IBERITAL CHALLENGE

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
zarkow
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. dub 2012 14:48:40
bydliště: Velehrad
kávovar: Gaggia Classic, Bialetti Moka Induction, Hario V60
mlýnek: Niche Zero, Comandante C40 MK3

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od zarkow »

Dnes mi PPL devezla mlýnek, bohužel přeprava na něm zanechala snad jen kosmetické následky - ulomená zadní část podstavce a zobaček vrchního krytu, který se zacvaká do kovového pláště. :( Balení (zřejmě originalní) je šlendriánské, žádná polystyrén, nic jen mlýnek stojí v kartonové krabici. Volal jsem prodejci, je ochoten mlýnek vymenit, popř. dát slevu (jakou mi ještě nenapsal). Funkčne by měl být v pořádku, byť jsem kavu zatím nemlel a počkám až jak to vše dopadne...
zarkow
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. dub 2012 14:48:40
bydliště: Velehrad
kávovar: Gaggia Classic, Bialetti Moka Induction, Hario V60
mlýnek: Niche Zero, Comandante C40 MK3

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od zarkow »

Prodejce mi nabídl slevu 500kč (tím chci pochválit jeho přístup)a jelikož je jinak mlýnek funkční, nechám si ho. Kus podtsavce chybí naštěstí na zadní straně, takže to ani nejde moc vidět... ještě jsem se hctěl zeptat majitelů, zda se dá nějakým způsobem deaktivovat časový spínač (vypínač). Zkoušel jsem s ním pootočit doleva, čímž se doba mletí krátí, ale nemá to pevný doraz, u konce se kolečko jakoby vraci zpět. díky
radkovic
Příspěvky: 13
Registrován: ned 04. bře 2012 15:41:20
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od radkovic »

Deaktivovat netuším, ale teoreticky si ten časovač můžeš nastavit na hodně dlouhý čas a vypínat ručně vypínačem.
zarkow
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. dub 2012 14:48:40
bydliště: Velehrad
kávovar: Gaggia Classic, Bialetti Moka Induction, Hario V60
mlýnek: Niche Zero, Comandante C40 MK3

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od zarkow »

Podělím se o své dosavadní čtyřměsíční zkušenosti s mlýnkem, jsem ale začátečník a je to můj první mlýnek.
V globále jsem určitě spokojen, byť určitá ale se najdou.
Na espresso je myslím slušně použitelný, otáčky jsou nízké, nastavení hrubosti je ultra jemné. Ale na turka či french press melu vyjímečně, tudíž mě to nevadí a k ukroucení ruky nedochází :-)
Má pouze kónické kameny, jako laik to nedokážu posoudit, zda je to moc velká nevýhoda proti plochým kamenům jako např. v MDF a zda se to může projevit ve výsledné chuti (hořkost, kyselost). Má někdo zkušenost a porovnání?
Říkal jsem si, že pro svou potřebu 2x denně 1-2 kávy je mlýnek bez dávkovače lepší volbou. No na druhou stranu v tunýlku stejně určité množství kávy zůstane, ale jde vyškábnout...
Mletí do páky je fajn, ale kolem vzniká docela bordel, neb přece jen pár zrníček jde mimo páku a přítelkyně docela zuří se svinčiku na lince. Pravda během tampování tomu ještě pomůžu :-)
A je poměrně hlučný (zejména při mletí), takže po ránu je to nechtěný budíček...
Suma sumárum za ty peníze ho můžu doporučit, byť ve mě hlodá myšlenka, že jsem mohl přitlačit a vzít MDF.
Uživatelský avatar
mato.h
Příspěvky: 10
Registrován: sob 13. říj 2012 20:14:08
bydliště: Bratislava - Slovakia
kávovar:
mlýnek:

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od mato.h »

Tak uz aj mne dnes dosiel domov, kupovany bol v

Kód: Vybrat vše

http://www.torrelsa.cz/
, dosiel v dvoch otovrenych krabiciach, samozrejme bez navodu.. :grin: mlet som este nemlel, nemam co..
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
mato.h
Příspěvky: 10
Registrován: sob 13. říj 2012 20:14:08
bydliště: Bratislava - Slovakia
kávovar:
mlýnek:

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od mato.h »

