Ruční mlýnek

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ringo »

Trixy píše:...v kvalitě mletí však rozdíl není a za tím si skálopevně stojím..
Bez urážky, kolik shotů jste připravil s kvalitním elektrickým mlýnkem, a s jakým konkrétně, že můžete tak sebejistě porovnávat?
Protože tvrzení, že mezi A a B není rozdíl, protože dobře znáte A, obstojí tak nad pivem v hospodě. Plácat takto před profíky budí pouze úsměv.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
Trixy
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: úte 30. bře 2010 14:44:22
bydliště: zlinský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Trixy »

ringo: opravdu se počítáš mezi profíky?
já se tady rozhodně nehodlám vzájemně urážet ani machrovat...pouze s čistým svědomím píši,že s mlýnkem Kyocera namelete kvalitně kávu jak chcete...tímto končím účinkování v tomto tématu pač lidé kteří mají ETA 7175 a hrají si na profíky-to je na mě moc...
prosím o smazání nic neříkající 8str. :-)
Uživatelský avatar
zaxon
nováček
Příspěvky: 52
Registrován: úte 08. zář 2009 16:22:27
bydliště: Orlová
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od zaxon »

Tak přesně takovou odpověď jsem čekal. :brzdi:
Uživatelský avatar
Trixy
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: úte 30. bře 2010 14:44:22
bydliště: zlinský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Trixy »

zaxon píše:Tak přesně takovou odpověď jsem čekal. :brzdi:
nesnáším dvojsmysly
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ringo »

Trixy: Vidím, že máte potíž odpovědět na jednoduchou otázku.
Své původní tvrzení: "kvalitě mletí však rozdíl není a za tím si skálopevně stojím."
jste koukám dost přehodnotil: "pouze s čistým svědomím píši,že s mlýnkem Kyocera namelete kvalitně kávu jak chcete."
Jinak řečeno, zkušenost tedy nemáte žádnou?

Výraz "na fóru před profíky" neříká před všemi profíky, ani neříká, že se na fóru vyskytují pouze profíci, ani že se za něho považuji sám. Ale kampak na ruční mlýnky s výrazovou logikou.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
Trixy
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: úte 30. bře 2010 14:44:22
bydliště: zlinský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Trixy »

zakončím to tím,že sem se zřejmě nechal unést...kvalitu mletí kvalitním el.mlýnkem nedokáži posoudit,jelikož jsem byl naštěstí pouze krátce majitelem nějakého Krupse,který není vhodný prakticky k žádné přípravě kávy...
Udělám ze sebe zřejmě blba,ale je to tak...hodnotit mi zatím přísluší jen Kyoceru,která mele rovnoměrně a na ruční mlýnek opravdu kvalitně...
Samozřejmě časem uvažuji o elektrickém,ale abych pravdu řekl,ono i to točení kličkou má u přípravy kávy své kouzlo..jadnoznačná nevýhoda je ale když přijde návštěva a všichni touží po espressu,naštěstí však je v naší rodině dosti zastánců rozpustné břečky :-)
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ringo »

Trixy: Na vaší poslední odpovědi nic blbého, ani dělánízesebeblba, nevidím.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od primacafe »

Teď mě napadlo. Nebude to s Kyocerou, stejně tak jako s ostatními ručními mlýnky? Kus od kusu, každý mele jinak.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ondrada »

Já jsem semka před časem házel detailní fotky namletýho kafe z Kyocery, a vedle to samý namletý v PRIMAcafé, tak se to dá opticky porovnat trochu... Ale mezi prsty si to člověk nevezme, no... Já to nesoudím, elektrickej mlýnek nemám, navíc to stejně sypu do Krupse, takže toho se musí ujmout jiní...
Uživatelský avatar
zaxon
nováček
Příspěvky: 52
Registrován: úte 08. zář 2009 16:22:27
bydliště: Orlová
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od zaxon »

Já zase můžu posoudit ruční Lodos a elektrický Nivona.Lodos nemele špatně,ale určitě ne na presso,nedosáhne jemnosti mletí,takže i když šel kov na kov,tak extrakce na 25 ml byla asi 15 sec.nebo-li,že za 25 sec.toho bylo hodně a ve 20 sec.už tekla průhledná voda.S Nivonou namelu úplně pudr,že to neprotlačí.
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od zunicka »

Mam Kyoceru, tiež sa mi už stalo, že bola káva príliš najemno a mašina to nedokázala pretlačiť....
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Seky »

Můj Hario mini taky namele tak, že to Ascaso nedá. Jak tu někdo zmínil Lodos - ten toho schopný nebyl...
Ale otázkou zůstává ROVNOMĚRNOST namletí. Bohužel nemůžu srovnávat...

to Primacafe: i na tom asi něco bude...
meggi
Příspěvky: 13
Registrován: pát 26. lis 2010 0:03:42
bydliště: Děčín
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od meggi »

Dostala jsem ruční mlýnek Hario mini, tak se s vámi chci podělit.
Začala jsem testovat na kávě Douwe Egberts... po mnoha a mnoha mletí mi jako obstojné přišlo nastavení mlýnku na 7 cvaknutí (od úplného utažení 7x otočit směrem doleva) Ale espresso z toho nic moc. Crema skoro žádná a chuť nedobrá.
Nechala jsem si poslat z Primacafé již namletou Honduras Santa Rosa a konečně .. krásná crema a ta chuť. Mňam.. Hlavně jsem chtěla mít vzor jak správně namlít kávu.
Namlela jsem tedy dle oka na stejnou hrubost směs Prima Standard, ale přes páku mi skoro nic neteklo.. takže jsem povolila o 1 poté 2
cvaknutí doleva.. káva byla o něco hrubší, ale tekla krásně a podařila se nááááádherná crema. Tuto směs jsem si zamilovala strašně mi chutná a crema se mi zatím podařila vždy fantastická. :tany:
Nastavení mlýnku teď nedokáži říci přesně, jelikož jsem povolovala a utahovala a když jsem našla to pravé ořechové, tak se s tím teď bojím hýbat ...ale u směsi Prima Standart na 9x cvaknutí (od utažení) - teď jsem mlýnek rozdělala a spočítala cvaknutí.

