Re: Ruční mlýnek

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od pelo »

Nenašel jsem zde nikoho, kdo by tenhle mlýnek používal, tak jsem to teda risknul a v sobotu ho objednal z coffeehit.co.uk
Uživatelský avatar
fantozzi
začátečník
Příspěvky: 73
Registrován: sob 02. led 2016 12:28:54
bydliště: ČR
kávovar: Rocket R 58
mlýnek: Mazzer Mini Electronic A for Rocket

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od fantozzi »

Az Ti dorazi, tak dej prosim vedet. Taky o nem uvazuji :-)
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od pelo »

Uz je v rozvozu UPS tak bych ho měl dnes mít tady...

EDIT: Od rána byl u sekretářky, ani nevěděla, koho ten balík je, ješte že jsem si ho tam všiml.

Přikládám fotky po rozbalení, poznatky k mletí ale nejspíš až o víkendu (nemám tu žádné kafe). Akorát k té ceně, asi bude bezpečnější až se manželka zeptá (a ona se zeptá), vydělit tu cenu nějakou konstantou :lol:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
fantozzi
začátečník
Příspěvky: 73
Registrován: sob 02. led 2016 12:28:54
bydliště: ČR
kávovar: Rocket R 58
mlýnek: Mazzer Mini Electronic A for Rocket

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od fantozzi »

Super, uz se tesim na postrehy!
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od puschpull »

Tohle je krásné a moc se mi to líbí:
Akorát k té ceně, asi bude bezpečnější až se manželka zeptá (a ona se zeptá), vydělit tu cenu nějakou konstantou :lol:
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od pelo »

Prví foto z mletí. Stupeň 4 (podle návodu je espresso rozsah 4 - 8). Pohon mlýnku jsem už vyřešil taky :lol:
Plus první výsledky z misky LM 7g (ješte to není optimální, ale váha je už na cestě a chce to trochu prax).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od pelo »

Dnes jsem to měl rozebraný protože se od koupě v jednom místě při točení klikou objevoval jemný dotek kamenů, tzv. "burr rub," dokonce i na stupni 8, co je podle návodu konec rozsahu pro espresso. Tak jsem to podle návodu od výrobce (na youtube) rozebral a kameny vystředil proti sobě a už je to dokonalý. Sice se mi to povedlo asi až na pátý pokus, kdy už jsem byl nešťastný, protože po dotažení se to vždy ješte zhoršilo než to bylo původně, ale nakonec se to povedlo. Mechanizmus je sice hodně jednoduchý ale za to velmi citlivý na rovnoměrné utažení čtyř šroubů na spodku té průhledné části. Jak byl jeden šroub přitažený trochu víc než ostatní, už to v jednom místě drhlo.

K samotnému mletí, mlýnkem už prošlo asi 100g kávy (ne že bych tolik káv vypil ale některý jsem musel vylít a taky jsem dvakrát vysypal obsah spodního zásobníku když mi z ruky vyklouzl na zem). Podle návodu je rozsah pro espresso 4 - 8 stupeň od nuly, testoval jsem v miskách LM 7g a 14g. Nejlepší výsledky byly na stupni 5-6. Na čtyřce to skoro neteklo (pár ml konzistence motorového oleje) a na 7-8 to za 25 vteřin vychcalo přes půlku hrnku obarvené vody. Mletí je velice konzistentní, nenašel jsem žádné částice, které by neodpovídaly nastavení, mlýnek je velice přesný. Co se týče ovládání mlýnku, jde to až kupodivu lehce a rychle, zvládne to i 5-ti leté dítě - vyzkoušeno. Nezaznamenal jsem žádné zasekávání zrn v mlecím mechanismu a díky výšce mlýnku z něj zrnka ani nestřílí otevřeným vrchem. Prostě jen nasypat kávu, pár krát zatočit klikou a je to. Jediný, nad čím by se snad vyplatilo uvažovat je výměna plastového antistatickému zásobníku na mletou kávu za skleněný z lido 2 (stojí 3,50$), pokud by tam sedl. Za prvé kvůli statickému náboji - čerstvě umletá káva je nalepená na bočních stěnách a je třeba s mlýnkem pár krát poklepat, nebo pár vteřin počkat až se to pustí. A za druhé by mlýnek vypadal mnohem líp. Jinak nemám na co bych si stěžoval, za mně dávám mlýnku :ok:

PS: Jednu nevýhodu ten mlýnek má - do teď jsem se mohl vymlouvat nejdřív na starý laciný kávovar, pak na v prodejně mletou kávu, přetlakové misky nebo nevhodnou nádobu na mlíko. A to už s postupným nakupováním kvalitních věcí začíná být problém a už se to dá těžko skrýt, že je to v rukách :pardon:
Uživatelský avatar
fantozzi
začátečník
Příspěvky: 73
Registrován: sob 02. led 2016 12:28:54
bydliště: ČR
kávovar: Rocket R 58
mlýnek: Mazzer Mini Electronic A for Rocket

