ASCASO I-STEEL

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
dusan333
pokročilý
Příspěvky: 88
Registrován: sob 24. lis 2012 2:51:43
bydliště: Košice
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso i-steel i1

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od dusan333 »

Keďže aj ja mám nastavenie mlynčeka cca ako Thomz, tak som to znovu rozobral. Fotky som nerobil, už tu viackrát boli. Poznatky:

Koliesko má 72 zubov, 1zub / 5°. Nastavenie na espresso mám u seba cca 20 zubov, t.j. 100° od koncovej skrutky. Približne rovnako som mal mlynček nastavený aj pri kúpe! Akurát, že som sa k tomu znovu dopracoval cez 3 kávy. :(
Úplne prvý pokus s mletím som robil pri 6-tich zuboch od konca, t.j. 30°. Mlelo to šialené jemne no mlynček sa nehrýzol.
Nevidím žiaden rozumný dôvod robiť pokusy s mletím naprázdno a doťahovaním kameňov až na doraz. Pri normálnom mletí a použití stupnice sa nie je dôvod až ku koncu pretočiť.

Stupnicu pre násypku treba urobiť pre 72 dielikov a nie 100.

Sosák je uchytený jednou skrutkou. Akékoľvek poklepávanie mu teda príliš nesluší.
Aj napriek používaniu štetca sa po odmontovaní sosáka ešte objavilo zákutie s troškou kávy (plochý štetec č. 14 skrátený na celkovú dĺžku 10cm). Pomohol by asi len do oblúka zahnutý štetec.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od papun »

Pokud za chodu přitahuješ kameny, tak hryznutí nehrozí. Musíš pomalu a poslouchat. V určitou chvilku uslyšíš jemné tření kamenů o sebe. A já občas i takto běžně melu a nejsem sám. Tento pokus bych osobně udělal, už jen z toho důvodu, abych měl představu kde to začíná ,,drhnout".

Tvoje metoda stupnice je trošku mimo. Pro začáteční test s rozkuchaným mlýnkem asi OK, ale jinak to o ničem nevypovídá. Ve finále může mít stupnici každý jakou chce. Ty neposunuješ přesně o zub. Můžeš si natočit kolik chceš což je výhoda mikrometrického nastavení.
Uživatelský avatar
dusan333
pokročilý
Příspěvky: 88
Registrován: sob 24. lis 2012 2:51:43
bydliště: Košice
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso i-steel i1

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od dusan333 »

Trošku pribrzdi. Asi si to s tou stupnicou málinko nepochopil. Posunutie o 1 zub dosiahneš otočením šneku o 360°. Jedine stupnica so 72 dielikmi ti zabezpečí, že otočením knoflíka so šnekom napr. o 22 a pol otáčky pootočí násypku o 22,5 dielika. Je to presný pomer. Takže práve naopak, takáto stupnica ti presne povie, na akom čísle máš svoju kávu nastavenú. So 100-dielikovou stupnicou to nejde, vyjdú ti hausnumerá. Vidíš tam nejaké posunutie, to ale nie je presne číselne definované.
Alebo ináč povedané, pri 72 dielikovej stupnici viem presne povedať, že napr.:
- káva X1 ...je nastavená na 20,55 dielika resp. 20,55 zubu, lebo horná stupnica ukáže 22 a bočná 55.
- káva X2 ...je nastavená na 16,32 dielika resp. 16,32 zubu, lebo horná stupnica ukáže 16 a bočná 32.
Samozrejme použitie bočnej stupnice s delením na 100 pre šnekové kolečko je úplne v poriadku.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od papun »

Tvá verze je použitelná. To ti neberu. Ale podle mě si strávil mnoho času nad ničím. Já mám stupnici 100 dílkovou jestli se nepletu. Tu co tu kdysi kdosi zdejší vymyslel a na násypce mám značku.

Příklad:
Teď mám mletí na dílku (stupnici) 7. Chci mlet na filtr, kde mám odzkoušenou hrubost a to na dílku 18. Tak točím je mi úplně putna kolik jsem udělal otáček až se dotočím k číslu 18. Namelu a pak se klidně zase vrátím na původní číslo 7. A pořád dokola.
Uživatelský avatar
dusan333
pokročilý
Příspěvky: 88
Registrován: sob 24. lis 2012 2:51:43
bydliště: Košice
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso i-steel i1

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od dusan333 »

