Re: Ruční mlýnek

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Redmann »

Kým budeš používať pretlakové misky, s mletím toho moc nepoladíš.
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od giro »

Podelím sa aj ja o skúsenosti s Porlexom hand tall. Používal som ho denne celý rok, kým ho tieto vianoce nenahradil rocky. Jeho držanie, ťažisko je asi len otázka cviku, treba ho držať v hornej polovici. Na keramických mlecích kameňoch vidno ručnú prácu - sú na nich odtlačky prstov pravdepodobne nejakého aziata :) , avšak presnosť nie je taká ako u kovových v elektrických mlynoch. Konzistentnosť mletia je slušná, ovplyvňuje ju ale čistota kameňov. Čím viac sú zanesené, tým väčšie rozdiely v homogenite sú. Použitie na espreso do pákové stroja neviem dostatočne posúdiť, ja na ňom meliem do moka konvičky, pre ktorú je vynikajúci. Skúšal som aj do lacného pákového stroja s výsledkom podobným kupovanej mletej kávy, ale myslím že pre lepšie mašiny je nepostačujúci. Keď som sa rozhodoval pre kúpu, plusové body pre mňa predstavovalo kovové telo v domienke, že nebude vytvárať statický náboj a držať na sebe kávu. Pravdou je, že aj na tomto mlynčeku ostáva na stenách spodnej nádobky nalepené nejaké množstvo namletej kávy.
Okrem pozitív treba spomenúť aj jendo negatívum a tým je uchytenie a materiál kľučky. Kľučka po nasadení nie je ničím fixovaná a tak sa ľahko stane, že počas mletia vyskočí z osky. Pri novom mlynčeku sa toto stávalo menej, ale časom prišiel aj druhý problém a tým je materiál kľučky. Na pohľad to je odolný kov, avšak je mäkší ako oska. Po cca 3/4 roku každodenného používania sa začal vymačkávať 5 uholníkový otvor osádzaný na osku. Výsledkom je vôľa v rúčke a častejšie vyskakovanie z osky.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ondrada »

Já měl teď párkrát v ruce Porlex Mini, a podle mýho názoru je to z těch ručních mlýnků, který se tu probíraly, ta nejlepsí volba. Prošel mi rukama i Hario Mini a jako cestovní mám Kyoceru, takže snad jen Skertona jsem neviděl podrobněji - ale ten je údajně horší než Hario Mini.

Za sebe, kdybych si měl vybrat teď, tak si vezmu jednoznačně Porlexe. Z těch tří má jednoznačně nejpevnější uložení vnitřního kamene - je prakticky nehybný, narozdíl od "viklacího" středu Kyocery a Haria. Dovedu si představit, že když si s Porlexem někdo pohraje tak, aby byl napevno uložený i vnější kámen, který je teď navolno (vzhledem k tomu, jak drží ten vnitřní je to až škoda), tak bude konzistence mletí (samozřejmě na poměry ručního mlýnku) velice slušná - už takhle z něj leze od pohledu lepší produkt než z těch dalších dvou. Jinak jsou kameny prakticky stejné u všech tří mlýnků - nejsou nijak ostrý a kafe spíš drtí než krájí, takže větší množství prachových částic bude produkovat i Porlex.

Co se týká kličky, "systém" nasazování je taky asi nejlepší - tím, že je to prostě kus kovu s vyraženým šestihranem nebo pětihranem nebo co to tam vlastně je, se dá nasadit pořádně - narozdíl třeba od tý Kyocery, která (aby to vypadalo hezky) má kličku s takovým špuntem na konci, kvůli kterýmu se dá nasadit "jenom tak na kraj" a vypadává mnohem častěji.

Krom toho, to že je klička z měkčího materiálu než osa mlýnku je spíš výhoda - kličku lze snadno nahradit, ale nestane se to co na Kyoceře - že se časem začne vyžvejkávat ten šestihran v mlýnku až se časem oholí úplně a mlýnek bude na vyhození.

