Lelit PL 41 - kde sehnat misky

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

kolko sa vam zmesti do misiek? mne sa do podovej misky zmesti 9.5gramu a do jednoporcovej 14gramov!!!!! tak aby bol puk suchy a srob otlaceny. dvojporcovu som ani neskusal, nemam doma tolko nekvalitnej (lacnej) kavy. skusal niekto nejake alternativne misky? pisal som do haspra ale odpisali ze nemaju skusenost s lelitom

prvotne pocity z lelitu zatial dobre. je strasne pekny:) krajsi ako na fotkach. viac napisem neskor... ale sipim kde sa vzala usetrena hmostnost. este musim omakat silviu aby som to potvrdil. nie je to vsak nic strasne.
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

par fotiek

na lelite mi zatial vadia dve veci.
- tryska na mlieko je tak zvlastne tvarovana.. ze jedina pozicia ked mieri do odkapavacej nadrzky je uplne pri zadnom plecho kde som ju 2 dni mal, bohuzial vznikol mi tam asi 1cm skrabanec.. takze bud treba pred penenim mlieka z trysky upustit do hrnceka alebo sa zmierit s tym ze sa poskriabe kavovar. vyriesila by to troska na gulovom cape (V2 tohto modelu) alebo presunutie jej zaciatku aby mala sancu mierit do misky ked je nasmerovana k pake.

- ked sa zatahuje paka (ide fakt z tuha, musi sa vychodit tesnenie) a kavovar sa pridrzi za odkapavaciu misku (ktora je naozaj velika, zmesti sa do nej dost vody), je citit ako sa kavovar kruti (vrchna cast nie je zarovno miskou, ale jemne sa vychyli do strany zatahovania paky) nie je to vsak nic tragicke, nic nevrzga. pridanie jednej sikmej vzpery do oblasti nadrzky by to vsak vyriesilo.

celkovo som s kavovarom spokojny. ak sa mi podari zohnat 7 gramovu respektive 8 gramovu misku, budem s nim uplne spokojny:)
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od morseee1 »

ze musis odpustat do pohara vodu je len vec zvyku.. Pouzivam to tiez, nahrievam vlastne takto salku :-)

a ked nechces aby sa ti pri dotahovani krutil, nedrz ho za odpadovu nadrzku, ale hore, kam sa odkladaju salky a mas vystarane :-) opat z vlastnej skusenosti z krutenim kavovaru pri dotahovani
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

musim to odpustat len kvoli tomu, lebo pri vyrobe pary ide prvych par sekund voda,, az ta ked sa vycerpa ide para. ide o to ze to musim viacmenej odpustat do dalsej nadobky lebo kvoli tvarovaniu a umiestneniu trysky to nie je mozne vypustit do nadrzky. respektive je ale len v tej najkrajnejsiej polohe.

to mi je jasne ze ho musim drzat za vrch. len som pisal o skutocnostiach ktore som zistil. nie som typ cloveka ktory bezhlavo objajuje veci co ma doma, nemam problem ojektivne napisat co je zle, pripadne si priznat aku blbost som kupil.
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od morseee1 »

mne je to jasne, ze to nie su "chyby" skorej iba take detaily, ktore mrzia, ale netrapia..

Uzivaj hlavne dobru kavu a tes sa z pripravy na novom stroji
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Redmann »

Tiež na Twine odpúšťam do zvlášť nádoby. Pravdupovediac, neviem si predstaviť, že by som mal vodu a prvú paru odpúšťať do misky, strieka to takým tlakom, že by bolo z tej plochej odkvapávacej misky všetko ostriekané.
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

ako plnite misky na svojom lelite? ako som uz pisal vyssie, do jednoporcovej misky sa mi zmesti 14gramov. skusal niekto nejake ine misky? v tomto pripade sa prejavi velka nevyhoda 57mm rozmeru...
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od jerrymouse »

