Test mlýnků CASADIO G84 vs. GAGGIA MDF vs. KYOCERA CM-45 CF

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Test mlýnků CASADIO G84 vs. GAGGIA MDF vs. KYOCERA CM-45 CF

Příspěvek od bouncer »

Asi si ťukáte na čelo, proč porovnávat tyhle tři mlýnky, které nemají téměř nic společného, snad jen to, že jsou určené k mletí kávy. Každý je určený pro jiný segment trhu i pro jiné úrovně přípravy kávy. Ale sešly se mi doma, tak jsem si říkal, že napíšu a nafotím takové menší, subjektivní, porovnání a mé názory na tyto mlýnky.

Obrázek

Celá fotogalerie je na primacafe: http://www.primacafe.cz/primastr/index. ... a-cm-45-cf
nebo na Picase:

Kód: Vybrat vše

https://picasaweb.google.com/augstenk/Mlynky?authuser=0&authkey=Gv1sRgCOXgureTtPGUew&feat=directlink
CASADIO G84

Dvanáct let stará mašinka, která je v mých očích neuvěřitelná. Přiznám se, že jsem profi mlýnek ještě v ruce neměl, takže jsem byl nadšený - průměr plochých mlecích kamenů 84 mm, 550W motor, který tak sladce brumlá, není vůbec hlučný (Gaggia MDF je hlučnější), designově nadčasový v nerezu a hlavně všechno funguje - mele přesně do doseru, který vše "vymete" do páky. Prostě lahoda. Přístroj je těžký - udává se 15 kg, ale když jsem ho nesl do schodů, přísahal bych, že má ještě víc… i ta lednička se nesla lépe :-) Problematické ovšem je (už jsem to zmiňoval ZDE), že motor jede na tři fáze a 400V a tuhle zásuvku v kuchyni nemám. Navíc je opravdu veliký a sypat tam mých pár gramů kávy vypadalo směšně. Chvilku mi trvalo, než jsem správně pochopil nastavování hrubosti, poprvé mi to namlelo do kusů, jaké bych dostal kladívkem. Stupnice je číselná a dovoluje opravdu malé kroky. Takže když už se mi podařilo namlít dostatečně jemně, byl z toho parádní shot a vše vypadalo stejnoměrně namleté. Ale mlel jsem u rodičů v kotelně, kde byla jediná blízká třífázová zásuvka, tak tady mé pokusy skončily. Celkový dojem - robustní mlýnek, který je postavený jako tank, ale funguje precizně. Nemám však porovnání s jinými mlýnky v podobné cenové relaci (nový stál 700-900 euro, nyní firmu Casadio převzalo La Cimbali, takže se další už vyrábět nejspíš nebudou).

GAGGIA MDF

Na tomto fóru velice oblíbený a známý mlýnek, o kterém se jistě napsalo dost a dost, takže jen v krátkosti. Průměr plochých mlecích kamenů 50 mm, ač navrchu plastový, vypadá dobře postavený. Na svoji cenovou třídu mele dobře. Můj kousek bude staršího data výroby, ale vypadá dobře, ani se mi nezdá, že bude potřeba brousit kameny. Neuvěřitelně mě štve, kolik kávy zůstane v mlýnku - u mlecích kamenů je vždy trochu úštěpků, které se tam zaseknou, "výfuk", který vede mletou kávu od kamenů k doseru se vždy zaplní a po vypnutí nevyprázdní (je to na štěteček, ale pokud není mlýnek otevřený, tak je to nepřístupné). Doser je kapitola sama o sobě. Pro domácí použití je to z mého pohledu blbost, navíc ten doser na MDF prakticky ani nefunguje - mlýnek stejně mele stále bez ohledu na dávku (alespoň mi to tak přišlo) a nakonec se vše z doseru musí „vycvakat“ a něco v doseru samozřejmě zůstane. Je to myslím škoda, pokud člověk nemele 10x denně, tak to může snížit kvalitu dalšího shotu (já melu tak 2-3x, 30-50g). Nějaké vyklepávání, nahýbání a bušení sice trochu pomůže, ale za prvé je to dost trapné a za druhé jsem stejně našel uvízlou kávu, ať jsem se snažil, jak chtěl. Zamrzí to, stačilo jen o trochu lépe konstrukčně vymyslet přesun kávy od kamenů do páky a byl by to perfektní domácí mlýnek za dobrý peníz (ano člověk si to může upravit, ale tak šikovný asi nejsem). Konzistence namletí je dobrá. Stupnice mi přijde trochu hrubá, mezi jednotlivými čísly je citelný rozdíl a dvojciferná prakticky nemají smyl (jen dodávám, že mlýnek má stupně 1-34). Celkově, ale dobrý mlýnek za dobrou cenu, jen kdyby… no škoda mluvit, to už bylo napsáno.