Závěr dle mého laického názoru:

Jiná káva jiné nastavení hrubosti!!
Rozdíl mezi namletou kávou z mlýnku Hario mini - v kávě jsou i malilinkaté částečky, přijde mi tedy že káva není namletá až tak stejnoměrně. Je v ní takový kávový prášek - nepatrný. Oproti namleté kávě z Primacafé, kde káva byla namletá jemněji, ale káva tekla přesně tak jak měla.. Když jsem toho samého chtěla docílit s mlýnkem Hario musela jsem umlít kávu o něco hruběji (nevím jestli je to tím jemňounkým kávových prachem?) nebo to ještě tak neumím.
Pro mé účely je zatím mlýnek zcela vyhovující.
Espresso mi moc chutná a to je pro mě to nejdůležitější (vím,že je to hlavně díky kávě z Primacafé a ne umletím). :ucta:
Baví mě čím dál více jeho příprava a vše kolem něho. :tany:
Ruční mletí mě zatím baví uvidíme později zda-li mě točení kličkou neunaví

(I se mi povedlo pár hezkých kousků Laté Art - tím jsem zjistila jak důležitá je crema na kávě)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ondrada »

Ono se nedá jen tak říct "7 cvaknutí od úplného dotažení", protože ono "úplné dotažení" je pro každýho jinde. Pro někoho "utáhnout co to jde" je tak, aby neslyšel kameny o sebe dřít, pro druhého tak, že dotáhne nadoraz, třetí dotáhne stejně jako ten druhý ale ještě s tím pootočí protože má víc síly... (aspoň u Kyocery, ale Hario má pokud vim vnitřek podobnej, tak doufám že nekecám), je to prostě plast a záleží na síle jedince :)
V každým případě se mi osvědčila lihová fixka, když si člověk namaluje polohu šroubu, může bez obav rozebírat, plus mínus otáčka šroubu se pozná snadno, a poloha v rámci jedné (té správné) otáčky šroubu je nakreslená. Jen je potřeba udělat značku na každou část, která se dá dát zpátky nějak obráceně, já si třeba poprvé neoznačil jak byl na ose kousek plastu který drží pohyblivej kámen a pak to bylo 50 na 50 :) Ale stačí pár čárek a složení po čištění zabere půl minuty i s původním nastavením
meggi
Příspěvky: 13
Registrován: pát 26. lis 2010 0:03:42
bydliště: Děčín
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od meggi »

Jo jo s tou sílou máte pravdu je to tak.... a občas mám za to, že jsem 9x cvakla a když chci šroubem otočit zpět doleva tak se mi to podaří třeba jen 7x (nebo naopak) takže teď po pár rozmontování to seřizuji a šteluji dle namleté kávy...
Kam přesně jste si vyznačil čárky fixou?? Nějak si to nedokáži představit.... :?: nešlo by sem hodit nějakou fotečku??
Jinak vnitřek mlýnku je stejný jako u Kyocery..soudím tedy jen dle videí které jsem zhlédla..
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od zunicka »

Tiež som zistila, že úplné utiahnutie je relatívne a zakaždým iné. Dve čiarky fixkou problém vyriešili :tany:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
meggi
Příspěvky: 13
Registrován: pát 26. lis 2010 0:03:42
bydliště: Děčín
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od meggi »

Super.. díky za foto.. jak jednoduché.. (a já si to nedovedla představit :oops: ) tak jdu štelovat a malovat...
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ondrada »

Přesně tak, kamkoliv na matku a její podložku jakkoliv označit vzájemnou polohu, od které se pak dá podle kafe odrazit "do plusu a do mínusu", povolit a přitáhnout podle potřeby... Druhou značkou je pak třeba označit vzájemnou polohu plastové vložky v pohyblivém kameni a kovové osy, na kterou se kámen nasazuje - dá se to nasadit o 180 stupňů jinak, takže bez značky je to 50:50
Naposledy upravil(a) ondrada dne úte 01. bře 2011 22:16:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Gram
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 10. úno 2011 11:44:34
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Gram »

Tak přispěju taky svou troškou do mlýnku.

Našel jsem doma toto a evidentně to funguje docela slušně (prikládám i odkaz na video z extrakce Primacafe espresso po umletí na tomto mlýnku):

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?v=svkRpe4E_co
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Elevil
Příspěvky: 8
Registrován: pát 29. říj 2010 13:22:36
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Elevil »

Tak můžu taky přispět k hodnocení ručního mlýnku a to HARIO MINI... Namele kávičku na výborné espresso, jen člověk musí ladit nastavení podle druhu a stáří kávičky. Měla jsem (bohužel jen velmi malou chvíli :( ) i el. MDF a z obou jsem pak pila vynikající espresso. Takže za mě se určitě vyplatila investice do kvalitního ručního, než si našetřím na elektrický. Musím za to ale poděkovat zdejšímu foru. Takže díky všem, že se dělíte o zkušenosti, ze kterých pak nováčci jako já, mohou čerpat cenné informace.
Jo a návštěvy to berou už jako hru. Každý si chce namlet to svoje kafíčko :-D :-D :-D.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Mlýnek na kávu“