Gaggia Baby Twin - programování množství kávy a předpaření

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
kay
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 28. lis 2013 18:30:43
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Gaggia Baby Twin - programování množství kávy a předpaření

Příspěvek od kay »

Mel bych otázku na programovani velikosti salku. Nemam cesky manual a angličtinou vladnu poskromnu. Pochopil jsem princip programovani, ale nevim, jestli mam programovani nastavovat s nasazenou pakou ve které je kava, nebo bez kavy.
Jak to pak masinka stopuje? podle casu jak dlouho to bezi, nebo podle vody, která protece?

Diky za rady
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od primacafe »

Podle všeho by mělo být měřené protečené množství. Velikost kávy v šálku je vhodné nastavovat s pákou a kávou.
Teoreticky by mělo být jedno jak množství vody proteče, jestli s pákou nebo bez.
Praxe však hovoří jasně. S pákou a s kávou.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
kay
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 28. lis 2013 18:30:43
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od kay »

Diky za rychlou odpověď. Myslel jsem si to. Tak to hned vyzkouším. :-)
Ještě bych mel jednu otázku. Narazil jsem v návodu na slovo preg-infusing.
Co si pod tím představit? K čemu je tahle funkce dobra?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od primacafe »

To se tady někde už probíralo. Bude o tom určitě samostatné vlákno. ...... hledat !
preinfuze, předpaření a pod.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
kay
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 28. lis 2013 18:30:43
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od kay »

Hledání jsem zkoušel. S diakritikou i bez... Bohužel bez výsledku. Bud to neumím a nebo mi není souzeno... :-(
ibicyklo
nováček
Příspěvky: 56
Registrován: ned 08. pro 2013 12:35:55
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od ibicyklo »

Espressomanie - fórum pro pokročilé.Hneď prvá téma-Káva, v nej úplne posledný príspevok, pár info tam je
viewtopic.php?f=86&t=162
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od dape »

kay píše:Diky za rychlou odpověď. Myslel jsem si to. Tak to hned vyzkouším. :-)
Ještě bych mel jednu otázku. Narazil jsem v návodu na slovo preg-infusing.
Co si pod tím představit? K čemu je tahle funkce dobra?
...a není jednodušší poradit než někam odkazovat, když m problém to tam najít?
jedná se vlastně o předspaření a jak jsem se dočetl, vtší význam to má u jendoporcové než u dvouporcové. Funguje to tak, že se pustí čerpadlo naplno (tak, jak má) a po cca 2-3 sekundách se sníží tlak (pokud to konstrukčně je možné) a nebo se vypne čerpadlo na dobu např. 1-3 sekundy. To slouží k tomu, že se do kávy napustí tolik vody, kolik odpovídá zhruba jejímu objemu a káva se nabobtná a aktivuje se tam vyluhování aromatických a jiných látek. Pak při následníém pokračování extrakce se toto již vyplaví to hrníčku. U dvouporcové to není tolik nutné, protože její množství kávy je natolik velké, že než se voda dostane od shora dolů, tak to pár sekund trvá (to je to, jak káva z páky vytéká opožděně). Proto je i vhodné, aby káva nebyla plně dotlačena ke sprše (za sucha), aby tam byla malinkatá mezera. Je to i z toho důvodu, že utampovaný puk se může roztrhat a kanálkuje to. Ale hlavně proto, aby se nacucl a měl se kam zvětšit. Tím zvětšením s epuk dotkne šroubu ve sprše a je tam následně kýžený :-) (pro někoho) otisk.
Resume: u jednoporcové je to vhodné (že tot ak neprofičí, ale že to trochu v kávě zapracuje), u dvouporcové to až tak nutné není. Profesionální kávovary mají m.j. nastavení tlakového profilu, což je de-facto něco podobného.
U jednoporcové to mám nastavené a zkoušel jsem to bez předinfuze a s ní a myslím, že ten rozdíl poznám (testováno na Brasilii a Etiopii). S předinfuzí je v kávě cítít více chutí, není jen taková jednochuťová.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od Fox_25 »

