ASCASO I-STEEL

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od dape »

a je nutné to mlet na prach? To jako test? To je stejné jako když si koupím auto a v letáku uvádí, že třeba max. počet otáček je 6000. Taky hned netestuji, jestli to auto zvládne. Prostě s ním jezdím normálně podle potřeby.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od Redmann »

Ty to netestuješ, ale to auto by 6000 malo spraviť. Takisto mlynček má vedieť zomlieť najemno.
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od dinoo3 »

Každý motor je testovaný na max kým sa namontuje do auta. 6000rpm nie je normálne jazdenie, je to stroj ktorý je na to navrhnutý. To že má vyšší apetít neznamená že mu to vadí. Samozrejme že to nie sú otáčky v ktorých sa bude celý čas pohybovať.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od papun »

Zde jsem o tom psal:
viewtopic.php?p=29742#p29742

Počkám na nové kafé a uvidí se.....
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od dape »

papun: aha, díky, toho vlákna jsem si nevšiml. Beru zpět. Mlýnek musí kávu pomlet tak, aby tekla jak má, to je bez debat. V tomto moc neporadím, nemám až takové zkušenosti, ale každopádně držím palce.
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od czhawk »

Tak se mi na okamžik dostal do rukou mlýnek ASCASO I-STEEL. Nový, zakoupený v květnu 2013 v prodejně Haspro. Nedalo mi to, a trošku jsem se na něj podíval. Zejména mne zajímalo porovnání s Rancilio Rocky. Protože oba mlýnky jsou již ve fóru dostatečně popsané, budu řešit zejména jejich vzájemné porovnání.

V předchozích příspěvcích ke španělskému mlýnku Ascasso zde padlo několik nářků, poslední je o tom, že nemá mosazné závity v šasí nad motorem, ale pouze hliníkové. Mohu to potvrdit, je to vidět i na níže uvedených obrázcích. Nevidím to však jako nějaký problém, prostě z nějakého důvodu od toho výrobce upustil, což většinou každý výrobce uvádí i v katalogu výrobků pod větou „změna výroby vyhrazena“, či podobnou. Z tohoto důvody bývají i technické údaje rozměrů a výkonu přibližné-neboli odpovídající většinou u první vydané série. Obecně si myslím, že jak Ascasso tak Rancilio nijak nevybočují z běžné kvality dílenského provedení. Je to funkční, ale …. !!!
Prostě u nás nejsme zvyklí na podobný výstup, a většina produkce, zejména odlitky a následné opracování by odsoudilo osud jednotlivých dílů do beden se zmetky. Naštěstí používají německá ložiska.

Čím se oba stroje odlišují?
Ascasso I-Steel má převodovku a ocelové kameny o Ø 54mm se točí pomaleji. Počet otáček jsem bohužel nenalezl. Nastavení hrubosti je velmi jemné – kolečkem přes převod (aretace není třeba díky převodu). Nemá orientační stupnici a nemá doraz. Výstup namleté kávy je široký, přímý a zůstává v něm jen nepatrné množství kávy. Lze jej poměrně jednoduše čistit. Tlačítko spouštění-přiložením páky je bohužel plastové, chromované.
Rancilio Rocky SD má přímý pohon ocelových kamenů o Ø 50mm, otáčky budou asi nad 1000 ot/min, (odhaduji 1380) ale nenalezl jsem oficiální údaj. Nastavení hrubosti je dostatečně jemné otáčením násypky s aretací. Na násypce je orientační stupnice a mlýnek má doraz. Výstup namleté kávy je orientován na výšku (nechápu proč), je úzký, odvod kávy z průsvitného plastu je zahnutý. Špatně se čistí, ve výstupu zůstává 3-4x větší množství kávy. Tlačítko spouštění je mimo pozici páky, ovládá se pouze rukou.

