nový mlýnek

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
simstriks
Příspěvky: 40
Registrován: stř 07. říj 2015 10:08:56
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

nový mlýnek

Příspěvek od simstriks »

Zdravím všechny.

na začátek bych rád řekl, že jsem forum prošel před napsáním tohoto topicu, ale ne celé. Je to nerealne :o ... prosím tedy o no hate... děkuji! ;) .

Dívám se po novém mlýnu na kafe. Nyní vlastní, Iberal challange (

Kód: Vybrat vše

https://www.kavovary.cz/domaci-kavomlynky/190-mlynek-iberital-challenge.html
). Vymontoval jsem z něho pro mě neužitečný dávkovač a nyní tedy mele tak dlouho, dokud nepustím pákou tlačítko. mám ho asi 4 roky. Obecně jsem s mlýnem spokojený. Ale vadí mi docela zásadně dvě věci.

1) Nastavování hrubosti je "mikrometrické" a v případě, že mám třeba 2/3 typy káv (příkladně je nějaká směs na espresso a poté čistá arabika), tak je vždy velký problém jen tak mlýn přenastavit, aby byla hrubost optimální. Proto by mi docela vyhovovala (pokud něco takového vůbec existuje) nějaká stupnice.. prostě 1,2,3, ... , 15. Obrazně řečeno. Odpozoroval bych si, že např káva "x" se mele na 1 a na kávu "y" stačí 2...

2) možná složitý a neřešitelný požadavek - hluk... narodil se nám před týdnem malý a kravál je z mlýnu výrazný. Ještě nám teda malého nevzbudil. Ale uvidíme časem. Existuje nějaký "noise friendyl"?

pochopil jsem z fora, že existuje gaggia MDF (upřímně se mi moc nelíbí ten vyklepávač a také si myslím [možná se pletu], že v útrobách bude zůstávat hodně kávy. U toho iberalu se bavíme o asi 2g... zanedbatelné. )

Vařím na stroji -

Kód: Vybrat vše

http://www.lelit.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=83&Itemid=63
.

Cena... to je vždy oříšek... nejlepší by byl samozřejmě poměr co nejmenší cena / co největší výkon... ale řekněme, že více jak těch 5200 (našel jsem že ta gaggia tak stojí) bych do toho dát nechtěl. Kafe piji jenom já a občas návštěva.

Předem moc děkuji za informace a pomoc s výběrem :).
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: nový mlýnek

Příspěvek od martinovic »

Uvažovaný mlynček má uloženie kameňov v plaste, veľkú mleciu komoru v porovnaní s kameňmi, zle riešený výstup kávy (retencia a hrudky). Pokiaľ potrebujete po 1 káve s časovým odstupom (nie 5 za sebou) navyše často meníte kávy je jediné uspokojivé riešenie single dosing a vo Vašom cenovom str9pe to vyjde len na ručný mlynček. V linku novinka od knock s väčším kameňom ako doteraz (italmill 47mm rovnaký ako kinu m47 s coatingom), stepless nastavenie hrúbky. Doba mletia do 1 minúty, konzistencia dávky do 0.1g, žiadna zoxidovaná káva v sitku.

Kód: Vybrat vše

https://thebarn.de/collections/equipment/products/feld47
Uživatelský avatar
simstriks
Příspěvky: 40
Registrován: stř 07. říj 2015 10:08:56
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: nový mlýnek

Příspěvek od simstriks »

Díky za reakci. Kávu neměním často. Ale treba 2x za týden (pokud teda 2x za týden není často). Při procházení vláken jsem narazil na rancilio rocky. Dokázal by někdo porovnat právě tento zmiňovaný mlyn s mým iberalem Challenge? Hlavně teda ten způsob měnění hrubosti a samozřejmě kvality mletí na espresso. Děkuji všem
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: nový mlýnek

Příspěvek od martinovic »

Mal som ho, neodporúčam. 2x týždenne menit kávu je často, aký kávovar máte?
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: nový mlýnek

Příspěvek od martinovic »

