Různá hrubost mletí pro různé misky Gaggia

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
netrunner
Příspěvky: 4
Registrován: ned 20. pro 2015 11:24:16
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Různá hrubost mletí pro různé misky Gaggia

Příspěvek od netrunner »

Ahojte, jsem už zoufalý. Naježil jsem si k Vánocům nové nepřetlakové mistky pro Gaggia New Baby. Jenže mám trochu problém. Když si vyladím hrubost mletí na Rancilio mlýnku tak akorát na jednoporcovou misku (7-8g), aby káva tekla správně rychle atd., tak jakmile to stejně namelu do dvouporcové misky (14-15g), výsledek je, jak kdybych tam prohodil kýbl vody. Dva hrny vyhrknou za tři vteřiny, pít se to nedá. Když naopak vyladím mletí na dvouporci, tak to skrz jednoporcovou misku neprotlačí ani kapku. Jen pro info, na mlýnku se při mletí na jednoporci pohybuji někde na stupni 11, pro dvouporci na stupni 3, aby to teklo dobře. Rozdíl je tedy obrovský. S přetlakovými miskami jsem takový problém neměl, mlýnek jsem šteloval cca 5-8, podle druhu kávy. Co dělám špatně? Misky vypadají od pohledu v pořádku, dirky nejsou ucpané... Díky.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Různá hrubost mletí pro různé misky Gaggia

Příspěvek od primacafe »

Používejte stále jednu misku a máte po starosti.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
netrunner
Příspěvky: 4
Registrován: ned 20. pro 2015 11:24:16
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Různá hrubost mletí pro různé misky Gaggia

Příspěvek od netrunner »

To jsem už také zkoušel. Do malé misky se dvě porce nevejdou a jedna porce ve velké misce trochu zlobí. Teče to rychle a v misce zůstane místo puku bláto...
Uživatelský avatar
senlamy
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 14. pro 2017 10:32:46
bydliště: Brno
kávovar: Lelit Mara PL62, AeroPress. Bylo: Gaggia Classic Plus
mlýnek: Niche Zero. Bylo: Gaggia MDF

Re: Různá hrubost mletí pro různé misky Gaggia

Příspěvek od senlamy »

Mám stejnou zkušenost u Gaggia Classic Plus. Single miska vyžaduje jemnější mletí a více kávy. Do single misky melu 9g, do double misky teď 16g. Nevím jak Rancilio mlýnek, ale Gaggia MDF nebyl dostačující. Na stepless mlýnku co teď mám jde vše absolutně bez problému - zatím na přetlakových. Příští týden zkusím nepřetlakové precizní, tam bude asi problém s kávovarem a ne s mletím :D
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Různá hrubost mletí pro různé misky Gaggia

Příspěvek od martinovic »

Kazda miska potrebuje svoju davku a mletie, treba pouzivat jednu misku, ak je potrebne pouzivat dve rozne najlahsia cesta su dva mlynceky.
Uživatelský avatar
netrunner
Příspěvky: 4
Registrován: ned 20. pro 2015 11:24:16
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Různá hrubost mletí pro různé misky Gaggia

Příspěvek od netrunner »

Převážně dělám jednu kávu. Doma nikdo jiný kafe nepije. Jen když někdo přijde, dělám po dvou. Druhý mlýnek, no... asi bych si k němu musel rovnou koupit kufr, protože to už by mě manželka vystěhovala :lol:

Zkusím to tedy nějak vychytat, abych mohl jednu i dvě porce dělat v jedné misce s minimálním rozdílem mletí.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Různá hrubost mletí pro různé misky Gaggia

Příspěvek od primacafe »

A proč si tak komplikujete život. Předpokládám, že návštěva není 10lidí a víc. Udělejte potřebný počet káv z jednoporcové misky. Nic snazšího není.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Různá hrubost mletí pro různé misky Gaggia

Příspěvek od j.bill »

Kdo je výrobcem misek? Je to nějaká "značka" nebo jen noname brand?
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Různá hrubost mletí pro různé misky Gaggia

Příspěvek od dslecinka »

obstarejte si misky LM... ty 7 g a 14 g spolu fakt docela funguji ze neni treba menit hrubost mleti (max lehce prizpusobit davku v jedne z nich).
mmch bych jich mel par doma, kdyby byl zajem. 150 za kus, behem mesice se zase objevim v CR tak bych je mohl poslat, kdyby byl zajem.
Uživatelský avatar
netrunner
Příspěvky: 4
Registrován: ned 20. pro 2015 11:24:16
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Různá hrubost mletí pro různé misky Gaggia

Příspěvek od netrunner »

Značku bohužel nevím, nebyla uvedena. Na miskách je vyraženo LF.
primacafe píše:A proč si tak komplikujete život. Předpokládám, že návštěva není 10lidí a víc. Udělejte potřebný počet káv z jednoporcové misky. Nic snazšího není.
I těch 10 lidí se sejde :) Ale běžně je to tak do 4 kusů. Jasně, jde to udělat i po jedné, jen to trvá dvakrát tak dlouho.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Různá hrubost mletí pro různé misky Gaggia

Příspěvek od j.bill »

LF je obchodní značka kde čeho kolem gastra. Používám spokojeně několik let misky 7g a 17g LM v poměru 1:2 stejně pomleté kávy. (momentálně 10g/20g)
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 111&t=3480
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Různá hrubost mletí pro různé misky Gaggia

Příspěvek od johneer »

To, že různé misky, navíc single a double, potřebují různé mletí není nic překvapivého. Taky některé single misky potřebují jiný tamper, ale obecně vzato, single misky jsou zlo, které nikdo nemá rád :). Většina lepších kaváren jede pouze double i za cenu, že ten druhý shot jde do kanálu. Osobně bych doporučoval naučit se pít dvojité espresso nebo zamáčknout slzu a to druhé vylít. Je to cena za kvalitu. Dosáhnout jí se single miskou je problém. Na druhou stranu, musím přiznat, že tenhle problém nemám. Mám nastaveno na double a do single melu tolik, kolik jsem schopen natlačit malým tamperem do středové prohlubně. Teče to přijatelně (i když ne tak pěkně, jako z double). Single ale používám naprosto výjimečně, a to pouze v případě, že ten single shot jde o nějakého mléčného nápoje, kde se schová skoro všechno.
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Různá hrubost mletí pro různé misky Gaggia

Příspěvek od Knightey- »

Hele na Gaggi Clasicu jsem měl odladěno tak, že kávu ze single misky jsem měl krásně 25/25 a to samé pro double při stejném nastavení mlýnku. Maximálně jsem posunul o jeden krok - taky na Ranciliu Rockym. Misky jsem koupil obyč z Rancilia Silvie z BC.
Jak jsem toho docílil - hodně mi pomohlo snížit tlak na 9 barů a pomohl distributor kávy před utampováním.
Dale jsem to kompenzoval ty rozdíly ruznou gramáží a sílou tampování.
Díky tomu, jsem nemusel přenastavovat mlýnek. Puky suché z obou misek a vyklenout to šlo velmi snadno.
Nutno podotknout - ze puk byl vždy opřený o sprchu. Bez toho to nešlo docílit, díky chybějící preinfuzi u tohoto kavovaru.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“