Re: Ruční mlýnek

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od vilose »

Tak, či tak berte mletie kávy na espresso ručným mlynčekom ako dočasné riešenie.
Jedine, že by ste sa rozhodli pre OE Pharos.
Lepšie peniažky šetriť.
Pokiaľ to myslíte vážne, predsa by mala byť istá úmera medzi hodnotou spotrebovanej kávy, cenou mlynčeka a cenou kávovaru.
ChesterBen
Příspěvky: 2
Registrován: stř 23. kvě 2012 21:21:09
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ChesterBen »

To je pravda, není.
Ještě si musím vyhledat rozdíly mezi ocelí a keramikou, ale chtěl bych se zeptat právě k tomu materiálu kamenů - Ocelové se dají nabrousit, ale jak jsou na tom keramické? Ty se tolik netupí, nemusí se brousit, nebo se nějak nabrousit dají?
Uživatelský avatar
eXp10it
pokročilý
Příspěvky: 87
Registrován: stř 16. lis 2011 20:47:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od eXp10it »

OMG co řešíš? 1200,- Kč vždyť to je cena 1kg dobré kávy...
15barů pokládám jako rozumné minimum pro přípravu kvalitního espressa
Uživatelský avatar
Milwa
Příspěvky: 2
Registrován: úte 29. kvě 2012 10:16:25
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Milwa »

Zdravím,

nepodařilo se mi najít uspokojivou radu, tak bych se rád zeptal. Pokukuju po Hario Skerton nebo Mini mill pro přípravu kávy výhradně ve French pressu. Dočetl jsem se zde, že mini mill může mít problém s nastavením hrubého mletí. Zároveň se ale rád podívám ven a mlýnek bych upotřebil. A Skerton bych vzledem ke sklu nechával doma.

Můžete mi někdo paradit s výběrem?

Díky moc.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Redmann »

A čo ten Porlex?
Uživatelský avatar
Standa
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 20. lis 2008 21:10:29
bydliště: Rychnov nad Kněžnou
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Standa »

Také jsem řešil dilema zda Mini Mill nebo Skerton a ptal jsem se prodejce těchto mlýnků v ČR na rozdíly v mletí. Odpověď byla, že mlecí strojek je u obou typů shodný,resp. mlecí kameny mají shodné. Rozhodující tedy byla váha a praktičnost. Vyhrál Mini Mill. Věřím, že se mi na cestách vyplatí.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ondrada »

Kameny shodné jsou, jde o jejich uchycení a vůle které mají - to je to co určuje rozdíly v kvalitě mletí. Ale mlýnky doma nemám, na FrenchPress by ale měly namlet oba dostatečně. Ten Porlex někdo má?
Uživatelský avatar
Sinpa
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: čtv 12. úno 2009 15:47:32
bydliště: Zbůch
kávovar: Rancilio Silvia BC, PID Auber
mlýnek: Niche Zero

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Sinpa »

Má, psal jsem k němu o pár stran zpět.
Uživatelský avatar
Pushkin
Příspěvky: 29
Registrován: pon 11. črc 2011 6:54:16
bydliště: Praha
kávovar: Lelit MaraX; ECM Botticelli (PID upgrade)
mlýnek: Rancilio Rocky SD, Niche Zero

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Pushkin »

Zdravím...
...na frenchpress je uplne dostačujúci a trúfam si povedať, že aj vynikajúci Mini Mill. Skerton je dosť nepraktický.
Kyocera CM-45CF nemá rovnaké kamene ako Mini Mill a Skerton.
Kyocera má zhodné kamene s Porlexom. Oba sú menšie ako Mini Mill a lepčie sa držia v ruke. Samozrejme aj menej miesta zaberú v cestovnej batožine.
Kyocera melie o kúsok lepšie ako Mini Mill a Skerton. Porlex melie kúsok lepšie ako Kyocera. Lepšie rozumej rovnomernejšie.
Moja Kyocera už zažila aj "šutre" v káve. Dva krát som narazil na kremeň v jednej talianskej, zlatej, nemenovanej zmesy siedmich arabík.
Nič sa nestalo. To že tam je šuter zistíš podľa zvuku ihneď a prestaneš mlieť.
Uživatelský avatar
Pushkin
Příspěvky: 29
Registrován: pon 11. črc 2011 6:54:16
bydliště: Praha
kávovar: Lelit MaraX; ECM Botticelli (PID upgrade)
mlýnek: Rancilio Rocky SD, Niche Zero

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Pushkin »

