doba nahřívání před první extrakcí

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od ondrada »

bruno75 píše:Spotreba elektriky je samozrejme dôležitá ale... pri kávovare spotreba elektriky je ale irelevantná.
Prečo? Jeden príklad Carimali Alfa (cez víkend zapnutá od 6:00 do 21:00, cez týždeň zapnutá od 15:00 do 20:00) spotreba za mesiac prerátaná na eurá ... 1,7€.
Takovou spotřebu závidím. Já před časem jen tak pro orientaci postavil před kávovar takovej ten obyč měřák spotřeby. Nemá sice TrueRMS, ale kávovar je z 99% odporová zátěž, takže měření by mělo být skoro přesný. S Oskarem mi vychází na prvotní nahřátí kávovaru 0,3 - 0,4 kWh, a pak cca. 0,1kWh za hodinu, pokud dělám sem tam kafe, a nedělám jedno za druhym. Když kávovar zapnu dvakrát denně, 25x do měsíce, a za ten den je zapnutý 4 hodiny (chvíli ráno, to je tak nahřát na kafe a vypnout, a pak večer po práci od 6 do 10 hodin) tak jsem na spotřebě cca. 25 kWh za měsíc (nepočítaje "víkendový šichty od rána do večera"), což je při 6 korunách za kWh nějakých 150 korun měsíčne, takže jsem na 1800 Kč za rok jen na elektřině pro kávovar. Vzhledem k tomu, že udělám řekněme 4 espressa denně, vychází mi na jedno kafe jen na elektřině na cca. 1,50 Kč při hodně střízlivým výpočtu (přecijen málokdy mám mašinu 5-6 dnů v měsíci vypnutou, a málokdy nejede celej víkend).

Jasně, neřešim to a prostě mi to stojí za to, ale že by byla spotřeba irelevantní, když mi kávovar na elektřině každej rok prožere 10% svojí pořizovací ceny, bych se tvrdit neodvážil :) Naopak jsem přehodnotil "drahý kafe z Twista" když jedu někam na vejlet. Bombičky jsou sice drahý, ale z bombičky za 8 korun udělám minimálně deset singlů, takže nakonec Twist vychází na kafe nákladově i s ohřátím tý trošky vody, která se většinou ani neohřívá kvůli němu protože se většinou "stejně na něco vaří", v podstatě levnějc, než Oskar :)
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
více pokročilý
Příspěvky: 430
Registrován: pát 26. zář 2014 9:54:19
bydliště: Slovensko Košice
kávovar: La Carimali Alfa
mlýnek: Brasilia RR45 WEGA 6.0

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od Amo_Košice_Sk »

Samozrejme má bruno75 100% pravdu. Tá kopa medi a mosadze sa musí proste celá ohriať a potom má kávovar potrebnú stabilitu. Za cca 2.-€ elektriny za mesiac nieje čo riešiť.
Moja skúsenosť je taká, že už nikdy kávovar s menším bojlerom ako 2l. a ľahším ako povedzme 15kg.
Ten kto pije jednu kávu ráno, dá sa dať do zásuvky časový spínač ktorý môže zapnúť kávovar aj hodinu pred prebudením.
Kávavar : 2x La Carimali Alfa & French Press Bodum
Mlynek : Brasilia RR45 (Gino Rossi RR45)
Mlynek : WEGA 6.0 (COMPAK K6 old)
Uživatelský avatar
gekonko
více pokročilý
Příspěvky: 189
Registrován: pát 02. led 2015 12:33:04
bydliště: Košice
kávovar: CARIMALIalfa2x GAGGIAcubika2x ASCASOdream KRUPSxp5240
mlýnek: GAGIAmd85-2x SANTOS#1 ZASSENHAUSpanama

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od gekonko »

Presne tak ako píše AMO, Alfu mám tiež pripojenú cez časový spínač a čistú páku mám vloženú v hlave. Takže ked si chcem urobiť espresso všetko je už nahriate, len trochu odpustim paru (vzduch) z boileru a kým si nameliem a utlačím už to stihne aj dohriať. A ak sa náhodou netrafím do predprogramovaného času, tak to nahrievanie netrvá tak dlho pretože nestihne poriadne vychladnúť ;-)
Uživatelský avatar
Daniel.U
Příspěvky: 24
Registrován: sob 21. pro 2013 13:54:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od Daniel.U »

asi co clovek to nazor. Keby som mal napriklad Audi q7 nikdy by som sa nezbavil myslienky plytvania ako si so sebou vezem 2 tony zeleza zbytocne. Z rovnakeho dovodu rozmyslam ci predat Gaggiu classic alebo la Scalu s 2 litrovym bojlerom a hlavou e61.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od primacafe »