Utampovaný puk se po nasazení páky může při extrakci a kanálkovat roztrhat protože se dotýká sprchy? Už jsem dělal kafe na pár kávovarech, jak domácích, tak profi, ale to toto se mi ještě nestalo.
Na kamarádově baby twin jsme předspaření zkoušeli a hned jsme to vypínali, kafe po tom nebylo dobré. Zkoušela se týden stará santoska.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
kay
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 28. lis 2013 18:30:43
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od kay »

Diky za vysvětlení. Asi to vyhledávání tady na fóru neumim používat. Nikdy mi to nenajde co hledám. :-(
Zatím jsem používal jen manuální ovládání, tam to předpaření nejspíš nefunguje. Taky jsem aspoň pochopil, proč když zmáčknu automatické dávkování, to prvně trochu pusti a pak znovu. :-)
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od dape »

Fox_25 píše:Utampovaný puk se po nasazení páky může při extrakci a kanálkovat roztrhat protože se dotýká sprchy? Už jsem dělal kafe na pár kávovarech, jak domácích, tak profi, ale to toto se mi ještě nestalo.
Na kamarádově baby twin jsme předspaření zkoušeli a hned jsme to vypínali, kafe po tom nebylo dobré. Zkoušela se týden stará santoska.
utampovaný puk se neroztrhá vždy při nasazení páky a dotlačení na sprchu. Ale stane se téměř vždy, když povrch utampovanýho puku není přesně v rovině se sprachou ale je nepatrně nakřivo (nikdy to netlačíte přesně vodorovně, i když máte uvnitř misky rysku). Dotlačováním ke sprše se nejbližší povrch začne shrnouvat a puk křivit. tudíž tam vznikají mikrotrhlinky, kterými to následně kanálkuje.
V případě, že tam necháte malou mezeru, tak se toto nikdy stát nemůže.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od Redmann »

Tiež som na Twine predsparenie skúšal a káva mi nechutila. Okrem toho funguje iba pri automatike, ktorú nepoužívam.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od Fox_25 »

dape
Ne, i když je puk nakřivo, tak se dotažením páky srovná, extrakce proběhne dobře a výsledkem je krásný pevný puk a dobré kafe. To co je v puku, i když je to utlačeno před nasazením páky je pořád sypká směs.
Ano, problém může nastat pokud chcete mezeru mezi kávou a sprchou, pak se puk poruší a asi to bude kanálkovat.
Ale i tak, toto je situace která u mě nastane snad jen když dělám kafe unavený.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od dape »

FOX_25
Já s tím nesouhlasím. někde tady bylo video, v průhledné páce byl puk, mezera, sprcha. Nic nekanálkovalo a bylo to OK.. Když je to rovnoměrně utlačené, pak je malá mezera, pak sprcha, není jediný důvod ke kanálkování (za předpokladu, když máš rovnoměrnoiu distribuci vody ve sprše). Naopak kanálkování se může projevit, když porušíš puk, to je přece jasné. A jak porušíš puk? Když ho nerovnoměrně přitlačíš ke sprše. nerovnoměrně tehdy, když vrch puku není rovnoběžně s povrchem sprchy, např křivo, konkávní/konvexní tamper vs. sprcha, ... Takže je to naopak než píšeš. Tedy alespoň podle mne. Ae top jsme se dostali mimo tému. Omlouváím se.
Uživatelský avatar
Maslicko
pokročilý
Příspěvky: 97
Registrován: pát 07. pro 2012 10:24:26
bydliště: Brno
kávovar: Carimali Alfa, Wega Mini Nova, Ascaso Steel PID
mlýnek: Mazzer Mini A, Casadio, Ascaso i-steel. RR45

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od Maslicko »