...iba doplním, že v hornom príspevku slovné spojenie "melie lepšie" sa vzťahuje k mletiu jemnému a to na espresso.
Uživatelský avatar
Milwa
Příspěvky: 2
Registrován: úte 29. kvě 2012 10:16:25
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Milwa »

Děkuji za plodnou diskuzi. Porlex vypadá opravdu pěkně, už jen díky nerezu. Ale kvůli ceně a dalším vícenákladům zvolím Hario mini mill.
Uživatelský avatar
pastam
Příspěvky: 1
Registrován: pát 08. čer 2012 8:38:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od pastam »

Zdravím všechny. Rozhodoval jsem se o koupi mlýnku relativně dlouho a původně jsem chtěl koupit elektrický. Potom co jsem zjistil, že dobré mlýnky (melu espresso) začínají kolem 5 tisíc, tak jsem to přehodnotil a rozhodl jsem se pro ruční. Asi před týdnem jsem koupil Kyoceru CM-45 CF a jsem nadšen. O jemnost mletí se nemusíte bát. Když jsem to namlel na úplně nejjemněji, tak už měl kávovar problém, takže jsem zase trochu ubral. Bál jsem se, že se nadřu, ale je to opravdu v pohodě. Má dobrou ergonomii, dobře se drží a má dostatečně velkou kliku, takže se mele pohodlně. Mě to trvá tak do minuty na jedno kafe (7g). Taky je fajn, že když sundáte kličku tak je to hezky skladné. Něco jako větší mlýnek na pepř.

Jo cena byla cca 1200,-. Kupoval jsem to přímo z Japonska z odkazu uvedeného v tomto fóru. Přišlo to zhruba za dva týdny. Taky se mi zprvu zdála cena trochu vysoká, ale nutno přiznat, že tohle mi to kafe namele třeba na rozdíl od legendární el. ETY za kterou jsem dal 1000,- a pak ležela v koutě protože z toho kafe udělala tak maximálně štěrk...

Tak kávě zdar ;-)
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Rodom »

Zdravím a podávám hlášení o čerstvých zkušenostech s mlýnkem Hario Mini Mills. Co jsem zhlédl na stream.cz seriál Peklo na talíři, díl o kávě s kuchařem p.Vaňkem, tak jsem se rozhodl, že porovnám mletou kávu, byť ze soukromé pražírny, s vlastní pomletou. Netušil jsem, že vybrat si mlýnek bude problém, ale fakt se mi na začátek nechtělo dávat pět tisíc za slušný elektrický. Po přečtení hromad příspěvků mi došlo, že vybrat si z ručních taky není sranda, spousta názorů, osobních zkušeností. Nakonec vyhrál Hario Mini Mills od doubleshot. Cíleně neříkám japonský, byť na diskusích se o japonském mlýnku mluvilo, protože dole na obale je klasika - Made in China. Tím se má radost z budoucího testování poněkud zkalila, ale holt mlýnek už byl doma. Ale po celovíkendovém maratonu ( 2 návštěvy) jsem si celkem rukou zatočil. V pátek jsem si hrál s nastavením, podle zdejší rady jsem pro jistotu nasadil i kontramatku. Nevím kdo má jaké nároky na jemnost mletí, ale i tenhle malý mlýnek se dal nastavit i tak, že mi z kávovaru kapaly jen kapky. Takže po víkendovém záběhu mohu říci, že jsem si vybral skvěle, i díky zdejšímu foru. Samozřejmě nevím, kdy se na mlýnku něco podělá a jak dlouho mlýnek udrží mlít tak jak teď na začátku. Už ale nechci kupovat a kupovat za každou cenu , abych brzy vyhazoval, jako jsem si před pár lety naběhl se značkovým Saecem, který s motorem umřelým měsíc po záruce už rok odpočívá ve sklepě, tak holt až Hario domele, a pokud mě ruce budou sloužit, koupím tento levnější ruční mlýnek zas. Objevil jsem totiž nový prvek. Nejen že mě příprava a pití kávy baví víc od doby, kdy jsem přešel od automatu k pákovce, ale najednou mi nějak i ta káva víc chutná, když k její přípravě musím točit klikou rumplálu. Takže výhoda č.1 - jemné mletí i na espresso. To, že se dá Hario seshora přiklopit a zrnka při mletí nelítají po pokoji, to tedy oceňuji jako výhodu č.2 - ještěže jsem nešel do Hario Skerton, ten seshora žádné přiklopení kávy nemá. A když si namelu jednu dávku a nádobku přesně naklopím na páku a otočím, takže káva se krásně vysype do páky, nic nepadá kolem a nic nezůstane uvnitř po krajích nádobky, to beru jako výhodu č.3 pro snadné plnění.
Takže závěr: u mě zatím dobrý, škoda jen, že japonské znaky na obalu jsou zespodu degradovány tím Made in China. Ale co je dnes odjinud než z Číny, ať to má na sobě značku takovou či makovou...
Uživatelský avatar
ZDRI
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: sob 17. pro 2011 19:59:57
bydliště: ČB
kávovar: aeropress, moka
mlýnek: Porlex