KYOCERA CM-45 CF

Další ze zde často diskutovaných mlýnků a známá kvalita mezi ručními mlýnky, která s přimhouřenýma očima dostačuje na mletí pro espresso. Zde se spíše zaměřím na pozorování po dlouhodobějším provozu, mám mlýnek už přes rok a slušných pár kilo kávy skrz něj prošlo. Kvalita namletí je dobrá, pokud jde o jemnější, tak bych řekl výborná. Nastavení hrubosti je trochu problém – není číselné, docela obtížně se vrací člověk po změně k předchozímu nastavení (ale jde to) a ty stupně nejsou dostatečně jemné. Na kamenech je znát už trochu opotřebení v místech, kde se mohou při jemném mletí dotýkat. A keramiku nenabrousíte. Mlýnek se už setkal s kamenem v kávě, kterého jsem si nevšiml – tvrdostí obstál, ale je vidět, že keramika je poměrně křehká, naštěstí se odlomil jen malý kousek na místě, které není důležité. To, že je ruční, mi vůbec nevadí – přípravu kávy považuji za takový rituál a jsem rád, když mi káva projde rukou. Jedna z obrovských výhod je, že co do mlýnku dáte, to namele a vše můžete jednoduše přesypat do páky bez ztráty (na rozdíl od Gaggie, která poztrácí kávy hodně a ani Casadio samozřejmě není 100%, i když lepší než MDF). Co mě ale po čase štve je opotřebení kovu, kde se nasazuje klička. Nyní mi během mletí poměrně často vypadává, což je otravné. Te mlýnek považuji za výbornou koupi, ale používat ho při větším zatížení (i těch mých 50 g denně je na něj docela dost) a pro více druhů přípravy kávy (značně rozdílné hrubosti) není ideální.

POROVNÁNÍ

Nejen foto všech tří mlýnků vedle sebe je komická, ale i když vedle sebe položíme jejich mlecí kameny :-)

Obrázek

Je prakticky nemožné je nějak objektivně posoudit. Casadio je kvalitou zpracování úplně někde jinde. Co mě ovšem zarazilo, bylo přímé porovnání MDF a Kyocery – překvapivě mezi nimi není tak velký rozdíl. Samozřejmě u MDF je lepší nastavení hrubosti mletí a reprodukovatelnost, i ty stupně jsou trochu jemnější (řekl bych 1:1,5), větší pohodlí a tak, ale když jsem si je oba správně nastavil u stejné kávy, výsledný shot byl prakticky stejný – téměř bez rozdílu v hrubosti, stejnoměrnosti i kvalitě a chuti shotu. Tím nechci říct, zahoďte MDFka a pořiďte si Kyocery, ale přeci jen jsem čekal alespoň nějaký popsatelné zlepšení při použití MDF.
Závěrem – na Casadio nemám zásuvku, takže asi půjde na prodej. Lze sice třífazový motor zapojit do jedné fáze při ztrátě výkonu, ale necítím se na to… ještě uvidíme, ale spíš bude na prodej. MDF v současnosti používám, ale úplně spokojen nejsem. Možná ho přestavět na doserless verzi… no spíš bude taky na prodej. A Kyocera je můj miláček, ale potřebuji už opravdový espresso mlýnek. Získal jsem tímto alespoň nějaké zkušenosti a nyní už přibližně vím, co chtít – kvalitní mlýnek, který nebude přilíš velký, bude doserless, ideálně i stepless…
Naposledy upravil(a) bouncer dne ned 04. zář 2011 11:49:58, celkem upraveno 3 x.
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Test mlýnků CASADIO G84 vs. GAGGIA MDF vs. KYOCERA CM-45

Příspěvek od primacafe »

To nemá chybu :ucta:
Pro potřeby ukládání fotek je zde k dispozici galerie
Bylo by všechno na našich stránkách (doma).
Svoji galerii můžete založit po zaregistrování.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Test mlýnků CASADIO G84 vs. GAGGIA MDF vs. KYOCERA CM-45

Příspěvek od ringo »

2 bouncer: Pěkný.
Co jsem se díval na tebou odkazované stránky s CASADIO G84, tak tam psali voltáž 400/230V, takže mlýnek by měl jít zapojit i jen na jednu fázi na klasickou 230V zástrčku. Pod krytem u zapojení bude pravděpodobně schéma. Nestojí to za zkoušku?

