Ruční mlýnek

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ringo »

Dnes se mi dostal do ruky mlýnek lodos tamp. Náhodou jsem sáhl na spodní část mlecího kamene a vytáhl úplně černý prst. Tak jsem mlýnek rozebral a zjistil, že oba mlecí kameny jsou potaženy sazemi, patrně po kalicím oleji. Tzn, že po kalení a temperování na kameny již nikdo nesáhl, pouze do horního nalisoval osu a oba pak namontoval do mlýnku, hnus. Kameny v axiální ose trochu hází, což je dáno tím, že byly nejprve obrobeny, a až následně kaleny a temperovány. Pokud to má být přesně, je nutno doobrobit až po kalení, jenže to je dražší. Potud by byl mlýnek ještě použitelný, ale poslední hřebík do rakve tomu zasadil stavěcí systém spodního kamene, v jehož středu jsou 2 ložiskové kuličky, mnohem menší než otvor, ve kterém se nachází, takže jsou vychýleny mimo střed. Na kuličky ze spod tlačí malý šroubek, který nemá na spodní straně důlek, takže spodní kulička je šroubkem tlačena mimo osu. Díky tomu spodní kamen vždy šmatlá mimo osu.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
pecan
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: ned 06. pro 2009 12:01:47
bydliště: Brno
kávovar: Expobar Office Control
mlýnek: Mazzer S.J.

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od pecan »

...u mého lodosu je jedna kulička, takže šroubek tlačí na střed...
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ringo »

2 pecan: Možná, ale podmínka to není. Pokud je otvor mnohem větší než kulička, jako je tomu u tampu, pak šroubek stejně tlačí kuličku ke straně.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
pecan
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: ned 06. pro 2009 12:01:47
bydliště: Brno
kávovar: Expobar Office Control
mlýnek: Mazzer S.J.

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od pecan »

právě že kulička je stejně velká jako otvor, takže nemá kam uhnout... ;)
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ringo »

2 Pecan: Tak to jste šťastná žena.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
FANDA
více pokročilý
Příspěvky: 170
Registrován: stř 31. pro 2008 15:47:53
bydliště: Praha 4
kávovar: Gaggia Baby Twin
mlýnek: ruční Zassenhaus, Macap M5D, Nuova Simonelli Mythos

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od FANDA »

Ringo, pokud by si chtěl napiš panu Pěničkovi do Lodosu. Nedávno jsem si s ním příjemně popovídal. Určitě by ti tvé dotazy na technologii výroby zodpověděl.
Jinak mám doma Lodos Ovál a ten má také kuličku v otvoru vnitřního mlecího kamene. Mletí je bez problémů. Hrubost je nastavována pomocí šroubu na křížový šroubovák. Co mi dost vadí na tomto mlýnku je miniaturní otvor v násypce.
Naposledy upravil(a) FANDA dne pát 04. bře 2011 21:47:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
lindner
Příspěvky: 8
Registrován: stř 29. pro 2010 20:09:48
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od lindner »

To nastavování šroubovákem mi připadá hodně úchylný! To je jako bych v autě při přeřazení musel v převodovce ručně přesunout ozubená kola:) U Haria nadávám, že se málokdy trefím do stejného nastavení, co pak u Lodosu... Dávají k tomu aspoň ten šroubovák v základní výbavě nebo je to option? ;-)
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ringo »

2 Fanda: Já nemám ani tak dotazy jako námitky. Je to mlýnek za 250,- Kč, takže tam nemohu čekat zázraky, ale je škoda, že nedělají nějaký dražší typ pro espresso. Kameny nejsou tvarově ani materiálově z nejhoších, jen doladit uchycení osy, stavicí mechanismus + co jsem popsal výše.

