Pákový kávovar - velmi vysoká a rychle padající crema

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
SMartin
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 25. úno 2021 16:11:04
bydliště: Ostrava
kávovar: ETA Storio
mlýnek: nemám

Pákový kávovar - velmi vysoká a rychle padající crema

Příspěvek od SMartin »

Dobrý den,
k Vánocům jsem se obdařil jakožto kávový nadšenec s roční baristickou zkušeností svůj první kávovar. Jakožto student jsem nešel co se peněz týče moc hluboko do kapsy a pořídil si ETA Storio.(bohužel jsem k tomuto fóru dříve pro radu nepřišel, nyní bych volil jinak)
Mým problémem je, že nezávisle na hrubosti mletí kávy se mi vždy po extrakci (řádově +-20 sekund) vytvoří velmi vysoká a vzdušná crema, která velmi rychle opadne a zůstávají v ní veliké bublinky. Tato velmi bublinkovaná crema znemožňuje mé pokusy o vytvoření jakéhokoliv latte artu a káva vypadá celkově velmi nevzhledně. Na začátku extrakce vypadá káva i s cremou velmi dobře, ale postupem času se kvalita cremy zhoršuje. Přímo po extrakci se v některých případech stává, že výška vrstvy cremy je vyšší, než vrstva samotné "tekutiny".
Zkoušel jsem také využít stranu sklenice, po které může káva stékat, stejně tak jsem zkoušel extrahovanou kávu nechat "padat" přímo na dno. Ani jeden z postupů žádnou změnu nezpůsobil. Chuťově je káva v pořádku.

V příloze je taky fotka čerstvě vyextrahovaného doublu v odměrce pro představu objemu.
Káva.jpg
Používám výhradně arabicu, jak směsi, tak jednodruhovou kávu a co se data pražení týče, tak používám jak čerstvé (2 týdny od pražení), tak "starší" zrna. Cremy jednotlivých káv se sice liší, ale zpravidla problém přetrvává.
Rád bych poprosil někoho zkušenějšího o radu, čím je tento problém způsobován a zda-li je reálná šance kvalitu cremy vylepšit(způsob zmenšení bublinek případně snížení vrstvy cremy).
Děkuji za jakoukoliv reakci.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
makovica
více pokročilý
Příspěvky: 108
Registrován: úte 30. čer 2015 22:46:35
bydliště: Slovensko
kávovar: Vibiemme Domobar modified
mlýnek: SM 90 redesigned

Re: Pákový kávovar - velmi vysoká a rychle padající crema

Příspěvek od makovica »

Problém je v tom, že vzhľadom na typ kávovaru a pretlakové misky sa nejedná o cremu, ale o napenenú kávu. Preto je objem "cremy" vysoký a rýchlo opadne. Riešením je použitie nepretlakových misiek, čo je asi riešiteľné, len úpravou misiek ktoré máš ak je to vôbec možné a výsledok zmeny je tiež otázny. V skratke máš nevhodný kávovar.
Uživatelský avatar
SMartin
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 25. úno 2021 16:11:04
bydliště: Ostrava
kávovar: ETA Storio
mlýnek: nemám

Re: Pákový kávovar - velmi vysoká a rychle padající crema

Příspěvek od SMartin »

Děkuji za odpověď.
Upřímně se v tom kávovaru moc hrabat nechci, bojím se, že bych v něm něco pokazil a k žádné dobré změně to pravděpodobně nepovede. Každopádně jsem rád, že to alespoň není chyba v mém postupu přípravy, ale spíše nedostatečná kvalita kávovaru.
Ještě jednou děkuji.
Zamčeno

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“