A tak zpět. Koukám, že na fotkách na štítku je pouze 400V.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Test mlýnků CASADIO G84 vs. GAGGIA MDF vs. KYOCERA CM-45

Příspěvek od bouncer »

2 ringo: Díky ;-) Popravdě jsem to až takhle daleco nerozdělával a nezkoumal, ale můj odhad je takový, že dělali dvě verze motoru - jeden na 400V, druhý na 230V a pokud jsem to dobře pochopil, tak se lišily i výkonem. Tudíž to podle mě nepůjde, ale jak píšete... za zkoušku člověk nic nedá, tak se podívám.
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
FANDA
více pokročilý
Příspěvky: 170
Registrován: stř 31. pro 2008 15:47:53
bydliště: Praha 4
kávovar: Gaggia Baby Twin
mlýnek: ruční Zassenhaus, Macap M5D, Nuova Simonelli Mythos

Re: Test mlýnků CASADIO G84 vs. GAGGIA MDF vs. KYOCERA CM-45

Příspěvek od FANDA »

Dobrý test, díky moc.
Já mám rozdělaný podobný. Zatím nebudu prozrazovat zkoumanou dvojici, možná i trojici, ale snad se zadaří.

Ještě jednou dík.

Pro Primacafe: To se musím kvůli galerii znovu registrovat?
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Test mlýnků CASADIO G84 vs. GAGGIA MDF vs. KYOCERA CM-45

Příspěvek od bouncer »

2 FANDA: Tak to se těším na test ;-) Ještě jsem chtěl udělat fotky namleté kávy, případně videa shotů, ale už jsme neměl sílu :-) Nejvíc mě dostalo, když jsem vyhrabal ty kameny a položil vedle sebe - to je super pohled. Mimochodem u Casadia stačí rozdělat šroub (nazval bych ho aretační), k čemuž není potřeba ani žádných nástrojů a už lze odšroubovat kameny, kdežto u MDF je to celkem piplačka - dva šrouby a dvě matice (nebo jak to nazvat). Člověk by to čekal spíše obráceně...
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Test mlýnků CASADIO G84 vs. GAGGIA MDF vs. KYOCERA CM-45

Příspěvek od primacafe »

FANDA píše:...........Pro Primacafe: To se musím kvůli galerii znovu registrovat?
Bohužel ano, ale jen při založení galerie a vkládání fotek.
Nerad bych forum a stránky vzájmně provazoval. Nechci si přidělával problémy při upgrade.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Meescha
Příspěvky: 44
Registrován: pát 30. črc 2010 14:46:22
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Test mlýnků CASADIO G84 vs. GAGGIA MDF vs. KYOCERA CM-45

Příspěvek od Meescha »

Pěkné!

Jinak čím více podobných porovnání, tím lépe. Kdyby se chtěl někdo v Brně pustit do většího srovnání, mohu dodat svůj Nemox Lux...
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Test mlýnků CASADIO G84 vs. GAGGIA MDF vs. KYOCERA CM-45

Příspěvek od Redmann »

Super porovnanie! :ucta:
Uživatelský avatar
Jeremy
více pokročilý
Příspěvky: 171
Registrován: ned 16. kvě 2010 16:03:35
bydliště: Zlín
kávovar:
mlýnek:

Re: Test mlýnků CASADIO G84 vs. GAGGIA MDF vs. KYOCERA CM-45

Příspěvek od Jeremy »

Pro Bouncera: Dobrá práce!
Pro Fandu: Už se těším na další recenzi. Každé porovnání bude přínosem pro toto Fórum.
Boiler je bojler
Uživatelský avatar
Galina
pokročilý
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 14. črc 2011 14:01:50
bydliště: Plzeň
kávovar: Catler ES 4050
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Test mlýnků CASADIO G84 vs. GAGGIA MDF vs. KYOCERA CM-45

