jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
nikoho
Příspěvky: 14
Registrován: úte 10. zář 2013 11:00:14
bydliště: Středočeský kraj
kávovar: Rancilio Silvia v3
mlýnek: Ascaso I Steel v1

jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od nikoho »

zdravím všechny, kteří mají co dočinění s RS V3, kterou mám pár týdnů a jelikož nejsem ani zbla technickým typem, nedalo mi se nezeptat na již probírané téma o "přehřáté silvii"..

páru dělám dle návodu:
tj. sepnu spínač páry, za několik vteřin otevřu regulátor (vytečou zbytky kondenzátu), zavřu regulátor a po cca 1 minutě mohu spokojeně pařit (v návodu je po cca 30 sekundách - resp. až se vypne kontrolka nahřívání bojleru - což opravdu 30 sekund netrvá..)

co mě zaráží (zajímá), je dopouštění bojleru vodou zapnutím spínače na přípravu kávy..

když jej sepnu ihned po ukončení tvorby páry (regulátor + spínač páry jsou oba vypnuty), tak sprcha dost "funí" a divně to celé syčí, než se po chvíli začne řinout voda..
je-li to tak ale v pořádku, pak děkuji za potvrzení :)

:ucta:
dobrá káva je ta, která nám chutná :)
Uživatelský avatar
sanpietro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: pát 02. srp 2013 18:09:04
bydliště: Praha
kávovar: Rocket R58, Rancilio Silvia PID
mlýnek: Rocket Fausto, Rancilio Rocky

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od sanpietro »

Po používání páry stačí zapnout prostřední tlačítko na odběr vody a odpustit horkou vodu. Bojler se doplní... aspoň tak to dělám já a snad správně :-)
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od lukyn »

nediv se že to syčí a funí, bojler "rozpálenej do ruda" a dočerpáš studenou vodu ... neboj se toho, to je normální. Moje Colorka se při této proceduře taky notně ozývala.
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od lukyn »

jinak, ptáš se přímo na Silvu, mělo by to být alespon ve vlákně k Ranciliu.
Ber to tak, že všechny dotazy slouží i potencionálním tazatelům a ty by teoreticky řešení tohoto problému měli hledat tam.
To je řeč kmene do jehož totemu si vyříznul podpis ;-)
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
nikoho
Příspěvky: 14
Registrován: úte 10. zář 2013 11:00:14
bydliště: Středočeský kraj
kávovar: Rancilio Silvia v3
mlýnek: Ascaso I Steel v1

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od nikoho »

:) moc díky za rady a odpovědi.. - co se umístění příspěvku týká, tak jsem jej chtěl samozřejmě dát do vlákna k Ranciliu, respektive k Silvii.. žel, nepovedlo se mi to a přemístit to nejde, navíc mám v té větě u příspěvku chybu, což mě jako pedanta na češtinu taky pěkně "dere" a mistru "davidovi" se za to vyplísnění nedivím.. - holt jsem mu zvedl mandle a došlo mu to prima kafe :))

tož díky a pokud to půjde, tak poprosím (zcela nezištně) admina o přemostění příspěvku do správného vlákna
mějte fajn den
dobrá káva je ta, která nám chutná :)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od ondrada »

lukyn píše:nediv se že to syčí a funí, bojler "rozpálenej do ruda" a dočerpáš studenou vodu ... neboj se toho, to je normální. Moje Colorka se při této proceduře taky notně ozývala.
A neměla by se náhodou voda do boileru doplňovat při zapnutým spínači páry? Právě proto, aby se jen doplnil boiler a nikde nic nesyčelo?Odpustit páru dokud nezačne téct voda se pak dá přes trysku do hrníčku nebo někam a nikde nic neprská
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od satchieee »

