zakaždým iná káva“. Veľa dobrých baristov, predtým, než úplne pochopili, čo sa v tomto stroji deje, ho úplne zatratilo a radšej sa rozhodli ho predať, ak nie rovno vyhodiť. Alebo v tom momente, keď zistili, že ho už ovládajú, prišli na to, že vlastne neovládajú ešte vôbec nič.

Nechcem týmto nikoho odrádzať, iba pripomínam potrebnú trpezlivosť a výdrž.
Lebo tiež platí to, že espresso z Europiccoly môže byť také dobré, ako zo žiadneho iného stroja.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od elwoodblues »

Vliv toho pootočení je těžko posoudit, v každém případě mně se to zdá divné a bral bych to jako vadu. Možná to ale na nic vliv nemá a mydlejí to jak to vyjde. Dnes už bych se tomu nedivil. Na fotkách jsou ovšem ty, co vyšly symetricky...
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od elwoodblues »

vilose vás zbytečně deprimuje, neviděl bych to tak dramaticky. Mlýnek několikanásobně dražší kávovaru je nesmysl.
Nechci se zase s někým hádat, ale nač takhle dusit někoho, kdo má svých starostí s kávovarem momentálně dost? Normální entry level mlýnek (Rocky, MDF, Ascaso Steel-1) to klidně zvládne taky. A ta poslední věta, to je nějaká europiccolovská latina, počítám. To se snad ani vážně myslet nedá :)
Chápu ale to, že se ten pocit při nutnosti té přece jen náročnější přípravy může dostavit. Proč ne.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od elwoodblues »

ještě něco: podle toho, co píše vilose bych soudil, že to máte v pořádku. Poblíž horní polohy páky se otevře ventil a voda se dostane tím malým tlakem nad kávu. Pokud protéká, je špatně pomleto. Nevím, kde by se vzal tlak na to, aby protekla přes správně pomletou kávu. Od toho je tam ta větší páka... :)
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od papun »

Tomu stroji nerozumím a tak se nebudu vyjadřovat přímo, ale ohledně toho mletí mohu jen potvrdit, že ruční mlýnek typu jaký máš není vhodný pro stabilní výsledky. Sám jsem měl Hario Skerton a byli to muka. Nyní mám Gaggia MDF a téměř každý shot má aspoň přijatelný výsledek. Dřív šlo 50% kávy do kytek - bohužel.
Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 4
Registrován: ned 03. bře 2013 3:08:50
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od Alda »

Hezkou neděli všem, přečetl jsem si podrobně všechny Vaše odpovědi a názory a od pátku jsem několikrát zkoušel a zkoušel. A tady je výsledek. Pootočení vliv opravdu nemá, kávovar funguje, jak má, říkám si, že mám aspoň jedinečný kousek. Vše bylo opravdu v pomletí kávy. Já totiž dostal jako dárek kilovou plechovku Illy přímo z Itálie na presso a zkoušel jsem víceméně jen s touhle kávou. Nastavil jsem svůj mlýnek na velice jemné mletí a vida...funguje to...neprotéká. Na poprvé to bylo možná až moc jemné a káva nešla skoro protlačit a byla "cítit" přepáleně, tak jsem to netrápil a zkusil znovu a bylo to lepší a lepší. Každopádně mají pravdu ti, co tvrdí, že káva z téhle mašinky je pokaždé jiná. Až tak úplně také nesouhlasím s potřebou několikanásobně dražšího mlýnku, myslím si, že zkoušením nastavení toho svého, přijdu na ideální polohu (dělám si zespodu štelovacího šroubu značky a pokaždé mlýnek vyčistím). K názoru z Vás, že jsem tak trochu blázen (nikdo to nenapsal takhle rovnou) a melu ručně dodávám znovu. Pro mě je vaření kávy obřad, který si užívám od začátku do konce. Žiju sám a kávu vařím většinou jen pro sebe, v celé té přípravě je takový příjemný klid. Proto padla volba na právě tenhle kávovar a tenhle mlýnek. Takže teď už je to jen o vytrvalosti...vytrvat a naučit se správné mletí kávy...vytrvat a naučit se správnou silou upěchovat do páky...a vytrvat a naučit se tlačit správnou silou.
Každopádně všem děkuji, Vaše názory mi rozhodně pomohly a přeju hezký den a spousty dobré kávy.
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od Rodom »

