Správný průtok vody při extrakci

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
tomig

Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od tomig »

Zdravím.

Všiml jsem si, že u některých káv mi po spuštění extrakce skrze kávu nejdříve proteče voda rychleji a pak se proud zpomalí, až skoro zastaví.
U jiných je to přesně naopak - nejdříve se dno bottomless portafilteru sotva orosí kávou a až pak se to rozjede.

Čím to je? Jde jednoznačně říci, jak by to mělo vypadat? Máte nějaké video "standardu"?
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od 2-czech »

Pokud vyloučíte všechny ostatní faktory, jako teplota vody, zahřátí páky, teplota namleté kávy, distribuce, tampování atd. atd., tak s největší pravděpodobností to způsobuje množství CO2 v kávě (čerstvost, styl pražení), které poměrně dost ovlivňuje absorbci vody během preinfůze.

Nějaký ideální vzor extrakce asi úplně neexistuje. Je to hodně dané mašinou, na které espresso připravujete (bez preinfuze, elektronická, progresivní, manuální preinfuze). Většinou mi preinfuze trvá 8-10 sec, pak samotný shot dalších 20-25 sec, při receptu 18 g / 40 g.
tomig

Re: Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od tomig »

Je pravda, že tento efekt "teče/zpomalí/skoro přestane" se vlastně asi objevuje jen u kávy z Hlučína (prazirna.com), která je opravdu hodně tmavá.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od Fox_25 »

A není to tak že zpočátku káva teče tmavší, pak zpomalí a teče světlejší? Takto to dělá mě, ovšem on je to pouze optický klam, to co teče totiž nabude na objemu, nejspíš co2 jak píše 2-czech.

Zkoušel jsem to se dvěma kávami, jedna byla čerstvě upražená a druhá byla stará asi 4 měsíce. Čerstvé nateklo 48ml, staré 32ml, jakmile z čerstvé opadla crema tak měla 30ml.

Pokud se holý portafilter nejdříve orosí tak je to pouze indikátor toho že káva je ještě čerstvá. Pokud hned teče, tak je to stará káva a nebo moc tmavě pražená.

Průser je že je tam mnoho proměnných, špatným mletím se dá z dobré kávy udělat nepitelná břečka která nateče za pár vteřin, nebo může být voda příliš teplá/studená, atd.

Taky to chce praxi, já se naučil dělat dobré espresso/ristreto asi až po roce a půl co jsem vlastnil slušný kávovar. Ovšem chce to opravdu čerstvou a dobře upraženou kávu. Bez toho se člověk nehne a jen přešlapuje z extrému do extrému. Ale je fajn když potom člověk bezmyšlenkovitě nastavuje mlýnek podle vlhkosti a za "letu" upravuje celkovou přípravu podle toho jak je káva stará.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
tomig

Re: Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od tomig »

Ano, doslova vyhrne černá voda, ale pak se to zastaví skoro úplně. O optický klam nepůjde, opravdu to neteče.
Bude to asi tou přepraženou kávou, pytlík je mastný místy i zvenku.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od Fox_25 »

A nemůže to být tím že káva při styku s vodou nabude na velikosti? Zkoušel jste hrubší mletí a nebo dát méně kávy do misky? Mohl by jste sem hodit i foto kávy.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
tomig

Re: Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od tomig »

Obrázek
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od Fox_25 »

Když se mi podobně "povedlo" upražit kafe tak jej kamarád dostal na turka. On byl rád že má dobrý kafe a já byl rád že to nemusím pít.

Takže radím objednat nějakou kávu zde, na primacafe. Odměnou vám bude božská mana v podobě malého nápoje která ladně zabrnká na vaše chuťové smysly.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od lubono »

tomig píše:[ Obrázek ]
A to černisko se dá pít ? Podívej se na foto kávy do zdejšího obchodu nic tak tmavého tam nenajdeš.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od ondrada »

Kdybych chtěl, tak jsem ty fotky v místním obchodu nafotil úplně stejně (teda ty, který jsou moje, což zdaleka nejsou všechny). Naopak byl celkem boj aby vypadaly tak jak vypadaji. Kafe je hrozně nevděčný, stačí změnit světlo a trochu upravit expozici a ze světle hnědýho je černý, nebo taky třeba různě flekatý, i fialový a zelený odlesky občas hází. Často i rovnoměrně pražená káva, která má jedno zrno jako druhý, na fotce vykazuje značnou nerovnoměrnost barev jednotlivých zrn, podle toho jak na ně zrovna dopadne světlo. A nakonec se to navíc na každým monitoru úplně jinak zobrazí, zvlášť tyhle kávový barevný tóny - jak foťáky, tak monitory jsou na ně hodně citlivý a sebemenší změna odstínu se na fotce hrozivě projeví. Ono úplně stačí podívat se na kafe pouhým okem při různým světle, jak se jeho barva mění - pod žárovkou, pod zářivkou, u okna, dál od okna, na slunci, pod mrakem...

