Kratka doba extrakcie- zly bojler, ventil, mlyncek, tlak,..?

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
sveci
Příspěvky: 5
Registrován: stř 30. pro 2009 1:03:08
bydliště: Levice
kávovar:
mlýnek:

Kratka doba extrakcie- zly bojler, ventil, mlyncek, tlak,..?

Příspěvek od sveci »

Ahojte pani,

skusim sa vam zdoverit s mojim problemom, sam som uz bezradny. Nedavno som si zakupil na aukre starsi (5-rocny) kavovar Gaggia Carezza, ktory bol udajne len par-krat pouzivany. Ked som kavovar rozbalil, preventivne som rozobral sprchu (az po tesnenie - to sa mi nepodarilo vybrat) a vycistil prislusne komponenty, ktore boli dost zavapnene.

Kavovar pouziva bezne sitka (nie pretlakove), do ktorych som umiestnil potrebne mnozstvo mletej kavy. Kavu som mlel na rucnom mlynceku http://www.almipraha.cz/foto/velke/510023.jpg s roznymi stupnami hrubosti. Skusal som nastavit mlyncek na najjemnejsie mletie, vysledok v kavovare bol vsak rovnaky: Kava preteka cez sitko rychlo - priblizne 5-10 sekundova extrakcia pri mnozstve 30-40 ml. O vysledku sa myslim nemusime vobec bavit - slaba, takmer ziadna crema, chut kavy je sice intenzivna, doba extrakcie je vsak prilis kratka. Napenene mlieko ma ale ukazkovu konzistenciu - masivna mikropena s dlhou vydrzou. Pri nahriati bojlera pre napenenie mlieka vsak zo sprchy unika velke mnozstvo pary, zrejme bude problem vo ventile.. alebo neviem Pokial chcem davkovat vodu z turbo trisky, tak ziadna voda netecie.

Ako som pisal, skusal som nastavit mlyncek na rozne typy hrubosti, do paky som namlel vacsie ci mensie mnozstvo kavy, ktoru som spravne utlacil (skusam cerstvo uprazenu odrodovu kavu - vyskusal som asi 7 druhov). Z vysledku som sklamany. Neviem, kde mohla nastat chyba. Premyslal som aj o teplote vody, ta sa ale javi dostatocna a nema vplyv na rychlost extrakcie. Tlak vody bude zrejme tiez dostatocny.

Mate prosim nejaky napad, aky postup mam este pri priprave espressa vyskusat, pripadne v ktorom komponente mohla nastat chyba? Zatial to vyzera, ze moje dalsie kroky budu smerovat do servisu.

Vopred vsetkym dakujem za odpovede
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Kratka doba extrakcie- zly bojler, ventil, mlyncek, tlak,..?

Příspěvek od hnup »

Krátka doba extrakcie = hrubo namletá káva, málo kávy, zlá káva. Nič, čo by sa týkalo obsahu fóra (Espressomanie - fórum pro pokročilé » Opravy (úpravy) kávovarů - udělej si sám).
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
sveci
Příspěvky: 5
Registrován: stř 30. pro 2009 1:03:08
bydliště: Levice
kávovar:
mlýnek:

Re: Kratka doba extrakcie- zly bojler, ventil, mlyncek, tlak,..?

Příspěvek od sveci »

Vdaka za odpoved,

ked som zaradil moj prispevok do tejto rubriky, predpokladal som, ze moze byt chyba v samotnom kavovare, ktory by bolo nutne zreparovat.

Tazko povedat, ci spravne pripisujeme vinu zlej hrubosti namletej kavy... mlyncek je nastaveny na najnizsom stupni a to tak, ze mletie je obtiazne nakolko dochadza k vyraznemu treniu medzi kamenmi - vysledny efekt tomu aj zodpoveda. Co sa tyka veku kavy, ako som pisal vyssie, pouzivam cerstvo uprazene odrodove zrna arabica dovezene z Hamburgu odpovedajucej kvality.

Kazdopadne skusim si zakupit este iny rucny mlyncek od Lodosu a vyskusat mletie na nom. V pripade, ak mate ine napady, ako vyriesit moj problem, budem rad, ked sa s nimi podelite.