Inak ten lelit je kameňmi spôsobom nastavenia takmer identický s mlynčekom ktorý máte výmena nemá význam. Inak rocky je už v dnešnej dobe veľmi slabý mlynček - obrovská retencia, hrudkovanie, veľké skoky pri nastavovaní hrúbky mletia, nerozumiem akosi všeobecne zaužívanému názoru, že mlynček musí byť elektrický aj keď robím 3-5 káv denne. Ručný mlynček za podobné peniaze má výrazne presnejšie uloženie kameňov, nezahrieva kávu, vnútri nezostáva žiadna nezomletá káva, nemá sa čo pokaziť a pritom 300 eurový mlynček vie byť konečným riešením, cena na ktorej elektrické espresso mlynčeky začínajú (eureka mignon).
Uživatelský avatar
simstriks
Příspěvky: 40
Registrován: stř 07. říj 2015 10:08:56
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: nový mlýnek

Příspěvek od simstriks »

Oka, ruční mlýnek nechci. Mám Lodos a mletí rukou je na palici o.O... hlavně když koupíte novou kávu a musíte přijít na zprávou hrubost. Poté jen točíte a točíte... Chápu tedy, že v dané cenové relaci si žádným novým ele. mlýnem nepomohu. Děkuji, ušetřil jste mi rozpočet :D.

Hezký den
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: nový mlýnek

Příspěvek od OndraMikus »

Chcete mlýnek s časovačem nebo bez? Z bazaru nebo nový? Kdyby z bazaru a bez časovače, tak tohle by vám mohlo vyhovovat:

Kód: Vybrat vše

https://elektro.bazos.cz/inzerat/110462061/predam-mazzer-super-jolly-modded.php

Kód: Vybrat vše

https://elektro.bazos.cz/inzerat/108774863/Mlynky-Mazzer-Super-jolly.php
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: nový mlýnek

Příspěvek od martinovic »

simstriks : Samozrejme keď 15 eurový lodos mlel nekonečne dlho tak je ručný mlynček oničom, v linku 18g etiopia natural, city roast, v rámci espressa jemnejšie mletie (45s extrakcia s dlhou preinfúziu) jedno espresso s požadovanou presnosťou dávky netrvá výrazne dlhšie ako elektrický mlynček s 450w motorom a 64mm kameňmi. Samozrejme že ručný mlynček (nie stolový s 68mm kameňmi a prevodovkou) je pomalší, ale kinu M47 s rovnakými kameňmi ako hore linknutý knock feld47 zomelie rovnakú kávu/dávku/hrúbku mletia za 40-45s pohodlného točenia (porovnané oba mlynčeky súčasne). Ale chápem, že v našich končinách budú vyšlahané komerčné mlynčeky s vybitými ložiskami, tupými kameňmi a obrovskou retenciuou ešte dlho in.

Kód: Vybrat vše

https://youtu.be/jEkhSMVUO9s
Uživatelský avatar
simstriks
Příspěvky: 40
Registrován: stř 07. říj 2015 10:08:56
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: nový mlýnek

Příspěvek od simstriks »

Ondramikus: ten super Jolly vypadá hodně slibně. Nový podle různých webu stojí 22k. Doporučoval by jsi ho teda i v případě bazaru, ano? Máš zkušenosti z bazarový mlýnem? Nebráním se mu přímo, ale preferuji věci nové. Chápu ale, že v daném rozpočtu nemám s mlýnem šanci. Takže sem otevřeny i bazaru.

Když ještě pominu to prenastavovani hrubosti, šlo by ještě porovnat, zda v samotném mletí bude rozdíl? Oproti mému iberallu challange?

Děkuji za informace.
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: nový mlýnek

Příspěvek od OndraMikus »

Mam z bazaru 3 mlynky a vsecky jsou ok. Do jednoho jsem daval jen nove mleci kameny. Mazzer mele dobre, ale porovnat s Iberiallem nedokazu, protoze ho nemam. Nicmene Mazzer nema mikrometricky prevod, takze bez problémů prenastavis ze svetle kavy na tmavou za 2 vteriny. Na kole se kterym se toci je i ta stupnice s cisly, po ktere touzis :-).
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
simstriks
Příspěvky: 40
Registrován: stř 07. říj 2015 10:08:56
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: nový mlýnek

Příspěvek od simstriks »