Černý kafe na fotce neznamená, že je černý i ve skutečnosti, naopak automatika foťáku mívá často tendenci kafe do černa posílat. Z fotky kafe se dá poznat tak možná kvalita zrna, ale rozhodně ne kvalita pražení. Špatný pražení se dá fotkou částěčně zakrýt a dobrý kafe se dá vyfotit ale že úplně špatně. Je to o tom vytvořit konstantní podmínky, ve kterejch kafe bude nějak vypadat, nastavit foťák v manuálním režimu tak, aby kafe na fotce co nejvíc vypadalo tak jak ve skutečnosti, a pak při takových podmínkách vyfotit všechny druhy. Jedině tak se dá podle fotek něco porovnávat, a i tak to chce mít po ruce referenční vzorek něčeho, co mám vyfocený, abych viděl o kolik jinde je obrázek na monitoru. Jakákoliv automatika se snaží fotku "někam dorovnat", u kafe to většinou nezvládne úplně dobře a jde moc do tmava. Navíc je jakákoliv změna nastavení expozice na kafi hrozně moc vidět, takže dvě fotky kafe na automat můžou být i za stejných světelných podmínek každá úplně jiná.

Já bych neposuzoval fotky, ale PrimaCafe všichni známe, tak ať si tazatel balíček koupí a porovná s tím, co má. Podle fotek to fakt nerozsoudíme :)
tomig

Re: Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od tomig »

Ty fotky odpovídají realitě, možná je ve skutečnosti ještě o fous tmavší.

Takže výsledek je jasný, je to kávou... ;-)
Uživatelský avatar
Maslicko
pokročilý
Příspěvky: 97
Registrován: pát 07. pro 2012 10:24:26
bydliště: Brno
kávovar: Carimali Alfa, Wega Mini Nova, Ascaso Steel PID
mlýnek: Mazzer Mini A, Casadio, Ascaso i-steel. RR45

Re: Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od Maslicko »

Tomig: Také ti doporučím objednat kávu ze zdejší pražírny. prazirna.com jsem párkrát zkoušel, ale s výsledkem jsem nebyl nikdy spokojen.
tomig

Re: Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od tomig »

Nebojte všichni, objednávám i odsud, ale rád zkouším i jiné ;-)
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od wladas »

Uz som tu niekde videl spomenuty zly nabeh extrakcie ale neviem to najst. Priemerne asi kazda 5. kava mi hned na zaciatku (po 1 sec) vybehne prud kavy rychlejsie. Je to ale fakt len na chvilu, max 1 sekundu. Potom uz tecu pomalicky pekne oleje. Je niekde problem s by-passom rotacneho cerpadla? Ze je pri zopnuti cerpadla na chvilku vacsi tlak?
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od bruno75 »

To nebude problém s by-passom rotačného čerpadla. V podstate ak by aj by-pass bol odstavený tak sa nič extra nedeje vzhľadom na extrakciu (na čerpadle by si to počul).
Skôr si myslím, že problém bude v tampovaní a nerovnomernom rozmiestnení kávy. Po nasiaknutí kávy (naboptnani) vodou sa to ako tak zastabilizuje a extrakcia je normálna.
Inak alfa má jednu nevýhodu v tomto smere... nie je preinfúzia ani kvázi a po spustení čerpadla to vodu chŕli neskutočne v porovnaní s vibračným čerpadlom. V každom prípade rotačné má zase iné prednosti :D
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od wladas »

No kratku 2 sec preinfuziu som si dal do pamati takze skusim to pravidelne aplikovat :) S tampovanim to moze byt ono. Tamper mam 57,45mm a miska ma 58,9mm cize riadnu medzeru tam mam. Ale to aj so Silviou.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
demo
začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 15. lis 2012 23:47:09
bydliště: L. Hrádok
kávovar:
mlýnek:

Re: Správný průtok vody při extrakci

Příspěvek od demo »

Na niektorých kávovaroch je to úplne normálne. Priebeh prietoku je vždy v zásade v štyroch fázach: nábeh - spomalenie prietoku - zväčšenie prietoku s penou - zoslabenie a zosvetlenie. Ako sa dajú tieto fázy rozoznať závisí od čerstvosti kávy, praženia atď. a od preinfúzie. Podstatné je ale, že na tom nezáleží ak káva chutí.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“