Pri stlaceni tlacitka na paru, sa akurat zacne nahrievat bojler (zrejme sa iba znefunkcny termostat na ohrev vody pre espresso a zapne sa termostat s vyssou teplotou). Voda sa da doplnit dvoma sposobmi. Bud pustis brew button (horne tlacitko) a pockas, kym ti zacne tiect plynule voda cez hlavu, alebo pustis cerpadlo stlacenim tlacitka na horucu vodu (stredne) a cakas, kym ti zacne tiect plynule voda cez trysku (samozrejme musis mat otvoreny ventil trysky!!). Pri oboch sposoboch je logicke, ze ti ide najprv velke mnozstvo pary, pretoze vodou, ktoru doplnas vlastne celu paru musis vytlacit von. Netreba sa toho bat, vyzera to skoro ako parna lokomotiva...
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od lukyn »

ondrada: probůh, pokud nevíš, neraď, píšeš nesmysly .... Silvie nemá automat.dopouštění bojleru při páře, zrovna tak jako většina strojů v této a nižší cenové relaci. Není to ani potřeba, bojler to zvládne, jen se pak musí manuálně dopustit.
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od ondrada »

Vždyť o žádným automatickým dopouštění boileru nic neříkám, jen bych očekával, že když při zapnuté páře (pokud chci dál pářit, nebo i vypnuté páře pokud už páru nepotřebuju) pustím čerpadlo (tlačítkem na výdej horké vody), neotevře se elektroventil a voda se doplní do boileru bez nějakýho syčení. Doplní se boiler ale ven nic nepoteče, ne? A když jó nechci čekat na zchladnutí, tak zároveň s tím čerpadlem nechám otevřením ventilu na páru utéct páru dokud nezačne z trysky téct voda (čímž je boiler zchlazený). Nevidím důvod hnát páru přes sprchu.
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od satchieee »

A kam ti pritecie voda, ked je boiler je plny pary (tiez voda, ale v inom skupenstve)?
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od ondrada »

Ten boiler je na začátku plnej vody. Když ho ohřeju na páru a otevřu ventil, začne se z vody dělat pára. V boileru je ale (i při stroji nahřátým na páru a zavřeným ventilu páry) mnohem nižší tlak, než jaký vyvine čerpadlo, takže čerpadlo páru přetlačí (a zvýší se tlak a pára se mění zpátky na vodu).

Je dobrý si uvědomit, že při nahřátí plnýho boileru na páru ten boiler není plný páry, ale pořád víceméně plný vody, jen při vyšším tlaku a tudíž i bodu varu (tlak stoupá právě tím, jak se voda v boileru ohřívá a částečně mění na páru, ale objem vody, částečně ve formě páry, je v boileru je pořád stejnej).

Až otevřením ventilu páry dojde k poklesu tlaku v boileru a voda se začne měnit na páru (jakmile otevřením ventilu tlak klesne, voda má najednou teplotu vyšší než je aktuální bod varu - ten se snížil tím snížením tlaku při otevření ventilu). A čerpadlem při zavřeným ventilu páry pak právě ten tlak dorovnám a mám zase plnej boiler vody.

Je to podobný jak zapalovač - šplouchá v něm plyn v podobě kapaliny (protože tlak a tudíž kapalné skupenství), ale prskat ven nikdy nic nebude.
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od satchieee »

No toto si mi dobru ranu zasadil pred spanim. Mozes sa spolahnut, ze budem mat nad cim premyslat...Az si to necham ulezat v hlave, mozno zacnem testovat v praxi.
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od ondrada »

Zkus si to, udělej si kapučínko, nech všechno zavřený a zapni čerpadlo, uvidíš že zečne tlačit a boiler se doplní.
nikoho
Příspěvky: 14
Registrován: úte 10. zář 2013 11:00:14
bydliště: Středočeský kraj
kávovar: Rancilio Silvia v3
mlýnek: Ascaso I Steel v1

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od nikoho »

ondrada píše:Zkus si to, udělej si kapučínko, nech všechno zavřený a zapni čerpadlo, uvidíš že zečne tlačit a boiler se doplní.
no héj, tak to já to všechno odzkoušim taky a podělím se o poznatky
tj. pokud odpálim bojler, tak si mě (ondrada) nepřej!! :D
btw. off topic - nahá páka od Rancilia je fajn bazmek :)
dobrá káva je ta, která nám chutná :)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od ondrada »