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od fantozzi »

Sedet by to melo, alespon podle stranek vyrobce: "The jar is made of RTP (Permastat) BPA Free ABS Plastic, and has a medium dark tint. It is the same size, and capacity as the original 8oz glass jar."
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od pelo »

Podle fotek i závit vypadá stejně. Někdy jim možná napíšu a objednám si jeden, vypadalo by to mnohem líp než s tím hnědým a i z pohledu statického náboje by to bylo asi lepší.
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od pelo »

Přidávám fotku mlecích kamenů po mletí. Jak je vidět, zbytky kafe jsou fakt minimální, kdybych s ním ješte párkrát poklepal tak by to bylo možná čistý úplně. Takže pro moje použití je to naprosto ideální, když melu jednu nebo dvě dávky naráz, alespoň v mlýnku nezůstává starý kafe.

Co jsem naposled psal, že z mlýnku nic nevyletí vrchem, beru zpět. Dnes ráno jsem si toho všiml, že občas nějaký malý kousíček vrchem letí, po mletí dvou dávek jsem na zemi objevil 3 fragmenty. Kdyby to byl pro někoho problém, dá se na vrch koupit plastová krytka. Taky se mi dnes stalo, že nahoře zůstalo jedno přerostlé zrnko a nějak se mu nechtělo mezi mlecí kameny To jen aby ste mě neobvinili, že jsem Vám lhal, až si ho koupíte :grin:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Sicvok
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 21. črc 2016 16:21:37
bydliště: České Budějovice
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Eureka Mignon Silenzio

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Sicvok »

Hledám vhodný ruční mlýnek do kanceláře. Moc času tam netrávím, tak předpokládám, že budu dělat v průměru jednu kávu denně - aeropress. Z toho co jsem si tu přečetl, mi vychází jako nejlepší volba Porlex mini, nebo Porlex Tall. Četl jsem dobře a můžete mi potvrdit moji volbu? Nebo je v cenové relaci kolem 1000 Kč něco lepšího? Díky za tipy.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od wladas »

Snad 100x polozena otazka ale predsa sa spytam. Aky mlyncek? Chcem samozrejme kvalitu ale bude vyuzity hlavne na moka konvicku ale sem tam vynimocne aj espresso.

Kandidati su zatial klasicky co uz boli viac krat na fore spominany.
Zassenhaus Panama
Zassenhaus Quito
Porlex JP-30 (o nom tu nikto nepisal skusenosti)

Je nieco este ine? Lebo lepsie mlynceky su len Lido E a Commandante ale u nich su cenovky uz moc vysoko.

Limit mam 120€
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
pan_dan
Příspěvky: 26
Registrován: ned 21. zář 2014 18:30:16
bydliště: Praha
kávovar: rocket appartamento, moccamaster, hario v60, aeropress, moka
mlýnek: Niche zero

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od pan_dan »

Zdravím,
na www.madebyknock.com jsem koupil ruční mlýnek Feldgrind za 80 liber. Nikde se tu o něm nepíše, ale za ty peníze je to opravdu super záležitost. Mele obdobně jako Lido 2/3. Stepless nastavení hrubosti mletí, zvládne namlít i na espresso. Tělo je hliníkové, vnitřní konstrukce z nerezu a uchycení kamenů je velmi stabilní. Kdybyste někdo zvažovali upgrade z porlexu, tak je to určitě dobrá volba. Problém je jen s dostupností, jedná se o malou společnost, skladem mlýnky mají jednou za čas ve velmi omezeném množství.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od wladas »

Tak nakoniec predsa Lido E doma. Velka spokojnost. Akurat si mlaskam po prvom a zaroven podarenom dopiu. Sice uz trosku malo preextrahovane (42s) ale dobre. Je to poriadny kaliber. Melie sa relativne lahko ale 50kg slecna by uz na konci fucala :) Pri troche casu si urcite zasluzi zalozit samostatnu hodnotiacu temu kde hodim aj vsetky foto.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
Dani12
Příspěvky: 14
Registrován: úte 02. led 2018 23:27:28
bydliště: Stará Ves nad Ondřejnicí/Pardubice
kávovar: Aeropress, Bezzera Unica
mlýnek: Hario Mini Mill, Orphan Espresso LIDO E

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Dani12 »

Dobrý den,

mohu se zeptat, jak s odstupem času hodnotíte používání OE LIDO E na espresso? Osobně zkrátka nechci elektrický mlýnek, ale mám strach, abych kombinací Berezza Unica + ruční mlýnek jen "nezazdil" 30 tisíc. Původně jsem uvažoval o Comandante, asi hlavně kvůli designu, ale jestli jsem pátral dobře, tak lepší volba než LIDO E, když pominu už hodně drahý Pharos, asi není.

