Versalab M3

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Versalab M3

Příspěvek od Ralf »

tak, viem že toto chcem. Neviem ako sa k tomu dostanem. Je tu snáď niekto kto má Versalab alebo s ním má osobné skúsenosti? Vzhladom na jeho cenu viem že si ho nikdy nebudem môcť dovoliť, ale napadlo ma, ak by sa dal zohnať detailný technický nákres tak možno trocha rysovania, počítania a dal by sa vyrobiť aj na slovensku. Respektíve niečo podobné, keby sa nás nazbieralo povedzme 10 a vyrobilo by sa 10 kusov tak by mohol byť cenovo príspunejší. Riešil túto otázku niekto?
all you need is coffee
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Versalab M3

Příspěvek od Ralf »

velmi sa mi na ňom páči ten jednoduchý a pritom funkčný spôsob dávkovania kávy. na doserless mlyncoch mi vadilo že zväčša boli dávky riadené elektronicky v závislosti od času mletia, alebo ručne a Versalab má tento problém vyriešený velmi elegantne.
all you need is coffee
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Versalab M3

Příspěvek od Ralf »

alebo potom ručný takýto vypadá fajn na doma

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?v=wYHa5oHCNcs&feature=player_embedded

Kód: Vybrat vše

http://hg-one.com/
all you need is coffee
Uživatelský avatar
demo
začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 15. lis 2012 23:47:09
bydliště: L. Hrádok
kávovar:
mlýnek:

Re: Versalab M3

Příspěvek od demo »

M3 aj HG one sú asi špička na trhu v súčasnosti vo svojich kategóriach. Pretože ale dokonalé nie je nič na tomto svete, tak určite idú ešte vylepšiť.
Vyrobiť niečo podobné svojpomocne je problém, pretože to chce nejaké skúsenosti z výrobou mlyncov, vybavenie alebo prístup k technológii. A tiež to nebude najlacnejšie, len keď sa pozriem na ceny kameňov (+- 100€) a nejakého materiálu ako mosadz a zliatiny hliníka, tak to odhadujem tak na 400€ bez nákladov na výrobu. Teda za niečo také ako HG za predpokladu, že by od toho boli výkresy.
Na webe je zopár konštrukcii na ručný aj elektrický mlynček napr:

Kód: Vybrat vše

http://www.kaffee-netz.de/m-hlen/64453-google-page-ranking-zisions-handm-hle-selbst-bauen-21.html#post850328
Jeden nemecký projekt bol aj vo výkresoch ale pozerám že stránka už neexistuje. Niekde ich asi mám, ak by bol záujem sa pozrieť.
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Versalab M3

Příspěvek od Spectre »

M3 je krásny mlynček, ale na domáce použitie mi nejako uniká zmysel...
Dávkovanie podľa času je na espresso dostatočne presná záležitosť, robia to tak aj velikánske kaviarenské mlynčeky.

Na presnejšie dávkovanie možno Mahlkonig Vario W s integrovanou váhou? (ale ten zase nemelie priamo do páky)
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Versalab M3

Příspěvek od elwoodblues »

Se správnou váhou a normálním doserless mlýnkem, jako je třeba Steel I-1 je to tak jednoduchý a dokonalý. Proces i výsledek. Nechápu, co furt hledat. Kdyby šlo o to, že nevím co s prachama a chci zajímavou a krásnou věc, tak to je jediný důvod, který beru. I bez toho Mazzera bych se obešel, ten doser mi fakt vadí i po všech úpravách.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Versalab M3

Příspěvek od Ralf »

no ja sním do budúcna rátam možno na komerčné účely, ak sa sny naplnia, páči sa mi samozrejme aj dizajn, je nádherný, funkcionalistický, jednoduchý a robustný a myslím že momentálne bezkonkurenčný, akurát drahý jak sviňa.
all you need is coffee
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Versalab M3

Příspěvek od elwoodblues »

Taky jsem si toho všiml - věci, které se mi líbí jsou (jak správně říkáte) drahé jako sviňa a ty, co jsou laciné, se mi zase nezdají... :)
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Versalab M3

Příspěvek od Spectre »

Ralf píše:no ja sním do budúcna rátam možno na komerčné účely, ak sa sny naplnia, páči sa mi samozrejme aj dizajn, je nádherný, funkcionalistický, jednoduchý a robustný a myslím že momentálne bezkonkurenčný, akurát drahý jak sviňa.
To je asi bez debaty, ale ja si ho práve na komerčné účely neviem predstaviť. Lepšia a lacnejšia (ak chcem robiť espresso z viacerých druhov káv) bude kombinácia jedného veľkého mlynčeka na nejakú radovú kávu + nejaké menšie na alternatívne metódy, resp. "prémiové" kávy. Viac káv by som na tom M3 nerobil... práve na espresso, kvôli tomu že každá jedna asi bude chcieť trochu iné mletie. Ďalšia vec je rýchlosť prípravy, je síce krásne si navážiť dávku na 0,01 g presne, ale je to praktické? Pri profi použití je rýchlosť a dostupnosť dôležitejšia ako "geekoidnosť" mlynčeka.

Mne sa tiež veľmi páči, len v tej cene vidím oveľa lepšie alternatívy (čo taký Mahlkonig Twin? :) )

EDIT: Vlastne keď sa nad tým zamyslím, tak tento mlynček je natoľko geek-enabled, že mi príde problematický aj na doma, aj do kaviarne.
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
demo
začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 15. lis 2012 23:47:09
bydliště: L. Hrádok
kávovar:
mlýnek:

Re: Versalab M3

Příspěvek od demo »

Spectre píše: EDIT: Vlastne keď sa nad tým zamyslím, tak tento mlynček je natoľko geek-enabled, že mi príde problematický aj na doma, aj do kaviarne.
Ja si naopak myslím, že to je mlynec ideálny na doma, pretože cieľom návrhu bola čo najlepšia kvalita mletia. Nie vzhľad, výdrž servis atď . Najmä vlastné hybridné kamene, ale aj priamy výstup kávy do páky, dávkovanie bez dozéra, nizka rýchlosť otáčania kameňov - to sú vlastnosti ktoré nemá iný mlynec.
Samozrejme každý môže mať iné kritériá, ale reálnou konkurenciou v tejto kategórii je iba pár modelov od iných značiek. Väčšinou sú o dosť drahšie ak sú vo variante s elektronickým dávkovaním bez dozéra. Ak sa teda bavíme o mlyncoch s aspoň plochými kameňmi nad 70 mm alebo veľkými kónickými.

Čo sa týka nasadenia v kaviarni a rýchlosti - stačí pozrieť video na stránke výrobcu. Na espresso v kaviarni s počtom zákazníkov ako v Starbucks to je to OK, na iné metódy je nutný ešte ďalší mlynec. V prevádzke sa nedá prestavovať mletie, nech by bolo akokoľvek jednoduché.
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Versalab M3

Příspěvek od Spectre »

Ja vidím zásadnú výhodu (a preto sa mi páči) v nulovom množstve namletej kávy čo zostane v mechanizme mlynčeka.
To by sa mohlo zdať ideálne pokiaľ chce niekto robiť espressá z rôznych káv, ale tam narazíme na ten problém, že každá káva si pýta nejaké mletie, takže napr. 3 menšie mlynčeky budú asi lepšia alternatíva.
Na doma mi fakt príde praktickejšie to Vario (už len z dôvodu univerzálnosti). A samozrejme ten pomer cena/výkon :-D Nechcem tým rýpať, viem že Vario je iná cenová trieda....

Kvalita mletia M3 je bez debaty...
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Odpovědět

Zpět na „Mlýnek na kávu“