Mazzer Super Jolly

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od elwoodblues »

Mlýnek z výše uvedeného odkazu od dinoo3 mám doma. Seriózní domluva, po zjištění velmi špatných ostatních možností dopravy mi prodejce autem přijel na půl cesty naproti, přihodil si odpovídajících 10 euro. Byl tam včas, všechno proběhlo bez komplikací, mlýnek byl (jak se zdálo) v originálním balení, nový. V mlýnku byly sice zbytky kafe, ale mám pocit, že to je kafe z továrního testu. Už tu o tom kdesi někdo psal. Přiznám se, že mi ta nízká cena byla trochu podezřelá, jsem moc rád, že jsem to zkusil. Na mlýnku není co hodnotit, vypadá impozantně a zatím se mi jeví téměř dokonalý.
S nastavením mletí jsem neměl problém. Skutečně někde kolem nuly se kameny dotýkají. Stupnice byla nastavena orientační samolepkou proti rysce, nastavení bylo na hodnotě 0,5. Zkusil jsem s tímto nastavením namlít a už od pohledu bylo jasné, že je to na prach a nic na světě to neprotlačí. Taky ne. Zatím melu na 2,1 a že je stupnice do desítky mě neudivuje, jako kolegy výše. Ono je zvláštní, divit se tomu, jakou číselnou hodnotu maximálně hrubé nastavení má. Když bude mít třeba trojku, budete místo na 1 mlít na 0,3 :) Stupnice je prostě po celém obvodu nastavovacího kolečka a jestliže je skutečná použitelná oblast pro třeba i jiné způsoby přípravy kávy řekněme do poloviny (netuším), tak přítomnost dalších hodnot na stupnici ničemu nevadí. Jde o to, aby se se stupnicí dalo pracovat dostatečně přesně a hodnota rozdělení 360ti° na deset stupňů hrubosti to umožňuje. Rysky jsou po desetinách a to je orientace velmi precizní a fakticky nastavitelná.
Zápory : u násypky bych čekal lepší zpracování. Když do ní nasypete 19g kávy, zůstane vám pár zrnek na spodku násypky, protože tam je z výroby nezačištěný otřep a zrnka se za něj zachytnou. Díra pro šroub, který má násypku jistit proti vytažení z mlýnku (což je zbytečnost daná zřejmě zabezpečením výrobce proti možným žalobám kafařů s chybějícími články prstů) je v násypce vyvrtána příliš nízko, takže při zašroubovaném šroubu násypka vaklá a aby se dala patřičně zasunout kam patří, je nutno šroub vyšroubovat. Oboje lze snadno upravit, ale násypka typu "dodělej si sám" mě u mlýnku této kategorie překvapila.
Dále - tento mlýnek z daného odkazu má na sobě nálepku Mazzer Super Jolly, made in Italy, ale na zadní straně nese (v krásném retro provedení) značku C.M.A., pro kteroužto byl skutečně firmou Mazzer vyroben. Osobně je mi to jedno a i když prodávající nikde nic jiného netvrdí, přesto se mi inzerování tohoto mlýnku pouze jako Mazzer Super Jolly (byť jím skutečně je) nejeví jako stoprocentně korektní.
Po praktickém vyzkoušení bych stále dal přednost mlýnku bez doseru, ale u takto skvělého mlýnku za takovou cenu je přítomnost nebo nepřítomnost doseru skutečností naprosto irelevantní. Skvělá koupě.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od dinoo3 »

Ako už bolo spomínané mám presne rovnaký mlynček. Môžem len súhlasiť s členom elwoodblues. Spracovanie a robustnosť stroja dokazuje, že ma mlynček asi prežije. Zbytky kávy som mal rovnako ako pri mazzere tak aj pri novom MDF. Jedná sa o zbytky kávy po skúške. Istotne by mi viac vyhovoval doserless ale za tu cenu to je akceptovateľné. To, že ostáva časť pomletej kávy na karusele, je spôsobené tým, že mlynček je predovšetkým stavaný na použitie asi viac ako 2-3 kávy denne, momentálne to riešim štetcom tak ako aj ostatní viď youtube (plánujem naskrutkovat polgulu na závit tak aby zbytky káva neostávali na karuseli) . Rovnako plánujem demontovať čidlo proti preplneniu dosera tak aby som sa dostal so štetcom k prepadu kávy od kamenov. Čo sa týka násypky tak tá sa mi samozrejme nezmestí na linku, tento problém vyriešim zakúpením tej najmenšej (6") alebo výrobou na CNC kovovej mini. Čo ma veľmi prekvapilo je tichý chod, neporovnateľné oproti MDF.
Meliem okolo č. 1 +-0,3.
Mazzer vyrába mlynčeky pre rôznych výrobcov espresso strojov, napr. "Rocket"

Toľko zatiaľ z mojej cca tyždennej skúsenosti s Mazzer Super Jolly.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od vilose »

Tá nula je tam správne pre volanie zo Slovenska. Iba v prípade, keď sa pred číslo vkladá medzinárodná predvoľba 00421, tak sa prvá nula v slovenských telefónnych číslach musí vynechať.
Zasielanie Mazzer SJ v balíku je vo veľkej miere podmienené dostupnosťou originálneho obalu. Pokiaľ nie je tento obal k dispozícii, tak je jednoduchšie ho poslať v 2 balíkoch. Ťažko totiž zabaliť 14 kg ťažký stroj spolu s krehkou násypkou.

