Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
PJ77
Příspěvky: 11
Registrován: stř 19. lis 2014 17:35:22
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od PJ77 »

Dobrý den,

potřebovala bych získat nějaké zcela jednoznačné rady. Tyto diskuze pročítám už 4 dny a získala jsem hromady informací, ovšem začínám v tom mít i zmatek. Předně bych všem zúčastněným chtěla upřímně poděkovat za zveřejněné informace. :souhlas: Náhodou jsem se sem dostala při zvažování koupě KRUPS-Catler, a díky Vašim info jsem se nejprve rozhodla pro Gaggii a posléze jsem se díky Vašim zkušenostem z limitu do 3000 Kč duševně propracovala až na 7500 za Gaggii Classic, která už je na cestě (ovšem nyní na splátky...) (chtěla jsem levnější Evolution, ale přestali ji v létě vyrábět a už v obchodech není). Tím pádem nezbylo na mlýnek a musíme se spokojit se starým Krupsem.
Pochopila jsem, že musím vyměnit sítka z přetlakových za nepřetlaková, ale u mlýnku Krups to asi nemá cenu. Takže mne zajímá - dokud budeme mít Krups, jak z toho vykouzlit lepší kafíčko? Existuje nějaký způsob, jak kávu z Krupsu použít u nepřetlakového sítka (například jemně namlít a pak prosít, aby se aspoň trošku upravila rovnoměrnost) (je-li to zvěrstvo, nebijte mne, prosím)? Nebo je nezvratný názor jednoho z uživatelů, že z Krupsu lze použít kávu jen přes přetlakové sítko (a mám "kávový nápoj") a z nepřetlakového vyjde jen břečka? Která z těch dvou "kávovin" je blíže pravému espressu, ke kterému bych se jednou ráda dopracovala? Není třeba nějaký druh kávy (zde z Primacafé), který by v mém případě byl třeba lepší než ostatní druhy, vzhledem ke konzistenci a jiným vlastnostem? Vím, že je to prozatímní řešení, ale doufám v nějaké hodnotné tipy nebo triky...
Dále mne zajímá, zda mám ihned zakoupit i slepou misku na čištění? Chci se o něj dobře starat a doufám, že máte pravdu a vydrží o dost déle než jiné stroje. Náš starý pressovač Krups když po třech letech dosloužil, rozdělali jsme ho a uvnitř byl kompletně rozežraný vodním kamenem, a to jsem jej pravidelně čistila, ovšem jen v rámci průtokového systému. Je třeba Gaggii Classic nějak rozmontovávat a čistit i "střeva", aby se nestalo něco podobného? Nebo laikům jako já radši radíte nic nerozmontovávat, přinejmenším v záruce? Tipy na čištění a údržbu jsem už četla, ale nic podobného jsem tam neobjevila... Také jsem nenašla, zda je na odvápnění v zoufalství možno použít kyselinu citronovou či ocet (koupím Smeco/Gaggia, ale kdyby došel a něco se ucpalo...)
Předem děkuji za jakékoli rady! :ucta:
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od primacafe »

Na bezproblémovou dekalcifikaci kávovaru s hliníkovými díly, což je Gaggia Classic je vhodný, odzkoušený a prověřený prostředek v nabídce našeho obchodu ZDE Kávovar není potřeba při dekalcifikaci nijak rozdělávat.
K mlýnku napište o jaký typ se jedná.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od bruno75 »

Obávam sa že z toho Krupsu nespravíte konzistentne mletú kávu na dobré espresso čo určite Gaggia Classic s nepretlakovými miskami dokáže. Ako čiastočné riešenie by som odporúčal objednávať si menšie množstvá už mletej PC kávy. Nie je to síce ideálne riešenie ale vždy lepšie ako snažiť sa z kombinácie Krups a Classic vyčarovať espresso.
Maximálne môžete časom keď budete mať Classic už v rukách namlieť na Krupse podobnú konzistenciu. Ak sa podarí tak budete mať aspoň na čas vyhraté, ak nie tak vás to aspoň popoženie ku kúpe nejakého lepšieho mlynčeka.
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od Redmann »