Takze tu su moje prve postrehy.
Testovacie zrno som kupil v lidli: Bellarom caffe crema 100% arabica 500g za 4,5eura medium prazena, maju este taku istu dark prazenu, povodne som chcel standart zmes , ale myslim ze tento vyber bol lepsi. Takze najskor som si umyl cely mlyncek, vsetko co sa dalo, potom som nasypal zrno a zapol, obaval som sa trochu automatickeho davkovaca, ale je super! Najskor som krutil koleckom na hrubost mletia asi 3minuty na FINE, potom som si dal zomlet, vysla uplna hladka muka, bol som az zaskoceny na ako jemno zomlel kavu, takze som tocil spat od FINE, ked sa mi uz kava zdala hrubsie namleta dal som si jednu davku do "portaflitru" a spustil prve preso, nic nevyslo samozrejme, upchalo sa, tak som zase tocil spat, po dalsej davke mi preso vytieklo v case +-60sekund. Postupnym mletim na hrubsie som sa dostal na hodnotu 30 sekund a posledne stelovanie som nechal na 27 sekund, po kazdom kruteni koleckom som zomlel jednu davku na prazdno a meral som az dalsiu, lebo dokym sa zmena prejavi na mleti musi stara kava vyjst z tunela. Testovacia kava bola zomleta na dost jemne, ale bola aj dost sucha, ochutnal som jeden shot a dokonca neobola ani hnusna ta kava z lidla, nebola kysla, aroma bola poslabsia a chut taka trochu vodovejsia, ale pil som uz aj horsie, ktore boli drahsie. Taka ranna kavicka, neurazi ani neocari, kazdopadne znova ju kupovat nebudem. :D Mlyn som vycistil kuchynskym stetcom a vyfukol som tunel. Na zostelovanie som minul skoro 250gramov kavy.

Zhrnutie:
Plusy: male rozmery
kvalita mletia
casovac - da sa nastavit
stepless - super jemne nastavovanie hrubosti mletia
pevne kovove telo - z casti
cena - 120euro! bezkokurencna!
dizajn - mne sa paci

Zapory: Niektore casti z plastu
stepless - prechod z jemneho mletia na hrube - zaberie vela casu
pristupne "creva" mlynceka - riziko znecistenia a tym pokazenia

Zaver: Je to moj prvy mlyn a som nadseny, za tu cenu podla mna nieje nic lepsie, rozhodoval som sa este o Gaggia MDF a Rancilio Rocky, ale som rad ze mam Iberital, kupil by som znova! :ucta:
Uživatelský avatar
gutan
Příspěvky: 24
Registrován: sob 04. srp 2012 14:46:25
bydliště: Luhačovice
kávovar:
mlýnek:

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od gutan »

Moje drahá polovička mně dnes potěšila dárkem v podobě tohoto mlýnku a i když jsem jej vyzkoušel jen krátce, musím říct, že jsem z něj docela nadšený.
Není to Gaggia MDF ani Rancilio Rocky, ale ani se jim nesnaží být.
Za ty peníze je to podle mě velmi solidní kousek.
Nerad bych opakoval, co tu už bylo jednou bylo, všechny jeho klady i zápory zde už zazněly.

Jeden postřeh bych ale měl. (objevím teď Ameriku, pozor)
Doteď jsem mlel na ručním mlýnku LODOS Rondo, což podle mě nebyl nejhorší kousek, ale vážně to nebylo pohodlné a konsistence mletí taky nic moc. Po vyzkoušení tohoto mlýnku musím říct, že je ten ROZDÍL OPRAVDU POZNAT!! :tany:

Takže pokud někomu nevadí výše uvedené nevýhody (které vás podle mě nebudou nijak výrazně tížit a omezovat) doporučuju tento kus.

Jinak mlýnek jsme objednali z torrelsa.cz a nebyl žádný problém, ve středu večer jsem poslal objednávku, dneska PPL v pořádku dovezla.. Pán byl při jednání přes email docela vstřícný, jen si ten pacholek účtuje 300,- za dopravu. Což sorry, ale jestli tak posílá i kafe, které bych si asi neobjednal, protože zrovna dvakrát čerstvé nebude, tak se divím, že se jako obchodník uživí. Těším se, až vyzkouším zase PC, teď ale dopíjím ještě jiné.
Uživatelský avatar
mato.h
Příspěvky: 10
Registrován: sob 13. říj 2012 20:14:08
bydliště: Bratislava - Slovakia
kávovar:
mlýnek:

