Twist

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Twist

Příspěvek od Kytka »

Tak první výsledky jsou:
mám se co učit (očekávané),
"mašina" má podle mě potenciál vyrobit opravdu dobrý espresso.

Jinak ještě k Orphanespresso - v reakci na stížnosti na možnou ztrátu malejch těsnících kroužků u Twistu u Orphanespresso měněj černej kroužek v Twistu za oranžovej a k náhradním těsněním v balíku dávaj ještě sáček s pěti náhradníma oranžovejma (plus je tam pět náhradních černejch originálů). Takovej přístup obchodníka se mi fakt líbí.

PS pro Rujira - svoje zkušenosti s Bodumem Santos jsem tam už myslím psal, teď jsem vzal ještě Yamu TCA 3D, abych měl malej, když vařím jen pro sebe (A taky pro to, že je podstatně hezčí a dá se v ní vařit rovnou na stole). Až ji pořádně vyzkouším, dám vědět.
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Twist

Příspěvek od Kytka »

A update výsledků po první bombičce (4x double):

Klady:
Opravdu to umí slušné espresso
Skvěle to k sobě pasuje s Kyocerou (spodní nádobka Kyocery, do které padá namletá káva se přesně vyklopí do 53 mm misky Twistu
Vypadá to robustně a trvanlivě (realitu samozřejmě ukáže čas)
Příprava espressa je s tím zábavná

Zápory:
Neumí šlehat mléko (očividné, ale pro jistotu)
Chce hodně kávy - nejlíp se mi zatím osvědčilo cca 20-21 gramů, takže v šálku mám spíše triple ristretto, než double espresso. Mě to nevadí, beru to spíše jako vlastnost, než jako zápor, hlavně že mi káva chutná, ale přijde mi dobré na to upozornit - a ještě jsem nezkoušel udělat jen jednu porci, mám pocit, že to nebude ta správná cesta, nicméně časem zkusím.
Závislé na bombičkách (dnes se vydávám na lov náhradních, takže uvidíme, jak je to s jejich snadnou dostupností)

Tak to jsou mé první dojmy, po čase napíšu ještě shrnutí s odstupem, ale pokud budete mít nějaké otázky, klidně se ptejte.
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Twist

Příspěvek od ringo »

2 Kytka: Wow, to prtě pojme i double misku? Ta je součástí balení?
To zcela mění situaci :-).

Jinak díky za report, budou i nějaké fotky či videa?
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Twist

Příspěvek od Kytka »

Jo, pojme to double misku, naopak single součástí balení není. (je tam double normální, double přetlaková a single na pody i s druhou sprchou na pody). Výrobce doporučuje i na single shot používat double misku, právě proto se mi to nezdá.

Jinak průměr misek je 53 mm, takže by tam mohla jít možná single z Dalla Corte, taky bych mohl časem zkusit svojí odpřetlakovanou (navrtanou) single misku z AEGčka.

Video nemám čím natočit, žádný z mých foťáků to neumí a kameru nemám, fotky časem asi jo, ale musím se k tomu dokopat.

Jinak jsem dneska v Makru koupil za necelých 500 Kč 50 Hendi bombiček (vypadaly naprosto stejně, jako dražší a doporučované ISi) tak uvidíme až je vyzkouším.
Uživatelský avatar
Muminnek
pokročilý
Příspěvky: 88
Registrován: pát 28. lis 2008 13:03:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Twist

Příspěvek od Muminnek »

V balení je normální i přetlaková miska? Páni, ti teda myslí na všechny.
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Twist

Příspěvek od Kytka »

Muminnek: přesně tak, v základním balení je Twist, sprcha a miska pro PODy, normální sprcha, normální double miska, přetlaková double miska, plastovej (ale použitelnej - takový ty dvě plastový kolečka spojený tyčkou, žádná nepoužitelná kombinace s odměrkou) tamper, 4 bombičky s N2O, návod, látkovej přepravní sáček, gumovej podtácek a pytlík náhradních těsnění. Orphanespresso k tomu ještě přidávaj svoje oranžový malý těsnění, který se jim zdaj lepší než originální černý.
Uživatelský avatar
hedonista
více pokročilý
Příspěvky: 299
Registrován: úte 01. pro 2009 12:50:16
bydliště: Olomouc
kávovar: Dalla Corte mini
mlýnek: MAZZER Mini Electronic A

Re: Twist

Příspěvek od hedonista »