Pre pravosť je dôležitá táto nálepka. Prvé číslice 06 vo výrobnom čísle znamenajú, že môj bol vyrobený v roku 2006:
SAM_0090.JPG
U mňa ja zozadu mlynčeka toto logo Mazzer:
SAM_0091.JPG
Rozsah mletia u mňa bol zatiaľ u všetkých káv v rozsahu tejto nálepky:
SAM_0092.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od dinoo3 »

Množstvo kávy na jeden Double je u mňa presne pod ryskou, viď foto.
Resp. sa dá podľa tej rysky orientovať.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od dinoo3 »

Páni mal by som dve otázky ohľadom Mazzeru:

1, Používate násypku alebo sypete kávu priamo do mlynčeka bez násypky (Stále uvažujem nad kúpou mini násypky, momentálne nasypem kávu z tmavej lekárnickej fľaše so zabrúseným hrdlom priamo do mlynčeka)

2, Demontovali ste to čidlo, ktoré má zastaviť mlynček pri preplnení doseru? Po demontáži by sa dal jednoduchšie vyčistiť tunelik (Ja som demontoval len tu klapku z toho čidla, rozmýšľam o kompletnej demontáži)
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od funkyboss »

Ahoj,
SJ (verzi Automatic) mám též a povedl jsem kompletní demontáž horního mikrospínače včetně kabelů, aby se dal doser i tunel dobře vyčistit. Stejně tak jsem odpojil kabely od mikrospínače způsobujícího automatické domílání po vydání cca 12 dávek. Mlýnek tak funguje jako manuální verze. Kdyby měl někdo zájem, můžu sem dát i fotky, ale vše se dá najít na zahraničních webech (home-barista.com apod.)
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od dinoo3 »

Jasné, mám záujem o foto. Môžem ťa poprosiť o foto a nejaké info? Ďakujem.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od funkyboss »

Takže jdeme na to. Tyto úpravy byly první co jsem na SJ provedl, než jsem jej začal používat. Samozřejmě nejdřív odpojíme mlýnek z elektřiny.
1) Odmontování doseru - odšroubovat 2 šrouby na dně doseru pod tunelem a 2 imbusy vedle a pod mikrospínačem. Tím se celý doser uvolní, k mlýnku je přichycen pouze kabely od mikrospínače nahoře a spínače domílání dole. Na doseru zezadu nad otvorem pro kávu je mikrospínač přichycen dvěma křížovými šrouby, které vyšroubujeme. Tím se mikrospínač uvolní.
2) Odpojení kabelů uvnitř mlýnku - mlýnek položíme na levý bok a vyšroubujeme na jeho dně všech 6 šroubů (4 nohy, uzemnění a šroub s plíškem zajišťujícím misku). Zevnitř je přichycena kabeláž, my najdeme náš kabel od horního mikrospínače (dvojice šedivých) a odpojíme ho. Místo něj propojíme místa odkud byl kabel vytažen (v mém případě oranžovým kabelem). Pro odpojení kabelů vedoucích od mikrospínače (schovaného vespod doseru) majícího za funkci domílání vytáhneme 2 černé kabely, každý jednotlivě na konci zaizolujeme a necháme je volně v mlýnku.
Šrouby zajišťující kabely na desce samozřejmě dotáhneme, přišroubujeme dno a doser a je hotovo :grin:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) funkyboss dne čtv 30. zář 2021 9:40:23, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od dinoo3 »

Ďakujem,

spínač, ktorý zastavuje mletie pri preplnení dosera som odstránil, teraz sa dá mlynček perfektne čistiť. Môj elektrikársky amaterizmus spôsobil, že som musel mlynček znova otvoriť a premostiť tie sloty po vybratí káblov od spínača (Nedalo mi a úpravu som robil ešte pred uverejnením fotiek od kolegu vyššie :) .
Ten druhý mi ale akosi neprekáža, neviem ako u vás ale ked vycvakávam doser tak mám vypínač v polohe nula, čiže sa nezapne automatické domletie po cca 12 cvaknutiach doserom. Doteraz som nevedel ako to funguje, nechal som zapnutý mlynček v polohe jedna a nacvakal cca 12x a ono sa to samo zaplo. Ale ako som povedal, toto sa u mňa nezapína.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od funkyboss »

Je pravda, že to domílání (pokud zůstane zapojené) funguje jen při zapnutém mlýnku. Já ale raději odpojil vše.
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od dinoo3 »

Jedná vec ma ešte trošku hnevá. Neviem ako je to u Vás ale u mňa karusel dosera, resp jeho lopatky nezotrú všetku kávu, vždy tam trochu zostane. Je to síce malé množstvo, ktoré tam zostane ale chcel by som aby to zotrelo všetko. Proste medzi dnom dosera a spodnou hranou lopatiek je medzera a preto sa chcem opýtať, je možné nejakým spôsobom lopatky viac priblížiť tak aby ostala min vôľa?
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od funkyboss »

