Ruční mlýnek

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
VeruSKa
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pát 17. říj 2008 14:03:07
bydliště: BRNO
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od VeruSKa »

primacafe píše:Nevím přesně co myslíte ideálním, ale řekl bych že není žádné. Mlecí kameny u těchto mlýnků nebývají nijak broušené, je to jen nějaký kovový odlitek. Výsledný efekt je ten, že točíte asi 5min. kličkou a namelete množství na malou kávovou lžičku.
já myslela, že největší problém u těchto mlýnků je jemnost/hrubost mletí, rychlost mě nenapadla :oops: to je pak jasné
VeruSKa
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od primacafe »

Jsem to asi špatně naservíroval. Samo, že nastavování hrubosti mletí je u mlýnku podstatné. Když jsou nekvalitní (levné) mlecí kameny, tak i toto nastavení může být a bývá problematické. Namletá káva nebývá namletá ve stejné kvalitě. Většinou hrubé kusy a nebo od velmi jemné (pudru) až po větší kusy.
A k rychlosti? Je rozdíl když si namelu na dvě porce kávy +- 4minuty a nebo za stejnou dobu, sotva kávovou lžičku.
Při tom pomalém mletí by mě asi většinou přešla na kávu chuť. Také to svědčí o nekvalitních (tupých, nenabroušených) kamenech.
Ne všechny kameny však jdou brousit.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
petras
Příspěvky: 2
Registrován: pát 31. říj 2008 17:36:24
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od petras »

Ahojky všem. Tak jsem dnes zakoupil ruční mlýnek od firmy LODOS a pěju jen samou chválu. Dal jsem na radu od xhonzi a zakoupil porcelán. Jeho čištění je daleko snadnější a pohodlnější. Kávu umele opravdu skvěle. Dočetl jem se,že tato firma dodává do celého světa. Mlýnky se pak vrací k nám za daleko vyšší cenu. Při pohledu na funkční mlýnek peugeot bych nic nedal za to, že pochází právě od této firmy. Jak říkám, velká spokojenost mohu jen vřele doporučit. Velikost mlecího strojku: 28mm. Záruka 10 let na strojek.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od pedro13 »

Řekl bych,že se jedná o výrobce legendárních mlýnků TRAMP.Nebo se mýlím?
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
petras
Příspěvky: 2
Registrován: pát 31. říj 2008 17:36:24
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od petras »

Nemýlíš. Je to přesně tak. Dnes TRAMP 3 cca 169kč.
zibco
Příspěvky: 10
Registrován: úte 24. bře 2009 21:10:13
bydliště: České Budějovice
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od zibco »

Při rozhodování, zda koupit elektrický mlýnek či využít starý celonerezový mlýnek ruské výroby, jsem zvolil cetu pokusu. Objednal jsem zde několik balení mleté kávy a několik té samé nemleté. Mlýnek má masivní mlecí mechanismus se seřizováním. Srovnával jsem kvalitu espressa. Podařilo se mi vyladit jemnost natolik, že rozdíl nepoznám. Zatím s nákupem mdf či Rockyho počkám. Myslím, že se nedá jednoznačně říci, že jen el. mlýnky semelou kávu pro to pravé espresso. Je to ale samozřejmě kus od kusu. Asi se vyplatí udělat podobný test. Nutno ale podotknout, že čerstvost kávy hraje nemalou roli pro chuť i pro pěnu, a že se starší kávou nemusí být výsledek stejně dobrý. Obecně platí, že nejen pro ruční mlýnky se jistě vyplatí kupovat čerstvou kávu, třeba rovnou zde, na Primacafé.
Naposledy upravil(a) zibco dne stř 22. dub 2009 9:11:50, celkem upraveno 1 x.
xhonza
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: pon 15. zář 2008 18:56:58
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od xhonza »

Donedávna jsem měl pouze ruční mlýnek, taky Lodos, byl jsem s ním spokojenej, káva vzhledově super, chuťově lepší než se běžně servírují v restauracích. Teď mám cca 14 dnů Rockyho a musím říct, že rozdíl v chuti pressa oproti ručnímu mletí je dost velkej. Celkem mě to překvapilo. Pozoruji, že do páky vejde i více kávy. Více vyniknou rozdíly mezi různými kávami. Teď mě napadá, jestli by bylo Tchibo ještě hnusnější ;) , kdybych ho namlel na elektrickým mlýnku. Z ručního to bylo dost :blee:
Uživatelský avatar
arnost.dadak
Příspěvky: 26
Registrován: úte 07. dub 2009 13:33:37
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od arnost.dadak »

Používám úpně stejný mlýnek od zmíněné české firmy .JE to nezmar.Už jsem s ním v začátcích mlel,kdejaký sajrajt podobný zrnkové kávě.Ale za čtyri roky mele pořád dobře.Někdy umelu i plný zásobník najednou. :tany:
Uživatelský avatar
kohoutek
Příspěvky: 25
Registrován: sob 31. led 2009 22:55:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od kohoutek »

V lednu jsem si pořídil ke kávovaru Lodos TEMP za 240kč-mlel jemně-když jsem nastavil nejjemnější mletí tak mi to ucpalo sítko a káva jen kapala.
Po 4 měsících a cca 3kg kávy je kaput.Na nejjemnější nastavení je to hrubé-tak akorát do mokakonvičky. :( Nepomohla ani rozborka a vyčištění(nebylo co čistit,vnitřek byl jako nový).
Včera jsem napsal do Lodosu a dnes mi volal pan Pěnička-šokoval mně svojí vstřícností a ochotou to řešit.Chtěl abych jim ho poslal k prozkoumání a nabídl mi nový kus-vskutku nevídaný přístup-a to jsem to ani nereklamoval-jen jsem chtěl typ na nějaký kvalitnější model.Já ten starý už vyhodil... :hnup:
Asi zkusím nějaký další Lodos-možná jsem měl smůlu na kus.
Saeco Lux mi v česku zrušili ze sortimentu. :x
zibco
Příspěvky: 10
Registrován: úte 24. bře 2009 21:10:13
bydliště: České Budějovice
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od zibco »

