Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Birniboy
Příspěvky: 10
Registrován: stř 01. led 2020 0:22:51
bydliště: Praha
kávovar: ECM Classika PID
mlýnek: Rancilio Rocky

Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od Birniboy »

Dobrý den,
asi není úplně v pořádku, že mi po spuštění extrakce začne ujíždět šálek po mřížce pryč (do stran i od kávovaru směrem ke mně :pardon: ). Bude na vině čerpadlo? Při extrakci jsem koukal do nádržky a hadička pro odběr vody dost vibruje, ale to přisuzuji vibračnímu čerpadlu :grin: . Fakt se mi nechce při každé kávě držet hrnek pod pákou. Silvia je po záruce.
Děkuji za případné rady
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od Knightey- »

Až tak hodně? Klidně to hoď na youtube a link ať se můžeme podívat a popřípadně porovnat :)
Nemáš ten kávovar nakloněný? Dělalo to před tím?
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 5
Registrován: sob 04. čer 2016 20:04:00
bydliště: Carlsbad
kávovar: Bezzera Magica
mlýnek: Eureka Mignon Silenzio, Astoria C.M.A. Super Jolly

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od Nicotinick »

Zdánlivě složité problémy mají někdy jednoduché příčiny. Stojí to v rovině ?
Uživatelský avatar
Birniboy
Příspěvky: 10
Registrován: stř 01. led 2020 0:22:51
bydliště: Praha
kávovar: ECM Classika PID
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od Birniboy »

Mám ji z druhé ruky. Stojí na kuchyňský lince a ta se zdá být rovná. Všimnul jsem si, že ty vibrace hnou i s nádržkou (z vystředěné polohy ji posunou o cca 3mm, nebo alespoň to černé víko :lol: ). Zajímavé je, že zhruba 1 z 20 extrakcí hrnek držet nemusím. Zítra to zkusím natočit :pardon:
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od lubono »

Pod nádržkou je plech a ten bude ohnutý moc dolů. Chrání čerpadlo
Uživatelský avatar
Birniboy
Příspěvky: 10
Registrován: stř 01. led 2020 0:22:51
bydliště: Praha
kávovar: ECM Classika PID
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od Birniboy »

https://youtu.be/GIjeRC1Jq-A Tak tady je video :pic:
Gril je ve vodorovině.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od johneer »

To mi dělá taky. Od jakživa. Je tam vibrační čerpadlo, tak se to prostě celý klepe. Mě to teda nepřekvapuje. Hrnky se většinou zastaví, když do nich nateče prvních pár ml. To, že čerpadlo není nějak ultra dobře odhlučněný, je známá věc. Taky mi o sebe zvoněj hrnky postavený na nahřívací desce.
Jako řešení bych viděl nějaký gumový podložky pod grill. Holt to není mašina s rotačním čerpadlem za 50 litrů, ale kafe dělá dobrý :).
Uživatelský avatar
vitavalke
Příspěvky: 30
Registrován: sob 19. kvě 2018 15:25:39
bydliště: Valkeřice
kávovar: Gaggia Classic PID
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od vitavalke »

Já teda nevím jestli to je to u RS normální, ale na Gaggii Clasic jsem nikdy nemusel posouvat hrnky. Podíval bych se dovnitř, zda se čerpadlo o něco neopírá a je volně uchycené v gumách
Uživatelský avatar
Birniboy
Příspěvky: 10
Registrován: stř 01. led 2020 0:22:51
bydliště: Praha
kávovar: ECM Classika PID
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od Birniboy »

Dovnitř jsem koukal, vše v cajku. Pro jistotu jsem dal mezi čerpadlo a krycí plech, který je pod nádržkou, mirelon na izolaci trubek....bez výsledku. Tak nevím, jak to dále řešit :?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od j.bill »

Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Birniboy
Příspěvky: 10
Registrován: stř 01. led 2020 0:22:51
bydliště: Praha
kávovar: ECM Classika PID
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od Birniboy »

Tím jsem se právě inspiroval zhruba před měsícem, akorát jsem teda neměl dostatek mirelonu na podložení uložení čerpadla. Taky vám ujížděl hrnek?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od j.bill »

Myslím že ano, ale je to 4 roky. Důležité je, aby byly šrouby dost volné, aby čerpadlo na mirelonu jen lehce sedělo (co nejvolněji, ale neupadlo) a vibrace se nepřenášely na kostru kávovaru.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Sam
začátečník
Příspěvky: 79
Registrován: sob 02. črc 2011 22:30:46
bydliště: Vamberk
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od Sam »

Doporučuji celkem jiné řešení. Pokud je to r.v. před 2014 bylo by vhodné vyměnit gumové bloky. Jsou uchycené na plastovém dílu tvaru U pod čerpadlem. Pokud se kávovar používal budou unavené. Po roce 2014 jsou tam fortelnější gumové bloky ve tvaru L každý přišroubován samostatně. Ty vydrží dále a není je třeba zatím měnit. A je nutné změnit polohu čerpadla na těchto blocích cca o 1cm blíže ke středu kávovaru. Tzn. vyvrtat nové otvory pro uchycení plastového U resp. dvou L. Tak, že se gumové bloky opřou o hranu ohnutého plechu, který tvoří přivařený rám středu kávovaru. Tím se dostane šroubení s pancéřovou hadicí dále od spodního krytu nádržky a nebude přenášet vibrace. Místa tam je na to dost. Je to ověřená tutovka. Nemusí se řešit mirelon. Jen doporučuji zabezpečit přívodní vodiče k čerpadlu proti prodření v průchodu v horní části rámu kolem pancéřové hadice (červený a bílý vodič) je dobré je obalit mirelonem nebo nějakým vhodným materiálem. Vibrace hadice mohou prodřít izolaci vodičů kolem ostrých hran toho čtvercového průchodu rámem. Vibrace se sníží cca na 1/3 původní hodnoty. Minimálně se dostane pod mez pochodování šálků :)
Uživatelský avatar
Birniboy
Příspěvky: 10
Registrován: stř 01. led 2020 0:22:51
bydliště: Praha
kávovar: ECM Classika PID
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od Birniboy »

