Rancilio Rocky SD

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Márly
Příspěvky: 11
Registrován: pát 15. srp 2008 21:52:50
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od Márly »

Jestli tě to uklidní tak já mám Rockyho asi měsíc a měl jsem stejný problém. Postupně jsem snižoval hrubost z 10 a skončil jsem na stupni 1 teprve tady to bylo OK. Na tu jedničku sem jel asi týden a pak sem použil jinou kávu a Silvii sem "udusil". Takže sem zase přidával a tedˇ melu stabilně v rozmezí 3-5. Ale na 10 tedy ani náhodou.
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od mill »

Ohnutý šroub na dorazu je normální, italové nějak nedokázali najít lepší řešení. Pochybuji, že jsou horní kameny nasazené špatně, rozdíl oproti nule by dělal pěkných pár stupňů. Zkus, kde kameny začnou dřít (rukou!!!!! ne při zapnutém motoru), já to mám okolo nuly. Občas to nějaká káva dělá, že i stupeň jedna nestačí. Potom už pomůže jenom přeplnit misku. Nejvíc jsem to vysledoval u Indie, ale třeba teď várku, co mám doma , melu na 4-ce. Záleží to s velkou pravděpodobností na venkovních podmínkách (tlak a vlhkost) při pražení, ale to už nechť zodpoví povolanější. Určitě ale na holej pupek mohu prohlásit, že tu stejnou kávu (dělá to zejména India Malabar AA Monsooned) občas nemůžu semlít ani na 1-ku, při další objednávce ji melu okolo 4-5.
Tak se tím netrap a zkus jiný druh, uvidíš, že se to změní. A tuhle kávu plň třeba o 1g víc, než normálně plníš. V příští zásilce to zase bude trochu jinak ;)
Uživatelský avatar
Ramartin
Příspěvky: 38
Registrován: sob 24. říj 2009 0:18:18
bydliště: Trnava-okolie
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od Ramartin »

Skusil som sa "hrat" s kamenmi este raz... Dotiahol som ich rukou na doraz, potom pomalicky odtahoval, aby sa netreli o seba... nasadil nasypku... 0 sedela s ryskou... Myslim ze toto je ok. Neviem ako inac by sa to malo este nastavit...
Trosku ma ukludnilo, ze aj iní meliete na stupni 1. Aj to, ze aj ta ista kava moze "vyzadovat" ine mletie. Inak- ku kave- mlel som honduras, guatemalu a australiu (aj nejaky shit pribaleny od Makaronov k mlynceku-treningova kava). A ta ohnuta skrutka je teda normal ako vravite viaceri.. takze aj to som uz kludny.
Ale : nastval som sa a zobral som Rockyho ku kamosovi, s ktorym sme robili objednavku- cize moj aj jeho Rocky prisli na jednu objednavku v jednej zasielke. Postavili sme fesakov vedla seba, nastavili rovnaky stupen mletia(10), zomleli tu istu kavu,rovnaku davku, rovnako utlacili... a z kavy zomletej na kamosovom Rockym spravila Silvia krasne presso..a cez kavu zomletej na mojom Rockym(Nepodarku) presla voda sorry za vyraz-akoby splachol wc. Este sme skusili stupen 5 .. a to bolo trosku mensie splachnute wc. A uz som predtym spominal, ze kamosovi na stupni 6 skoro fesandu Silviu rozthlo a zadusilo :-) Takze mi z toho stale vychadza, ze moj Rocky je nejaky Nepodarok. Stve ma to, ze mam mliet na stupni 1.. co ak budem niektoru kavu musiet mliet este na jemnejsie ? Co ak ani 0 nebude stacit ? Potom mily Rocky poleti z okna !!! Ale este mu dam sancu, skusim inu kavu,...
zatial dakujem za cenne rady a skusenosti
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od David »

A má kámoš taky ohnutej šroub?
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
duri191
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: čtv 05. lis 2009 16:02:47
bydliště: Trnava
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od duri191 »

Cau, ja som ten "kamos" a rano som pozeral a tiez je ta skrutka zohnuta, takze to tak asi ma byt. Inak mozem len potvrdit co pisal Ramartin. Vsera sme sa s tym hrali asi 1,5 hod a rozdiel medzi mojim a jeho Rockym je s tou istou kavou cca 8-9 stupnov. Najprv so si myslel, ze bude mat nejaky krivy kamen ale ked sme to jemne dotiahli, suchali sa o seba uplne rovnomerne...aj sme ich vytiahli, znovu zlozili, nastavili 0 a stale ten isty vysledok :-(
...snažím sa zorientovať vo víne a káve, chce to ešte veľa cviku.....ale ja cvičím poctivo :-)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od primacafe »

U velkých mlýnků se nastavuje rovnoběžnost kamenů. U malých mlýnků to nejde. Je možné, že na jedné starně jsou kameny u sebe blíž a už o sebe škrtají a ne druhé straně je dost velká mezera aby byla káva stále moc hrubá.
Nebo tupé, špatně nabroušené kameny.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Ramartin
Příspěvky: 38
Registrován: sob 24. říj 2009 0:18:18
bydliště: Trnava-okolie
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od Ramartin »