Poradí někdo, kde na internetu koupit ruční mlýnek Lodos? Do kamenných obchodů do mám daleko.
Uživatelský avatar
kohoutek
Příspěvky: 25
Registrován: sob 31. led 2009 22:55:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od kohoutek »

No Lodos nemá sice přímo klasický e-shop, ale mají značkovou prodejnu v Semilech a odtud to pošlou i poštou.Komunikace jen přes e-mail viz _http://www.lodos.info/
Asi týden vlastním jeden model od nich a zatím jsem nadšen. :) Bohužel ho nedokážu blíže specifikovat-je dřevěný(takový ten typ "Maryša").
Poslali mi ho přímo z Lodosu jako "nestandartně barevný" za symbolický peníz.
Uživatelský avatar
silvan
Příspěvky: 13
Registrován: sob 20. pro 2008 18:06:10
bydliště: Brno
kávovar: Lelit Mara PL62T
mlýnek: Sette 270 Wi, Rancilio Rocky Doserless

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od silvan »

Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Jožin »

Na eBay stojí padesát liber, je uvedená cena včetně dopravy, "ale" když si to objednáte z České republiky hned vám naskočí ještě dvanáct. Jinak co nasypete to vypadne a je pěkně rychlý, mám doma albánský a u toho nenamelete na jednu kávu pod pět minut.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od primacafe »

Jestli je ten albánský něco takovýho, tak těch mám asi 5 nebo 6 a ani jeden mě pro mletí kávy nenadchnul. Meleme v nich koření.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Jožin »

Ano to je ono, nenadchnul je slabý výraz, vyčerpávající a znechucující konzumaci kávy.
Aja
Příspěvky: 10
Registrován: úte 16. čer 2009 9:33:15
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Aja »

xhonza píše:Donedávna jsem měl pouze ruční mlýnek, taky Lodos, byl jsem s ním spokojenej, káva vzhledově super, chuťově lepší než se běžně servírují v restauracích. Teď mám cca 14 dnů Rockyho a musím říct, že rozdíl v chuti pressa oproti ručnímu mletí je dost velkej. Celkem mě to překvapilo. Pozoruji, že do páky vejde i více kávy. Více vyniknou rozdíly mezi různými kávami. Teď mě napadá, jestli by bylo Tchibo ještě hnusnější ;) , kdybych ho namlel na elektrickým mlýnku. Z ručního to bylo dost :blee:

Melu také na mlýnku LODOS. Nemůžu říct, že by káva z něj byla špatná. Ale abych dosáhl ucházejícího vzhledu a plné chuti kávy, musím mlýnek nastavit opravdu na doraz a takové mletí je potom docela dřina. Navíc i při úplném dotažení matice káva teče pořád celkem rychle, výsledná pěna je dost světlá a všechny druhy kávy chutnají skoro stejně. Kávu používám většinou čerstvě praženou, směsi i jednodruhové. Chtěl bych se zeptat, jestli si pomůžu pořízením el. mlýnku, např. MDF nebo Saeco Lux? Nebo myslíte, že dělám chybu jinde?
Uživatelský avatar
pipis
více pokročilý
Příspěvky: 226
Registrován: čtv 11. čer 2009 10:50:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od pipis »

Aja píše:......Navíc i při úplném dotažení matice káva teče pořád celkem rychle.....
Ahoj, pokud ti i při nastavení mlýnku nadoraz káva teče rychle, tak budeš potřebovat určitě mlýnek zvládající jemnější mletí.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Redmann »

Alebo skusit viac utlacit do paky.
Aja
Příspěvky: 10
Registrován: úte 16. čer 2009 9:33:15
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Aja »

Mlýnky LODOS jsou tady celkem vychváleny, doporučeny jako vhodné k přípravě espressa. Já jsem si jej pořídil a nemůžu říct, že by kafe na presso nenamlel. Ale zajímalo by mě, jestli s ním lze dosáhnout stejných výsledků jako s el. mlýnky v cenové hladině kolem 4 tisíc. Moje presso není špatné, ale prostě vím, že může být lepší.
Uživatelský avatar
EightyFour
Příspěvky: 3
Registrován: sob 06. úno 2010 19:14:47
bydliště: Šalingrad
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od EightyFour »

Bergner BG-04

Jelikož jsem zatím jen četl teorii o běžně dostupných, supermarketových mlýncích, přikládám pár fotek ústrojí toho svého. Krabice hlásá příslušnost k výrobci snad všeho do kuchyně. Na stránkách se prezentuje jako:

Kód: Vybrat vše

http://www.bergner.com.hk/showLIen09a.asp?pid=BG-4&cat_id=73&ser_id=
Já s ním melu cce půl roku, rozebírám a čistím relativně pravidelně. Nastavení je po 6 stupních na závit, mlecí kameny litinové. Na souosost bych rozhodně nespoléhal, jelikož otočný je našroubovaný a asi i lehce vlisovaný do otočné hřídelky. Moc z obrázků nepoznám, zda jsou mlecí kameny použitelné, nebo ne, proto se podělím:
DSC_8371.jpg
DSC_8369.jpg
DSC_8364.jpg
Zítra zkusím přidat i fotku toho, co padá do šuplíčku...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Martin Grill
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Mlýnek na kávu“