Jamaica Blue Mountain

pražené v PRIMAcafé
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět

Tuto kávu:

1. kupuji pravidelně (vyhovuje mě)
0
Žádná hlasování
2. nekupuji (měl jsem, nevyhovuje)
4
67%
3. kupuji občas (pro zpestření)
2
33%
4. ještě jsem ji neměl (uvažuji)
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 6

Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Jamaica Blue Mountain

Příspěvek od primacafe »

Blue Mountain - nijak zvlášť mě nezaujala.
blue_mount.avi
Hawai Kona je můj favorit.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Jamaica Blue Mountain

Příspěvek od David »

Vůně této kávy je jemně kávová. Chuť plná, kávová, lehounce hořkočokoládová, se slabou kyselostí, bez znatelné kořenitosti. Lze hodnotit jako jemnou a vyváženou. Obsah kofeinu je průměrný. Pěna spíše tmavě oříšková. Oříškovou příchuť jsem znamenal teprve poté, co jsem si z toho udělal lungo, osladil dvěma kostkami cukru a dodal mléko. V koncentrovaném pressu ale tato chuť zaniká.

Osobní poznámka: Dobrá, vyrovnaná káva. Nenašel jsem ale nic, co by bylo důvodem pro téměř desetinásobnou cenu oproti ostatním druhům. Příliš se neliší od Indonesia Sumatra Lintong Grade 1
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jamaica Blue Mountain

Příspěvek od mill »

Tak dneska jsem měl tu čest u Primacafe zkusit JBM, kterou si dává v prvním dílu Bond, James Bond. Pravda, káva je to dobrá, ale zas taková pecka to není. Zdála se mi po celou dobu pití hodně jemná a vyrovnaná, bez náznaku kyselosti a s tóny spíš mléčné než hořké čokolády. Nemá nic, co by ji člověk mohl vytknout a v žádném případě bych ji nesrovnával s kávou jinou, jak v předchozím příspěvku, protože ostatní běžnější jednodruhovky většinou mají něco, čeho si člověk všimne ať v dobrém či ve zlém. JBM je " rovná" od začátku do konce a v nijak výrazně v puse nemění chuť. Kdyby byla třeba jednou tak drahá, jako např. Keňa, tak bych ji určitě občas objednával, ale při té příšerné ceně se mi to zdá trošku jako snobárna. Nemyslím to nijak zle nebo že bych se chtěl vytahovat, ale zdá se mi, že když má člověk už trošku víc káv napitých, tak se bez JBM klidně obejde a hledá kouzlo u úplně jiných káv. JBM je určitě špička pro laiky a proto si myslím, že je tak oblíbená. Pokud se ostatně podíváte na soutěžní kávy nejrůznějších baristů, JBM se v nich neobjevuje moc často.
Ale za ochutnání párkrát za život určitě stojí (kdyby už pro nic jiného, než že můžete říct "pil jsem JBM")
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jamaica Blue Mountain

Příspěvek od mill »

Tak ještě jednou k JBM. Dneska jsem si ji dělal znovu doma a trochu víc jsem ji "podusil", tj. udělal silnější z větší dávky a teprve potom vynikly její kvality. Zdála se mi s příjemnou kyselostí, dál trochu do mléčné čokolády, možná i ty pověstné oříšky (v mléčné čokoládě). Velmi dlouho zůstala její chuť v ústech. Při prvním usrknutí se jevila úplně jinak (podobná "prašnost", jako má třeba monzoonová Indie), než při dalším napití, kdy byla hladká a jemná. Tohle jsem zatím u žádné kávy nezaznamenal. Ale dojem jsem z ní měl daleko lepší, než při prvním seznámení.
Párkrát za život ten špás rozhodně stojí za to, ale rozhodně budete-li mít návštěvu kávových "laiků", nechejte si ji raději pro sebe, pokud tedy nechcete zapůsobit novým "mercedesem v kávovaru".
Uživatelský avatar
pipis
více pokročilý
Příspěvky: 226
Registrován: čtv 11. čer 2009 10:50:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jamaica Blue Mountain

Příspěvek od pipis »

Tuto kávu doma mám a je výborná, jemná s dlouhým dozvukem na patře. U této kávy je třeba zvýšit dávku
v páce cca o 10%. Zkoušel jsem taky udělat klasickou dávku a nebylo to ono.
Naposledy upravil(a) pipis dne pon 21. zář 2009 10:27:05, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Jamaica Blue Mountain

Příspěvek od primacafe »

U této kávy je doporučované pro vyniknutí její vlastností nepoužívat 7g kávy, ale 10g. Máme to vyzkoušené a funguje to tak.
Musí poopravit s odstupem doby, to co jsem napsal v prvním příspěvku. Od té doby jsem ji pil několikrát. Je to káva výborná, velmi jemná, hodně neutrální, nic v ní nevyčnívá.
To že mě napoprvé nezaujala, mělo na svědomí vyzdvihování její chuti v literatuře, TV a pod. Takže jsem asi čekal něco víc, ale nevím co. :) Je výborná.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Jamaica Blue Mountain

Příspěvek od zdenok »

K mojej smole som pri prvom pokuse netrafil mletie a celý objem single misky išiel do koša lebo nepretieklo nič. Potom som síce mlynček povolil ale stále mi z toho vyšlo ristretto. Ale to ristretto nebolo vôbec ale vôbec také ako som očakával. Výraznosť chute nebola vôbec taká veľká ako som bol zvyknutý u ristretta z iných druhov, naopak zachovala si svoju jemnosť a vyrovnanosť chutí a chuť drží a drží. Nevravím, že to stojí za tie peniaze pre pravidelné pitie ale raz za čas to určite stojí za to.

ukážku prípravy na mojej mašinke nájdete tu http://www.youtube.com/watch?v=rFgGN7ueGHc
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
pajo
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: stř 07. led 2009 14:27:27
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Jamaica Blue Mountain

Příspěvek od pajo »

Mne tato kava (nechcem povedat bohuzial), vôbec nesadla, nemam rad kysle kavy a v tejto som zaznamenal vyraznejsiu kyslost. Mill tusim pisal o kusok vyssie, ze ju netreba porovnavat s inymi kavami, ja nesuhlasim, ja ju porovnavam, je to stale len kava, s čajom ju porovnat nemôzem, čize porovnavam ju jedine s kavou. Mozno keby som ju skusal viac, nieco by som nasiel v nej, nieco specialne a velmi chutne....Horkost ziadna, skorej kysla, pil som ju v primacafe, spravena zle nebola, davka cca 9g. Tiekla paradne. Snobska je preto, ze jej rastie malo a je zle dostupna, podla mna je ta kava v precenovanej chuti, nehovorim ceny, na to, kolko jej je a ako sa zbiera..... Vela z nas si viac pochutna na inej, ovela lacnejsej kave. Ale je mozne, ze je to preto, ze sme na nu zvyknuti.....
Keby som nevedel, ze je to JBM, urcite by som sa k tejto kave nikdy uz nevratil, takto ju mozno este raz skusim...mozno....
Ale je to len môj nazor.
Odpovědět

Zpět na „PRIMAcafé - jednodruhová“