Samozrejme obe stupnice tu uverejnené sú super pokrok. Perfektná myšlienka. Aj ja som si ich stiahol. Keby som ich mal nalepené, asi by som aj ja nad tým kývol rukou. Ale ja ich ešte nemám, musím ich vyrobiť a nalepiť. Tú na otáčanie šnekom prerábať netreba, tá je v pohode. A tá horná, vylepšená a presná verzia - jej nakreslenie som stihol včera večer popri blbom filme. Tak prečo by som to nemal urobiť? Presnosť odčítania polohy pri tejto verzii zodpovedá presnosti viacotáčkového potenciometra s číselníkom.
Uživatelský avatar
vojta.r
nováček
Příspěvky: 54
Registrován: pon 06. led 2014 15:22:00
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa, Gaggia Evolution
mlýnek: Brasilia RR45, Iberital Challenge

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od vojta.r »

ad. sosák. Iberital je konstrukčně částečně podobný a v tunelu mi taktéž zůstávalo hodně kávy. Abych kávu vymetl nejen z "sosáku" ale i z tunelu, vytvaroval jsem si z drátu takovéto http://1drv.ms/1kIXEnd udělátko. Funguje to kupodivu docela dobře.
Uživatelský avatar
dusan333
pokročilý
Příspěvky: 88
Registrován: sob 24. lis 2012 2:51:43
bydliště: Košice
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso i-steel i1

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od dusan333 »

Tak som sa nakoniec rozhodol pre iné riešenie stupnice. Osadil som na šnek gombík z viacotáčkového potenciometra. Základná myšlienka odkukaná z netu, prevedenie trošku ináč. Tento potenciometer má počítadlo otáčok do 10, čo mi postačuje. Na mlynčeku meliem len na espresso, točím teda šnekom len +- niekoľko otáčok. Ak by som náhodou v budúcnosti potreboval aj väčšie rozdiely v hrubosti mletia (zatiaľ nehrozí), osadím pod násypku vyššie spomínanú 72 dielikovú stupnicu (stačí v zjednodušenej forme len 7 dielikov = každý desiaty dielik pôvodnej stupnice, nakoľko do desať počíta potenciometer).
Pôvodne mal byť gombík trošku iný, v balíčku ale došiel tento.
gombík z potenciometra 2.jpg
uchytenie na šnek.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Ivann
Příspěvky: 2
Registrován: sob 05. pro 2009 14:15:32
bydliště:
kávovar: Lelit PL 41 Plus T
mlýnek: Ascaso i-steel i1

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od Ivann »

Dobrý den,
musel jste osičku ke šneku nějak nastavovat anebo jinak upravovat pro montáž knoflíku? Jedná se o knoflík SR22 (http://www.pselectronic.cz/k5120-107-ar ... -sr22.html )? Předem díky.
Uživatelský avatar
dusan333
pokročilý
Příspěvky: 88
Registrován: sob 24. lis 2012 2:51:43
bydliště: Košice
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso i-steel i1

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od dusan333 »

Vyzerá, že ten môj gombík je rovnaký.
Osku treba predĺžiť, už neviem presne ale chýba tam cca 10mm. V pôvodnom návode na nete použili nejakú nábytkovú skrutku z Ikey. Podrobne som to neštudoval, urobil som si nástavec podľa svojich možnosti. Asi to nemá zmysel presne popisovať, každý si to doma asi urobí po svojom. Gombík má otvor pre priemer osky 6mm (v mieste pre zaistenie červíkom), v dolnej časti gombíka v mieste nadpojenia s pôvodnou oskou je ale otvor v gombíku až 9,4mm. To bohate postačuje na vymyslenie rôznych verzií spojenia.
Súčasťou gombíka je aj tenký krúžok so zárezom, aby sa neotáčal celý gombík aj s číselníkom ale len jeho čierna zúžená časť. Ten krúžok som na mlynček prilepil úplne tenučkou obojstranne lepiacou páskou. Krúžok nie je nutné použiť, potom je ale potrebné do krytu mlynčeka vyvŕtať tenkú dierku, čo som nechcel.
Takto to možno vyzerá komplikovane. Ale gombík v ruke vedľa otvoreného mlynčeka a hneď sa žiarovka v hlave rozsvieti. :)
P.S. Tak som doplnil ešte jednu fotku s nalepeným krúžkom a predĺženou oskou. Časť osky na fotke tvarovo zodpovedá vnútru gombíka.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Ivann
Příspěvky: 2
Registrován: sob 05. pro 2009 14:15:32
bydliště:
kávovar: Lelit PL 41 Plus T
mlýnek: Ascaso i-steel i1

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od Ivann »

Děkuji. Nejsem manuálně příliš zručný, ale toto řešení mě láká :-)
Uživatelský avatar
mariank
Příspěvky: 23
Registrován: stř 11. kvě 2016 22:22:36
bydliště: Jihomoravsky
kávovar: ECM Classica PID
mlýnek: Ascaro Steel 1(bez casovace)

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od mariank »