Takže za mě - pokud některý z těchto ručních mlýnků, tak jednoznačně Porlex.
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od giro »

Pozeral som v obchode ako je robený skerton, určite je v tomto porlex lepší. To že spodný kameň pláva je podľa mňa výhoda čo sa týka konzistentnosti mletia, pretože aj oska ma nejakú vôľu, takže sa to oba kamene "uhnú" o koľko treba.
S tou kľukou by to bolo fajn, keby sa dala bežne zohnať. V našich eshopoch nič také neponúkajú a zo zahraničia by to s dopravou vyšlo toľko, že môžem kúpiť radšej celý nový.
Snažil som sa poukázať na nejaké nedokonalosti mlynčeka, každopádne si tiež celkovo myslím, že je to v danej cenovej kategórii najlepšia voľba ručného mlynčeku. Odviedol pre mňa množstvo skvelej roboty a dúfam, že mi ešte nejaký čas poslúži.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ondrada »

Mě právě přišlo, že v případě Porlexu Mini je vnitřní kámen natolik (až velmi překvapivě, ve srovnání s tím co sem doteď viděl) pevnej, že by si ten pevnej spodek snad i zasloužil a konzistence mletí by se zvýšila právě proto, že by nic nikam neuhýbalo
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od giro »

Zo začiatku bola oska veľmi pevná, prakticky nemala vôlu do strán, tiež som mal pocit, že by aj spodná mohla byť na pevno. Ale postupným používaním tú vôľu získala, predsa len je vymedzená iba nejakými plastovými podložkami. Takže je asi dobré, že je vôľa aj v spodnom kameni.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ondrada »

Tak potom jo, ten muj Mini je měsíc starej a moc toho eště nepomlel.
Uživatelský avatar
ciza
Příspěvky: 1
Registrován: sob 08. úno 2014 22:12:00
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ciza »

Ahoj, dnes mi přišel Porlex mini. Mletí je mnohem lepší než u mého dosavadního Delonghi. Postupně jsem zkoušel mlet jemněji a jemněji, ale i když už bylo cítit, že kameny se lehce potkávají, jen cca v polovině otáčky (musí mít kameny trošku vakl), tak pořád mi kafe na mé Gaggia Baby teče výrazně rychleji než 25/25. Udusával jsem silou určitě vyšší než 20kg. Někde jsem tu četl, že na nejjemnější mletí vůbec kávovar vodu neprotlačí. Kde může být problém? Zkusím ještě jiné kafe až přijde.
Taky by mě zajímalo, kdy mám 25 s začít měřit, jestli při zapnutí čerpadla nebo až v okamžiku, kdy první kapky projdou pákou?
Díky za odpovědi na základní otázky, které se tu už možná řešily.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Redmann »

Ja meliem na Porlexe nejakých 4-5 zúbkov od úplného utiahnutia. Máš v páke dosť kávy? Do štandardnej Gaggia misky vojde 9-10 g. Keď máš menej, káva tečie rýchlejšie. Nájdi si na fóre vlákna o správnom plnení misky, riešilo sa to veľa krát.
Mimochodom, sú to nepretlakové misky? Ak pretlakové, 25/25 asi nedosiahneš.
25 s sa meria od zapnutia čerpadla.
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od mvaldo »

zunicka píše:Kyocera vyzerá celkom fajn, tiež nad ním rozmýšľam

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?v=3-DxLqJZThw&feature=related
ano, mlynek Kyocera je fajn, ale po dlhsom pouzivani sa "vyvakla" rucka a pri mleti vypadava ...
... no toto je, myslim si problem kazdeho rucneho mlynka
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ondrada »

Porlex to má zdá se řešený trochu líp... Klika líp drží a je vidět, že se sune ven, takže to člověk včas upraví, narozdíl od Kyocery, kde se častým mletím s klikou nasazenou "na krajíčku" hrozivě vymačkává ten pětihran v klice a "hobluje" pětihran na mlýnku (mimochodem jsem nepochopil, proč je tam taková obskurnost, jako pětihran :))
Uživatelský avatar
PJ_1986
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 13. pro 2012 11:33:11
bydliště: Litoměřice
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od PJ_1986 »