2 lindner: To je mlýnek na beztlakovou přípravu kávy, a tam opravdu není třeba seřizovat každý den.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
lindner
Příspěvky: 8
Registrován: stř 29. pro 2010 20:09:48
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od lindner »

Každej to určitě dělá jinak, ale já třeba melu jinak na aeropress, jinak na frenchpress, jinak na vacuum pot. Takže seřizuji mlýnek několikrát denně...
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ringo »

2 lindner: Chápu :).
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
FANDA
více pokročilý
Příspěvky: 170
Registrován: stř 31. pro 2008 15:47:53
bydliště: Praha 4
kávovar: Gaggia Baby Twin
mlýnek: ruční Zassenhaus, Macap M5D, Nuova Simonelli Mythos

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od FANDA »

Já tedy také stále laboruji s nastavením hrubosti mletí, což v případě Lodosu Oválu je řešeno uživatelsky poněkud nepřátelsky.
Myslím si že šroubovák není součástí balení :) , ale nevím to jistě, jelikož mám mlýnek půjčen pouze na testování.
Uživatelský avatar
zufall
Příspěvky: 2
Registrován: sob 16. dub 2011 17:49:10
bydliště: Praha
kávovar:
mlýnek:

Hario Skerton

Příspěvek od zufall »

K diskuzi k Hario Skerton.. nedávno jsem si ho pořídíl, ale bohužel musím říct, že jsem trochu zklamaný.
Namletá káva je hodně nekonzistentní do velikosti, což je způsobeno uchycením osy, která spojuje kličku s vnitřním kamenem. Osa je totiž uchycena pouze na jedne strane, respektive jen prochazi otvorem z plastu, který je větší a tím pádem se při otáčení celá osa kýve spolu s kamenem a prostor mezi kameny se výrazně mění i při opatrném točení. V kávě se potom objevuje velké množstí prachu i velkých kusů (melu na drip nebo french press).
Užíváním se bude asi plast, který drží osu, opotřebovávat a tak se situace bude ještě horšit. Měl jsem si před zakoupením lépe pročíst zahraniční fóra/bloga, kde na to upozorňují. Ukazují tam i kutilské triky na vylepšení, ale na ty se moc necítím.
Hario mini by mělo mít uchycení trochu lepší, ale nemůžu posoudit.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ondrada »

Ono i Hario Mini a Kyocera jsou podobný. Údajně melou o něco líp, ale vůle tam jsou taky a úplně bez chyby to mletí není. Už se to tu psalo - tím že mají kónické kameny tak to vypadá, že čím jsou utaženější (tj. čím jemněji melou), tím rovnoměrnější mletí je
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od 2-czech »

Ad nepřesné mletí Skertona: pokud je to opravdu výrazné, tak je špatně uchycený horní mlecí kámen na ose. Stačí to povolit a jemně upravit a vše je v pořádku ... Samozřejmě mletí nikdy nebude tak přesné, jako na el. mlýnku, ale pro přípravu filtrované kávy je to absolutně dostačující. Už jsem to tady několikrát zmiňoval, ale nemám problém ani při přípravě espressa.

Pokud považujete problém za nevyřešitelný, můžete mlýnek také kdykoliv reklamovat.
Uživatelský avatar
zufall
Příspěvky: 2
Registrován: sob 16. dub 2011 17:49:10
bydliště: Praha
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od zufall »

2-czech píše:Ad nepřesné mletí Skertona: pokud je to opravdu výrazné, tak je špatně uchycený horní mlecí kámen na ose. Stačí to povolit a jemně upravit a vše je v pořádku ...
Můžete mi prosím blíže popsat tu opravu? Horní mlecí kámen je ten vnější v těle horní části mlýnku a s ním nic dělat nemůžu. Na ose je vnitřní kámen, ale nevím, jak poznám, že je špatně uchycený :(. Nastavuji tak, že vše odšroubuji, kameny pridrzim pri sobe, nasroubuji hvezdicovitou matku, povolim dle typu pripravy a zajistím. Je tam ještě nějaký trik? Díky
Uživatelský avatar
čepen
Příspěvky: 6
Registrován: stř 24. srp 2011 22:54:50
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od čepen »

Tak se vám jdu svěřit - tři týdny zpátky jsem si objednal Kyoceru od p. Suzukiho (nedělám si srandu):
a teď jsem zvěděl, že od dubna se celá věc trochu víc zašmodrchala:
Od 1. 4. 2011 vstupuje v platnost Zákon o DPH, který snižuje bezdaňový limit ze stávajících 150 EUR na 22 EUR (bezcelní limit zůstává nezměněn, tj. 150 EUR).
plus kiliánko za zastoupení ČP při celním řízení, doufám, že to nebude moc silná káva :)
Tudíž kdyby někoho chytaly takové choutky, ať si radši koupí Hario, který se TEĎ v ČR naskladnilo u konkurenčního prodejce pražené kávy.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ondrada »

