Gaggia Classic vyhazuje jistič

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cip
Příspěvky: 8
Registrován: úte 24. led 2017 16:04:41
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Hario Skerton

Gaggia Classic vyhazuje jistič

Příspěvek od Cip »

Tak jsem včera čistil kávovar a po složení a zapojení do el. sítě, jsem vyhodil proudový jistič. Ani jsem kávovar nestačil zapnout tlačítkem, rovnou ho to vyhodilo. Upozorňuji, že byl rozebrán už několikrát a toto řeším poprvé. Zde na fóru jsem se dočetl, že se může jednat o vadný termostat, a tak jsem postupně zkusil nejprve horní a poté spodní termostat odpojit, zapnout do el. sítě a pokaždé zapnutí jsem šel nahodit jistič. Poté jsem zkusil odpojit nejprve jednu topnou "spirálu" na fotkách označenou konektory 3 a 4. a zase. Jistič byl dole. Odpojil jsem druhou "spirálu" označenou konektory 1 a 2 a pojistky v pohodě. Z tohoto pokusu jsem zjistil, že mám asi v háji bojler a budu muset koupit nový. Ptám se vás pro potvrzení mé domněnky, že je bojler v pytli. Nerad bych koupil nový a pak zjistil, že to bylo termostatem. Jinak horní termostat má konektory č. 5 a 6., boční má číslo 7 a 8. Jinak na fotce s čísly, je vadná topná "spirála" již odpojena.


https://drive.google.com/open?id=0BydFz ... E96NzQ1ekk


Děkuji Roman.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic vyhazuje jistič

Příspěvek od puschpull »

Vyměnit kabel (pro jistotu) jsi zkoušel?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic vyhazuje jistič

Příspěvek od primacafe »

Bych dal bojler pořádně vyschnout. Nejlépe jen horní polovinu s topnou spirálou.
Doufám, že vás nenapadlo používat kávovar se zapojenou jednou polovinou topení.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Gaggia Classic vyhazuje jistič

Příspěvek od pelo »

Vyserte se na takové pokusy a závěry typu "odpojil jsem tento konektor a už to nevyhazuje jistič - tím pádem je v pr**** asi bojler"
Pokud nemáte měřák nebo s ním neumíte pracovat, tak to radši svěřte někomu kdo ví co dělá. Takhle akorát přijdete k úrazu vy nebo někdo z vašeho okolí. Takové pokusy jako popisujete fakt nemají smysl, pochybuju, že vůbec tušíte, co vlastně děláte a jak ten stroj pracuje - nic ve zlém.
Uživatelský avatar
Cip
Příspěvky: 8
Registrován: úte 24. led 2017 16:04:41
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Hario Skerton

Re: Gaggia Classic vyhazuje jistič

Příspěvek od Cip »

Zkusím to nechat vyschnout do zítra. No upřímně by mne to ani nenapadlo používat to s jednou polovinou :-)
primacafe píše:Bych dal bojler pořádně vyschnout. Nejlépe jen horní polovinu s topnou spirálou.
Doufám, že vás nenapadlo používat kávovar se zapojenou jednou polovinou topení.
Ano, bylo by fajn to dát někomu, a znáte někoho z Prahy, kdo by za diagnostiku závady nechtěl platit zlatem? Jinak vím, že se jedná o 240V, tak chápu, že mám být víc než dost opatrný. Navíc když jsem zkoušel měřákem testovat odpor těch topných těles, ukazovaly (20 a 24 ohm) což mi nepřijde, že by bylo něco špatně. Jinak těmi pokusy, jsem se snažil diagnostikovat místo chyby. Měřák mi bohužel řekl, že je topení nepřerušené, když jsem zkoušel neporušenost kabelů.
pelo píše:Vyserte se na takové pokusy a závěry typu "odpojil jsem tento konektor a už to nevyhazuje jistič - tím pádem je v pr**** asi bojler"
Pokud nemáte měřák nebo s ním neumíte pracovat, tak to radši svěřte někomu kdo ví co dělá. Takhle akorát přijdete k úrazu vy nebo někdo z vašeho okolí. Takové pokusy jako popisujete fakt nemají smysl, pochybuju, že vůbec tušíte, co vlastně děláte a jak ten stroj pracuje - nic ve zlém.
Ale jak jsem psal, pokud víte o někom z Prahy co tomu rozumí, nebráním se. Netušl jsem, že odpojit pár konektorů, vyčistit stroj a dát ho zase dohromady bude taková "zábava na později" :-D
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Gaggia Classic vyhazuje jistič