Nemá někdo zkušenost s tímto? Obrázek
vyskočilo to na mě při koukání po mlýncích a uchycení osy je celkem dlouhý, že by nemusel vnitřní kámen cestovat. Cena taky není špatná. Srovnání s Porlexem tu

Kód: Vybrat vše

http://epicureancyclist.com/in-review-gsi-java-mill/
, ale angličtinou moc neoplývám a z překladače to vylezlo trochu kostrbatý. Ale zdá se mi použitelný.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Fox_25 »

Ten JavaMill vypadá hodně zajímavě. Podle mě si ten vrch říká o napojení na silnější motor s menšími otáčkami a mlel by rovnou do páky.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Fox_25 »

Takže to ložisko co má na sobě Java mill ničemu nepomůže?
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Fox_25 »

Nemyslím třecí ložisko nad kameny, ale na "hlavě" kde je oska pro uchycení kličky je normální zapouzdřené ložisko 6203R5.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
PJ_1986
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 13. pro 2012 11:33:11
bydliště: Litoměřice
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od PJ_1986 »

kolu: ty mlýnky co jsi dal vypadají super, hlavně ten LIDO, ale za ty peníze bych si už koupil na doma elektrický a na cesty bych tak drahý asi taky netahal.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Fox_25 »

No, ono pokud by se to třecí ložisko udělalo z bronzu nebo teflonu tak by to mohlo fungovat dobře. Když tak na to koukám tak mi přijde že tam není třecí ložisko, ale mohla by tam být zalisované dvě normální ložiska podobná těm jaké se používají u hlav v pevných discích.

Já ten Java Mill asi prubnu, ale vypadá to že by to mohl být malý prcek kde si nasypu přesné množství kávy kterou to umele do páky a pěkně bez bordelu nebo zbytků mezi kameny.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
siskin
Příspěvky: 8
Registrován: pon 08. úno 2010 16:03:25
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od siskin »

Právě jsem rozbil svou druhou Kyoceru .... skleněný (nebo umělohmotný?) zásobník na mletou kávu spadl z kuchyňské linky na lino .... výška 1m, napoprvé rozbitý jako první kus .... no nevím, jestli kluci japonští neudělali někde chybu .... jsem sice nešikovný od přírody, ale jeden pád by to snad mohlo vydržet .... jdu koupit epoxidové lepidlo (nebo zrovna radši Rancilio Rocky No Doser?)
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od morseee1 »

siskin píše:Právě jsem rozbil svou druhou Kyoceru .... skleněný (nebo umělohmotný?) zásobník na mletou kávu spadl z kuchyňské linky na lino ....
Alebo nerezovy porlex ....
Uživatelský avatar
thesilentman
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: stř 04. srp 2010 16:18:02
bydliště: Brno
kávovar: BEZZERA UNICA PID (2011-2020 Gaggia Classic, 2006-2011 Lidl)
mlýnek: Macap M5

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od thesilentman »

siskin píše:Právě jsem rozbil svou druhou Kyoceru .... skleněný (nebo umělohmotný?) zásobník na mletou kávu spadl z kuchyňské linky na lino .... výška 1m, napoprvé rozbitý jako první kus .... no nevím, jestli kluci japonští neudělali někde chybu .... jsem sice nešikovný od přírody, ale jeden pád by to snad mohlo vydržet .... jdu koupit epoxidové lepidlo (nebo zrovna radši Rancilio Rocky No Doser?)

To je divné, jestli je to tedy tenhle:
, což je vlastně Hario Skerton. Mě spadnul už asi 5x a jednou dokonce i z 1.5m v kuchyni na dlaždice a jenom poskakoval a nic se mu nestalo. Čekal jsem, že bude na tisíc kusů a ono nic, akorát naposledy se z něj ulomil kousíček u okraje. Každopádně doporučuji toho Rockyho. :)
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Mlýnek na kávu“