Hale neni to tak hrozný, už sem si to absolvoval. S trochou štěstí si toho nikdo nevšimne a prostě to donde, když ne, tak pošle pošta doporučenej dopis ve kterým je napsaný co dělat (teď už srozumitelněji než ze začátku ;)) Stačí poslat mailem screen z paypalu nebo tak něco a nějakej krátkej popis, a sken podepsaný plný moci. Ta procedura trvá cca. 2 týdny v současný době. Jediný co snad krom poplatků vytknout je plná moc udělená pošťákům na dobu neurčitou, což je fajn když toho chodí víc, jinak je asi lepší ji zrušit (je tam napsáno jak). Nelíbí se mi jen že nemají možnost udělit plnou moc jednorázově, ale musí se "oklikou". No neni to bůhví co, ale dá se to, bylo to už i horší :) Samozžejmě na DHL a podobný firmy nemají ani náhodou...
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od pedro13 »

Možná by nebylo od věci se zeptat přímo Suzukiho.Oni ti prodejci co posílají zboží do EU ty fígle jak to obejít znají.
Píšou pak na doklad nižší cenu a nebo na neoznačený (bez loga prodejce) obal označení "Gift" - dárek nebo kombinaci obojího a je to.Nikdo to pak nezkoumá,zda je to pravda.
Pak se taky dělá něco v tom smyslu že se do balíku nedává faktura a pak na vyžádání ouřadu u nás se doloží nějaký pdf pamflet s vyhovující cenou,který si pak spokojený úředník někam založí.
Dělá se to tak zcela běžně,je toho plný net a mnozí prodejci to berou jako standardní službu.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ondrada »

No tohle už právě není tak úplně pravda... Pošta nakoupila rentgeny kterejma všechno projíždí a následně je to o štěstí jestli se tomu, kdo u toho zrovna sedí, chce něco zkoumat :) Dokonce se od 1.4. uzákonila možnost doklad, který se celníkovi nezdá, jednoduše neuznat, a stanovit dle tabulek tzv. "cenu obvyklou". Takže je to momentálně fakt o štěstí, jestli a jaký poplatky se nakonec naúčtujou... Tu a tam mi balík celnicí projde bez povšimnutí, tu a tam neprojde. A co je na balíčku napsáno za cenu, a jestli je označen jako Gift, už dneska nehraje roli...
Uživatelský avatar
Sinpa
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: čtv 12. úno 2009 15:47:32
bydliště: Zbůch
kávovar: Rancilio Silvia BC, PID Auber
mlýnek: Niche Zero

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Sinpa »

Před 14dni jsem zakoupil Hario slim (ebay z japonska) - už je doma (prošel bez cla a daně).
Doma už mám rok i Kyoceru a ta se mi zdá pro espresso lepší. U Haria bych potřeboval nastavit nějaký mezistupeň mletí, což bohužel nejde.
Dál se mi zdá z Kyocery mletí rovnoměrnější - má mlecí kameny s menším průměrem, tudíž se nasbírané vůle v uchycení kamenů a osy projeví v menší míře.
Dál se dá ještě sehnat mlýnek Porlex což mi přijde z fotek jak Kyocera v jiném hávu.

Kód: Vybrat vše

http://www.orphanespresso.com/PORLEX-TALL-Japanese-Ceramic-Burr-Hand-Coffee-Grinder_p_2299.html
Porlex, Kyocera a Hario Skerton

Kód: Vybrat vše

http://www.flickr.com/photos/_slowrain_/4695536750/
A co se rozdílu v mletí týče, tak nejsem asi sám kdo se toho všiml

Kód: Vybrat vše

http://boingboing.net/2010/09/30/perfecting-my-travel.html
A ještě "dokonalý" ruční mlýnek (cena je mazec)

Kód: Vybrat vše

http://www.orphanespresso.com/OE-PHAROS-Hand-Coffee-Grinder_ep_636-1.html
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Mlýnek na kávu“