Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Patozzi
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05. srp 2009 13:20:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Patozzi »

Ahoj všem. Prosím o radu. Mám Classica a pozoruju teď takový problém, že mám ve vodě z kávovaru na dně hrnku drobné černé kousky nečistot. Je jich někdy i docela větší množství, jsou to jakoby drobné černé kousky velikosti různě hrubě umleté kávy (o kávu ale nejde) nebo i drobné šupinky. Netušíte, co by to mohlo být? Nechal jsem přes to projít už asi deset litrů vody. Sundal jsem a pročistil hlavu, ale teče to takto znečištěné přímo z bojleru. A nepřestává to. Nejsem moc technik, v kávovaru jsem se nikdy nešťoural, jen jsem v tom dělal kávu, tak promiňte, pokud se třeba vyjadřuju nějako amtérsky či prostě pitomě:)) A poraďte prosím...
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Redmann »

Neodvápňoval si náhodou Durgolom?
Uživatelský avatar
Patozzi
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05. srp 2009 13:20:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Patozzi »

Jejda, já vůbec nevím co Durgol je:))))) Odvápňoval jsem nějakým obyčejným odvápňovačem z Lidlu, psali tam na odvápnění kávovarů, varných konví ... Přesně už nevím, co to bylo. Došlo to a krabičku jsem zahodil. Tam mohlo vzniknout nějaký poškození při odvápňování??

Jsem fakt jen uživatel, moc o tom nevím, přiznávám.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od ondrada »

Gaggia má hliníkový boiler, zdaleka ne každý odvápňovač je na hliník vhodný. Mnoho z nich s hliníkem reaguje (může jít třeba o obyčejnou kyselinu citronovou bez dalších přísad, jen v jiný krabičce a s jinou cenovkou, zvlášť v případe "levného přípravku z Lidlu") a pak to takto dopadá. Ono se to škudlení vždycky nevyplácí. Odvápňovače na hliník jsou sice dražší (třeba v místním obchodě pytlík na jedno odvápnění za nějakých 40 korun), ale zato kávovaru neublíží.

Řešilo se to tu už nejednou, ale co s tím (jestli něco) nevím, třeba někdo poradí.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

Jednoznačné zjištění co se vlastně v kávovaru odehrává, se asi neobejde bez rozdělání bojleru. Ale co by tam mohlo být černého (mimo kávy), mě vůbec nenapadá.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Redmann »

Ja to mám tiež odkedy som "durgoroval". Vidieť to najmä pri odpúšťaní vody cez trysku. Ale cez hlavu to myslím nejde, cez sprchu sa to nedostane. Podľa mňa to nejako poškodilo bojler alebo thermoblok na paru. Ale rozoberať sa mi to moc nechce. Asi ani nechcem radšej vidieť, čo tam je…

Už sme to tu preberali vo vlákne o odvápňovaní. Dokonca sem párkrát napísal pán od Durgolu. Ale nič sme nevyriešili.
Uživatelský avatar
Patozzi
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05. srp 2009 13:20:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Patozzi »

Já jsem neškudlil, já jsem úplně obyčejně vůbec netušil, že musí na to být nějaký speciální odvápňovač na hliník... Holt jsem prostě pitomec.

Každopádně ty nečistoty mi přes hlavu jdou, přes sprchu mi to normálně projde... Protekl jsem takto při zkompletovaném kávovaru litry vody, vždy v tom hrnku něco z těch nečistot na dně bylo, a někdy i docela dost.

Myslíte, že je možné pokusit se svépomocí ten bojler rozebrat, prohlédnout a zase v pořádku sestavit? Sám bych to nedělal, ale táta je takovej celkem kutil šikovnej a tvrdí, že by to zkusil... Nebo je lepší to odnést do servisu? Ale bych za to zase nedal polovinu ceny nového stroje...
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od lukyn »

Fantozzi by to dělat neměl ... :-) , ale jinak není důvod proč jej doma nerozdělat. Na záruční opravu to asi stejně není, tak bych se toho nebál. Hrabem se v tom tady normálně.
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
Patozzi
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05. srp 2009 13:20:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Patozzi »

Fantozziho zavřu do sklepa! Ano, mám ho už dlouho, záruka je dávno pryč. Že se tady v tom běžně hrabete mě celkem uklidňuje. Třeba se v tom pak začnu hrabat taky:)
Uživatelský avatar
Patozzi
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05. srp 2009 13:20:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Patozzi »

