Gaggia Classic - po odvápnění zvláštní zvuk čerpadla a řídká káva

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Gaggia Classic - po odvápnění zvláštní zvuk čerpadla a řídká káva

Příspěvek od Effe »

Já rozebíral po cca dvou měsících , jelikož mi zase netekla voda z hlavy , ale přepadem zpět do nádržky . V bojlerku zase tmavé usazeniny.Ten hliník asi není fakt dobrá volba , na druhou stranu dá se myslím levně sehnat nový.Měl jsem rozebrané díly naložené v odvápňovači z PC, ale moc s ním nepohnul , místně jsem zavápněné místa musel sundat manuálně.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic - po odvápnění zvláštní zvuk čerpadla a řídká káva

Příspěvek od primacafe »

Odvápňovač je potřeba zahřát aby jeho reakce byla výraznější. Při silném zavápnění je potřeba podstatně zvednout koncentraci. Je vhodné dát několik sáčků do 0.5 nebo 1l vody. Záleží na intenzitě zavápnění.
V každém případě se vyplatí pravidelně odvápňovat a nenechat usadit silnější vrstvu vápníku.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Xeraf
Příspěvky: 26
Registrován: stř 10. úno 2016 18:45:54
bydliště: Vsetín/Brno
kávovar: Chemex, Clever dripper
mlýnek: Wilfa Svart CGWS-130B

Re: Gaggia Classic - po odvápnění zvláštní zvuk čerpadla a řídká káva

Příspěvek od Xeraf »

Tak přečetl jsem celé toto vlákno a musím konstatovat že už delší dobu bojuju se stejným problémem, akorát na stroji Gaggia new baby black.
Čerpadlo buď vynechává, nebo při extrakti a taky při backflushu jenom potichu vrčí. Espresso je při daných parametrech řídké (což je důsledek špatného tlaku :( - vše ostatní měřím, vážím, surovinu mám OK, jsem barista, takže v tom problém nebude). Vím že jsem ho zavápnil a tak jsem do něj nalil pár fakt silných roztoků kys. citronové a nevedlo to ke zlepšení. Udělal jsem teda rozborku a všechno je hezky průtočné a nebylo to ani tak moc zavápněné. Jediné 2 komponenty co jsem nerozebral kompletně jsou čerpadlo a trojcestný ventil, protože ten je v této new Baby zasponkovaný k hadici, která vede do hlavy a nevím jestli bych tu sponku potom dokázal jen kombinačkama správně utáhnout, nebo nevím zkrátka jak se psrávně nasazuje. Ale vyšrouboval jsem druhý konec ventilu a vytáhl pružinku a tu malou ucpávku co tam je a nějaká usazeninka malá tam byla, ale né tak zásadní. Nevím teda co teď dál. Můžu koupit manometr, jak tu radíte ostatním, ale já vím, že tlak je nízký a to problém nevyřeší. Spíš bych potřeboval poradit, jestli může být usazenina i v té části toho trojcestného ventilu kam nevidím a která je u té sponky a jestli jí pak znova dokážu utáznout - jestli je rozebiratelná a složitelná prostě. Nebo jestli by mi někdo z Brna nebyl ochoten s tím pomoci. Díky
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Gaggia Classic - po odvápnění zvláštní zvuk čerpadla a řídká káva

Příspěvek od j.bill »

Kyselina citronová není pro tyto kávovary s bojlerem z hliníkové slitiny moc vhodná.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Xeraf
Příspěvky: 26
Registrován: stř 10. úno 2016 18:45:54
bydliště: Vsetín/Brno
kávovar: Chemex, Clever dripper
mlýnek: Wilfa Svart CGWS-130B

Re: Gaggia Classic - po odvápnění zvláštní zvuk čerpadla a řídká káva

Příspěvek od Xeraf »

To vím :) ale nic jiného jsem po ruce neměl a nechtěl jsem to zrovna kupovat, tak jsem udělal úvahu že jako nouzové řešení jednou za čas se toho tolik nestane. To sice neřeší můj problém, ale díky :)
Uživatelský avatar
Xeraf
Příspěvky: 26
Registrován: stř 10. úno 2016 18:45:54
bydliště: Vsetín/Brno
kávovar: Chemex, Clever dripper
mlýnek: Wilfa Svart CGWS-130B

Re: Gaggia Classic - po odvápnění zvláštní zvuk čerpadla a řídká káva

Příspěvek od Xeraf »

Můj příběh pokračuje tak, že jsem znovu udělal rozborku a všechny klíčové a choulostivé komponenty jsem naložil do dekalcifikačního nálevu a pořídil manometr. Vše jsem složil a trojcestný ventil povolil tak, že mám teď tlak 9,5 baru. Světe div se, kává z kávovaru teče a dokonce dobrá. Asi byl ucpaný kanál v hlavě, nebo nevím... ale bude to nějak tak. Káva mi z kávovaru chutnala i při továrním tlaku 13 barů, jen byla taková výraznější a teď je trochu jemnější, ale jak moc mi vyhovuje se ukáže ještě časem, ale myslím, že to bude OK. Vy co jste snižovali tlak, tak bylo to dle vás vždy k lepšímu? Uvažuju o tom komplexně a říkám si, že to lepí být musí. Snížení ze 13 na 9,5 je sice docela hodně, ale nyní je to podle normy itálného institutu pro espresso :) Jen jsem vyměnil deformační sponku u toho 3-cesťáku za tu se šnekem a ta je trochu větší, takže se opřela o kryt kávovaru a teď je čerpadlo o dost hlučnější a přenos vibrací se zvětšil o tolik, že šálek pochoduje při extrakci na mřížce :D ...ale to je teď pro mě kosmetická vada. Někdy to třeba vyřeším tak, že tam nacpu nějakou pěnu ať je ten přenos vibrací menší a bude. Pokud nikdo nemá lepší nápad.
Uživatelský avatar
Baldion
Příspěvky: 33
Registrován: pon 11. čer 2012 18:17:15
bydliště: Vracov
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic - po odvápnění zvláštní zvuk čerpadla a řídká káva

Příspěvek od Baldion »

Tak hlásím posun v případu pulzujícího čerpadla. Kávovar jsem ještě jednou odvápnil, rozebral a důkladně vyčistil. Jednotlivé díly jsem kvůli důkladnějšímu odvápnění vyvařil v octu. Po opětovném složení se ale nic nezměnilo. Kávovar vesele pulzoval dál. Takže jsem se rozhodl, že přístroj příležitostně zavezu do servisu, ať se na něj podívají. Zatím jsem na něm ale normálně dělal kafe. No a po třech týdnech pulzování přestalo a kávovar funguje jako dřív. Takže se do servisu nejede.
Jsou věci mezi nebem a zemí.... :-)
Kávovary: Gaggia Classic, Vacuum Pot Hario, Hario dripper
Mlýnek: Gaggia MDF, Lodos Rondo
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“