To je řekl bych klasika u všech SJ, ne-li Mazzerů. Macap na tom je trošku lépe, ale stejně vždy v doseru něco málo zůstalo. Na zahraničních webech se to celkem dost řeší, někdo lepí na lopatky pásky, které kafe stírají. Nejlepší způsob je asi zbrousit dno doseru do roviny, aby ty lopatky jezdily rovnou po něm, jako třeba tady:

Kód: Vybrat vše

http://www.home-barista.com/grinders/modding-mazzer-2-5-t19032.html
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od dinoo3 »

Nedalo mi to a demontoval som z dosera aj ten druhý spínač. Snazil som sa rozobrat komplet doser ale zastavil som sa na lopatkách karusela, tam je to pravdepodobne na kontru dotiahnuté, ani po uvoľnení závlačky sa mi s tým nepodarilo pohnúť. JEdine čo sa mi podarilo je, že to nevydržali dve lopatky :grin: . Spočiatku som nadával že som to ale k.... ale nakoniec to vyriešilo môj problém. Do 2 štrbín protikusu lopatiek (ktoré sa ulomili) som vystrihol kúsok kartónu takže teraz lopatky stierajú úplne všetko a v doseri nezostane ani stopa po káve. Takže teraz mám 3 lopatky hliníkové, ktoré majú vôľu a nezotrú všetko a dve kt. doser kompletne vyčistia.
Ale aj tak by ma zaujímalo ako demontovať tie lopatky, pretože to bol posledný krok, ktorý ma delil od kompletne rozobratého dosera.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od dinoo3 »

Foto č.1 - V násypke sa dá orientovať podľa rysky - na fotke je 10g
Foto č.2 - Doser s plným tunelíkom, po vymetení štetcom zapínam mlynček znova a zas vyčistím tunelík
Foto č.3 - Vycvakaný doser (Vidieť, že v mlynčeku neostáva ani gram kávy)
Foto č.4 - Informácia pre Elwoodblues - malý kopček (: pred zarovnaním a utampovaním
Foto č.5 - Utampovaných 10g - zvyčajne dávam o 1-2g viac
Foto č.6 - Puk po extrakcii
Foto č.7 a 8. - Australia Skybury
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od Effe »

Možná by se to hodilo majitelům tohoto mlýnku.Narazil jsem na to při pátrání po příčinách "lepení staticky ovlivněné " namleté kávy a hrudkování.
Je to nějaké antistatické okýnko ,které se nalepí na otvor ze kterého vypadává namletá káva dál.
Pokusím se tu umístit odkaz na videa,kde je vidět jak to vypadá při mletí bez a s tím udělátkem.
http://www.home-barista.com/grinders/ma ... 23013.html
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od funkyboss »

Tuhle mřížku dává Mazzer do doserless mlýnků, mám pocit že to má i patentované. U mlýnků s doserem hrudkování není problém, proto tam ani ta mřížka není.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od vilose »

Pred časom bola v inej téme diskusia, kde som tvrdil, že za určitých okolností majú problémy s elektrostatikou všetky mlynčeky bez ohľadu na konštrukciu, či použité materiály. Ako príklad som použil náchylnosť na elektrostatiku arabiky India Monsooned Malabar.
Dňa 5.5.2013, teda pred 12 dňami, som si vypražil identickým spôsobom 5 druhov kávy o celkovej čistej hmotnosti cca 900 gramov (6pražení).
Z toho jedine India Malabar AA Monsooned washed sa chová takto:

Obrázek

Práve teraz nastali tie okolnosti, pri ktorých sa prejavili problémy s elektrostatikou. Ostané kávy pražené rovnakým spôsobom toho istého dňa sa takto nechovajú.
Ani India Malabar AA Monsooned washed sa takto ešte nikdy nechovala. Po vyfotografovaní bol vyprázdnený tunelík a zmetené všetko do dosera, potom už žiadne podobné prejavy.
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od Effe »

Já mám krátce Ascaso I-Steel, zatím jsem mlel nejvíce Indian Monsooned a tam to "lepí" dost.Na zdejším foru jsem toho moc nenašel ,ale na jiných je to dost diskutované.Jedna z teorii je zvlhčit lehce zrna před mletím (RDT = Ross Droplet Technique-Eliminating Grinder Static) někteří to zkoušejí Zerostatem(používá se na vinylové desky) .Já jsem zkusil na vnitřek násypky kudy padá namletá káva nalepit rozstřihnutý antistatický sáček do kterých se balí počítačové komponenty a zdá se mi to lepší.
Přikládám pár obrázků na které jsem na webu narazil
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od dinoo3 »

Problém je, že po nalepení mriežky sa vytratí možnosť vyčistenia tunelíka.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Mazzer Super Jolly

Příspěvek od vilose »

Z toho dôvodu tam ani žiadnu mriežku nechcem. Okrem toho ani jej účinnosť nie je na 100%.
Odpovědět

Zpět na „Mlýnek na kávu“