Co mají oba stroje společné?
Oba jsou u nás dost drahé, nové vyjdou kolem 6-7000,-Kč. Mají stejné rozměry (přibližně), vzhled je věcí vkusu – líbí se mi oba. Hmotnost mají přibližně stejnou. U Askassa nelze ve velkém rozsahu rychle změnit hrubost, protože kolečko nastavení je převodované, u Rancilia tomu zase brání doraz. Nevidím ani v jednom problém, kdo dělá třeba jen espresso, pohybuje se v malém rozsahu. Kameny mají oba stejné a oba stejně nenabroušené. Kdo si jednou nechá nabrousit kameny u PANTHERA (i úplně nové) pochopí, o čem mluvím. Z hlediska samotného výstupu (tedy namleté kávy) melou oba stejně. Tedy super.

Pokud tedy mohu hodnotit za sebe a ač jsou mlýnky vyrovnané, vyhovoval by mi více Ascasso, vzhledem k jeho mnohem lepšímu výstupu kávy. Protože jej, ale nemám a mám Rockyho, nebudu smutnit, ani měnit. Budu ale dál hloubat, jak Rockyho vylepšit a zbavit jej tak tohoto drobného handicapu.
:ucta:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od papun »

Díky ti za skvělou recenzi. Já bohužel teď řeším trable výše uvedené a čekám na novou kávu abych mohl udělat závěr. Ale zrovna v této době si říkam, že je lepší mít pokažený mlýnek než půl metra vody v baráku. (Ne že bych ji měl jsem z Moravy, ale stejně soucítím). Takže v podstatě toto jsou jen maličkosti.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od Redmann »

Výborne napísané. :ucta:
Zvažoval som Rockyho, ale toto ma zneistilo...
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od czhawk »

Redmann: sorry to jsem nechtěl :grin:

papun: trochu mi dalo zabrat, než jsem vyhledal místo kde začíná Tvůj problém. Možná může být problém v tom, že kameny mlýnku nejsou k sobě rovnoběžné (je to bohužel celkem častý jev - velká výrobní tolerance která působí dojmem, že to dalo sakra zabrat, aby se to vůbec povedlo. A dále nekvalitním poskládáním před expedicí). Jsou asi dvě cesty jak to vyřešit, kromě reklamace.

1) cesta je jednoduchá, nechat nabrousit u PANTHERA kameny, protože je při tom i dokonale srovná.
2) pokusit se spodní kámen srovnat proti hornímu třeba pootočením na ose, pokud tam není perko.

Třeba u Rockyho to jde a musel jsem použít oboje, aby se kameny dotýkaly celou plochou, za nulovou polohou. Nulová poloha je poslední okamžik před dotknutím kamenů.
Pak samozřejmě existují i fušerské metody, podložením, tmelením a tak podobně, ale to je již na zvážení. Tak jako tak jej musíš alespoň trochu rozebrat, a vyzkoušet samozřejmě rukou (otáčet) ať z toho nelétaj kovové piliny. Pokud to bude šmajdat moc, reklamuj. Je tam převod, může tam být křivá křídel. Když jsem tahle šteloval Cimbali Junior, nakonec jsem musel rozhodit celý motor, a hřídel na rotor lehce dorovnat ... raději se ani neptej jak :grin: !!!
Prostě Taliáni nebo Španělé, ruce maj šmajdavý až hamba.
:ucta:
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od papun »

Rekalamace je v této fázi asi jediné rozumné řešení vzhledem k tomu, že to má záruku. Byla by škoda to rozrvtat a pak se nechat poslat do pr... , že to je rozvrtané.

Napadlo mě, že si to mohlo možná trošku sednout a bohužel asi nějak blbě. Nicméně jsem dnes psal do Hraspa, tak uvidím co z nich vyleze. Ale vzhledem k obecné zkušenosti s Hraspem pevně věřím, že se to podaří vyřešit.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od papun »

Takže mlýnek si udělal výlet do Hraspa, kde ho rozebrali vyčistili a dle jejich tvrzení mlel neprosto OK.

Doma jsem ho testoval pak já a výsledky velmi špatné. Kafé bylo dost hrubě a nerovnoměrně namleté. Začal jsem si připadat jako debil. Jim to funguje a mě ne. Sundal jsem tedy násypku a horní krycí plech a našteloval nulovou polohu. Znova zkusil mlet a výsledek velmi špatný. Potom jsem celé mlecí ústrojí rozebral do posledního zrníčka vyčistil. Přitom jsem si zanadával, že to spodní uložení kamene je poněkud neprecizní. Prostě je to vsazené do hliníkového výlisku, který není moc přesný. Díky tomu taky trošku kamen hází. Sestavil jsem to otestoval a zase nic.

