Fiorenzato F5 GT

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Fiorenzato F5 GT

Příspěvek od puschpull »

Tak dnes jsem schválně dal zpět původní kameny.
Problémy se statickou elektřinou úplně zmizely!
Včera jsem načal novou kávu a statika byla úplně stejná jako u té předchozí. Muselo se navlhčit, aby zmizely problémy s ulpíváním částeček namleté kávy všude okolo.
S původními kameny neulpívá nic a vlhčit se nemusí.
Tak to mi vysvětlete!? Nové kameny koupené v Hraspu. No, ... zatím tedy nechám původní kameny, mlýnek se s novým kondenzátorem spolehlivě rozebíhá ...

Možná časem zkusím koupit pár kg laciné rýže a namlet ji aby se kameny trochu "ojely", ale nevím zda by to vyřešilo tu statickou elektřinu.
Kameny jsem koupit chtěl, byl jsem zvědav, no - stálo mě to nějakých cca 6 stovek, z toho se nezblázním. Spíše by mělo zajímalo vysvětlení těchto problémů.
:-)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Fiorenzato F5 GT

Příspěvek od j.bill »

A liší se nastavení hrubosti se stejnou kávou a různými kameny? Napadá mne jen jedno. Nové kameny produkují více hrubých i prachových částic a ty se pak nabíjejí a dělají paseku.....? Ruku do ohně za to nedám. :)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Fiorenzato F5 GT

Příspěvek od puschpull »

Nastavení hrubosti se liší naprosto nepatrně! Na to jsem si dával pozor.
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Fiorenzato F5 GT

Příspěvek od lubono »

To mi připomíná mé trápení a zklamání z nových kamenů na rockym, nedokázaly namlet na požadované espresso. Nechal jsem ty jakoby nové znovu nabrousit a můj problém byl vyřešen, ale statickou elektřinu jsem na mlýnku teda nepozoroval
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Fiorenzato F5 GT

Příspěvek od puschpull »

Ony ty staré kameny zase nejsou až tak moc tupé, když jsem je porovnával s těmi novými. Znát při doteku to je, samozřejmě, ale nijak diametrálně.
Naopak jak si nyní zpětně říkám, jsou pěkně "zajeté" a espresso je chuťové výborné.
Jen u mě zvítězila zvědavost nad rozumem a myslel jsem že novými kameny něco získám. Získal jsem rychlost mletí, ta se zvýšil určitě tak o třetinu času. Ale zda melu dávku 5 vteřin nebo 3 vteřiny je celkem bezpředmětné.

Možná někdy až budu mít pocit, že se nudím, tak zkusím pomlet pár kilogramů laciné rýže abych kameny trochu více "zajel". Třeba to pomůže.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Fiorenzato F5 GT

Příspěvek od puschpull »

Mám v plánu sice mlýnek prodat, ale zatím je stále doma a naučil jsem se jeho potenciál výrazně lépe využívat.
Mele perfektně, dal jsem zpět doser, tak jak je z výroby mlýnek konstruován, dal jsem do něj ty koupené nové kameny. Nastavil jsem hrubost dle aktuálního druhu kávy (nyní mám zrovna načaté balíčky Prima Presso). Konzistence namleté kávy je výrazně lepší - kvalitněji namletá, je to vidět jak v misce před tampováním, tak po tampování. Chuť espressa se mi zdá lepší než při mletí přes Gaggia MDF (ale to může být jen subjektivní pocit, jasně ...).
Pro jeden double shot trvá mletí cca 6 vteřin, dělám většinou dva takže cca 12 vteřin. Naučil jsem si ten čas hlídat na stopkách a tak se již trefím přesně do množství namleté kávy, kterou potřebuji. Samozřejmě hlučnost mlýnku je asi tak 10x menší než u MDF.
Finančně mě mlýnek k prodeji nijak netlačí, takže je zpět na kuchyňské lince. Pokud někdo projeví vážný zájem tak půjde do světa. (Pak bych osobně šel do Rocket Espresso Fausto nebo ještě raději do Eureka Atom). Ale dokud je doma Fiorenzato F5 tak ne.
Oproti MDF musím více hlídat drobnější bordel okolo mlýnku, ale už jsem se naučil moc nenadělat.
Zkusím ještě postupně udělat pár fotek a také nějaké krátké video z přípravy espressa. Už jsem dlouho nic nenatočil. :-)
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Fiorenzato F5 GT

