Rancilio Silvia a temperature surfing

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Dominator
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 15. pro 2008 15:14:59
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od Dominator »

Pajo,
podstavec zatial neplanujem, zdalo sa mi to uz moc vela penazi. Mozno casom..
Posielam detail trysky. Kym som to supermakrom nevyfotil, ani som netusil, ze to moze byt take zasrane..
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
pajo
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: stř 07. led 2009 14:27:27
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od pajo »

Vdaka ti. Len som bol zvedavy na rozdiel medzi starou a novou tryskou. Stara mala 4 diery,ale nemala tu hrubu centralnu. Dali sa tam menit nadstavce. Ale to sa predpokladam bude dat menit nejak aj tu. Nemyslim si, ze by tam spravili, taku zmenu. A ked hej, tak snad len k lepsiemu. Mlieko sa s nou predpokladam naparuje super, tak vela stastia pri late art :-)
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od Ostmes »

Asi záleží typ od typu, já mám v orignálu jenodírovou verzi. 3 či 4 byla alternativa jako upgrade z různých net obchodů.

Mě by spíše zajímalo řešení uchycení ke kávovaru (kloub), a rozměr tubice.
Pokud to někdy budeš rozdělávat (zvědavost, čistění), tak to určite změř
dík

Ostmes
Uživatelský avatar
Dominator
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 15. pro 2008 15:14:59
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od Dominator »

Pajo, aku hrubu cemtralnu, myslis celu tu trubku? Lebo diery su na spodku len 3! Inac napenuje sa s tym paradne, len na dobru mikropenu treba mat cerstve a aspon polotucne mlieko.

Ostmes, skusim to este odfotit a zmerat tu trubku.
Uživatelský avatar
Dominator
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 15. pro 2008 15:14:59
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od Dominator »

Uchytenie trysky ku kavovaru (klb). Priemer trysky je cca do 10mm (nemal som subleru).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
rami
Příspěvky: 11
Registrován: pát 06. bře 2009 22:51:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od rami »

mill píše:Na základě neustálých úvah ostatních na fóru jsem začal používat (občas) TS na Silvii - v posledních cca 10-ti vteřinách tam "prdnu" páru. Výsledek je ten, že "blonďatej vocas" - nevím, jak se konec shotu jmenuje odborně - přichází nepatrně později, tak o tři až pět vteřin. Na chuti kávy to ale má malý vliv, i když by teoreticky mělo mít. Jak jsem už uváděl, pokud chci excelentní shot, spíš se zaměřím vždy na správnou distribuci, přesnou váhu v dávce(obzvláště u Silvie) a přiměřené tempování. Mám váhu s přesností na 1g a na singlu ten 1 gram navrch nebo pod okamžitě poznám na chuti daleko víc, než použití TS. A PID? Pokud stojí 300Usd, takže cca 230 Euro, tak za to dohromady se Silvií mám bez pár drobných Isomac Zafiro, což je jiný kafčo!
Ale je možný, že pokud se použije blbě upražená resp. nedopražená káva, tak menší teplota v závěru extrakce chuť ovlivní víc a kafe je víc kyselejší, než bez TS. To jsou ale jen moje teoretické úvahy aneb "že by žaba žrala špek? Takovou mastnotu?"

Mill, mas uplnu pravdu, Silvia je velmi citliva na davkovanie, ja mam vahu s presnostou 0,1g, a ak das o 1g menej, hned je to citelne..aj na finalny pohlad na puk po extrakcii, aj na chut.. a ak by som mal dat 230eur za PID, idem urcite radsej do Isomac Zafiro s E61tkou, co je uz ozajstny zazitok:) i ked k Silvii prakticky nemam co vytknut..mam ju uz dlhsie, je to perfektny stroj!
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od mvaldo »

mill píše: ... přesnou váhu v dávce(obzvláště u Silvie) a přiměřené tempování. Mám váhu s přesností na 1g a na singlu ten 1 gram navrch nebo pod okamžitě poznám na chuti ...
aku vahu pouzivas, resp. ake vahy pouzivaju clenovia fora?
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od mill »

Mám Siemens, od Porsche, ale to je zbytečně drahá záležitost. Kupoval jsem ho hlavně kvůli designu, hliník hezky se doplňuje s betonem. Ale jsou i menší, levnější a přesnější váhy, pokud to má být pouze na kafe.
Uživatelský avatar
TermiX
Příspěvky: 48
Registrován: pon 11. říj 2010 15:39:47
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od TermiX »

Tato váha je fajn:

Kód: Vybrat vše

http://www.growmarket.cz/produkt/axe-a2-600-0-1g
. Sice je to fórum zaměřené na trošku jinou oblast, ale co se týče vážení, jsou to tito borci největšími machry. Zde se totiž opravdu každý gram počítá :lol: .
Uživatelský avatar
rami
Příspěvky: 11
Registrován: pát 06. bře 2009 22:51:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od rami »

Vahy mam dve...jdnu mam kupenu z Ciech...