martin.b píše:ako plnite misky na svojom lelite? ako som uz pisal vyssie, do jednoporcovej misky sa mi zmesti 14gramov. skusal niekto nejake ine misky? v tomto pripade sa prejavi velka nevyhoda 57mm rozmeru...
Že se to tam vejde neznamená, že jí musíš takhle plnit. Single plním okolo 9-10g, double 14-15g. Není sice suchý puk (jako při plnění 12/18) - je to trochu blátíčko, ale na výsledné chuti espressa se to nijak neprojevuje. Někdo dělá singla do té misky na PODy, ale já nejsem schopnej správně utampovat a namlejt, aby mi to nestříkalo okolo (mám nahou páku).
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

cez vikend som skusal robit z double 16g, utampovat. puk sice nie je suchy ale kavy su vyborne. pred tym som netampoval .. tychto 16g ak sa to nedotyka do sprchy je treba tampovat
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od jerrymouse »

Tampuji vždy (snažím se tampovat pořád stejně - http://1st-line.blogspot.cz/2013/03/tam ... e-tbv.html).
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

obedna kavicka, cuba, nie z PC. po cisteni mlynceka takze ho treba este trochu pritiahnut. nemam priesvitnu salku tak preto bol pouzity stamprlik. chutovo vyborna:) priebeh extrakcie musia posudit skusenejsi. 16g double miska
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od jerrymouse »

Jak dosahuješ na Lelitu toho tlaku 9BAR? Mam tam pořád 12 a tampovánim a hrubym mletim to srazim max. na 11, níž ani ťuk.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od ondrada »

Ten Lelit nemá OPV nebo co? Požadovanýho tlaku se nemá dosahovat mletím ani tampováním, o ten se stará právě OPV.
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od jerrymouse »

Právě, že má OPV zalepený na těch 12 bar, proto se ptam, jak toho dosáhnul.
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

Nie je zalepeny. Vyrobca vsak neodporuca (resp. Zakazuje) manipulaciu s nim. Takze na vlastne riziko!!! Tato zmena vsak ma zmysel, rozdiel v chuti tam je
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od jerrymouse »

Ok...bál jsem se toho, ale večer se do toho pustím. Slepou misku mám, takže by to mělo jít vyladit dobře. Díky.
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

za malo. som zvedavy ci spozorujes rozdiel v chuti. ja ho mam nastaveny na kusok nad 9 (podla vstavaneho manometra, neviem ci meria presne) a bolo vidiet ze extrakcia nebola idealna preto bol tlak na 8. ked je namlete spravne tak tlak je na 9. aj podla toho sa da sledovat ci je extrakcia dobra alebo nie. spravil som na svojom lelite este jednu upravu. kedze teraz tecie cez OVP viac vody cez prepad, ten som umiestnil do odkapavacej misky. nepacilo sa mi ze tolko horucej vody (pouzitej, ktora sa ma zasa ohriat) sa vracia naspat do nadrzky. takze teraz mi voda ktora ide cez OVP ide priamo do odkvapavacky. mam sice vacsiu spotrebu vody ale to mi nevadi
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od ondrada »

martin.b píše:nepacilo sa mi ze tolko horucej vody (pouzitej, ktora sa ma zasa ohriat) sa vracia naspat do nadrzky
U Lelitu je OPV opravdu až za boilerem? Přes OPV by měla jít zpátky do nádržky voda studená, dává se mezi čerpadlo a boiler, jestli je to jinak, tak je to minimálně divný...

A jen pro pořádek - není to OVP, ale OPV (OverPressure Valve - přetlakový ventil)
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

aha jasne.. OPV. to kde je OPV este doma preverim.. mozno som nakoniec napisal blbost
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

Z trubicky ktora vedie od OPV tecie horuca voda. Pri najblizsej rozborke kavovaru detailne odfotim vnutornosti. Ako tu bolo povedane, trenie v sustave kavovaru je mozne zanedbat takze je jedno kde je umiestneny manometer kedze tlak je v celej sustave rovnaky, takze je teoreticky jedno kde je OPV.
Mimochodom.. odkvapavacia miska ma viac nez liter!!! Pri 1.1 litra sa da v pohode vybrat z kavovaru bez rozlievania
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“