Ta sada těsnění tam imho nebude jen tak. Vzhledem k systému uzavírání se budou trhat jedno za druhým.
ex: Rancilio Silvia, Rancilio Rocky
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Twist

Příspěvek od Kytka »

Update informací o twistu: stále jsem spokojen, konečně si doma udělám slušné espresso. Hendi bombičky také bez problémů fungují, jedna z nich právě zvládla 4. doppio a to byla v přístroji týden, takže kdyby sebemíň utíkala, měla na to dost času. Nejspíš by zvládla i pátou extrakci, ale to jsem zkoušel jenom jako "druhák" do dřezu, bez čerstvé kávy, při ceně těch bombiček mi přijde, že nemá moc smysl šetřit a riskovat, že při páté dávce dojde plyn příliš brzy.
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Twist

Příspěvek od ringo »

Vzpomněl jsem si na jednu věc.
Pro zbraně se vyrábějí mj. i bombičky, které obsahují konkor rozptýlený v plynu. Pokud vás na to obsluha neupozorní, tak to na obalu příliš výrazně napsáno není, a hlavně to často není napsáno česky. Do twistu to nemusí být úplně to pravé ;).
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Twist

Příspěvek od Kytka »

Díky za varování, upřímně řečeno by mě nenapadlo do toho strkat jiné bombičky než potravinářské, ale i tak je to dobré vědět.
Uživatelský avatar
PaulRamon
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 15. pro 2011 15:42:41
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Twist

Příspěvek od PaulRamon »

Zdravím, všechny, oživím lehce zapomenuté téma :) Před pár dny jsem zakoupil Mypressi twist, ale mám z něj zatím spíše rozporuplný pocit. Nedaří se mi vytvořit espresso, aby se alespoň vzhledem blížilo těm, které jsou k nalezení na videích různě po internetu. Je mi jasné, že problém je v ručním mlýnku, a tedy v namletí kávy. Dá se vůbec k twistu mlít káva ručně? Ta Kyocera je ruční mlýnek?

Díky za informace.
Uživatelský avatar
michal.1
Příspěvky: 2
Registrován: pát 01. led 2010 22:30:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Twist

Příspěvek od michal.1 »

PaulRamon:Neřekl bych,že problém je v ručním mlýnku.Mám taky Twist,ruční mlýnek Hario a můžu říct, že je to jenom o tom vychytat hrubost mletí.Po x-špatných pokusech teď dělám kvalitní shoty, kdy mi teče krásná hustá crema.Než jsem se k tomu však dopracoval, byl jsem z toho taky rozčarovaný.Ale počítám, že tohle všechno by mě potkalo, i kdybych koupil nějakou pákovou mašinu.
Uživatelský avatar
PaulRamon
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 15. pro 2011 15:42:41
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Twist

Příspěvek od PaulRamon »

Máte naprostou pravdu. Dnes mi přišel starý německý mlýnek Dienes Mokka a musím říct, že jsem si poprvé vychutnal dobré espresso doma :) Je neuvěřitelné, že skoro 60 let starý mlýnek dokáže mlít tak dobře. Mám z toho opravdu velkou radost...
Naposledy upravil(a) primacafe dne stř 21. pro 2011 15:06:06, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Necitujte předchozí příspěvek.
Uživatelský avatar
Bebe
nováček
Příspěvky: 54
Registrován: ned 29. led 2012 22:06:24
bydliště: Kuřim
kávovar: MyPressi Twist, ECM Classika PID
mlýnek: Niche Zero, Kinu M47

Re: Twist

Příspěvek od Bebe »

michal.1 píše:PaulRamon:Neřekl bych,že problém je v ručním mlýnku.Mám taky Twist,ruční mlýnek Hario a můžu říct, že je to jenom o tom vychytat hrubost mletí.Po x-špatných pokusech teď dělám kvalitní shoty, kdy mi teče krásná hustá crema.Než jsem se k tomu však dopracoval, byl jsem z toho taky rozčarovaný.Ale počítám, že tohle všechno by mě potkalo, i kdybych koupil nějakou pákovou mašinu.
Ahoj! Jsem naprostý zelenáč, Twist sem si koupil jako svůj první přístroj a docela bych uvítal nějaké rady do začátku. Hlavně ohledně té hrubosti, čeho se mám spíš držet? Co nejjemnějšiho mletí nebo naopak spíš hrubší? Nebo někde uprostřed? :-)

Díky!
Bebe
Uživatelský avatar
PaulRamon
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 15. pro 2011 15:42:41
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Twist

Příspěvek od PaulRamon »

Ohledně hrubosti není takhle na dálku moc co radit. Každá káva "pracuje" jinak a v podstatě je to spíš o testování. Ale je to samozřejmě spíše jemnější espresso mletí. Twist si bere hodně kávy (já používám na doublemisku 18 - 20 g), pokud dám méně, extrakce nemá potřebnou dobu. Mám ruční mlýnek nastavený na nejjemnější mletí, ale třeba na úplný prášek (džezva) bych s ním nenamlel. Na čem melete vy?