Kód: Vybrat vše

http://www.tronix.cz/zbozi/539/digitalni-vaha-kapesni-prenosna-amw-600-600x0-1g/
druha je z Bratislavy, firma Libra, v podunajskych biskupiciach, je este mensia, podobne parametre...vaha s presnostou na 1g ma dost velky odchyl..ak chcete u kavy presnejsie vazenie, je nutne mat 0,1g presnost...

niekto vahu nepouziva vobec..u mna je to sucast ritualu..
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od ondrada »

Tronix to ma trochu predrazeny... ;-) Vypada to na dalsiho prekupnika co dovazi z ciny za par korun a prodava jako buhvi co...

Kód: Vybrat vše

http://cgi.ebay.com/500g-x-0-1g-DIGITAL-Weigh-SCALE-Balance-JEWELRY-Pocket-/110529231558?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19bc0e3ac6
Nehlede k tomu ze se takhle da dostat i k levnejsim a presnejsim kouskum, 200g x 0,01g za 7 dolaru a podobne... Ale sme dost OT ;)
Uživatelský avatar
orsted
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 21. čer 2012 11:23:41
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od orsted »

Nakolko som sa na tomto fore vela naucil tak by som po nejakej dobe pouzivania vyjadril svoj nazor tykajuci sa temp surfingu. Rancilio Silvia je vo svojej cenovej kategorii asi to najlepsie co sa da kupit, ale bez temp surfingu nema zmysel ju pouzivat, lebo vysledky budu len prepalene horke splasky. Voda po vypnuti kontrolky je priliz horuca na pripravu espressa. Pokial pocut sicanie pary, voda ma viac ako 100 stupnov.

Ja to robim tokto:
Velmi dolezite je masinu zohriat (cim dlhsie, tym lepsie) minimalne pol hodinu a to je naozaj najmenej. Idealne to je na hodinu a viac, kludne dve. Potom ako je masina dostatocne zohriata vypustam vodu cez hlavu az kym sa nerozvieti kontrolka. Kym boiler zohrieva nameliem a utampujem si kavu a paku odlozim. V tom case sa kontrolka urcite vypne a mozme zacat. Vodu odpustam az kym neprestane sicat para respektive kym nepocut iba jemne sicanie, potom vypnem vodu nasadim paku a spustim extrakciu. Easy as that!

Pocul som aj o druhom sposobe ktory sa ale mne osobne zda menej presny. Spociva to v tom ze pomocou stopiek odstopujes 30 sekund od zapnutia kontrolky a spustis extrakciu. Ja som sa naucil rozoznat teplotu podla zvuku cize mi tento sposob moc nevyhovuje.

Skusat skusat skusat!
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od martin.b »

to nie je problem silvie ale termostatov vseobecne.. teplota lieta v rozmedzi 20 stupnov a bez pocitania alebo odpustania clovek nema ako zistit v ktorom cykle akurat je
tomig

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od tomig »

Používáte někdo tento postup? http://www.mythos-rini.com/blog/archives/5941

Jelikož jsem si už dlouho chtěl vyzkoušet udělat nějakou aplikaci pro Android, udělal jsem si stopky na surfing.
Pokud by měl někdo zájem, napište, klidně vám to pošlu.
Je to stupidní aplikace... odpočítává čas a na konci každého cyklu pípá.
2014-05-11 08.07.52.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
jammie
Příspěvky: 2
Registrován: pát 06. dub 2018 9:24:08
bydliště: Liptov
kávovar: Delongi EC 685
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Rancilio Silvia a temperature surfing

Příspěvek od jammie »

Prosim vas, nenasiel by sa niekde navod na montaz pidu na silviu? Ps: hladam som, ale nenasiel. Dakujem
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“