Boiler odpálíš spíš tim, že v něm voda nebude, než tim, že do něj vodu napustíš :) A prázdnýho boileru docílíš právě tím, že budeš pářit moc dlouho a všechna voda v boileru se přemění na páru. Topení v boileru nesmí "zůstat ve vzduchu", musí bejt pod hladinou, protože jinak topí, ale termostat nereaguje (nebo reaguje pozdě) a topení není ochlazováno vodou (která se od něj ohřívá a přenáší právě teplo k termostatu), čímž pádem se přehřeje. Prostě jakmile z boileru zmizí voda (všechna se přemění na páru), je zle.

Při dopouštění boileru s otevřeným ventilem páry (nebo párou jdoucí z hlavy) docílíš jen dalšího snížení hladiny v boileru, déle trvajícího dopouštění a plný kuchyně páry, a všechno je to zbytečný.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od elwoodblues »

ondrada píše:Při dopouštění boileru s otevřeným ventilem páry (nebo párou jdoucí z hlavy) docílíš jen dalšího snížení hladiny v boileru, déle trvajícího dopouštění a plný kuchyně páry, a všechno je to zbytečný.
Páru nepoužívám často, ale nikdy jsem se o nějaké dopouštění nestaral, takže mě to zaujalo. Když půjde z hlavy (kávovaru, medicínské vlákno je vedle), co s tím má jako jeden dělat?
Každý svého kafe strůjcem
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od ondrada »

Má boiler doplňovat tak, aby neměl z kuchyně parní saunu :) To znamená použít výdej horké vody tryskou, ale ventil páry nechat zavřenej. Pak nemá proč něco jít z hlavy (pára z hlavy funí při použití tlačítka na vaření kávy, protože to krom spuštění čerpadla ještě přepne elektroventil směrem z boileru do hlavy).
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od elwoodblues »

O.K. Dík. Rád bych věděl, jestli se o tom někde výrobce zmiňuje. Myslím, že ne a je mi to trochu divný. Ale upřímně - už nevím.
Každý svého kafe strůjcem
nikoho
Příspěvky: 14
Registrován: úte 10. zář 2013 11:00:14
bydliště: Středočeský kraj
kávovar: Rancilio Silvia v3
mlýnek: Ascaso I Steel v1

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od nikoho »

ondrada píše:Má boiler doplňovat tak, aby neměl z kuchyně parní saunu :) To znamená použít výdej horké vody tryskou, ale ventil páry nechat zavřenej. Pak nemá proč něco jít z hlavy (pára z hlavy funí při použití tlačítka na vaření kávy, protože to krom spuštění čerpadla ještě přepne elektroventil směrem z boileru do hlavy).
asi jsem už natvrdlej, ale.. co si mám představit pod tou větou:

"výdej horké vody tryskou, ale ventil páry nechat zavřenej??"

jako že to kolečko na pravo je tedy ventil páry? resp. jeho regulátor, kt. mám v klidu nechat zavřenej zatímco sepnu napouštění horké vody (přes bojler)?? akorát se teda bojim kam poteče voda až bude plnej, když né tryskou..
je tam nějakej další přepadovej ventil?? mě už hrábne :D

omlouvám se za lamování, ale z fyzikou jsem na tom blbě a s chápáním jednoduchejch a logickejch závěrů asi taky :/
dobrá káva je ta, která nám chutná :)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: jak správně v Silvie doplnit bojler po páře?

Příspěvek od ondrada »

Jo, ovladač páry (to kolečko). Až bude boiler plnej, otevře se OPV a voda (v případě Silvie snad studená) se bude vracet zpátky do nádržky, nebo kam tam ten výstup z OPV vede. Ale i kdyby ne, čerpadlo prostě natlakuje systém na 15 bar a nic se neděje (pokud ho nenecháš tlačit hodinu).
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“