Jinak ještě obecně pár věcí, na které jsem přišel za provozu. Vyplatí se nahřívat water boil, je to docela mohutná součást s kovovými částmi a ty dokáží vodu hodně ochladit. Ostatně v návodu to doporučují. Při extrakci nepoužívám ten spodní nástavec (pokud nedělám dvě espressa), přijde mi, že cremuje lépe. A velká nevýhoda - myslím si, že s Twistem nelze udělat singleshot - pokud použiji jakoukoliv misku (pro singlshot i doubleshot) extrakce je vždy hrozně rychlá (cca do 10 vteřin). Prostě málo kávy. Pro mě to tedy není nevýhoda, protože si rád dám rovnou doubleshot, ale někomu to může vadit. A další nevýhodou je, jak už jsem psal, velká spotřeba kávy a tímpádem pro mě její rychlý nedostatek :) Ale zase člověk nemusí moc řešit skladování...

A možná mě ještě napadá jedna otázka (ke všem uživatelům Twistu). Nepřijde Vám po výměně bombičky tlak při prvním shotu příliš silný? Raději naprázdno upouštím před prvním kafem, protože jinak to žene opět příliš rychle. Na čtyři doubly bombička i přesto v pohodě vydrží.
Uživatelský avatar
Bebe
nováček
Příspěvky: 54
Registrován: ned 29. led 2012 22:06:24
bydliště: Kuřim
kávovar: MyPressi Twist, ECM Classika PID
mlýnek: Niche Zero, Kinu M47

Re: Twist

Příspěvek od Bebe »

Mletí jsem zatím neřešil, nechávám si umlít vždy 150g v oblíbené kavárně. S nahříváním si docela vyhraju, tam snad rezervy nemám. Různě zkouším a testuju :-) a stím teda souvisí zvýšená spotřeba kávy a navíc používám víc kávy, tak jak píšete vy. Z toho moc radost nemám :-( právě bych moc rád koupil nějakou singl misku, která by do Twistu sedla. Poradil by jste mi jakou používáte?
Uživatelský avatar
PaulRamon
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 15. pro 2011 15:42:41
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Twist

Příspěvek od PaulRamon »

Já používám pouze misky, které jsou k Twistu přibaleny. Na singl v návodu píší použít misku pro POD a sprchu normální. Zkoušel jsem ho dělat asi 2x a vždycky bez úspěchu. Někde jsem také četl, že singl lze dělat v doublemisce s objemem kávy pro singl, ale nezdá se mi to, principielně to dle mě nemůže fungovat. Osobně si opravdu myslím, že je Twist koncipován spíše pro doubleshoty. To dokazuje i označování tečkami u uzavírání víčka, aby se dalo dobře pamatovat, kolik ještě vydrží bombička.

Ale pokud se někomu zadařil dobře singl, šup sem s radami ;)
Uživatelský avatar
Standa
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 20. lis 2008 21:10:29
bydliště: Rychnov nad Kněžnou
kávovar:
mlýnek:

Re: Twist

Příspěvek od Standa »

Nikde jsem si nevšiml, zda tu někdo probíral dekalcifikaci. Nějaký zaručený postup či přípravek? Twist používám vyjímečně a vždy s filtrovanou vodou, ale časem tato otázka stejně nastane. Nějaké zkušenosti?
Uživatelský avatar
Bebe
nováček
Příspěvky: 54
Registrován: ned 29. led 2012 22:06:24
bydliště: Kuřim
kávovar: MyPressi Twist, ECM Classika PID
mlýnek: Niche Zero, Kinu M47

Re: Twist

Příspěvek od Bebe »

Zatím asi nejlepší výsledek po 4 měsících různého testování :-)
Uživatelský avatar
Bebe
nováček
Příspěvky: 54
Registrován: ned 29. led 2012 22:06:24
bydliště: Kuřim
kávovar: MyPressi Twist, ECM Classika PID
mlýnek: Niche Zero, Kinu M47

Re: Twist

Příspěvek od Bebe »

ještě jeden pokus o vložení fotky...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“