Dnes som si mlyncek doviezol :) Otestoval som ho vyzera ze melie pekne. Uvidime co to urobi v spojeni s kavovarom ktory budem mat dnes vecer neviem sa dockat. Skusenosti potom napisem. Hlucny sa mi moc nezda. Podla popisov co som cital som cakal velky rachot. Krutenie kolecka je zdlhave ale nic vazne to nieje :) Dufam ze bude mat dlhu zivotnost.
Uživatelský avatar
Rifik
Příspěvky: 33
Registrován: sob 26. bře 2016 10:29:30
bydliště: Olomoucký kraj
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel 1

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od Rifik »

Tak jsem ode dneška taky majitelem Ascaso I-steel 1 bez časovače :-) promrhal jsem sice asi čtvrt kila kávy, než jsem ho vyladil, ale stálo to za to! Mám taky 2015 verzi a musel jsem odšroubovat aretační šroubek, abych dosáhl dostatečně jemného mletí. Oproti porlexu je to velký skok vpřed, jsem spokojený.
Rocket espresso Appartamento
Niche Zero
Uživatelský avatar
Lapi
začátečník
Příspěvky: 67
Registrován: ned 13. led 2013 19:18:05
bydliště: Praha
kávovar: Rancillio Silvia -PID Bunacafe , EX-Gaggia Baby Twin
mlýnek: Gaggia MDF-EX, ASCASO I-STEEL

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od Lapi »

tak jsem dnes objednal Ascaso i-steel 1 Gaggia MDF se k Rancilio Silva s PID nějak vzhledově nehodila :) a láka mě bezkrokové nastavování mletí.Gaggia půjde do světa i když jsem ji taky tak upravil a funguje dobře.
Uživatelský avatar
Lapi
začátečník
Příspěvky: 67
Registrován: ned 13. led 2013 19:18:05
bydliště: Praha
kávovar: Rancillio Silvia -PID Bunacafe , EX-Gaggia Baby Twin
mlýnek: Gaggia MDF-EX, ASCASO I-STEEL

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od Lapi »

Tak už je doma, zatím spokojenost vzhled super a k Silvii krásně pasuje.Mikrometrické nastavování paráda stupnici jsem vytisknul.Rozhodoval jsem se mezi Rockym a Ascaso a jsem rad že jsem zvolil Asacaso.
Uživatelský avatar
blacks
Příspěvky: 19
Registrován: pát 20. úno 2015 18:08:50
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od blacks »

Mam v uzkem vyberu take jako Lapi a proto bych se te rad zeptal, proc zrovna vyhralo Ascaso, mimo vzhledu.
Uživatelský avatar
Lapi
začátečník
Příspěvky: 67
Registrován: ned 13. led 2013 19:18:05
bydliště: Praha
kávovar: Rancillio Silvia -PID Bunacafe , EX-Gaggia Baby Twin
mlýnek: Gaggia MDF-EX, ASCASO I-STEEL

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od Lapi »

Bezkrokové nastavení a cena koupil jsem opravdu výhodně :)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od papun »

Dříve jsem měl MDF a když pominu to, že tam je zásobník - nicméně toto jsem měl vyřešená, tak pro mě zásadní posun při přechodu na Ascaso byl v možnosti výše zmiňovaného velmi přesného nastavení hrubosti.
Uživatelský avatar
fremil
Příspěvky: 10
Registrován: ned 06. lis 2016 23:52:37
bydliště: Okolí Prahy
kávovar: Gaggia Classic (2005)
mlýnek: Ascaso I-steel (2015), čekám Handground (handground.com)

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od fremil »

Zdravím přítomné,

byl by někdo od té dobroty a napsal sem přehledně všechny zásadní odlišnosti staré a nové verze mlýnku ASCASO i-steel 1? Rozhoduji se mezi koupí starší a nové (2015) verze a i když jsem si tohle vlákno přečetl, tak se neumím rozhodnout. Rozhodnutý jsem pro verzi bez časovače. Díky moc :)
Uživatelský avatar
doubal
Příspěvky: 6
Registrován: sob 02. lis 2013 16:40:14
bydliště: Brno
kávovar: Gaggia Classic, Rancilio Silvia PID
mlýnek: Catler CG8010, Ascaso i-steel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od doubal »

Kupoval jsem novou verzi tento týden v Hraspu a prodavač mi řekl, že nová verze má zarážku aby nešly nastavit kameny tak, aby se třely o sebe. Nicméně i tak je nejjemnější mletí při tlaku cca 9 bar prakticky nepoužitelné - už to Gaggia neprotlačí.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: ASCASO I-STEEL

Příspěvek od papun »

Má malinko jiný sosák a jak píše doubal je tam zarážka. Respektive zašroubovaný jeden šroubek v horním kamenu, který když chceš, tak zase odšroubuješ. Tím asi veškeré inovace končí. Takže je to celkem jedno co koupíš.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Mlýnek na kávu“