kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
MartaS
Příspěvky: 12
Registrován: pát 29. kvě 2015 20:50:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od MartaS »

Ahoj chci poprosit o radu, zakoupila jsem kávovar BFC - perfetta ( již používaný v domácnosti ) a mám problém s jeho obsluhou, buď dělám něco špatně nebo funguje špatně on. Po zapnutí se přístroj nahřívá a stoupá tlak a v případě že dosáhne 10 barů tak automaticky začne sám od sebe klesat, zjistila jsem že pokud přepnu druhý spínač do polohy na trysku vody tlak se drží ovšem do doby, kdy dám páku nahoru (zapnu do polohy na protečení přes kávu) v té chvíli klesá tlak zase na 4 bary a z páky teče voda velmi rychle, až prská i přes to že je káva dostatečně stlačená. V šálku je poté káva zcela bez pěny a je velice kyselá - opravdu nepoživatelná, nevím jestli s tím může souviset také, že je presovač hodně teplý. Prosím o radu buď co dělám špatně a jak to udělat lépe a nebo čím jiným to může být. Moc děkuju
Uživatelský avatar
Koubek
Příspěvky: 30
Registrován: pon 21. dub 2014 21:32:15
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od Koubek »

Tak co se týče toho kávovaru, musím někam kouknout, páč jej neznám. Nicméně, co se toho rychlého protečení pukem týče, myslím, že bude asi hrubo mletá káva... Pokud říkáš, že je dobře upěchovaná. No a to s tím stoupajícím a klesajícím tlakem - jen tak mě napadá, jestli to nesouvisí se spínáním termostatu.

Ještě se kouknu někde na ten kávovar... Třeba se na něco dojde, popř. bývá zde spousta mnohem zkušenějších lidí (taky mnozí jsou velmi technický zdatní), takže určo někdo poradí.
Uživatelský avatar
MartaS
Příspěvky: 12
Registrován: pát 29. kvě 2015 20:50:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od MartaS »

Zde jsem nahrála video co to přesně dělá a jak se pokouším ho obsluovat :-) https://www.youtube.com/watch?v=GwPntlY ... e=youtu.be
Uživatelský avatar
MartaS
Příspěvky: 12
Registrován: pát 29. kvě 2015 20:50:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od MartaS »

Ještě abych dodala ... v případě že se dá čudlík na levo do druhé polohy, stoupne tlak od 4 do 12 velmi rychle, skokově,a poté co se dá páka nahoru na protékání vody přeskávu zase klesá na 4 bary, v případě že je potom presovač dlouho zapnutý začne se strašně nahřívat až pálí čudlíky (to si teda myslím že bude tím termostatem) ale je možné, aby způsobil ještě další potíže tohoto charakteru? Jinak kávu melu na nejjemnější stupeň v Temp Lodos. Popřípadě kdyby někdo věděl kde koupit požadované náhradní díly. Děkuju moc
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od bruno75 »

Neviem sa zbaviť podozrenia, že robíš kávu pomocou pary.
Aby som konkretizoval, tak sa mi zdá, že tým ľavým vrchným prepínačom prepínaš stroj do režimu pary (preto začne stúpať tlak postupne až na 10bar kedy už zrejme pustí poistný ventil).
Do režimu pary sa snažíš robiť shot, teda vodou... skôr parou ktorá má vysoký tlak a vysokou teplotou.

V každom prípade odporúčam nechať prepnutý ten ľavý prepínač na teplú vodu a robiť shot práve na ňom.
Je to ale len môj laický názor na základe popisu a videa. Treba skúsiť.
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od bruno75 »

Mimochodom ten počiatočný tlak teda cca. 1.5 bar je normálny pracovný tlak v bojléri po nahriati.
Až počas extrakcie má tlak vystúpiť na cca. 9-10 bar ale za pomoci čerpadla a nie pary.
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od papun »

Kávu máš evidentně hrubě pomletou. Jinak by to neteklo tak jak to teče. Samozřejmě taky záleží na kvalitě kávy a čerstvosti.

Ohledně toho tlaku já nedokážu poradit.
Uživatelský avatar
Koubek
Příspěvky: 30
Registrován: pon 21. dub 2014 21:32:15
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od Koubek »

Koukl jsem na video a příjde mi že opravdu je jednak káva hrubě mletá (tomu by odpovídala i popisovaná chuť) a pak taky jak říkal bruno75, zdá se mi vysoká teplota vody (usuzuji jen dle množství páry, které je hodně a to i když voda projde nebo spíš prosviští pukem).
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od kubad »

co je na tlakoměru je podstatné jen při extrakci když jede čerpadlo , jinak je to dle mě nepodstatný údaj o nějakém zbytkovém tlaku uzavřeném v systému, mě na E61 neukazuje nic až se zapne čerpadlo tak naběhne.

a k druhému problém, nejde o to jak je utampováno, ale jak je namleto a kolik kávy je v páce, tady evidentně mleto moc nahrubo
tak sem do toho spadl taky :D
Uživatelský avatar
MartaS
Příspěvky: 12
Registrován: pát 29. kvě 2015 20:50:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od MartaS »