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ZDRI »

PORLEX ze Slovenska (viz : http://www.coffeezone.sk/mlynceky-porl1) dnes ráno dorazil.

Jsem mile překvapen, v porovnání s předchozím Hario Mini to vidím takhle :
- krásné nerezové provedení, do ruky sedí ještě lépe než H.M.
- nevím čím to, ale je výrazně tišší
- mele mnohem rychleji, až jsem byl nejistý a opakovaně kontroloval jemnost nastavení
- kameny se neliší jen barvou, je to jiný materiál, uvidíme jaká bude životnost
- s novými kameny minimum kávového prachu, ale uvidíme jak to bude časem
- o dost bytelnější provedení (uchycení osičky, pevnost páky)

Jako celek je pro mě jasně lepší než předchozí H.M..
Srandovní je přímé porovnání s LODOSem, ten je proti němu jako dětská imitace/hračka.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Redmann »

No výborne, to sa dobre počúva. Žeby som si napísal Ježiškovi?
Uživatelský avatar
traktorista
nováček
Příspěvky: 51
Registrován: úte 06. lis 2012 16:31:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od traktorista »

Ja som si tiez z tej istej stranky ako ZRDI objednal porlexa asi pred mesiacom, takze mozem len odporucit.

Momentalne meliem pre gaggiu classic, epresso je pekne, ale neviem este uplne posudit kedze mi este nedorazili nepretlakove misky.
Ale da sa s nim namlet tak jemne, ze mi to stroj nepretlaci, takze zatial staci, ale mlet pre viac ako osobnu spotrebu kavy by sa mi veru rucne nechcelo :D
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od David »

Teď kolegyně kupovala mlýnek Lodos a spolu prodavačkou nad nima strávili asi hodinu proloženou nadáváním, bo špatná výrobní kvalita. (Opatlaný asi lepidlem, nesešroubovaný atd.)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Altex
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 14. úno 2013 1:45:48
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Altex »

Na základě doporučeních zde jsem také objenal Porlex a velká spokojenost. Kávu pro jednomisku semelu bez problémů pod minutu. Melu aktuálně o 2 závity míň než je utažený uplně nadoraz a už se mi podařilo udělat kávu o stupeň lepší než v mé dosavadně nejoblíbenější kavárně. Aneb domácí chutná nejlíp.
Mlýnek po babičce putuje do vytríny a bude už jen na koukání.

Jinak byl jsem velmi příjemně překvapen přístupem zástupce toho slovenského eshopu. Sice podle hlasu nebyl uplně nadšený, že musí dohadovat s čehúnem doručení zdarma přes hranice :) Jinak ale rychlé jednání a doručení přes "zásilkovnu" naprosto bez problémů.
Uživatelský avatar
jirkav
Příspěvky: 8
Registrován: pát 05. dub 2013 12:54:34
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od jirkav »

Ahoj. Na základě zdejších diskusí a i zahraničních, jsem se rozhodl koupit mlýnek Porlex Tall. Dnes dorazil. Mlýnek jsem rozebral a nestačil jsem se divit. Vnější mlecí kámen je uchycen jen proti pootočení, bez kávy padají na vnitřní kámen. Při mletí kávy dochází k tomu, že na jedné straně se třou kameny o sebe. Hrubost mletí potom určuje utažení matky a vůle která vzniká nerovnoměrně mezi mletou kávou a kameny, které se vykyvují. Nečekal jsem žádný zázrak - (ono toho asi moc jiného vymyslet nejde), ale toto jsem nečekal. Zkusím se nad tím zamyslet, jestli nepujde tu japonskou preciznost nějak vylepšit.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od papun »

Jsem z toho nějak nepochopil co máš vlastně za problém.... Dolní kámen je pevně uchycen a horní kámen (ten kužel) se přibližuje či oddaluje otáčením té matice a tím se mění hrubost mletí.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Mlýnek na kávu“