IdeLine TSK-181, asi problém s čerpadlem

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
mgrunt
Příspěvky: 4
Registrován: stř 11. črc 2018 15:18:06
bydliště: Ústecký
kávovar: nemám
mlýnek: nemám

IdeLine TSK-181, asi problém s čerpadlem

Příspěvek od mgrunt »

Dostal se ke mě tento starší kávovar (pákový na espresso). Z venku byl dost špinavý takže jsem všechny plastové díly odstrojil a umyl (aniž bych zatím šahal na vnitřní zapojení). Po sešroubování, naplnění nádobky s vodou a zapnutí se přístroj nahřál (takže topení je v pořádku). Ale když jsem otočil jediným ovládacím prvkem - kolečkem směrem na "kávu" (jsou dam jenom dvě možnosti - na jednu stranu kafe a na druhou tryska na pěnu) tak se čerpadlo dost rozvrčelo (celé to dost vibrovalo), ale nechtělo natahovat vodu z nádržky. Neměl jsem to puštěné déle než 10-15s pak už jsem měl obavu, aby se čerpadlo bez vody nepoškodilo. Tak jsem přístroj opět odstrojil, abych viděl dovnitř, ale čerpadlo vodu z nádržky nenatahuje (samozřejmě v celém systému od nádržky dále žádná voda po těch letech co to stálo není). Mělo by si čerpadlo vodu natáhnout samo nebo je tomu po delší odstávce potřeba nějak pomoci než se zavodní? Což se mi na druhou stranu moc nezdá, protože jak se pak tedy přístroj prodává jako nový... Koupil jsem větší 50ml injekční stříkačku, ale ještě jsem se nedostal k tomu, že bych sundal hadičku od nádržky a stříknul vodu hadičkou k čerpadlu pod mírným tlakem a doufal, že po natažení trochu vody pak už vše poběží.

Čerpadlo jsem ještě před tím rozebral, ale nezdá se, že by v něm bylo něco špatného, vyběhaného, špatné těsnění, prasklá pružinka (jsou tam tři, jedna větší) nebo tak něco. Všechno šlo snadno rozebrat a složit. Po složení jsem to tedy ještě nezkoušel spustit (nebyl čas). Čerpadlo je nějaký běžný typ co jsem koukal (ULKA EP5 48W), který se dá koupit, ale abych pak nezjistil, že se to chová úplně stejně.

Co se týká zbytku (topení a toho "průtokoměru" což je vše jako jedna taková litinová hlava) tak po sundání trubiček/hadiček, když to profouknu pusou tak vzduch jde tam kam má dle přepínače (ovládacího kolečka) jít takže to by mělo být také v pořádku průchozí. Ono je to ostatně všechno průchozí bez nějaké ucpávky...

Děkuji, MG

Edit: Ještě mohu vyzkoušet odpojit od čerpadla hadičku, která z něj vede jestli bude čerpat třeba i pomocí té injekční stříkačky než se zavodní. Teď jsem tu četl, že je nejdříve nutné otočit kolečkem směrem na trysku a tím by se mělo čerpadlo zavodnit, ale co jsem myslím měl a dělalo to to samé.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: IdeLine TSK-181, asi problém s čerpadlem

Příspěvek od primacafe »

Z velkou pravděpodobností zatuhlý čerpadlo. Bude to chtít vodu na vstupu pod tlakem. Pod mírným asi stačit nebude, bude to chtít přitlačit.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
mgrunt
Příspěvky: 4
Registrován: stř 11. črc 2018 15:18:06
bydliště: Ústecký
kávovar: nemám
mlýnek: nemám

Re: IdeLine TSK-181, asi problém s čerpadlem

Příspěvek od mgrunt »

Vyzkouším a dám vědět. Když to poběží mrknu na Váš e-shop :-).
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: IdeLine TSK-181, asi problém s čerpadlem

Příspěvek od primacafe »

Někde se to tady na foru už řešilo (zatuhlý čerpadlo), je to poměrně běžná věc když je čerpadlo delší dobu v nepoužívání. Někdy jsem to profoukl s vodou v puse, ale je potřeba pořádně zatlačit (bacha lezou oči z důlků).
Jindy taky stačilo s čerpadlem (vypínačem) několikrát rychle za sebou zacvakat a čerpadlo se utrhlo a vodu nabralo.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Had
Příspěvky: 21
Registrován: ned 23. dub 2017 21:47:07
bydliště: Brno
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Gaggia MDF

Re: IdeLine TSK-181, asi problém s čerpadlem

Příspěvek od Had »

Mně osobně hodněkrát pomohlo "natáhnutí" vody při otevřené trysce na horkou vodu/páru, ale nejsem si jistý jestli je to u tohoto kávovaru možné.

Jinak se to dá i pomocí pet lahve plné vody a gumové hadičky, která je prostrčena víčkem lahve. Pak už jen připojit na místo vodní nádrže a tlačit, tlačit, tlačit (samozřejmě při sepnutém čerpadle).
Uživatelský avatar
mgrunt
Příspěvky: 4
Registrován: stř 11. črc 2018 15:18:06
bydliště: Ústecký
kávovar: nemám
mlýnek: nemám

Re: IdeLine TSK-181, asi problém s čerpadlem

Příspěvek od mgrunt »

Ono je dost možné, že jak jsem to rozebral na jednotlivé díly tak už to teď poběží (že se to od sebe odlepilo). Ještě jsem se k tomu nedostal. Každopádně děkuji za rady.
Uživatelský avatar
mgrunt
Příspěvky: 4
Registrován: stř 11. črc 2018 15:18:06
bydliště: Ústecký
kávovar: nemám
mlýnek: nemám

Re: IdeLine TSK-181, asi problém s čerpadlem

Příspěvek od mgrunt »

Tak to bylo asi opravdu jenom zalepeným čerpadlem. Už to maká. Jdu objednat degustační balíčky :-). Děkuji všem za pomoc.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“