Podľa mňa je to presne naopak, určite nekupovať namletú kávu. To by bol veľký zázrak, keby bola namletá presne, nehovoriac o rýchlom "starnutí" zomletej kávy. Krups síce nijako konzistentné výsledky nedá, ale ak dokáže namlieť dostatočne jemne, aby ste dosiahli v nepretlakových miskách 25-30 ml na 25-30 s, bude to vždy lepšie, ako pár dní zomletá káva "na nejaký stupeň".
A časom vymeniť Krups za niečo lepšie.

Teda ak nehovoríme o nejakom nožovom mlynčeku, ale o mlynčeku s "kameňmi"...
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od bruno75 »

Predpokladám že sa jedná o Krups GVX 242
Redmann: S tou mletou kávou je to ako dočasné riešenie a zároveň ako etalón na vyskúšanie Krups-u či dokáže mlieť aspoň podobne. Je mi jasné, že mletá káva nie je správny materiál pre prípravu espressa.
Ak by totiž nedokázal mlieť Krups dostatočne jemne na espresso tak začiatočník sa tým len úplne zmätie, keďže výsledný produkt nebude taký ako by mal (trpký kyselý a pod.) a keďže nemá s čím porovnať tak väčšinou sa hľadajú chyby tam kde nie sú.
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od Redmann »

Ale už ho má. A ak dokáže namlieť dostatočne najemno, má sa od čoho odraziť. Ja som niekoľko rokov úplne v pohode používal mlynček ETA a prežil som to. Nedosiahol som také výsledky ako s kvalitným mlynčekom, ale na naučenie princípov prípravy je to lepšie, ako kupovať mletú kávu. Sám som si celou touto cestou prešiel.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od ondrada »

On ten Krups asi namele dost jemně, problém je, že pravděpodobně namele pokaždý jinak. Jednou to poteče rychle, podruhý skoro vůbec - podle toho, jakej poměr prachu a "zrnek" má ten přístroj zrovna náladu vyprodukovat - a v závislosti na tom bude i káva pokaždý jiná (a dost možná ne vždycky dobrá). Každopádně bych zkusil koupit nepřetlakovou misku, je to pár korun (a i kdyby to s ní s Krupsem nakonec nešlo, časem se bude hodit). U přetlakový bych měl mimo jiné strach, že se s kávou na jemno namletou Krupsem bude mít tendenci ucpávat (vlivem spousty kávového prachu, který bude z mlýnku padat) - ale zas jí nebude žádná škoda, když se "pokazí".

Každopádně když už je Krups doma, tak bych to s ním zkusil - ale je potřeba nečekat zázraky, smířit se s horším, pracnějším a nekonzistentním výsledkem, nenechat se otrávit když to nepůjde (vždycky podle představ) a fofrem šetřit na něco lepšího. Nicméně si myslim, že když už je doma, tak to chvíli snad nějak uválčit půjde, aby aspoň bylo co pít. A hlavně se musí brát v úvahu, že mám doma nouzovku "co dům dal" a zdroj problémů - a podle toho se zařídit.
Uživatelský avatar
PJ77
Příspěvky: 11
Registrován: stř 19. lis 2014 17:35:22
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od PJ77 »