Příspěvek od pelo »

Změř taky odpor mezi svorkami topení a tělem bojleru. A nebo jsi jen možná něco blbě zapojil a sepnutím spínačů skratuješ přívod...
Uživatelský avatar
Cip
Příspěvky: 8
Registrován: úte 24. led 2017 16:04:41
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Hario Skerton

Re: Gaggia Classic vyhazuje jistič

Příspěvek od Cip »

No ono je to tak, že po zapojení přívodního kabelu do kávovaru, zapojím druhou část kabelu do zásuvky a vypadne proudový jistič. Tudíž si myslím, ze někde se dostane fáze na nulu. A to jsem si myslel, že by mohl dělat termostat nebo jak jsem vyzkoušel topné těleso. No uvidíme ;-) každopádně dík za reakce.
pelo píše:Změř taky odpor mezi svorkami topení a tělem bojleru. A nebo jsi jen možná něco blbě zapojil a sepnutím spínačů skratuješ přívod...
Uživatelský avatar
Cip
Příspěvky: 8
Registrován: úte 24. led 2017 16:04:41
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Hario Skerton

Re: Gaggia Classic vyhazuje jistič

Příspěvek od Cip »

Včera jsem změřil odpor mezi všemi součástmi bojleru (topeni 1 a 2, horní a boční termostat), výsledek měření je vidět i na fotografiích, co jsem dal na google disk. Ale ve zkratce uvedu jen hodnoty ( bojler - horní termostat oba konektory = OL-> mimo horní rozsah měřidla; bojler - boční termostat to samé = OL; bojler - pravé topení = OL; bojler - levé topení 8,9 - 8,11 MOhm) z čehož mi vyplývá, že je v něm chyba. Bojler vysychal celou noc na topení které má kolem 35-40°C.
pelo píše:Změř taky odpor mezi svorkami topení a tělem bojleru. A nebo jsi jen možná něco blbě zapojil a sepnutím spínačů skratuješ přívod...
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Gaggia Classic vyhazuje jistič

Příspěvek od pelo »

Že ty jsi koupal ten bojler cely i se svorkami topeni? Já radši ty izolátory nechávám v suchu, hladinu odvápňovače mám tesně pod svorkami a izolační keramikou...
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Gaggia Classic vyhazuje jistič

Příspěvek od wladas »

Mne sa na tom merani nic nezda. V norme hodnoty. Ci mi nieco uslo?
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Gaggia Classic vyhazuje jistič

Příspěvek od pelo »

Cip píše:bojler - levé topení 8,9 - 8,11 MOhm
Mezi topením a bojlerem nesmí naměřit nic (resp. nekonečno). Vypadá to na mokré nebo nějak jinak poškozené izolátory.

Podle toho, co jsem pochopil, to vyhazuje proudový chránič, ne jistič. Tím pádem to dává smysl - dostává se fáze na "zem".
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Gaggia Classic vyhazuje jistič

Příspěvek od wladas »

Ale na takyto obrovsky odpor neexistuje aby zareagoval chranic. Taky odpor robi zataz cca 0,03 mA co je zanedbatelna hodnota. Chranic reaguje okolo 30mA, podla typu.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
Cip
Příspěvky: 8
Registrován: úte 24. led 2017 16:04:41
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Hario Skerton

Re: Gaggia Classic vyhazuje jistič

Příspěvek od Cip »

To jsem si myslel ;)
pelo píše:Mezi topením a bojlerem nesmí naměřit nic (resp. nekonečno). Vypadá to na mokré nebo nějak jinak poškozené izolátory.

Podle toho, co jsem pochopil, to vyhazuje proudový chránič, ne jistič. Tím pádem to dává smysl - dostává se fáze na "zem".
Uživatelský avatar
Cip
Příspěvky: 8
Registrován: úte 24. led 2017 16:04:41
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Hario Skerton

Re: Gaggia Classic vyhazuje jistič

Příspěvek od Cip »

Jinak jsem bojler objednal nový, určitě to kávovaru neuškodí a všem děkuji za rady :-)
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Gaggia Classic vyhazuje jistič

Příspěvek od dslecinka »

wladas píše:Ale na takyto obrovsky odpor neexistuje aby zareagoval chranic. Taky odpor robi zataz cca 0,03 mA co je zanedbatelna hodnota. Chranic reaguje okolo 30mA, podla typu.
takovýto odpor je napěťově závislý. při pár mV měřáku to je několik MOhm, při 230 Vac to může být klidně v řádu kOhm.

svorky topných spirál prostě do kyseliny nepatří.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“