Já jsem si přeložil názory a rady kolegů ne ani tak že jste ohledně mlýnku "tak trochu blázen", že k takovému stroji používáte ruční mlýnek, ale spíš že vidí problém jednoznačně v kvalitě mletí. A s tím jste vlastně sám souhlasil,že mletá koupená káva prostě nebyla ta pravá ořechová. Já si myslím, že dříve či později sám přijdete na to, že ruční mlýnek je sice príma voňavý obřad (sám mám oba typy Hario a dělám na nich kávu pro manželku), ale pro potřeby a vlastnosti Vašeho stroje je potřeba mlýn s rovnoměrným mletím, byť si nemyslím, že musí být několikanásobně dražší než kávovar.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od vilose »

vilose píše:...
Espresso z Europiccoly može byť za určitých okolností rovnako kvalitné, ako z tých najšpičkovejších kávovarov. ... ... to vyžaduje mlynček...
Na toto sa vzťahuje myšlienka o cene mlynčeka.
Zatiaľ čo tento kávovar môže dosiahnuť kvalít espressa niekoľkonásobne drahších strojov, u mlynčeka táto možnosť lacnejšej voľby existuje snáď iba kúpou zánovného kvalitného mlynčeka.
Bude ešte treba vypiť značné množstvo kávy, aby sa pochopilo, že aj espresso a dokonalé espresso, či ako to nazvať, je rozdiel.
Všimol som si, že u veľa ľudí je rozšírený názor o tom, že mletie je dokonalé vtedy, keď sa dosiahne predpísaný prietok espressa za určitý čas, vysoká créma a „tigřík“. To nie je všetko. Je preukázateľný rozdiel v chuti espressa, keď je zomleté na rôzne konštruovaných mlynčekoch. A vôbec sa už nedá všetko potrebné popísať v krátkosti niekoľkých príspevkov.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od elwoodblues »

Jsem rád, že je to OK. Ať se daří.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
drehe
Příspěvky: 17
Registrován: pát 16. lis 2012 18:38:11
bydliště: Nový Jičín
kávovar: La Pavoni europicola
mlýnek: Macap MXT Catler 8010

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od drehe »

Zdravím vlastním přístroj la Pavoni eurupiccola stáří asi 4 roky vyměnil jsem těsnící gumičky na pístu a tento přístroj již nefunguje ,tak jak před výměnou .Problém je asi takový že před výměnou těsnění ,když jsem zahřal kávovar na požadováný tlak a teplotu a zvedl páku nahoru voda valila ven pod tlakem po výměně tesnění sotva teče nevím jestli má byt píst otočeny do určitého směru měl jsem to rozdělané jestli se nestalo něco z těsněním vše je ok ,ale tlak se stále nedostává dotaz neví někdo čím to je.Děkuji Jeřábek.
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od giro »

Ako meriate tlak a teplotu?
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od pelo »

Moznosti su v podstate 2:
- nespravne otocene tesnenia na pieste
- prilis vytoceny piest

Blizsie info o spravnej polohe tesneni tu:
http://www.francescoceccarelli.eu/La_Pa ... cement.htm
Uživatelský avatar
drehe
Příspěvky: 17
Registrován: pát 16. lis 2012 18:38:11
bydliště: Nový Jičín
kávovar: La Pavoni europicola
mlýnek: Macap MXT Catler 8010

Re: la Pavoni europiccola...stále se nedaří

Příspěvek od drehe »

Zdravím bylo to druhé vytočený píst ,jak jsem měnil těsnění tak jsem si nevšiml že se mě pootočíl píst.Jinak moc Děkuji za radu .Jeřábek.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“