Předem děkuji za odpovědi.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od wladas »

S Comandante ho porovnat neviem ale uz podla fotiek a videi vidno ze konstrukcia LIDO je o triedu-dve lepsia. A z nej logicky vyplyva aj presnost mletia. Nevyhoda je samozrejme jeho velkost ale na domace pouzitie to vobec nevadi.

Pri pouziti na espresso je proste super. Opakovatelnost shotov bez problemov. Kvalitou mletia sa da porovnat k Mazzer SJ, mozno aj lepsie (za to ma mozno niekto kvoli tomu ukamenuje :) )
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
Dani12
Příspěvky: 14
Registrován: úte 02. led 2018 23:27:28
bydliště: Stará Ves nad Ondřejnicí/Pardubice
kávovar: Aeropress, Bezzera Unica
mlýnek: Hario Mini Mill, Orphan Espresso LIDO E

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Dani12 »

Super, moc děkuju. Díval jsem se na nějaká videa s Dougem a vypadá to, že mele opravdu parádně.

Nechám si ho tedy poslat přímo z OE na svoji US adresu a pak si přepošlu sem.

Tak se mi to krásně všechno vyřešilo, včera kávovar, dnes mlýnek......a až to dojde, tak kafe už mám taky vybraný - Brasil Facenda Lagoa. :tany:
Uživatelský avatar
petertorm
Příspěvky: 2
Registrován: pon 29. led 2018 11:11:29
bydliště: Praha
kávovar: aeropress
mlýnek: hledam

Hario Mini Mill Slim

Příspěvek od petertorm »

Zdravím,

už jsem psal do jineho vlákna, ale následně jsem narazil na tuto skupinu. Věděli byste mi poradit, zda je Hario Mini Mill Slim dobrý pro přípravu chemexu nebo aeropressu? Cenově mi přijde zajímavý ale nevím jestli se to neodráží na kvalitě, nějaké zkušenosti?

Ten: https://www.kofio.cz/prislusenstvi/mlyn ... l-slim/365

Peter
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od pelo »

wladas píše:S Comandante ho porovnat neviem ale uz podla fotiek a videi vidno ze konstrukcia LIDO je o triedu-dve lepsia. A z nej logicky vyplyva aj presnost mletia. Nevyhoda je samozrejme jeho velkost ale na domace pouzitie to vobec nevadi.
Prave velkost je vyhoda Lido E. Konstrukcia je velmi pevna, dobre sa drzi a clovek sa neboji za tu klucku poriadne zabrat ked melie trochu tvrdsie zrno. Mletie je s nim aj vdaka tomu velmi rychle. Ostatne mlynceky su robene z velkej casti na dizajn, potom je problem napr. s opotrebenim klucky v napojeni na osku alebo vyskakovanim klucky ked sa clovek ponahla. Dalsou vyhodou Lido E je, ze vsetky nastavenia su dostupne zvonku mlynceka, nic sa nemusi otvarat ci uz pri plneni mlynceka alebo nastavovani hrubosti mletia. V tom ma oproti commandante urcite navrch. Udrzba je tiez velmi jednoducha, povolis jednu skrutku dole, jednu hore a celu stredovu osku s kamenom vyberies von a vycistis co potrebujes. Kvalite mletia nemam co vytknut, v klude by som sa ho nebal porovnavat s velkymi komercnymi mlyncekmi (tu treba dat pozor pri porovnavani napr. so SJ, ze porovnavame 2 rozne typy mlecich kamenov - konicke a ploche, co vo vysledku moze davat trochu odlisne vysledky).
Uživatelský avatar
Dani12
Příspěvky: 14
Registrován: úte 02. led 2018 23:27:28
bydliště: Stará Ves nad Ondřejnicí/Pardubice
kávovar: Aeropress, Bezzera Unica
mlýnek: Hario Mini Mill, Orphan Espresso LIDO E

Re: Hario Mini Mill Slim

Příspěvek od Dani12 »

petertorm píše:Zdravím,

už jsem psal do jineho vlákna, ale následně jsem narazil na tuto skupinu. Věděli byste mi poradit, zda je Hario Mini Mill Slim dobrý pro přípravu chemexu nebo aeropressu? Cenově mi přijde zajímavý ale nevím jestli se to neodráží na kvalitě, nějaké zkušenosti?

Ten: https://www.kofio.cz/prislusenstvi/mlyn ... l-slim/365

Peter
Hario Mini Mill používám společně s Aeropressem v práci a z laického pohledu mi přijde, že to je docela dobrá(a relativně levná) kombinace k přípravě slušného šálku kávy v jakýchkoliv bojových podmínkách. Jediná věc, se kterou se musí počítat je to, že na Aeropress je ta jedna odměrka větší gramáž, než na klasické espresso a v tom Mini Millu to chvilku trvá a ruka už to ke konci cítí.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Mlýnek na kávu“