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od mato.h »

otazka, ako sa tento zazrak cisti? uz som pomlel asi 2kg kavy, rad by som ho vycistil, ale kedze navod k nemu nebol neviem ako.. ? dakujem
pimaho
Příspěvky: 25
Registrován: stř 14. zář 2011 8:43:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od pimaho »

Docela jednoduše, oddělejte černou plastovou část pod násypkou na kávu.
Uživatelský avatar
mato.h
Příspěvky: 10
Registrován: sob 13. říj 2012 20:14:08
bydliště: Bratislava - Slovakia
kávovar:
mlýnek:

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od mato.h »

download/file.php?id=2685&mode=view tu uz ked som, co mam dalej robit?
Uživatelský avatar
timi.m
pokročilý
Příspěvky: 83
Registrován: pon 07. čer 2010 16:28:29
bydliště: Praha 10
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Gino Rossi RR45

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od timi.m »

Pročetl jsem si 6 stránek vlákna a měl bych pár otázek.
Mám tento mlýnek od 11 měsíce roku 2011. Je to můj první mlýnek. Jsem s ním velmi spokojený. Po 2 roky přibližně každý den namlel 14g kávy. Jelikož bych chtěl aby mi sloužil i nadále, nerad bych zadenbal údržbu. Nikdy nebyl čištěný ani nic jiného.

- Má při takovém (malém) provozu vůbec přemýšlet o nějaké údržbě?
Pokud ano:
- Předpokládám, že točivé části jsou na kluznných ložiskách, jsou nasucho a nebo mazané nějakým silikonem a je potřeba to vyčistit a promazat?
- Jelikož má kameny podobné jako další levné modely, asi bude dost zkušeností. Mohl jsem je dostatečně ztupit, aby bylo potřeba je brousit? Je to vůbec možné a případně vyplatí se to?
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od papun »

Toš ca cena na

Kód: Vybrat vše

http://www.torrelsa.cz/
mě vyrazila dech. Velmi vážně zvažuji jeho pořízení. Původně jsem zvažoval Graef CM 80 - mohl jsme ho mít za stejné peníze, ale jsou tady na něj nestabilní názory a toto vypadá mnohem líp.

PS: Takový bonus - jak kdosi psal, že sypal kávu do násypky a měl tam víko. Tak já jsme zase lil vodu do G. Classic a neměl tam nádobu:). Taky dobré.
Uživatelský avatar
traktorista
nováček
Příspěvky: 51
Registrován: úte 06. lis 2012 16:31:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od traktorista »

Tak objednal som si ho aj ja, dlho som zvazoval co kupim, chcel som doserless, takze MDF vypadlo, a silno som zvazoval investiciu do rockyho, ale bolo to pre mna vela penazi.
tak dufam ze neolutujem, a dufam ze sa mi podari spravit si dako znacky na nasypku aby sa dala ta stupnica pouzit na obcasne zomletie na frenchpress alebo moku ked nebudem mat chut na espresso
Uživatelský avatar
-Pt-
Příspěvky: 17
Registrován: úte 22. lis 2011 21:29:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od -Pt- »

Dnes objednáno taktéž... :) Chtěl jsem něco pro rozumné domácí použití za nějakou rozumnou cenu. Po dlouhých peripetiích a pročítání recenzí jsem zvolil tento. Doposud jsem mlel na ručním Hariu Mini, tak jsem zvědav na rozdíl.

Pt
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od primacafe »

Tak proti Hario Mini to bude určitě skok k lepšímu. Mlýnek bude na úrovni Saeco Lux chrom nebo Nemox Lux. Předpokládám, že má s těmito mlýnky shodné kuželové mlecí kameny.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od primacafe »

traktorista píše:Tak objednal som si ho aj ja, dlho som zvazoval co kupim, chcel som doserless, takze MDF vypadlo, ........
Gaggia MDF by byla určitě lepší volba.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
traktorista
nováček
Příspěvky: 51
Registrován: úte 06. lis 2012 16:31:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od traktorista »

no verim ze ma vacsie kamene a je to rokmi overeny model ktory aj vydrzi a aj si zachova kvalitu, ale ja by som proste ten doser neprekusol.
Hladal som aj na nete ci sa neda MDF nejakym sposobom prerobit na doserless, ale nic pouzitelne som nenasiel...