Vdaka
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Kratka doba extrakcie- zly bojler, ventil, mlyncek, tlak,..?

Příspěvek od Redmann »

Tiež to vidím na hrubé mletie. To, že meliete najjemnejšie ako ten mlynček dokáže, ešte nemusí znamenať dostatočne jemné mletie. Nie každý mlynček je schopný umlieť tak jemno, ako to espresso potrebuje.
Keďže voda tečie dostatočne, ale prirýchlo, znamená to, že nemá prekážku aby spomalila. T.j. káva v sítku nevyvinie dostatočný odpor voči tlaku vody. Takže zmeniť hrúbku mletia, silu utlačenia, príp. polaborovať s množstvom kávy.
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Kratka doba extrakcie- zly bojler, ventil, mlyncek, tlak,..?

Příspěvek od zunicka »

Som síce začiatočníčka v príprave pressa, ale z vlastnej skúsenosti viem, že až mlynček, ktorí dokáže namlieť dostatočne na jemno, vyriešil moj problém s rýchlo pretekajúcou kávou.
Podľa mňa to, že teraz máte mlynček nastavený najjemnejšie ako sa len dá, ešte neznamená, že to bude dostatočne jemné na espresso.

PS:tak kým som odoslala príspevok, Redmann ma predbehol:)
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Kratka doba extrakcie- zly bojler, ventil, mlyncek, tlak,..?

Příspěvek od Ostmes »

sveci píše: Kazdopadne skusim si zakupit este iny rucny mlyncek od Lodosu a vyskusat mletie na nom. V pripade, ak mate ine napady, ako vyriesit moj problem, budem rad, ked sa s nimi podelite.

Vdaka
Zkuste si objednat již mletou kávu na tento typ kávovaru (či jemu podobný),
buď zde nebo jinde, kde to pro Vás udělají. Nebo se domluvte s někým v okolí, ať Vám vaší kávu semele jemněji než jste schopen udělat doma. Potom uvidíte.

Mé začátky byly opačné. Několik dávek vůbec neproteklo než jsem našel optimální rozsah mletí.

Ostmes
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Kratka doba extrakcie- zly bojler, ventil, mlyncek, tlak,..?

Příspěvek od hnup »

sveci píše:Pri nahriati bojlera pre napenenie mlieka vsak zo sprchy unika velke mnozstvo pary, zrejme bude problem vo ventile.. alebo neviem Pokial chcem davkovat vodu z turbo trisky, tak ziadna voda netecie.
Toto mi nejako nesedí - para z trysky funguje bez problémov, ale voda tade nepretečie???
K unikajúcej pare cez sprchu - pozri si toto - vymontoval a vyčistil si aj ten ventil (na fotke vpravo)?
sveci píše:V pripade, ak mate ine napady, ako vyriesit moj problem, budem rad, ked sa s nimi podelite.
Dobehni s kávovarom do BB a uvidíme.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Kratka doba extrakcie- zly bojler, ventil, mlyncek, tlak,..?

Příspěvek od Ostmes »

Dobehni s kávovarm do BB a uvidíme.
To je slovo chlapa ;)
Teď jsem byl v Šamoríně. Měl jsem zaběhout. Je to sice z ruky ale co..

Ostmes
Uživatelský avatar
sveci
Příspěvky: 5
Registrován: stř 30. pro 2009 1:03:08
bydliště: Levice
kávovar:
mlýnek:

Re: Kratka doba extrakcie- zly bojler, ventil, mlyncek, tlak,..?

Příspěvek od sveci »

Vrela vdaka vsetkym za rady.

Ako hovoril hnup, skusim este vymontovat a vycistit ventil (ten sa mi na prvykrat nepodarilo vybrat ani po odskrutkovani). Inak velka vdaka za ponuku a ochotu pri zreparovani -> keby nic svojpomocne nepomohlo, obratim sa na teba ;)

Co sa tyka mlynceka, v blizkej buducnosti sa zastavim v Brne a navstivim Cimrmanov kramek, kde predavaju mlynceky Lodos a uvidime, ci bude vysledok iny ako so sucastnym bakelitom. :grin:
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“