Příspěvek od Galina »

I já se přidám k pochvale testu mlýnků !!!!! Zvlášť, když mezi nimi je Gaggia MDF, to je můj sen, ale kvůli 1 espressu denně ho kupovat.........Spokojím se s namletou kávou z primacafe.
Zajímal by mně také test pákových kávovarů Gaggia, ale určitě by podle fora zvítězila Gaggia Classic, docela lituji, že jsem si nedávno koupila New baby class.
Jinak zdravím všechny kávičkáře včetně p. Konečného !
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Test mlýnků CASADIO G84 vs. GAGGIA MDF vs. KYOCERA CM-45

Příspěvek od bouncer »

2 Galina: I pro jedno espresso denně by se hodil mlýnek - je to obrovský rozdíl. Mě osobně stačí jen přivonět k četsvě namleté kávě a jsem spokojený, když z ní pak udělám dobré presso, tak jsem nadšený a mám hned krásnější den. Myslím si, že ruční mlýnek Kyocera nebo Hario by pro vaše potřeby byl ideální. MDF by samozřejmě mohl být další krok, ale zase... pro jedno mletí denně je hodně nepříjemné to množství kávy, co v mlýnku uvízne. Jsou srovnatelné mlýnky v doserless verzi i v podobné cenové kategorii...

Jinak děkuji všem za pozitivní reakce. Potěší to a jsem rád, že se srovnání líbí ;-)
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
zahno
Příspěvky: 34
Registrován: ned 06. dub 2008 11:23:52
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Test mlýnků CASADIO G84 vs. GAGGIA MDF vs. KYOCERA CM-45

Příspěvek od zahno »

Zajímavý nápad.
Kdyby se někdo rozhodl pro srovnávací test v okolí Brna, můžu zapůjčit Mahlkoenig Vario. Případně si domluvíme testovací dýchánek, někde se potkáme a porovnáme hračky. Sám si ale nedovolím nic moc hodnotit, pořád se ještě učím a ladím nastavení.
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Test mlýnků CASADIO G84 vs. GAGGIA MDF vs. KYOCERA CM-45

Příspěvek od bouncer »

Škoda že nejsem z okolí Brna, Vario bych si moc rád vyzkoušel. Podle všeho je to mlýnek, který by splňoval všechny mé požadavky. Jen mě stále odrazuje ta cena...
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Test mlýnků CASADIO G84 vs. GAGGIA MDF vs. KYOCERA CM-45

Příspěvek od bouncer »

Už odbíhám od nadpisu, ale našel jsem úžasné porovnání "cenově dostupných" mlýnků pro domácnosti (doserless a vlastní i stepless - což je nyní moje oblast zájmu):

Kód: Vybrat vše

http://www.bellabarista.co.uk/pdf/compact-grinder-1-closerlook.pdf
Je to v angličtině a ceny v librách, tak snad si všichni počtou. Ten člověk ale opravdu ví o čem mluví a test udělal nadmíru poctivě. Asi nejlepší zdroj informací, co se mě týče. Jsou tam mlýnky Ascaso I-1 a I-2, Mahlkonig Vario, Eureka Mignon a jako porovnání mimo cenovou relaci Mazzer Mini E. Všechny tyto mlýnky (kromě I2) figurují na mém seznamu těch, které bych chtěl :-) Pro dokonalost schází jen Compak K3 Touch a Macap M4D (nebo jiná 4 v doserless verzi, to značení moc nechápu).

Co mě přakvapilo byl až neuvěřitelný rozdíl mezi Ascaso I1 a I2 - věděl jsem, že je rozdíl mezí kónickými a plochými mlecími kameny, ale že ty dva mlýnky budou mít až tak rozdílné hodnocení... No, I2 (a jeho obdoby od Innova a Iberital) jsem stejně nechtěl. Zajímavý je Eureka Mignon, který jsme objevil vcelku nedávno a myslím, že by mohl být pro mé potřeby úplně ideální. Jinak jsem zatím pokukoval nejvíce po Compak K3, i když od něho je to už jen 40 EUR k Variu, u kterého ale nikdo neví, jaká bude skutečná životnost (tím mám na mysli elektronika, plasty, keramika místo brousitelných ocelových kamenů)
Do I like my coffee black? There are other colors?
Odpovědět

Zpět na „Mlýnek na kávu“