A zatial som mlel len na porlexe, tak sam som zvedavy aky bude rozdiel v mleti :)
Uživatelský avatar
IgoVlk
Příspěvky: 19
Registrován: sob 19. led 2013 23:35:52
bydliště: Praha
kávovar:
mlýnek:

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od IgoVlk »

traktorista píše: A zatial som mlel len na porlexe, tak sam som zvedavy aky bude rozdiel v mleti :)
Máte už nějaké zkušenosti?

Zřejmě půjdu nakonec cestou Silvia + Rocky (také preferuji doserless a navíc se k sobě prostě hodí :)), ale ze zvědavosti by mě zajímalo, jestli pozorujete nějaké výrazné zlepšení/zhoršení v mletí, protože co jsem přešel na Porlex, tak si ho nemohu zatím vynachválit.
S kontramatkou mám velmi slušné a stabilizovaném výsledky i na espresso, nicméně jsem si tímto krokem bohužel zavřel cestu na další způsoby přípravy - moka a FP :(
Uživatelský avatar
traktorista
nováček
Příspěvky: 51
Registrován: úte 06. lis 2012 16:31:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od traktorista »

Skusenosti este nemam, mlyncek mi zatial nedodali, tak cakam...
Ale co som pozeral recenzie na australskych weboch tak su dost pozitivne
Uživatelský avatar
-Pt-
Příspěvky: 17
Registrován: úte 22. lis 2011 21:29:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: IBERITAL CHALLENGE

Příspěvek od -Pt- »

Zdravím,

konečně se mi podařilo k mlýnku dostat a prozkoušet ho. Objednání v pohodě, do dvou dnů byl doma - balení bylo v pořádku, pro jistotu ještě prodejcem navíc vystláno a mlýnek tak byl zabezpečen proti poškození opravdu pečlivě.

K mlýnku samotnému. Nevím, jak to funguje u dražších mlýnků, ale zde pár postřehů majitele, který si koupil svůj první (a doufám, že i na dlouhou dobu poslední) el. mlýnek na kávu... Doposud jsem používal ruční mlýnek Hario Mini k mé relativní spokojenosti.

Mé prvotní požadavky na el. mlýnek = něco malého (co nezabere půlku kuch. linky), osvědčeného a bez doseru za max +-3000 kč... Samozřejmě s mlecími kameny. Po dlouhem hledání a dle výborných zkušeností ze zahr. for bylo jasno - Iberital Challenge.

Postřehy:
1. mlýnek přišel bez návodu, ale není na něm co laborovat
2. mlýnek je bytelný a vypadá naprosto v pohodě (v dané ceně) a je konstrukčně jednoduchý
3. nastavení mlýnku mě stálo 10 kč a 5 minut točení kolečkem :) - jedna standardka ze Sparu (mimochodem, ta "káva" hrozně smrdí a nechápu, jak to někdo může vůbec pít)
4. mlýnek mám pouze na přípravu espressa v mé mašině, takže jiné štelování nepotřebuju... Ale upřímně, pro štelování mlýnku pro různé druhy přípravy kávy to IMHO ROZHODNĚ není... Už na to espresso jsem točil asi 5 minut jako zběsilý a jsem rád, že jsem to trefil. Navíc neexistuje žádná možnost, jak si někam poznačit nějakou rysku či něco podobného. Ale s tím jsem do toho šel. Na přípravu káva do FP a dripu v práci
5. po nastavení výborné espresso s bohatou cremou a pěkně suchým a pevným pukem (dojem určitě lepší než z Haria, ale to se dalo čekat)
6. je trochu hlučnější - neřeším (tu minutu ho klidně budu poslouchat)
7. ne všechna kávová zrnka automaticky propadnou ze zásobníku do mlýnku - poslední zrnka létají v zásobníku a odráží se (řeším opětovným vypnutím a zapnutím - pak bez problému)
8. část umleté kávy zustává ve výdejním zobáčku - asi by to šlo vyřešit konstrukčně lépe, ale za to naklonění a 2x bouchnutí nic nedám...

Kolem a kolem? S klidným srdcem pro domácí přípravu kávy doporučuji. Za tu cenu podle mne nemá konkurenci.

Pt Ostravak
Odpovědět

Zpět na „Mlýnek na kávu“