Následoval mail do Hraspa s tím, že nechápu co se stalo, ale že mlýnek nemele a je domluveno, že se tam v dohledné době zastavím osobně a proberem to přímo v Hraspu. Nemá cenu si to posílat tam a zpět.
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od czhawk »

Tak to sem moc zvědav na finální rozřešení. Já jsem si ho jen v klídku ošahal, rozebral a nastavil ... funglovka nedávno koupená taky v HASPRO. Ale fungoval krásně, celkem rychle jsem ho nastavil a mlel jak fík. Pokud Ti na nule nemele prach, kterej nejde protlačit v kávovaru, někde je zakopanej Pat a Mat.
Sem fakt zvědavej kde ...
:)
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od Effe »

Sundal jsem tedy násypku a horní krycí plech a našteloval nulovou polohu.

Zeptám se "hloupě" , nulovou polohu našteluješ tak,že otáčíš kolečkem až to nejde dál?
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od papun »

Dělal jsem to tak, že jsem odmontoval osku která nastavuje tu jemnost a točil jsme s horním kamenem rukou. držel jsme na něm dlaň a pomalu přitahovla kameny k sobě. jak jsem ucítil, že se potkali, tak jsem se kousek vrátil, nasadil zpátky osku aby se to zaaretovalo a samovolně neotáčelo a zkusil mletí a výsledek špatný jak už jsem psal.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od papun »

Tak dneska jsem konečně měl costu do Hraspa, tak jsem tam vzal znovu mlýnek na posouzení a bylo mi dáno za pravdu, že je někde chyba. Prej jich prodali zhruba 40 ks a toto je první problém s jemností mletí.

Takže si ho tam nechali a některý den půjde na operaci. Snad mlýnkolékař odhalí závadu.

Takže čekám na info z Hraspa. Dám pak samozřejmě vědět.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od papun »

Dneska mi volal nějaký servisák z Hraspa, že mlýnek znovu rozdělal, zkontroloval a vyčistil a že je vše OK. Ovšem taky dodal, že při mletí se klidně kameny můžou třit o sebe. Že si to sedne. Mlýnek má dorazit zítra. Tak uvidíme. Ale jsem z toho v rozpacích.
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od Effe »

Tak už nezbývá než věřit ,že se bude konat zázrak.Člověk něco rozebere,nezjistí nic a ono to znovu funguje.Držím palce.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od papun »

Ten zázrak už byl jednou přislíben a nepřišel. Ovšem já si spíš myslím, že celý úspěch je založen na tom, že to bude mlet dobře jen ve fázi, kdy půjdou kameny lehce o sebe.

Na druhou stranu když jsem to měl rozebrané a viděl jsem některé ty odlitky, tak je dost pravděpodobné, že ty kameny asi těžko půjdou přesně na sebe. Uvidíme jak se to bude chovat. Dám vědět.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od papun »

Tak dnes mlýnek dorazil a po dlouhé době jsme zažilkávový orgasmus. Napřed jsem 5 shotů nedokonal bo to mlelo tak hrozně jemně, že to nedalo ani kapku. A pak asi po třech dalších jsem se dostal na klasiku 25/25.

Při mletí jdou kameny lehce o sebe, ale když řekli neřešit, tak to neřeším. Káva je namleta velmi dobře. Koneckonců mlýnek to motorem přehlučí:)

Jinak vyřízení reklamace ze strany Hraspa přesně za 7 kalendářních dní a jako vždy s ochotou a vstřícností. Problém může nastat vždycky, ale je velmi důležité, že protistrana má chuť ho řešit.
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od Effe »

Nezkoušel někdo stáhnout z osy to černé kolečko na regulaci hrubosti mletí ,pokoušel jsem se to jen tak bez většího násilí a nešlo to .Docela se by se mi líbilo řešení z fotky,narazil jsem na to před časem na nějakém německém foru.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Mlýnek na kávu“