Příspěvek od puschpull »

Tak po dalších dvou týdnech "ostrého" provozu v kuchyni jsem se s mlýnkem sžil k mé naprosté spokojenosti. Používám ho tak jak byl vyroben, s doserem. Mely podle potřeby. Na dávky kávy pro dvojité espresso (jiné téměř nedělám) je třeba zapnout mletí na 6 vteřin. Nové kameny melou rychle a naprosto rovnoměrně. Problém se statikou již téměř není. (Nemusím nic vlhčit kapkami vody do kávy, prostě si to nějak "sedlo"). Konzistentní mletí, skvělá chuť espressa.
Nyní jedu již podruhé za sebou Brasil Facenda Lagoa ze zdejší pražírny. Kupoval jsem nejprve 2x 300 gramů a nyní 3 balení po 500 gramech a brzy objednám další. Skvělá káva, chuťově mi sedne.
Mlýnek je rychlý a oproti Gaggia MDF výrazně tišší. Jsem nakonec rád, že jsem ho neprodal. Ušetřil jsem vlastně těch 22-23 tisíc, poněvadž jsem byl rozhodnut pro Eureka Atom. Ten by možný byl lepší, rozhodně ještě tišší a s přesnějším dávkováním, ale tento zase by mohl být "na věky".
S předělávkou na doserless jsem to vzdal. Neumím to z nerezu udělat a s plastovou násypkou to nebylo ono. Furt jsem měl okolo bordel. S mlýnek tak jak nyní je jsem se naučil pracovat s minimem bordelu okolo.
Takže taková je nyní situace. :-)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Fiorenzato F5 GT

Příspěvek od j.bill »

No vidíš. :) A trychtýř máš koupený nebo ne? Vymetáš tunel?
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Fiorenzato F5 GT

Příspěvek od puschpull »

Trychtýř nemám koupený. Dělal jsem to tehdy z plastu (trychtýř byl z rozprašovače, průměr akorát, plast tvrdý, dobře opracovatelný. S nerezem neumím).
Doser nyní vyhovuje, retence minimální. Šlo o to naučit se s tím pracovat.
Vymetení tunelu počítám do dávky.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Fiorenzato F5 GT

Příspěvek od j.bill »

Vždyť je to jen jedno okénko a dvě díry na šrouby. (flexa, vrtačka, vrták, pilník)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Fiorenzato F5 GT

Příspěvek od puschpull »

... možná někdy časem. Zatím to vyhovuje tak jak to je.
Uživatelský avatar
vladacr
Příspěvky: 49
Registrován: ned 24. lis 2013 18:07:55
bydliště: České Budějovice
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Fiorenzato F5d

Re: Fiorenzato F5 GT

Příspěvek od vladacr »

Včera večer jsem si přivezl domů asi 3 roky starý Fieorenzato ve skvělém stavu, verze F5D, tedy doserless verze, konkrétně tenhle fešák http://www.fiorenzato.it/en/prodotto/f5-d/. Byl používán ve farmářské prodejně k příležitostnému mletí kávy do moka konviček zdejších zákazníků. Dozer zcela čistý, dokonale průzračný, kameny prakticky ve stavu nových (bříško prstu o ně při pohybu zadrhává). Moc se za ty tři roky asi nenadřel. Hned po příjezdu jsem vyčistil kameny a vnitřek mlecí komory, prostor motoru jsem neotevíral. Co mě po zkompletování na nastavení nulového bodu zarazilo je, že mletí na espresso se asi bude odehrávat na stupnici od 0 do 1, dále už je mletí poměrně hrubé, na 7 stupni z 11 už je to prakticky "štěrk". Vyšší stupně jsem už ani nezkoušel.

Tak si říkám, jestli jsem při kompletaci neudělal nějakou chybu (žádný díl ani šroubek mi nezbyl ;) ), nebo jestli je to vlastnost. Na jakém stupni melete na tomhle mlýnku vy?
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Fiorenzato F5 GT

Příspěvek od puschpull »

Také se pohybuji pro espresso někde mezi 0-1. Obvodová vzdálenost u toho činí tak 2-3 cm Polohu lze pro jistotu pak pevně zafixovat šroubem (nezapomenout ho povolit při rozebírání).
Odpovědět

Zpět na „Mlýnek na kávu“