Bol by tu prosim niekto , kto sa v tom vyzna, ochotny pozriet na Rockyho odbornym a skusenym okom ? Alebo ho mam pekne krasne zabalit do krabice a poslat naspat Makaronom, nech mi poslu iny..? Z toho mam uz teraz nervy... Lebo v podstate on funguje, melie, ale aj na najmensom stupni stale nie na dostatocne jemno.... a vysvetlujte to Makaronom..... no z bohom... :-(
xhonza
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: pon 15. zář 2008 18:56:58
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od xhonza »

Ohnutý šroub dorazu mám taky, je to tak zřejmě správně. Tady na tom videu si borec pohrává s kameny "http://www.youtube.com/watch?v=TPT5KDRm ... re=related"

Ještě mě napadlo zkusit šroubovákem odšroubovat horní i spodní kámen a podívat se, jestli pod ním není nejaký binec, nebo není nějak našikmo nasazený.

Jinak mám také Pavoni, kávu z Primacafe (Standard směs) melu na rocky na stupeň 10.
Uživatelský avatar
Ramartin
Příspěvky: 38
Registrován: sob 24. říj 2009 0:18:18
bydliště: Trnava-okolie
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od Ramartin »

xhonza , to video som videl.... Inak dakujem za tip-pozriet pod kamene, ci dobre sedia , alebo ci tam nie je nejaky binec ( ale je uplne novy, tak sa mi tomu nechce verit) , no bohuzial som cely tyzden neni doma, takze to mozem skusit az cez vikend..a do vtedy mi aj hlavu roztrhne, co stale nad Rockym Nepodarkom rozmyslam...(pokazil mi radost).
Pozri toto video : http://www.youtube.com/watch?v=sc-lGbQmvf4 je to o cisteni Rockyho, ale pri 6. minute ta zenska sklada a nastavuje kamene(unasac horneho kamena) a ukazuje tu skrutku na nasypke- a ma ju rovnu ( ale to je starsi Rocky, ja mam tohoto noveho, a uz tu viaceri pisali, ze na nom je skrutka ohnuta) Ale presne tak , ako ta zenska, som to zlozil aj ja , aj sa da ist maximalne pod nulu o jeden stupen, presne tak, ako to je na videu...
xhonza
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: pon 15. zář 2008 18:56:58
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od xhonza »

To je fakt dost divný. Dotýkají se lehce kameny když máš mlýnek na nule? Lze to vůbec utáhnout tak, aby se kameny lehce dotýkaly? Poznáš to tak, že je mlýnek hlučnější, než například na stupeň 4. Jestli to nejde přitáhnout, mohl by být problém v závitu (blbě proříznutej, zanešenej...), takže i když by se to zdálo utažený, pořád by byl kamen vysoko nad spodním. Kdyžtak vyfoť kameny, ale nepředpokládám že budou tupý, když je to novej mlýnek. Držím pěsti.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od primacafe »

Nechcu nasazovat brouka, ale už několikrát jsem se setkal s novými kameny u různých mlýnků které mlely špatně.
Po nabroušení - jako když je vymění.
Nový - nemusí znamenat dobrý.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Ramartin
Příspěvky: 38
Registrován: sob 24. říj 2009 0:18:18
bydliště: Trnava-okolie
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od Ramartin »

dakujem za rady, skusim to pozriet znovu, aj kamene vymontovat... ale dostanem sa k tomu az najskor vo svrtok, ked pridem domov...
...a administrator-primacafe- dakujem, brouka sa tymto prispevkom podarilo nasadit!! a velkeho !! :-) (tak to by ma Makaroni pekne nastvali, keby mi poslali zle, alebo tupe kamene..)
zatial dik moc za ochotu a postrehy
Uživatelský avatar
magus
Příspěvky: 22
Registrován: pon 27. dub 2009 9:04:41
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od magus »

Ja väčšinou meliem okolo 15ky. Myslím, že sa to bude líšiť kus od kusu. Práve som čistil Rockyho, zmeral som ako sú vzdialené hrany kameňov. Vrchná hrana spodného kameňa je od najnižšieho meratelného bodu (spodok tej komory) vzdialená 16 mm. Hrana vrchného kameňa vystupuje 6 mm nad tú konštrukciu do ktorej je namontovaný. Keď nastavím mlynček na stupeň 6 už sa začínajú trieť kamene o seba.

Neviem či to pomôze, ale predpokladám, že by tie vzdialenosti mali byť u všetkých mlynčekov Rocky rovnaké. Ak to tak nie je, tu môžu byť pravdepodobne rozdiely v nastavení správneho stupňa medzi jednotlivými kusmi.

