Mahlkoenig Vario

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od RedAce »

Ouch! :-(
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od papun »

No tak pokud se točí motor, tak bude bude v hají osa nebo spojení osy mezi moterem a spodním kamenem. Budeš to muset rozebrat.
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od rastino7 »

tak moc sa nechcem do toho vrtat, keby mam nejaky navod(schemu), ale nikde to nemozem najst, ani na baratza
Vidim to na nieco taketo, dufam

Kód: Vybrat vše

http://www.espressotec.com/index.php/parts/grinder-parts/mechanical-parts/baratza-vario-motor-dive-belt-pulley-5401.html
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od papun »

Neuvědomil jsem si, že ten tvůj model je poněkud složitější konstrukce. Takže to chce nějaký výkres. Ale pokud je tam řemen a ozubení, tak je asi dost jasné kde je problém, akorát přijít na to jak se do toho dostat.
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od rastino7 »

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?v=-Vmb2cV12ok
asi takto nejak
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od RedAce »

Jenom se divím, že to tak dobře přežily ty keramické kameny...
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od rastino7 »

pre dnesok zatial takto :
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od rastino7 »

nejaka schema...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od rastino7 »

Kód: Vybrat vše

http://www.baratza.com/wp-content/uploads/Vario-Gear-and-Belt1.pdf

Kód: Vybrat vše

http://coffeegeek.com/images/50195/Pict449.jpg
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od rastino7 »

takze som ju zhodil z motora a pozrime, ako to ozubenie remen zoslahal...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od papun »

Defakto je rozumné, že tam je takový slabší článek, který zabrání tomu, aby se to celé zničilo.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od Redmann »

Možno je to práve poistka, ab sa nezničil motor. Viem, že to nie je to isté, ale na kuchynských robotoch je bežne súčiastka, ktorá sa pri preťažení zlomí, aby odľahčila motor...
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od rastino7 »

kolu :
zeby som skoncil podla teba s PC kavou ?...

Redmann :
tiez som nad tym uvazoval, ze je to lepsie riesenie, vymenit remenicu, nejake kolecko, ako odpalit motor, alebo znicit kamene. Len problem je, ze sa dodava uz len kovove a nie umele
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od RedAce »

No když sem to viděl, taky sem si jako první věc řikal, že tohle by se dodavateli, kterému důvěřuji, prostě stávat nemělo. Mimochodem dáváš do hopperu jenom jednu dávku nebo v něm kávy "skladuješ" víc? Já se v tomhle ohledu utěšuju tim, že když odvažuju jednu dávku, kamenu bych si snad všimnul...
Pokud je ta náhradní součástka hliníková, tak to pořád asi odnese jako první.
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od rastino7 »

tak davam do neho na nejake 2-3 kavy, cca do 24 hodin
Neviem ci by si si to vsimol, lebo bol cca rovnakej velkosti a skoro aj farby...v nevyprazenej by ho bolo urcite vidno
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od Redmann »

Stal som sa hrdým majiteľom Varia Home, tak som zvedavý, čo mi to prinesie. Zatiaľ som s ním skusmo robil dve espressa, prvé moc nahrubo, druhé akurát. Momentálne mám vpravo 1, vľavo L. Takže na espresso zatiaľ myslím v pohode.

FP ani drip som s ním zatiaľ nepripravoval, ale skúšobné mletie na najhrušie nastavenie sa mi zdalo stále príliš jemné. Ale je aj možné, že doteraz som mlel príliš nahrubo. Nemám ako posúdiť.

Časovač som zatiaľ neskúšal a ešte ani neviem, či ho budem používať, som zvyknutý si kávu navážiť. Musím otestovať, koľko kávy ostane vo vnútri.

Strašne ťažko, až by som povedal ledva ledva, sa nám podarilo vybrať (odtočiť) horný kameň, aby sme skontrolovali stav kameňov. Možno to je tým, že mlynček je prakticky nový. Kamene by mali byť keramické, tie najvačšie zuby sú ostré tak, že by som sa dokázal porezať. Uvidíme časom, ako dlho také vydržia.

Na skúšku som robil so staršou kávou z PC, ktorá mi už pri mletí v Porlexe vychádzala dosť kyslá. To jedno vydarené espresso, bolo pitné, chuť sa dosť zmenila k lepšiemu.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od ondrada »

Vario obecně na FP úplně vhodný není. Právě proto, že opravdu na hrubo se s ním prostě namlet nedá. Ve srovnání třeba s Rockym je nejhrubší nastavení mnohem jemnější. Co mě překvapilo je to, že jsem se s malou miskou (cca. 9 gramů kávy do plna v Oskarovi) dostal na nejjemnější nastavení (1A) a bylo potřeba v podstatě přeplnit misku (narvat do ní co se vešlo), aby se kafe přimáčklo o sprchu a nemělo kam rozpínat, jinak proteklo moc rychle - s tím ovšem přišel porušenej puk a kanálkování. Ale do jistý míry to přičítám kávovaru, protože Oskar nemá OPV a tlačí do slepý misky nějakých 16 bar a při malým průtoku to o moc míň nebude, takže při nižším tlaku by to asi bylo lepší. Kameny na nule samozřejmě mám, pokud by někoho napadlo tohle. Nešteloval jsem je, ale zvukově se projevujou přesně tak, jak podle různejch návodů mají.