Zdravím všechny,
tak jsem se do toho včera pustil. Chtěl jsem tak nějak zkombinovat poznatky vás všech, nicméně pro Sam: nebylo kam čerpadlo posouvat, nevím jestli je to kvůli verzi PID, ale L profil se skoro dotýká krabičky od BC (nevím co to je za krabičku) a i kdyby to šlo ->nechtělo se mi do rámu vrtat, to bych nechal jako poslední možnost. Uplatnil jsem teda postup doporučený j.billem. Dal jsem mirelon pod L gumové profily, navíc jsem mirelon dal i zespodu a do čtvercového průřezu, kterým vede p. hadici a kabely. Využil jsem toho a zbavil jsem se rzi na rámu (brousení+benzinový čistič+alkyton), je to taková prasárna, ale nechci řešit opískování atd. možná třeba v létě. Bohužel pochodu hrnků jsem se nezbavil, tak už fakt nevím. :hnup: Zkusím ještě nějak odizolovat tu mřížku, protože ta se celá klepe a rezonuje.
Odkaz na videa+fotky: https://www.dropbox.com/sh/f12zoijkvqy6 ... SJFAa?dl=0
edit: ještě se to zhoršilo :grin:
Naposledy upravil(a) Birniboy dne sob 08. úno 2020 9:19:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od j.bill »

Videa nepřehraji. Ten mirelon se mi zdá hodně tenký, myslím, že jsem měl jednou tak tlustý. Zkoušel jsi vypozorovat, odkud se vibrace šíří? Hýbat čerpadlem nebo hadicí, co to dělá, jestli je to lepší nebo horší? Zdrojem vibrací je čerpadlo, ale spolu s ním vibruje všechno pevně s ním spojené.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od Pantom »

Silvii doma nemám ,ale ten zvuk to je jak traktor! Nemůže být vadné čerpadlo? To je jako by dráha elektromagnetu, nebo toho co se uvnitř pohybuje byla vychozená, a chodilo to nějak šejdrem.
Uživatelský avatar
Birniboy
Příspěvky: 10
Registrován: stř 01. led 2020 0:22:51
bydliště: Praha
kávovar: ECM Classika PID
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od Birniboy »

Tak jsem dal pásky něčeho jako mirelon na spodní stranu mřížky, bez výsledku. Nevím, jak to mám zjistit? Nechci se odloučit na tak dlouhou dobu, v servisu by to bylo tak týden :(
Uživatelský avatar
Sam
začátečník
Příspěvky: 79
Registrován: sob 02. črc 2011 22:30:46
bydliště: Vamberk
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od Sam »

Za mě jednoznačně sundej tu pórovitou ochrannou gumu z tlakové hadice. Opírá se o ten ohyb plechu pod nádržkou, nebo ji zkrať tak aby byla nad ohybem. Na foto je vidět otlačenina od toho plechu, tím se přenáší většina vibrací na tělo kávovaru. Označeno červeně.
Obrázek

Pokud se ti bude chtít, bude to opravdu velké zlepšení, převrtej to uložení čerpadla cca o 1 cm ve směru šipek - zase na obr. posune se hadice od toho ohybu plechu a nebude na něj narážet.
Obrázek

Ten hlavní problém je v prvním případě. Je to starší verze ochrany.... Krabička od BC je napájecí zdroj.
Uživatelský avatar
Sam
začátečník
Příspěvky: 79
Registrován: sob 02. črc 2011 22:30:46
bydliště: Vamberk
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od Sam »

Zrovna se mi tento problém dostal "pod ruce". Silvia vibrovala velmi silně, cca 14,5 mm/s2 na měřidle vibrací. Aby necestovaly šálky je dobré se dostat pod 5,5mm/s2, mám vysledováno. Jak jsem psal výše, je třeba několik úprav. Ochranná guma by neměla končit na ohybu plechu pod nádržkou. Takhle po úpravě:
Obrázek

Pak výrazně pomůže změnit polohu čerpadla směrem k svislé části rámu, tzn. převrtat otvory cca 1cm od originálních, průměr 5-6mm k uchycení silentbloků.
Obrázek
Obrázek

Takhle hotovo:
Obrázek
Obrázek

Tím se výrazně změní poloha tlakové hadice, která způsobuje vibrace tím, že se dotýká krycího plechu pod nádržkou v místě ohybu. Dopadá to tak, že vydře barvu a obrušuje plech. Na foto je vidět výrazné oddálení po úpravě. Ochranné obalení nepomůže, jen se zamezí odírání a lehce sníží hluk, naopak vibrace se ještě více zvýší.
Obrázek

Po úpravě vibrace klesly na rozumnou mez: (cca 4,5mm/s2 = výrazný posun oproti výchozímu stavu)
Obrázek

Silvia je výrazně tišší a šálky necestují.
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Rancilio Silvia PID tancování šálků na grilu

Příspěvek od Knightey- »

Hezká modifikace včetně měření - nechcete poslat toto info do Rancilia? :) a nebo alespoň do BC? :)
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“