Teď jsem se ještě kouknul. To, co tady mám třeba na odvápnění teď (a včera jsem to tedy zrovna aplikoval zase...jsem fakt asi Fantozzi), je nějaký přípravek W5 z Lidlu. Je na něm napsáno "nepoužívejte na pozinkované a smaltované přístroje". Ale o hliníku tam nic napsané není... Předtím jsem to ale dělal ještě jiným přípravkem. Tenhle to předtím nebyl. Jestli to nakonec nebyl fakt ten Durgol, ale nic mi to neříká...
Uživatelský avatar
Patozzi
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05. srp 2009 13:20:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Patozzi »

Zase já:) Našel jsem si ten Durgol. Tohle jsem určitě nikdy neviděl a nepoužil. To určitě ne. Ale klidně by mě to napadnout mohlo, píšou u toho: "...speciální tekutý odvápňovač pro všechny kvalitní přístroje na espreso" a prodávaj to na www.kavovary.cz, tváří se to přesvědčivě.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Redmann »

A začalo to robiť po odvápnení?
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od lukyn »

dokud to nerozebereš a neuvidíš co se v bojleru děje, jsou to spekulace ...
Obecně, těch čistících přípravků z Liedlu bych se nebál, většinou jsou lepší, než konkurence ve stejné cenové relaci.
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od ondrada »

Olej do auta mívají taky lepší, než jiní ve stejné cenové relaci. To ale neznamená, že bych si olej od nich do auta nalil. Radši použiju ten, kterej doporučí výrobce, nebo kterej je ověřenej jako bezproblémovej, než dělat pokusy na svým autu/kávovaru kvůli pár korunám jednou za čtvrt roku. Holt není odvápňovač jako odvápňovač, tak je to se vším. Ideální asi je jeden bezproblémovej si vybrat a ten pak používat dokud to jde, měnit je jak fusekle se IMHO taky může vymstít, jeden něco načne a druhej to dodělá.

Co se v boileru děje se samozřejmě nedozvíme, dokud se do něj někdo nepodívá. Každopádně to ale vypadá, že buď ten odvápňovač nějak zreagoval s hliníkem, a nebo něco, co už v boileru bylo (zoxidovaný hliník?) prostě uvolnil.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od primacafe »

Patozzi píše:..........Myslíte, že je možné pokusit se svépomocí ten bojler rozebrat, prohlédnout a zase v pořádku sestavit? Sám bych to nedělal, ale táta je takovej celkem kutil šikovnej a tvrdí, že by to zkusil.....
není to žádná věda, je to pár šroubků a fotek s rozdělaným kávovarem Gaggia Classic se tady na foru taky pár najde
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od ondrada »

Akorát bych se asi připravil na to, že to nemusí přežít těsnění, zvlášť když už je kávovar starší. Jinak snad fakt není čeho se bát, při troše opatrnosti a šikovnosti.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od primacafe »

Těsnění je tam o-kroužek a většinou bez problémů dál těsní.
Rozdělával jsem náš kávovar několikrát a těsnění mezi hlavou a bojlerem jsem zatím neměl potřebu měnit.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Patozzi
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05. srp 2009 13:20:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Patozzi »

Díky všem za rady. Já to prostě zkusím, podívám se do toho a pak vám řeknu, jak to dopadlo, abyste se pobavili:)
Uživatelský avatar
Patozzi
Příspěvky: 22
Registrován: stř 05. srp 2009 13:20:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od Patozzi »

Ahoj všem. Tak jsem to rozebral. Vnitřek toho boileru byl notně zasekanej. Snažil jsem se to nějako šetrně vyčistit a dostal jsem se do stavu, kdy už to jemnýma metodama víc nejde. Moc dobře to nevypadá. Přidávám nějaké fotky.
bojler_3-1.jpg
bojler_detail_4-1.jpg
bojler_detail_3-1.jpg
bojler_detail_20-1.jpg
Co si o tom myslíte? Takhle to asi nemá vypadat, že? Co s tím? Myslíte, že na to můžu použít nějakou mírně drsnější metodu a zkusit to nějak? Použít například nějaký jemný čisticí písek (třeba takový, jaký se používá na čištění umyvadel apod.), nebo něco jiného?

A ještě jedna, nevíte, kde se dá sehnat ten těsnicí o-kroužek do bojleru???
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic - černé kousky v hrnku

Příspěvek od David »

Koupit nějakej normální odvápňovač, nalejt to tam, a počkat, až co to udělá?
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“