Káva je na videu pomletá tak středně, ale v případě že jsem ji pomlela úplně nejjemněji co to šlo, byl výsledek úplně stejný ať byla káva jakékoliv kvality (lepší či horší) už jsme na tom vylila minimálně tak 15 šálků kávy, protože se nedá pít a čerpadlo klesne pokaždé na 4 bary při extrakci kávy ať jsou čudlíky v jakékoliv poloze, nikdy z toho nevyteče ten krásný zázrak s bohatou pěnou. Chtěla bych vědět zda tohle všechno může zapříčinit pouze termostat, který dost pravděpodobně nefunguje, protože je káva neskutečně horká a jak jsem psala i všechno okolo je hodně horké. :-)
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od bruno75 »

Ešte raz som pozeral to video a som si istý, že robíš chybu v tom, že prepínaš kávovar na paru (ten ľavý prepínač nesmie byť prepnutý na paru!!! pri extrakcii)
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od papun »

No s největší pravděpodobností ten mlýnek Lodos bude nějaký šuntovní a prostě nedokážer dobře to kafé umlet. Chce to nějaký trošku normální mlýnek, jinak to bude ztráta času.
Uživatelský avatar
MartaS
Příspěvky: 12
Registrován: pát 29. kvě 2015 20:50:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od MartaS »

Zkoušela jsem tam i umletou kávu ten den ve specializované prodejně a výsledek byl stejný. :-) Už si moc nemyslím, že by to mělo být kávou či umletím, ale spíš něčím vevnitř.:-) Není tu někdo více technicky zdatný co tomu vnitřku rozumí?
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od kubad »

nejdřív bych si sehnal návod a pročetl si ho, problém vidím především v obsluze, mašinka je zaplá na páru a proto je vše kolem tak horké, podle popisu je v tom 0,8ltr bojler í,
a pak v mlýnku a jemnosti mletí
http://www.bfcsrl.it/en/prodotti/linea- ... /perfetta/
tak sem do toho spadl taky :D
Uživatelský avatar
MartaS
Příspěvky: 12
Registrován: pát 29. kvě 2015 20:50:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od MartaS »

Bohužel na těchto stránkách jsem byla a ke stažení je pouze brožurka, kde jsou jen parametry a obecné specifikace, návod jsem hledala a nikde jsem ho nenašla, zkusila jsem kávu umlít na prach v elektrickém mlýnku a tlak sice už neklesal, ale káva tekla zase strašně rychle a ne pěnovitě, jak by měla, jako" hnědá voda" Na youtube jsem našla ten samý model, kde byla káva umletá tak jako jsem ji mlela já - totálně na prach a voda tím vůbec neprotékala, ale mě úplně rychle. Už vůbec nevím :(
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od papun »

Odkud jsi. Třeba by ti pomohl někdo osobně.
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od kubad »

bylo by možno nafotit jakou to má misku do které se dává káva, a jaké množství kávy do ní dávate?
tak sem do toho spadl taky :D
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od bruno75 »

MartaS: Čo nad tým stále špekulujete? Na shot/extrakciu espressa nie je možné mať kávovar prepnutý na parný režim. Pri parnom režime môžete mať pomleté ako len chcete nikdy z toho nič normálne nebude.
Tak ešte raz a snáď naposledy :D Neprepínajte kávovar ľavým vrchným prepínačom na paru. Nechajte ho na režim výdaja horúcej vody (tlakomer by vo vašom prípade mal byť niekde okolo 1-1,5 bar). Nechajte takto kávovar zapnutý aspoň 20 minút aby sa prehriala dostatočne aj hlava aj páka v nej nasadená. Po tomto nahrievaní dajte do páky pomletú kávu (ak robíte do single misky tak cca. 8-9g kávy, double miska od 16-18g kávy.... netuším čo za misky používate ale toto je taká bežná gramáž). Ak pretečie rýchlo tak pomeľte jemnejšie...ak už sa nedá na vašom mlynčeku jemnejšie tak pridajte viacej kávy prípadne silnejšie utampujte.

Určite ale skôr ako budete riešiť mletie ubezpečte sa že nemáte kávovar v režime pary. Vtedy má voda cez 140°C a v bojléri je vysoký tlak ktorý vidíte aj na tlakomeri. Samozrejme celý kávovar je príliš horúci.
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Uživatelský avatar
vojta.r
nováček
Příspěvky: 54
Registrován: pon 06. led 2014 15:22:00
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa, Gaggia Evolution
mlýnek: Brasilia RR45, Iberital Challenge

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od vojta.r »

MartaS píše:návod jsem hledala a nikde jsem ho nenašla,(
Pokud vládneš germánštinou .....
http://www.caffe-milano.eu/WebRoot/Stor ... eitung.pdf
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: kávovar BFC - perfetta - prosím o pomoc s přípravou kávy

Příspěvek od papun »

Já to teď taky akorát našel. Germánštinou nevládnu, ale v překladači jsme si přeložil, že ten levý přepínač je fakt na páru, takže základ prvotního úspěchu je jasný. :) A pak se uvidí co dál.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“