La Spaziale MXT

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
zembic
více pokročilý
Příspěvky: 106
Registrován: ned 18. pro 2011 10:33:14
bydliště: Brno
kávovar: ECM Classika II, Profitec Pro 700
mlýnek: Homemade 75, Mazzer SJ

La Spaziale MXT

Příspěvek od zembic »

Po pořízení většího kávovaru byl na řadě vetší mlýnek. Po delším pátrání zakoupeno na aukru něco velkého nejasného původu. Cena dobrá, tak jsem to riskli. Po vybalení na nás juknul La Spaziale (Macap) MXT. Původní majitel se k němu slušně nechoval a zbytek omlátitelných částí dorazila pošta. Alespoň mi to vyřešilo dilema, zda dávkovač či trychtýř. Po rozebrání následovalo příjemné překvapení v podobě zcela nového vnitřku, prostor kolem kamenů byl také skoro úplně čistý. Vzhledem k tomu, že dosavadní údržba byla nulová, bylo zřejmé, že původní majitel ho krátce po pořízení úderem zbavil násypky a poté úmístil do regálu ve skladu, odkud šel přímo k nám. Po rozebrání šly kameny hned přebrousit; o co méně kávy mlýnek semlel, o to víc v ní bylo šutrů. Ložiska byla v pořádku. Po sundání časovače se, k mé radosti, objevila hranatá normovaná díra na kolébkový vypínač, který jsem obratem osadil. Zbyly tam u něj jen otvory po šroubech původního spínání. Osazení trychtýře viz http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... =88&t=3051 . Násypka je soustružená z hliníku, více by slušela z vnějšku kónická, ale tenhle kus jsem měl doma. Dřevo je olejovaný a voskovaný dub.

Provedení těla mlýnku je bytelné, přežilo bez úhony původního majitel i poštu. Dobře provedený komaxit také moc neutrpěl.
Velmi vstřícně pro údržbu je provedena elektrika, vše je rozebratelné ručně včetně odpojení přívodní šňůry po odstranění spodního krytu. Obecně je vše relativně dobře přístupné a lehce rozebratelné.
Co by naopak mlýnku prospělo, by byla větší přesnost při obrábění. Vystředit kameny dalo trochu práci.
Původní záměr byl stepless, ale vzhledem k malému stoupání závitu a minimální rozteči děr pro kolíček jsem od úpravy nakonec upustil. Hmotnost a tedy i stabilita odpovídá kategorii mlýnku, v rámci možností je i překvapivě tichý.
Celkově rozhodně spokojenost, mlýnek je hoden doporučení :-)

výkon: 340 W
kameny: ploché 64 mm
váha: 14 kg
mlejnmxt.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
více pokročilý
Příspěvky: 430
Registrován: pát 26. zář 2014 9:54:19
bydliště: Slovensko Košice
kávovar: La Carimali Alfa
mlýnek: Brasilia RR45 WEGA 6.0

Re: La Spaziale MXT

Příspěvek od Amo_Košice_Sk »

Parádička :souhlas:
Kávavar : 2x La Carimali Alfa & French Press Bodum
Mlynek : Brasilia RR45 (Gino Rossi RR45)
Mlynek : WEGA 6.0 (COMPAK K6 old)
Uživatelský avatar
persona
Příspěvky: 17
Registrován: pon 24. pro 2018 19:12:50
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Evoluzione R (V3)
mlýnek: Fiorenzato F4 Nano V2

Re: La Spaziale MXT

Příspěvek od persona »

Krása. Opravdu. :-)
Uživatelský avatar
zembic
více pokročilý
Příspěvky: 106
Registrován: ned 18. pro 2011 10:33:14
bydliště: Brno
kávovar: ECM Classika II, Profitec Pro 700
mlýnek: Homemade 75, Mazzer SJ

Re: La Spaziale MXT

Příspěvek od zembic »

Jak jsem nedávno sliboval jinde, výroba dalšího mlýnku mi umožnila věnovat se seřízení kamenů na La Spaziale MXT. Kameny jsem vyndal, vše vyčistil a dal se do seřizování
uchylomer.jpg
Po několika hodinách marných pokusů a měření kdečeho jsem nakonec na barvu na příměrném pravítku zkontroloval rovinnost obou kamenů a vida; Zatímco dosedací plochy obou kamenů byly v rovině, broušené mlecí plochy byly lehce prohnuté, jako když nalepíte kolečko na trubku :-) Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bodem byl 0,05mm. S vědomím, že nové kameny můžu bez problémů koupit v Hraspu, jsem na rovnou desku položil 600 šmirgl a ručně brousil a brousil až byly oba kemny na barvu v rovině. Potom už vyladění kamenů nebyl problém, bohužel, seřizovaní horního kamene na barvu jsem nevyfotil. Mlýnek se tímto z pochopitelných důvodů posunul dost jinam, seřizování hrubosti je mnohem přesnější, umletá káva vypadá jinak. Co mě překvapilo, je i jiný zvuk mlýnku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
zembic
více pokročilý
Příspěvky: 106
Registrován: ned 18. pro 2011 10:33:14
bydliště: Brno
kávovar: ECM Classika II, Profitec Pro 700
mlýnek: Homemade 75, Mazzer SJ

Re: La Spaziale MXT

Příspěvek od zembic »

Tak ještě jsem se pokusil o zúžení tunelu, v rámci možností to docela funguje. Výplň (dural) není zcela padnoucí, ale vzhledem k tomu, že v původním tunelu je vše konické nebo s nějakým poloměrem, dělal jsem, co bylo v mých silách.
zuzeni.jpg
Ta matlavá hmota na fotce jsou zbytky původního těsnění, později odstraněno.
Zkrátit se tunel jednoduše nedá, odlitek komory je, byť to zpředu tak nevypadá, mininalistická šlupka a hned pod tím motor.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: La Spaziale MXT

Příspěvek od Knightey- »

K čemu je tohle zůžení dobré?
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
zembic
více pokročilý
Příspěvky: 106
Registrován: ned 18. pro 2011 10:33:14
bydliště: Brno
kávovar: ECM Classika II, Profitec Pro 700
mlýnek: Homemade 75, Mazzer SJ

Re: La Spaziale MXT

Příspěvek od zembic »

Původní tunel je opravdu velký a po snížení retence odemelu a zahodím ráno daleko menší množství staré kávy.
Uživatelský avatar
persona
Příspěvky: 17
Registrován: pon 24. pro 2018 19:12:50
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Evoluzione R (V3)
mlýnek: Fiorenzato F4 Nano V2

Re: La Spaziale MXT

Příspěvek od persona »

zembic: dalo by se Spaziale/Macap MXT po úpravě novým nastavením hrubosti připodobnit k stepless anebo je to ještě jemnější?
Naposledy upravil(a) persona dne čtv 25. bře 2021 9:49:26, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
zembic
více pokročilý
Příspěvky: 106
Registrován: ned 18. pro 2011 10:33:14
bydliště: Brno
kávovar: ECM Classika II, Profitec Pro 700
mlýnek: Homemade 75, Mazzer SJ

Re: La Spaziale MXT

Příspěvek od zembic »

Z mého pohledu a možnosti srovnání je to zhruba na stejno.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Mlýnek na kávu“