EDIT: Až teraz som si všimol dátum príspevku. Asi to už nebude aktuálne... Vyriešilo sa to nejako?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od primacafe »

Je to už delší dobu, ale to je normální. Možná to Ramartin vyřešil, možná se na to vykašlal, možná mu do toho něco vlezlo.
Možná mlýnek zahodil. :(

Ale i tak, dík za snahu.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
duri191
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: čtv 05. lis 2009 16:02:47
bydliště: Trnava
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od duri191 »

pokial viem, tak sa na to uz vykaslal s jednoducho melie v rozsahu 2-6 z konecne zacal pit kavu a prestal laborovat nad kamenmi:-) Sme sa dohodli, ze to volakedy ho este rozoberieme a vypodlozime tie sroby co drzia kamen podlozkami, nech sa to o cca 1 mm posunie, mozno to pomoze. Ako to dopadlo dam vediet.
Ja osobne meliem niekde okolo rozsahu 8-12.
...snažím sa zorientovať vo víne a káve, chce to ešte veľa cviku.....ale ja cvičím poctivo :-)
Uživatelský avatar
Ramartin
Příspěvky: 38
Registrován: sob 24. říj 2009 0:18:18
bydliště: Trnava-okolie
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od Ramartin »

Zdravim vas baristi !
Ospravedlnujem sa a napravujem to, co som zanedbal-nejaky zaver a zhodnotenie situacie s mojim Rockym.
Tak v skratke: skusil som podla vasich rad rozobrat Rockyho, odmontovat kamene, vycistit, zlozit.. nastavit... Stale rovnaky vysledok. Potom som po "nasadeni brouka" administratorom, ze aj nove kamene mozu byt niekedy tupe, mile kamene zasa vymontoval a zobral ukazat panovi z praziarne v Piestanoch. Ten povedal, ze kamene su uplne v poriadku, ostre, bez chyby. Tak to ma ukludnilo, zlozil som Rockyho a uz to neriesim, jednoducho meliem na nizsich stupnoch. Uz sme zasa kamarati, mam ho znovu rad :-) Kava z Puccina sa dari ,chuti. Este som dostal radu, ze by som mohol spodny kamen podlozit napr. tenkym filcom, aby boli kamene blizsie pri sebe.... ale to nebudem robit zatial, Rocky melie, to je hlavne.
No a zaver by som zhrnul asi tak, ze je podla prispevkov zrejme, ze aj ten isty mlyncek, nemusi mliet uplne rovnako, kazdy kus moze byt trochu inak nastaveny ( ja meliem na stupnoch 2-6, niekto az na 15, vacsina na 9,10). Samozrejme zalezi na kave, ako je uprazena, ci je cerstva alebo uz trosku starsia, aj z ktorej praziarne je. Ale to som nezistil nic nove, to uz je zabehnutym baristom jasne, ja som kupil Rockyho ako uplny "zelenac" a mozno som robil zbytocnu "paniku"... ale aspon to mozno pomoze niekomu, kto bude mat podobny problem... A vlastne skusenosti a zistenia su tie najcennejsie, ze ? :-)
Tak este raz dakujem za cenne rady,postrehy, prispevky !
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od primacafe »

Ramartin píše:...., ze by som mohol spodny kamen podlozit napr. tenkym filcom,....
V žádným případě filcem. Kameny musí sedět pevně a nastavení musí být přesně definované. Né aby plavaly na nějaké hadře. Většinou se dá na mlýnku nastavit nějaká výchozí (nulová) poloha mlecích kamenů a k tomu se dá nastavit ten díl s čísly stupnice mletí tak, aby byla tato výchozí poloha nula. U Rockyho to nejde?
Mlecí kameny nejdou i bez podkládání zašroubovat k sobě tak, že se setkají?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Ramartin
Příspěvky: 38
Registrován: sob 24. říj 2009 0:18:18
bydliště: Trnava-okolie
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od Ramartin »

Ked zatiahnem kamene uplne k sebe aby sa dotkli, a potom nasledne povolim aby sa nesuchali o seba, musim este kustik kamene povolit aby dobre "sadla" nasypka so stupnicou a ryska pasovala na nulu.
A to s tym podkladanim kamena som zavrhol, nebudem to robit, a urcite teda podla Vasej rady ziadnym filcom....
Rocky melie, to je hlavne...
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od mill »

Já jsem odmontoval ten ohnutej šroub, který talijánům slouží jako zarážka. Pokud ti nedřou kameny o sebe a můžeš jít ještě třeba na mínus jedna nebo dva, klidně tak mel. Na stupnici si označ, kde kameny začínají "šůchat" a ber to jako nulu. V mém Rocky je ale nula dobře nastavená a kdybych šel pod ní, už by to dřelo. Šroub jsem tam nevracel. Nic ničím nepodkládej !!!!!!!
Uživatelský avatar
Ramartin
Příspěvky: 38
Registrován: sob 24. říj 2009 0:18:18
bydliště: Trnava-okolie
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Rocky SD

Příspěvek od Ramartin »

Nepreda tu niekto Rockyho "nondosera" ? Jedneho mam, ale zhanam este jedneho, k druhemu kavovaru, do prace.
Odpovědět

Zpět na „Mlýnek na kávu“