A nevíš prosím, jak to je že zůstatkovosti kávy ve střevech mlýnu a dozeru? Vždy si pomelu na 1 kávu. Výjimečně na dvě. V iberallu zůstávají řekněme 2g cca... Mám ale obavy, že v mazzeru bude zůstáváte více kávy. Nebo se pletu?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: nový mlýnek

Příspěvek od j.bill »

martinovic píše:... Ale chápem, že v našich končinách budú vyšlahané komerčné mlynčeky s vybitými ložiskami, tupými kameňmi a obrovskou retenciuou ešte dlho in.
To chápeš zcela správně. :lol: Osobně jsem se nesetkal u mlýnků s "vybitými ložisky", ale i kdyby, jdou lehce vyměnit, kameny nabrousit nebo koupit nové a retenci vyřešit. Pro neprofesionální použití je pak takový mlýnek téměř na celý život a poměr cena-užitná hodnota a vlastnosti je výborný. ;)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: nový mlýnek

Příspěvek od OndraMikus »

simstriks píše:A nevíš prosím, jak to je že zůstatkovosti kávy ve střevech mlýnu a dozeru? Vždy si pomelu na 1 kávu. Výjimečně na dvě. V iberallu zůstávají řekněme 2g cca... Mám ale obavy, že v mazzeru bude zůstáváte více kávy. Nebo se pletu?
Nevim. Určitě to najdeš na internetu. Já mám freshovy mlýnek a melu s plné násypky a výsledky jsou skvělé. Záleží jak chceš mlýnek používat. Když bude mít mlýnek doser, tak tim jednodušeji vymeteš s "tunelu" kávu.
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
RRR1970
Příspěvky: 24
Registrován: pát 20. led 2012 21:24:22
bydliště: Liptov
kávovar: DeLonghi eco 310,Rancilio Silvia
mlýnek: Iberital challenge,Eureka Mignon Specialita 17NX Black

Re: nový mlýnek

Příspěvek od RRR1970 »

Ahojte na fore ,prosím vás o radu . Na 50tku by som chcel od rodiny Rancilio Silviu. Teda ak sa nerozhodnem ešte pre Lelit Annu ktorý sa mi tiež páči. . Mlynček mám asi 9ročný Iberital challenge ktorý pri úplne jemnom mletí vydáva zvuky nie vždy rovnomerného chodu .Ako keby zastával ,normálne sa bojím že zhorí motorček. Proste nevie už namlieť úplne kávu na jemno na espresso hoci za mlada mlel na púder. Čistil som ho krupicou .Kávu si pražím sám .Proste už je to jedno ,z novým espressom by som rád kúpil aj nový mlynček .A tu nastáva problém pretože v mojich podmienkach trafiť v pekárničke na chlieb z teplovzdušnou pištolov rovnaké upraženie kávových zrn, je naozaj skôr dokonalý zázrak.Keďže dokážem upražiť maximálne 3/4 kg kávy ,vždy musím na mlynčeku štelovať po novej várke kávy aj hrúbku mletia .A Iberital challenge má doslova milimetrové nastavenie takže to nastavovanie hrúbky je utrpenie. Preto by som vás požiadal o radu pri výbere nového mlynca. 1. Rancilio Rocky 2. Ascaso i Steel 3 a Eureka Mignon Automatic . Je to približne rovnaká cenová skupina a na drahší mlynec už nemám. Podla mna by mi mal najviac vyhovovať Rocky pretože má rýchle nastavenie hrúbky mletia .No počul som že Ascasso aj Eureka ho zase z kvalitou mletia schovajú do vrecka. Kde je pravda neviem no každý z ních je o triedu lepší ako starý Iberital. Takže prosím o každú radu .ďakujem za každú odpoveď Roman.
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: nový mlýnek

Příspěvek od martinovic »

Z týchto určite mignon, ostatné dva novému mignonu nesiahajú ani po členky (mal som všetky, mignona ešte mám na decaf). Ak netreba časovač kľudne verziu manuale 15bl (na nemenovanom eshope za 253 euro).
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: nový mlýnek