Ten mlýnek je Krups GVX242 (s kameny). Děkuji za tip na dekalcifikaci, rozhodně to využiji.
Dále moc děkuji za nápady co s mletím - zkusím oba návrhy zkombinovat. Pořídím si zde stejný druh kávy v podobě mletá a nemletá a budu "pokusovat" s těmi nepřetlakovými miskami - změřím si dobu protečení při 7g profi mleté kávy a pak budu nastavovat hrubost mletí na Krupsu, dokud se, doufejme, nedočkám alespoň přibližně stejného výsledku rovněž u 7g dávky. Až to trošku vychytám, budu už mlít sama (aby to bylo krásně čerstvé) a přitom spořit na lepší mlýnek...
Už se na to těším, ovšem zkusím to až po novém roce, pressovač je vánoční dárek pro manžela (celé to podnikám jen kvůli jeho chuťovým buňkám), a mletou kávu budu chtít čerstvou.
V mezičase zkusím ten trik co tu někde někdo radil pro přetlakové misky - mlít hodně najemno a snažit se získat takovou hrubost, aby to protékalo 25 sekund (a naplnit misku až po okraj). Nevím, jak co chutná a vypadá, tak to aspoň budu mít s čím srovnávat, nějak se začít musí, že...
Ovšem i nadále jsem jedno ucho pro jakékoli další podněty či kritiku mého záměru... například - kdybych ucpala tu přetlakovou misku, jde to nějak vyčistit???
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od ian »

Doporučím přitlačit klidně na 9g, časem stejně zjistíte, že 7g je pro tyto domácí přístroje málo a vyšší dávka spíš odpouští chyby. Záleží také na druhu použité kávy. Některé druhy, záleží i na zpracování a pražení, mají jinou hustotu a zaplní misku menší gramáží. Stejně tak, pokud vám zpočátku nebude moc líto nepovedené - vyhozené kávy, tak použijte double misku, také více odpouští. Uvidíte sama.
V přetlakové misce je zespodu jedna dírka, takže špendlík. Většinou ale propláchnutí naprázdno stačí.
Manžel může být šťastný, že dostane takový dárek :) Hlavně ať ho to experimentování neodradí, určitě tomu kouzlu propadne.
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od primacafe »

mlecí kameny tohoto mlýnku jsou ZDE a zároveň je tam pár vět o použitelnosti. Mlýnek opravdu nemá kameny vhodné na mletí kávy (kávu ničí), ale můžete to vyzkoušet. Třeba se s tím nějak porvete a pro první pokusy a přežití do doby než pořídíte mlýnek lepší, snad vydržíte.
Ucpání přetlakové misky je myšleno použitím jemné mleté kávy, kdy se voda přes kávu v podstatě neprotlačí. Odecpete ji tím, že po vyjmutí páky z kávovaru, misku vyklepnete a je to.
Jinak ucpání přetlakové misky s dvojtým dnem (usazeninami z kávy), bude trvat asi dost dlouho. Musí se zaplnit prostor ve dvojtém dnu misky (velice jemnou usazeninou z kávy) a potom většinou neprotíká voda ani při prázdné misce (bez kávy) a to je už horší případ.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od ondrada »

No, dlouho... Ona se (aspoň mě kdysi s Krupsem kávovarem) ucpávala celkem pravidelně, tím častěji, čím jemnější bylo mletí, a tehdy s ručním mlýnkem tudíž celkem dost kávového prachu (asi v kombinaci s tuky z kávy) - nedělám si iluze že s Krupsem mlýnkem to bude lepší, spíš naopak. S průmyslovým mletým kafem (Illy, Segafredo, ...), na kterým jsem začínal a který jsem i pak bohužel občas někde dostal, se mi to nestalo...

Kávovar misku naprázdno většinou po čase protlačil (s prázdnou miskou se natlakoval, za chvíli - někdy kratší někdy delší - se ozvalo zasyčení a voda začala téct) a miska zas chvíli fungovala. Asi se něco dostalo k tý jedný mikrodírce. Časem voda z misky i naprázdno tekla pořád pomaleji (jakoby se usazovalo mezi sítky víc a víc bordelu), což mělo na druhou stranu subjektivně pozitivní vliv na výsledek (nebyla to pěna do koupele). Trochu pomáhalo namočení do prášku do myčky (a pak řádný propláchnutí)...
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od primacafe »