Každopádně stupňů je tam hromada, ale jsou prťavý, takže rozsah není úplně velkej, a navíc (aspoň v mým případě) není nastavení jak by člověk čekal, že když dojde na 1W tak pokračuje 2A. Ve skutečnosti se okraje překrývají a 1W odpovídá tak asi 2F řekl bych.


Jinak co se týká kávy která zůstane uvnitř - rozemletýho tam nezůstane v porovnání s jinými malými domácími mlýnky v podstatě nic (tipl bych stoprocentně podstatně míň než gram), v tomhle směru je mlýnek na pohodu, spíš (ač jsem to nějak dalece nezkoumal, jen co si tak pamatuju když jsem mlýnek čistil) asi plochý kameny neschroupou všechno, co se nasype, a pár zrnek zustane v násypce.


A k vyndavání kamenů - když jsem je vyndaval poprvé, tak to chtělo takovou sílu, že jsem měl strach abych tam něco neurval. Byli jsme na to dva, jeden držel mlýnek a druhej oběma rukama rval kámen - nic moc pocit, když člověk mlýnek zrovna vyndal z krabice a neví jestli to dělá správně. Podruhý, potřetí, počtvrtý... už to šlo podstatně líp, i když pořád velkou silou. Ty plastový packy který horní kámen držej asi trochu povolily. Každopádně jestli to šlo fakt ztuha, tak z toho mlýnku asi vrchní kámen ještě nikdo nevyndaval.


Kdybych se měl teď asitak po roce rozhodnout znova, tak nevím jestli bych si Vario koupil. Tak nějak je to dobrej mlýnek, vypadá poctivě zpracovanej, výroba ve Švýcarsku - žádná Čína, spousta věcí je dobře vymyšlená, ale tak nějak musim říct, že od mlýnku za 11 tisíc jsem přecijen čekal trochu víc, třeba větší rozsah mletí nebo kovový uchycení kamenů (ač se v tomto případě plast neochodí, protože se nehýbe, a vypadá masivně), a ani plastová převodovka s řemenem nebudí moc důvěry (ač se snad coby náhradní díl už dodává kovová, co tu psal kdosi poté, co to někdo očesal).

Nevim, proč jsem se to všechno nedočetl před tím rokem, asi jsem to Vario prostě fakt chtěl a špatně hledal :)
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od Redmann »

Je to zaujímavé, väčšinou človek pri mlynčekoch musí riešiť opačný problém - nedostatočne jemné mletie na espresso a nie hrubé na FP. :-)
Ja to tak natesno na espresso zatiaľ nemám - momentálne nastavujem novú kávu a na 9g/20s (ešte prirýchlo) som mlel na 3/w. Ešte nemám v oku tie zmeny, takže som posunul ľavý posuvník na stred, som zvedavý koľko to pridá sekúnd pri extrakcii.

Ale už som sa raz vydesil, že sa mlynček pokazil, lebo som menil hrúbku mletia a žiadna zmena. Potom mi napadlo, že sa tu hovorilo, že je dobré meniť hrúbku za chodu mlynčeka, tak to teraz robím tak a vyzerá, že funguje. Nemyslel som, že to tak bude treba robiť, lebo tam nemám žiadnu kávu, ale asi je to tak lepšie.

Tento mlynček som mal vysnívaný, akurát patrí medzi tie drahšie. :-) Nakoniec som sa dočkal a kúpil ho na inzerát za polovičnú cenu.

Myslel som si, že s ním práve pokryjem všetky techniky, ale kvôli malej hrúbke to asi nepôjde, čo ma trošku mrzí. Ale nevadí, Porlex aspoň nebude smútiť, že odpočíva.
Uživatelský avatar
pan_dan
Příspěvky: 26
Registrován: ned 21. zář 2014 18:30:16
bydliště: Praha
kávovar: rocket appartamento, moccamaster, hario v60, aeropress, moka
mlýnek: Niche zero

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od pan_dan »

mlýnek se mi líbí, na zahraničních fórech ho opěvují především pro onu versatilitu. Pokud není dostatečně "hrubý" pro FP, je vhodný na ostatní techniky (hario,chemex)? trochu mě děsí že taky nemele dostatečně jemně, aby to vyhovovalo NS Oscarovi.. To je fakt divný.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Mahlkoenig Vario

Příspěvek od ondrada »

Ale já ho s Oskarem používám, a funguje to. S originální miskou se mi zatím nestalo, že by nenamlel. Jen pokud má být originální single miska plná, tak se do ní místní kávy vejde nějakých 12 gramů. Možná s víc vypraženou kávou by se tam tolik nevlezlo... A je fakt, že hrubost nastavuju při vypnutým mlýnku, když je to o třeba o dva tři mikrostupně, a člověk se docvaká hodně daleko... Zkusim ho projet od hrubýho po jemný naprázdno a uvidíme, třeba se dostanu na jiný čísla. To mě ani nenapadlo, že by to mohlo mít vliv.
Odpovědět

Zpět na „Mlýnek na kávu“