Prodejte Gag.Classic i LaScalu a zalívejte si turka.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od wladas »

Ako som spominal tu plazma TV. Kupoval som ju s tym ze ma vacsiu spotrebu a na prepocet na rok to nieje mala ciastka. Lenze o tom to je. Aj auto ked si clovek kupuje tak pocita so spotrebou.

p.Konecny to pekne zhrnul ako vzdy ked sa rozoberala totalna volovina. Zalievajte si turka :D
PS: rychlovarna konvica ma dost velku spotrebu :-)
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od papun »

To máte všechno relativní. Nevím jestli jste do výpočtu započetli i noční tarif, který rozhodně nestojí 6 Kč/kwh. A přes den docela běžně běží. On ten GC zase nebude mít tak zásadně nižší spotřebu.
Takto se nedá o věcech přemýšlet......
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od ondrada »

Noční tarif spousta (asi bych se nebál říct většina) domácností dneska jednoduše nemá. Ale to je fuk... Jinak Arietka (což je taková podobná velikost jako GC) si brala v průměru cca. 50W.
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od jerrymouse »

Nechtěl jsem Bezzeru Magicu nechávat zaplou celý den, když nejsem doma (jsem malinko paranoidní a taky představa, že se elektřina plácá a já ten den ani nepřijdu domů, se mi moc nelíbila), tak jsem pořídil tohle:

Kód: Vybrat vše

https://www.alza.cz/d-link-dsp-w215-smartplug-d2293035.htm?o=1
A po několika dnech provozování jsem zatím velmi spokojený.

Standardně mám nastavený časovač (5:00-8:00, v 6 vstávám a je již nahřáto), 16:00-23:00 (okolo 17 chodím domů). Pokud se zapomenu v práci nebo vím, že přijdu dřív, tak přes mobil jen zapnu kávovar hodinu před příchodem a jsem spokojený. Takže jestli někdo řešíte podobné dilema, tak nějaký smartplug doporučuji ;) Jo a jako bonus to měří spotřebu (aktuální, celkovou).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od j.bill »

bruno75 píše:Spotreba elektriky je samozrejme dôležitá ale... pri kávovare spotreba elektriky je ale irelevantná.
Prečo? Jeden príklad Carimali Alfa (cez víkend zapnutá od 6:00 do 21:00, cez týždeň zapnutá od 15:00 do 20:00) spotreba za mesiac prerátaná na eurá ... 1,7€.
To je reálně změřená spotřeba? :?
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od bruno75 »

Ano meraná reálne. Len pripomeniem, že Alfa mala perfektne izolovaný bojlér takže aj to má svoj význam.
Inak drvivá väčšina spotreby je na zahriatie zo studeného stavu.
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od wladas »

To moze byt. Ked som ja ratal spotrebu pri nonstop zapnuti cely mesiac ale premerne len 3 kavy denne, tak to bolo necelych 8€.
Samozrejme tiez dobre zaizolovany bojler (diky brunovy ;) )
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od j.bill »

Ano meraná reálne. Len pripomeniem, že Alfa mala perfektne izolovaný bojlér takže aj to má svoj význam.
Inak drvivá väčšina spotreby je na zahriatie zo studeného stavu.
To je fantastický výsledek, až se tomu nechce věřit! Čím a jak jsi izoloval? Izolace + hliník? Je to ve vláknu k Alfě?
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od bruno75 »

http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... =40#p39675 tu je foto mojeho bojleru.
Zaizolované je aj spodné aj vrchné čelo. Pôvodne som mal v pláne spraviť ešte jednu vrstvu izolácie ale z priestorových dôvodov sa tam už nevošla.
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od j.bill »

Pěkné. :souhlas: Izoloval jsi K-Flexem? V jaké tloušťce? Kolik spotřebovává ECM Mechanika?
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Tom59
Příspěvky: 2
Registrován: pon 06. čer 2016 20:54:29
bydliště: Praha
kávovar: rs
mlýnek: macap

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od Tom59 »

Všiml jsem si že v Americe hojně používají jako tepelnou izolaci (na silvii) silikonovou pěnu.Má vysokou tepelnou odolnost,více než 200°C.
http://www.pidsilvia.com/insulation%20Old%20Silvia.htm
https://store.pidsilvia.com/index.php?r ... ry&path=60
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“