V podstatě pravda všechno jak napsal ondrada. Záleží to na více okolnostech. Však i toto ucpání lze řešit s úspěchem detergentem v nabídce našeho obchodu. http://shop.primacafe.cz/doplnky/42-det ... -100g.html
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
PJ77
Příspěvky: 11
Registrován: stř 19. lis 2014 17:35:22
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od PJ77 »

Bezva, moc děkuji za všechny tipy, píšu si..., jen mám ještě upřesňující dotaz - double miska je nepřetlaková miska na dvě espressa současně nebo přetlaková miska s dvojitým dnem?
Pobavila jsem se nad tím odkazem na detergent, chybička se vloudila a odkaz je na speciální komando ostřelovačů na youtube, snad ta ucpaná dírka v misce nebude vyžadovat tak velký kalibr :lol: doklikala jsem se u vás na detergent special 100g, to bude ono...
Naposledy upravil(a) primacafe dne čtv 20. lis 2014 20:42:25, celkem upraveno 1 x.
Důvod: už jsem ten odkaz opravil, chybička se vloudila
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od bruno75 »

Ja Vám na rovinu odporučím zabudnúť na pretlakové misky a ich možné upchávanie a čistenie a všetko to okolo nich.
Píšete vyššie (apoň tak som to pochopil), že uvažujete o zakúpení nepretlakových misiek a to je to čo by ste mali spraviť hneď ako prvé. Kúpte ich a tie pretlakové odložte do niekam kde ich už ani nenájdete.
Inak ešte s tým nastavovaním mletia na Krups-e... nie je problém tu na PC objednať tú istú kávu (teda z tej iste várky) ako mletú na espresso ako aj zrnkovú na tie pokusy s Krupsom. Tak sa dá vylúčiť daľšia neznáma a tým je nerovnaká káva na porovnanie.
Mimochodom, ak ma pamäť neklame, tak tu náš admin má, teda aj dôverne pozná, Gaggia Classic čiže mletej kávy od neho by som sa vôbec nebál a kľudne to berte ako etalón na nastavovanie hrúbky mletia.
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od bruno75 »

Pekný dokument o Odstrelovačoch :D

Double miska dodaná ku Gaggii Classic je pretlaková a na dvojitú porciu kávy. Obe dodané, teda single aj double sú pretlakové.
Vy potrebujete aspoň na začiatok double nepretlakovú.
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od ondrada »

Ono jde hlavně o to, jestli s klasickou miskou a předem/krupsem mletou kávou bude výsledný produkt za něco stát. Proto jsem zmínil přetlakový misky, coby - když ten nahoře dá - možnost poslední záchrany, dokud nebude mlýnek. Jinak samozřejmě zkusit klasický a uvidí se jak to půjde, jak jsem i snad psal o něco výš.
Uživatelský avatar
PJ77
Příspěvky: 11
Registrován: stř 19. lis 2014 17:35:22
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od PJ77 »

Děkuju, všechno zní rozumně, zdá se, že to rozhodne kvalita mletí mého mlýnku, kterým směrem se vydám. Zkusím postupně vše, porovnám a uvidíme, co bude nejlepší prozatímní řešení, než se koupí ten mlýnek. Moc děkuji za všechny rady a tipy, teď vím, čím mám začít a na co si dát pozor, bylo to velice podnětné! :dik:
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od ondrada »

Přetlakový misky budou u kávovaru tak jak tak, klasický se dají koupit za pár korun (doslova pár drobných, vzhledem k ceně kávovaru), tak je možný koupit je hned a uvidí se. I kdyby to s nima nešlo, stejně přijdou ke slovu - nejpozději s novým mlýnkem.
Uživatelský avatar
PJ77
Příspěvky: 11
Registrován: stř 19. lis 2014 17:35:22
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Problém espressovač Gaggia Classic vs mlýnek Krups

Příspěvek od PJ77 »

Ty nepřetlakové misky si určitě koupím hned do začátku, už jsem si je vyhledala na Hraspo, k tomu tady na PC pořídím odvápňovač a detergent a hlavně kávu a budeme vybavení :tany:
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“