Trochu se vmísím do debaty. Káva se má po dotažení páky dotýkat sítka?
Po shlédnutí video od LaSpazialeSpa - https://www.youtube.com/watch?v=-Xmq8Nq ... G3m0KzT-NA bych chápal opak.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od dape »

jo, to je to "průhledné video" co jsem měl na mysli. Díky! Podle mne se dotýkat nemá, podle mne malá mezera, nemusí být tak velká, ale jen taková, aby při dotažení se káva nedotýkala sprchy.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od Fox_25 »

dape píše: utampovaný puk se neroztrhá vždy při nasazení páky a dotlačení na sprchu. Ale stane se téměř vždy, když povrch utampovanýho puku není přesně v rovině se sprachou ale je nepatrně nakřivo (nikdy to netlačíte přesně vodorovně, i když máte uvnitř misky rysku). Dotlačováním ke sprše se nejbližší povrch začne shrnouvat a puk křivit. tudíž tam vznikají mikrotrhlinky, kterými to následně kanálkuje.
V případě, že tam necháte malou mezeru, tak se toto nikdy stát nemůže.
Odpovídal jsem na toto.

Já ale nikde netvrdím že mezera mezi kávou a sprchou je špatně. Jen jsem řekl že pokud je "křivý tamping" a je mezera mezi pukem a sprchou je to špatně, což mi potvrdilo i druhé video z odkazu výše. Ale stále si myslím a i puky to snad potvrzují, že dotlačením kávy sprchou se to nepokazí. Berte v potaz že nechci mezeru mezi pukem a sprchou. A to vyklepávám suché a tvrdé puky ve kterých kanálkování nejde vidět.

Maslicko
Může a nemusí, já mám raději silnější kafe a tak plním misku na maximum a dělám si 50g porci nápoje z 18g kávy.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od dape »

FOX_25: OK, každém může vyhovovat něco jného. Nepřu se. Jen z vlastní zkušenosti mi vyhovuje utampovat (rovně, jak jinak), dotáhnout na gumu a puk se téměř dotýká vrchu sprchy, otisk šroubu je zcela neznatelný a nebo žádný za sucha, po extrakci se otisk šroubu a suchý puk na vyklepnutí. Když bych měl mezeru mezi vrchem suchého puku moc velkou (např 2 mm), pak puk nemám suchý a mám bláto a pak to musím vyškrabovat. Minimální mezera je "akorát". navíc při extrakci káva lehce nabobtná, takže se esence lépe uvolňují. Pokud zachovám mezeru oproti natěsno, musím mlet nepatrně jemněji (o cca 1/4-1/2 otočky na ascaso v1). To je tak můj postřeh.
KarlosPF
Příspěvky: 12
Registrován: sob 30. lis 2013 11:32:11
bydliště: Bílovice nad Svitavou
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od KarlosPF »

Souhlasím s Dapem. Pokud se káva nedotýka sprchy, je třeba nastavit jemnejší mletí a drobně větší silou utampovat. V opačném případe sme měli blátíčko.
Ještě postřeh k předspaření, my doma rozdíl nepoznáme. Jedem tedy taky na manuál.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od dape »

já mám nastavený 1 nebo 2 šálky. Funguje to spolehlivě, pořád přesně. Nemusím nic hlídat. Mezitím co se mi extrahuje káva, nalívám napč. mléko do konvičky, nebo chystám podšálek, .... Vypne se to samo vždy tak, jak má. Nevidím jediný důvod, proč to nevyužít. Zmáčknu tlačítko a nateče mi tolik, co potřebuji. A pokud si odvážím kávu, tak i přesně za stejný čas. A pokud nechcete preinfuzi, lze ji jednoduse vypnout.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Baby Twin

Příspěvek od Fox_25 »

viewtopic.php?p=35791#p35791

Ještě malá poznámka k tomuto,
postupy které zde popisuji jsem si samozřejmě ověřil na třech kávovarech ke kterým jsem si sehnal i holou páku na které šlo kanálkování okamžitě vidět. Sice to asi není taková jistota jako u analýzy kterou uvedl kolu, ale když se cokoliv pokazilo, šlo to vidět i na puku a i na tom jak vytékala káva z holé páky.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“