Příspěvek od martinovic »

j.bill píše:To chápeš zcela správně. :lol: Osobně jsem se nesetkal u mlýnků s "vybitými ložisky", ale i kdyby, jdou lehce vyměnit, kameny nabrousit nebo koupit nové a retenci vyřešit. Pro neprofesionální použití je pak takový mlýnek téměř na celý život a poměr cena-užitná hodnota a vlastnosti je výborný. ;)
neviem aké kávy pijete a v akom množstve ale keď dám 30-50 euro za 1kg kávy tak pre pár 100 euro pozerať každý deň na dobitý SJ a z každého shotu vyhodiť 4-6g (retencia + nepresné dávkovanie) a to ešte nevravím o tom koľko kompostu vznikne pri zmene nastavenia mletia (aktuálne mám skúsenosť s ECM S automatic 64, pomerne agresívne 64mm kamene 450w motor), ale samozrejme keď dojde návšteva a je potrebných 6 mliečných káv za sebou sú 4 < g/s na nezaplatenie. Každý máme iné nároky a inú spotrebu kávy, tiež som si tým prešiel a stálo ma to nemálo peňazí, keby mi niekto pred časom ukázal ručný mlynček za 1000 euro nerozumel by som na čo to vôbec niekto vyrába, ale už rozumiem...
Uživatelský avatar
RRR1970
Příspěvky: 24
Registrován: pát 20. led 2012 21:24:22
bydliště: Liptov
kávovar: DeLonghi eco 310,Rancilio Silvia
mlýnek: Iberital challenge,Eureka Mignon Specialita 17NX Black

Re: nový mlýnek

Příspěvek od RRR1970 »

Tiež som za Eureku . Ale ktorý model ? Eureka Mignon Manuale 15BL je najlacnejší no dizajnovo je taký plasták. Viac sa mi páči Eureka Mignon automatic z dizajnovej stránky .Je však asi 80 eur drahší .To by ma zaujalo či pri lacnom Eureka Mignon Manuale 15BL budú rovnaké črevá ako pri drahších modeloch. Aby tam neboli kamene v plaste alebo menšie kamene. Kávu pijem Columbiu supremo ,kúpil som jej zelenej asi 10 kg ale už by to chcelo zmenu možno zmiešať a urobiť nejaký blend .Denne robíme doma na kávovare asi cca 4 kávy ,no kávu si melieme aj do práce do flaštičky.
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: nový mlýnek

Příspěvek od martinovic »

Mlecia komora, kamene, motor sú rovnaké. Manuale bl nemá displej a nemá časovač. To čo je na bl čierny plast je na modeloch cr pochrómovaný plast (zobák z ktorého vypadáva káva a vrch mlynčeka, modely nx majú navyše na bočnej a zadnej stene nerez s logom eureka, každopádne to ako je lej nalepený na mňa osobne nepôsobí ktovie akým estetickým dojmom. Čierna bl je nenápadná a na nič sa nehrá, z toho čo mám aktuálne v kuchyni je napr. Ecm s64 oproti mignonu umelecké dielo dielenského spracovania. Nič to ale nemení na tom že je aktuálny mignon jedným z najlepších entry espresso elektrických mlynčekov. Je tichý, pomerne rýchly, nehrudkuje, nezaberá veľa miesta. Ešte pozrite baratzu sette ale tam bude životnosť asi kratšia (na druhú stranu dobrý dôvod na ďalši upgrade ).
Uživatelský avatar
RRR1970
Příspěvky: 24
Registrován: pát 20. led 2012 21:24:22
bydliště: Liptov
kávovar: DeLonghi eco 310,Rancilio Silvia
mlýnek: Iberital challenge,Eureka Mignon Specialita 17NX Black

Re: nový mlýnek

Příspěvek od RRR1970 »

Zaujímavý mlynec v dobrej cene .....QUAMAR Q5 0S
https://www.bertazzofood.com/prodotto/m ... mar-q50-s/
čo naň poviete ?
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: nový mlýnek

Příspěvek od martinovic »

Akú výhodu vidíte v tom quamare oproti základnému mignonu na domáce použitie? (Cena výrazne vyššia funkčne o 4mm väčší kameň, zbytočne veľký, časovač nemá, retencia asi vysoká, zvukovú izoláciu nemá - hlučnejší).
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Mlýnek na kávu“